Рішення
від 24.03.2015 по справі 923/242/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2015 р. Справа № 923/242/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. при секретарі Бєловій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" м. Херсон

до: товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок" м. Херсон

про стягнення 71690грн. 59коп.

за участю представників сторін:

від позивача - уповноважена особа Анісімов В.В., довір. від 26.12.2014 р.

від відповідача - керівник Шаповалова-Крижановська О.А.

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач по справі) звернулося з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок" (відповідач) вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією, згідно з актом порушення № 130211 від 17.02.2014 р. в розмірі 71690 грн. 59коп.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позові.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному об'ємі.

Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

в с т а н о в и в:

Між відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", в особі його структурного підрозділу без права юридичної особи Херсонськими міськими електричними мережами, та товариством з обмеженою відповідальністю "Затишок" 08.10.2004 року укладено договір про постачання електричної енергії № 1080, який діє в редакції додаткової угоди від 23.11.2009 року.

Відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008р. №514-VI найменування відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" змінено на Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", що підтверджується копією статуту підприємства, в якому зазначено, що Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго".

Згідно з зазначеним договором позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб його електроустановок, а відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість використаної електричної енергії.

Пунктом 2.1 договору сторони узгодили, що під час виконання умов договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим договором, сторони керуються чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Підпунктом 4.2.3 договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів, зазначених в додатку № 4, та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільне внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Відповідно до пп. 5 п. 8.1 ПКЕЕ постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

Відповідно до пп.16 п. 8.1 Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача електричної енергії умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Порядок складання актів порушення Правил визначний п.6.41 Правил користування електроенергією, а саме: у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Матеріалами справи підтверджується, що 17.02.2014 року представниками позивача було здійснено перевірку дотримання відповідачем вимог Правил користування електричною енергією на об'єкті кафе "Затишок" за адресою: м. Херсон вул. Суворова 28.

За результатами перевірки складено акт №130211 від 17.02.2014 року, в якому зазначено, що відповідач порушив вимоги п. 3.2 та 7.6 Правил користування електричною енергією, оскільки ним було здійснено самовільне встановлення перемикаючого приладу на дообліковому ввідному кабелі і за допомогою прихованого пускового приладу електрична енергія споживалася, але не обліковувалась.

Акт складено і підписано 3 представниками енергопостачальної організації Полищук В.В., Виноградов В.Р., Рубан Р.С., в присутності директора відповідача Шаповалової-Крижановської О.А., яка підписала акт без застережень.

В акті про порушення № 130211 від 17.02.2014 року зазначено про те, що комісія постачальника електричної енергії з розгляду акту про порушення відбудеться 25.02.2014 року за адресою м. Херсон вул. Пестеля 5. Оскільки акт підписано відповідачем, він був завчасно повідомлений про дату засідання комісії.

Відповідно до пункту 6.42 Правил на підставі акту порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менш ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомленим про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначення дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Листом від 06.05.2014року № 39/2088 позивач запросив відповідача прибути 20.05.2014року для участі в засідання комісії по розгляду акту про порушення ПКЕЕ та спірних питань для узгодження розрахунку по акту № 130211 від 17.02.2014р.

Пунктом 6.40 ПКЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Згідно з пунктом 1.2 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією ця Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом при визначенні обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

За результатами розгляду акту 20.05.2014року комісією ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" було прийнято рішення, оформлене протоколом № 13.

Згідно вказаного рішення споживачу було нараховано вартість необлікованої електричної енергії в сумі 71690грн. 59коп. відповідно до п. 2.1.6, 2.8 Методики.

На виконання даного рішення позивачем було виставлено відповідачу рахунок №1080 за електроенергію згідно з актом про порушення Правил користування електричною енергією № 130211 на суму 71690грн. 59коп.

Матеріалами справи підтверджується, що листом від 22.05.2014р. № 39/2338 позивач надіслав відповідачу розрахунок по акту про порушення ПКЕЕ та рахунок №1080 на оплату вартості безобліково спожитої електричної енергії на суму 71690грн.59коп., що підтверджується описом вкладення та поштовою квитанцією.

Відповідно до пункту 6.43 Правил відповідач має оплатити рахунок за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку. Однак, доказів сплати рахунку № 1080 по акту про порушення ПКЕЕ № 130211 або будь-яких заперечень відповідачем не надано.

Частиною 1 статті 193 ГК України встановлено обов'язок суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язання закріплені і в статті 526 ЦК України.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України, передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). При цьому відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним лише належним чином.

Належним виконанням є виконання, що відповідає умовам договору та вимогам закону, тобто виконання його належними суб'єктами, у належному місці, в належний строк (термін), щодо належного предмета і належним способом.

Відповідно до статті 629 ЦК України укладений між сторонами договір про постачання електричної енергії від 08.10.2004 року №1080 з моменту його укладення набирає силу закону. Він є обов'язковим для виконання обома сторонами і сторони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань за договором. Крім того споживач електричної енергії повинен дотримуватися і вимог пункту 6.43 Правил, відповідно до яких вартість недорахованої електричної енергії, яка споживалася поза засобами обліку в сумі 71690грн.59коп. підлягає сплаті протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Відповідно до вимог ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Застосування до відповідача, який безобліково споживав електричну енергію, оперативно-господарської санкції передбачено пунктом 4.2.3 договору №1080 від 08.10.2004 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору відшкодовуються йому за рахунок відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Затишок" (73003, м.Херсон, вул. Суворова, 28, код ЄДРПОУ 22739777) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73003 м.Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638):

- на рахунок зі спеціальним режимом використання № 26036300020852 ФХОУ АТ "Ощадбанк" № 10021, МФО 352457, код 05396638, вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією, в розмірі 71690грн. 59коп.;

- на поточний рахунок № 26008302852 ФХОУ АТ "Ощадбанк" у м. Херсоні, МФО 352457, код 05396638, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1827грн. 00коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 25.03.2015р.

Суддя В.П.Ярошенко

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення24.03.2015
Оприлюднено30.03.2015
Номер документу43266108
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/242/15

Ухвала від 19.06.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 26.06.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Рішення від 24.03.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 18.02.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні