Рішення
від 24.03.2015 по справі 904/795/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.03.15р. Справа № 904/795/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОМЕТИЗ"

до Новомосковської районної державної адміністрації

про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання прийняти орендовану земельну ділянку

Суддя Юзіков С.Г.

Представники:

Позивача - Халемін М.Б., довіреність №26/221 від 14.10.14р.

Відповідача - Сагайдак Я.В., довіреність №б/н від 28.07.14р.

СУТЬС ПОРУ:

Позивач просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки та зобов'язати Відповідача прийняти орендовану земельну ділянку. Позовні вимоги мотивовані тим, що фактичне користування земельною ділянкою та нерухомим майном розташованим на спірній земельній ділянці здійснює її новий власник (ТОВ "Реверсі-Тур"), Позивач добровільно відмовився від права користування зазначеною земельною ділянкою, і в цьому випадку законодавством передбачено можливість дострокового розірвання Договору оренди земельної ділянки за рішенням суду на вимогу однієї із сторін Договору, оскільки відповіді на пропозицію розірвати договір Позивач від Відповідача не одержав.

Відповідач позов визнав, вказав про це у відзиві на позов.

В засіданні оголошувалась перерва.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відкритим акціонерним товариством "Дніпрометиз" (Орендар, Позивач), найменування якого приведено у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-IV від 17.09.08р. як Публічне акціонерне товариство "Дніпрометиз", та Новомосковською районною державною адміністрацією (Орендодавець, Відповідач) 30.05.05р. укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,732 га із земель рекреаційного призначення на території Новомосковського лісгоспу Піщанської сільської ради (кадастровий номер 1223285500:07:031:0001).

Договір посвідчено приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Монашко Н.П.

06.06.05р. вчинено державну реєстрацію договору Новомосковським РВДРФЦ ДЗК за № 04:05:126:02257.

Відведена земельна ділянка передана Орендарю за актом прийому-передачі від 06.06.05р.

Цільовим призначенням оренди вказаної земельної ділянки фактичне розміщення належного Позивачеві на той час на праві приватної власності нерухомого майна - бази відпочинку (б/в) "Соснова" з місцезнаходженням за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Соснова, 1.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 27.04.11р. б/в "Соснова" відчужена Позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріверсі-Тур" (ТОВ "Ріверсі-Тур", ід.код 373 706 44). Внаслідок цього право власності на б/в "Соснова" з 27.04.11р. належить саме ТОВ "Ріверсі-Тур", що додатково підтверджується витягом №27711107 від 06.10.14р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

З огляду на те, що Позивач припинив фактичне користування вказаною земельною ділянкою, він просив Відповідача припинити дію договору оренди земельної ділянки від 30.05.05р., проте останній надав відмову у цьому. Повторно з цього питання Позивач звернувся до Відповідача 21.10.14р., проте на момент розгляду справи судом не отримав відповіді на це звернення.

Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу. Цією нормою визначено перелік способів судового захисту.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі" (у редакції чинній з 10.12.09р.) до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Згідно з абз. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" (у редакції чинній з 10.12.09р.) договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Відповідно до ст. 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Пунктами "а", "е" ст. 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою, є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці. Дана норма кореспондується з положеннями наведеної вище ст. 31 Закону України "Про оренду землі".

Згідно з ч.1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі як його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Верховний суд України у своїй постанові від 19.06.2012р. у справі № 3-30гс12 дійшов висновку, що у зв'язку з тим, що фактичне користування земельною ділянкою та зведеною на ній будівлею здійснює її новий власник, а позивач добровільно відмовився від права користування зазначеною земельною ділянкою, законодавством та умовами договору передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач позов визнав.

Беручи до уваги викладене, з урахуванням того, що: Позивач не користується орендованою за спірним договором земельною ділянкою, у зв'язку з продажем нерухомого майна, розташованого на ній; Позивач своєчасно звернувся до Відповідача з пропозицією розірвання спірного договору; згідно з наданими документами продане нерухоме майно розташоване саме на спірній земельній ділянці, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 49 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.

Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-84, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки від 30.05.05р., укладений Публічним акціонерним товариством "ДНІПРОМЕТИЗ" (найменування якого приведено у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-IV від 17.09.08р.), 49000, м.Дніпропетровськ, пр. Газети "Правда", 20, код 053 931 45, з Новомосковською районною державною адміністрацією, 51200, Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Шевченка, 7, код 040 523 24, посвідчений 30.05.05р. приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Монашко Н.П. та зареєстрований 06.06.05р. Новомосковським РВДРФЦ ДЗК за № 04:05:126:02257.

Зобов'язати Новомосковську районну державну адміністрацію, 51200, Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Шевченка, 7, код 040 523 24 прийняти від Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОМЕТИЗ" (найменування якого приведено у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-IV від 17.09.08р.), 49000, м.Дніпропетровськ, пр. Газети "Правда", 20, код 053 931 45, земельну ділянку (кадастровий номер 1223285500:07:031:0001).

Стягнути з Новомосковської районної державної адміністрації, 51200, Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Шевченка, 7, код 040 523 24 на користь Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОМЕТИЗ", 49000, м.Дніпропетровськ, пр. Газети "Правда", 20, код 053 931 45, 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять) - судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту.

Суддя С.Г. Юзіков

Рішення підписане


СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.03.2015
Оприлюднено03.04.2015
Номер документу43336252
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/795/15

Рішення від 25.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 23.04.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Рішення від 24.03.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков Станіслав Георгійович

Ухвала від 09.02.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков Станіслав Георгійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні