cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2015 року Справа № 927/1807/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоЄвсікова О.О., суддів:Кролевець О.А. (доповідач у справі), Попікової О.В. розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Брідж" на ухвалуГосподарського суду Чернігівської області від 09.12.2014 та постановуКиївського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 у справі№927/1807/14 Господарського суду Чернігівської області за позовомПублічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Брідж" простягнення заборгованості за кредитним договором за участю представників сторін від позивача: не з'явились від відповідача:
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Південкомбанк" звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Брідж" про стягнення заборгованості за Договором про надання відкличної відновлювальної кредитної лінії №3К-60С від 27.05.2013 в розмірі 601544,49 грн. Господарський суд Чернігівської області ухвалою від 28.11.2014 прийняв заяву до розгляду та порушив провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2014 (суддя Михайлюк С.І.), яка залишена без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 (колегія суддів у складі: Калатай Н.Ф., Ропій Л.М., Рябуха В.І.), матеріали справи надіслано за підсудністю до Господарського суду міста Києва з огляду на надання представником відповідача витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у якому визначено місцезнаходження відповідача у м. Києві.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати як такі, що прийняті з порушенням норм процесуального і матеріального права, та направити справу до Господарського суду Чернігівської області для подальшого розгляду.
Учасники судового процесу згідно з приписами ст. 111 4 ГПК України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак не скористались передбаченим законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши згідно з ч. 1 ст. 111 7 ГПК України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Загальні правила територіальної підсудності справ господарському суду встановлені ст. 15 ГПК України, згідно з ч. 2 якої справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.
Якщо справа не підсудна даному господарському суду, у відповідності до ч. 1 ст. 17 ГПК України матеріали справи надсилаються господарським судом за встановленою підсудністю не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви або винесення ухвали про передачу справи.
Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у ст. 1 визначає місцезнаходження юридичної особи як адресу органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Згідно з положеннями ст.ст. 1, 16, 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), що є автоматизованою системою збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. При цьому з метою забезпечення виконання цього Закону ст. 53 передбачено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
З огляду на викладені законодавчі положення розгляд даної справи, предметом спору в якій є стягнення заборгованості за кредитним договором, має здійснюватися господарським судом за місцезнаходженням відповідача, яке визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, згідно з наданим відповідачем витягом з Єдиного державного реєстру від 08.12.2014 станом на 28.11.2014 його місцезнаходженням є адреса: 04071, м Київ, вул. Набережно-Лугова, 2-в. Встановивши вказані обставини, Господарський суд Чернігівської області правильно надіслав матеріали справи за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Звертаючись з касаційною скаргою, відповідач посилається на те, що він здійснює свою діяльність за адресою: м. Чернігів, вул. Воїнів Інтернаціоналістів, 21 А, у зв'язку з чим дана справа підсудна Господарському суду Чернігівської області. За доводами скаржника, доказом вказаної обставини є те, що у відповідному кредитному договорі в графі місцезнаходження ТОВ "Трейд Брідж" вказана саме така адреса, і місцем виконання договору визначено саме м. Чернігів.
Однак такі доводи відповідача відхилені судом апеляційної інстанції з огляду на відсутність жодного доказу на підтвердження того, що органи управління відповідача знаходяться у м. Чернігові по вул. Воїнів Інтернаціоналістів, 21 А, тоді як направлена судом першої інстанції за вказаною адресою кореспонденція повернулась з відміткою поштового відділення: "Вибули. Нова адреса не відома.".
Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про підсудність даної справи Господарському суду міста Києва, а доводи скаржника про порушення і неправильне застосування судами норм процесуального законодавства при прийнятті оскаржуваних судових рішень не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих судових актів колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Брідж" залишити без задоволення.
Ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2014 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 у справі №927/1807/14 залишити без змін.
Головуючий суддя О.Євсіков
Судді О.Кролевець
О.Попікова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2015 |
Оприлюднено | 10.04.2015 |
Номер документу | 43526878 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Кролевець O.A.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні