Ухвала
від 14.04.2015 по справі 127/1133/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/1133/15-ц Провадження № 22-ц/772/1283/2015Головуючий в суді першої інстанції Луценко Л. В. Категорія 43Доповідач Міхасішин І. В.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2015 р. м. Вінниця

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області у складі:

Головуючого: Міхасішина І.В.

Суддів: Стадника І.М., Войтка Ю.Б.

При секретарі: Куленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОМ і К» на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 16 березня 2015 року у цивільній справі за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОМ і К» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и л а :

В січні 2015 року об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі ОСББ) «ДОМ і К» звернулося до суду з вищезазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач ОСОБА_2 з 01 січня 2012 року отримує послуги з утримання будинку та прибудинкової території, які надаються ОСББ, проте всупереч вимогам законодавства, Статуту об'єднання та рішенням загальних зборів ОСББ не здійснює їх оплату, у зв'язку з чим виникла заборгованість в сумі 2716, 92 грн., а також 1 515, 47 грн. за несплату внесків до ремонтного фонду. Враховуючи просторочення відповідачем своїх зобов'язань, з урахуванням пені - 131,29 грн., інфляційних втрат - 940,27 грн. та 3% річних - 177,95 грн., з відповідача повинна бути стягнута заборгованість у розмірі 5 481, 90 грн. та 1500 грн. на правову допомогу.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 16 березня 2015 року позов задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСББ «ДОМ і К» заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2716 грн. 92 коп., з урахуванням пені у розмірі 75 грн. 45 коп., інфляційних втрат у розмірі 615 грн. 95 коп., 3% річних у розмірі 123 грн. 43 коп.; за несплату внесків до ремонтного фонду у розмірі 1515 грн. 47 коп., з урахуванням пені у розмірі 55 грн. 84 коп., інфляційних втрат у розмірі 324 грн. 32 коп. та 3% річних у розмірі 54 грн. 52 коп., а всього 5481 грн. 90 коп.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСББ «ДОМ і К» витрати щодо сплати судового збору у розмірі 243, 60 грн.

В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на недоведеність обставин, які мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

В своїй апеляційній скарзі ОСББ «ДОМіК» просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 апеляційну скаргу підтримали, просили суд її задовольнити, проти апеляційної скарги позивача заперечили, просили суд її відхилити.

Представник ОСББ «ДОМіК» - Головатюк О.В. свою апеляційну скаргу підтримала, з підстав, зазначених в ній, проти апеляційної скарги відповідача заперечила, просила суд її відхилити.

Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

По справі встановлено, що ОСББ «ДОМіК» є балансоутримувачем житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , що підтверджується актом прийому-передачі житлового будинку з балансу на баланс від 31 жовтня 2005 року (а.с. 82-83).

Відповідно до п.2.2.Статуту ОСББ «ДОМ і К», затвердженого загальними зборами учасників ОСББ «ДОМ і К», протокол №1 від 10.03.2004 року, та зареєстрованого Реєстраційною палатою Вінницької міської ради, наказ №269-Р від 27.04.2004 року, реєстраційний №16 - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОМ і К» створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», метою створення якого є забезпечення захисту прав його членів, відповідно до пункту 11.1 цього Статуту та дотримання ними обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Завданням та предметом діяльності об'єднання є належне утримання будинку та прибудинкової території, забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном членів об'єднання , забезпечення сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань , пов'язаних з діяльністю об'єднання , здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб (а.с.84-94).

Об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладання договорів з фізичними чи юридичними особами (п. 1.5 Статуту).

ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 24 грудня 2005 року, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Рудик В.В., зареєстрованого в реєстрі за НОМЕР_1 (а.с. 81 ) і відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг.

За змістом п. 8.1 Статуту у разі прийняття на власний баланс об'єднання всього житлового комплексу та вибору форми управління неподільним та загальним майном через статутні органи об'єднання між об'єднанням та кожним власником житлового чи нежитлового приміщення, укладається договір на основі Типового договору, затвердженого спеціально уповноваженим центральним органом в виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до ст.ст. 16, 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту: шляхом скликання загальних зборів: приймати рішення щодо надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до статуту; встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; для виконання статутних завдань здійснювати необхідну господарську діяльність в порядку, визначеному законом, вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів.

За змістом п. 4.5 Статуту до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить: затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членів об'єднання.

Відповідно до ст. 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Відповідно до п.п. 3,5 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №52 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку). Калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі квартири (житлового приміщення у гуртожитку), нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).

Аналогічне положення міститься в п.3 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869.

Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 14.04.2011 року №830 «Про затвердження тарифів (граничних) на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій ОСББ «ДОМ і К», яке є в загальному доступі на офіційному сайті Вінницької міської ради (www.vmr.gov.ua) на звернення ОСББ «ДОМіК» №7 від 30.03.2011 року затверджено тарифи (граничні) на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для мешканців будинку по АДРЕСА_1, у розмірі 1, 35 грн. за 1 м.кв. площі в місяць (а.с.16).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору, форму якого затверджує спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань містобудування та житлової політики.

Укладення договору між власником окремого приміщення у житловому комплексі та управителем є обов'язковим і не залежить від членства в об'єднанні, за винятком випадку, коли власник і управитель є однією особою.

У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов'язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об'єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.

Право на звернення до суду виникає у об'єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг якому кореспондує обов'язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.

Згідно із ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» кошти, що сплачуються власниками приміщень за надані їм комунальні послуги, можуть згідно з укладеними договорами надходити на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги. Перерахування коштів підприємствам, організаціям, які надають послуги, здійснюється щомісячно у визначений день відповідно до договору між об'єднанням і цими підприємствами, організаціями.

У разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг.

Розподіл загальних рахунків між власниками приміщень в одній квартирі чи нежилому приміщенні здійснюється відповідно до законодавства та статуту з урахуванням розміру частки належного майна та кількості осіб, які проживають у квартирі, включаючи тих, які проживають тимчасово, а також з урахуванням особливостей використання нежилих приміщень.

Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об'єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.

З аналізу наведених норм вбачається, що споживачі зобов'язані оплатити фактично використані житлово-комунальні послуги, при цьому відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Як вбачається з розрахунку заборгованості ОСОБА_2 станом на 20 січня 2015 року відповідач не здійснювала оплату з січня 2012 року та розмір заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «ДОМіК» становить 2716, 92 грн. та нарахованої пені - 75,45 грн. (а.с. 6).

Доводи ОСОБА_2, що позивачем фактично не здійснюється надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території не підтверджені будь-якими належними та допустимими доказами.

Статтею 21 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», що кореспондує з п. 7.4 Статуту передбачено, що для накопичення коштів на ремонт неподільного та загального майна і термінового усунення збитків, що виникли в результаті аварій чи непередбачених обставин, в обов'язковому порядку створюються ремонтний та резервний фонди об'єднання. Кошти цих фондів акумулюються на рахунку об'єднання у банківських установах і використовуються виключно за цільовим призначенням.

Відповідно до п. 3.3.4 Статуту частка в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт загального майна встановлюється пропорційно до загальної площі житлових та нежитлових приміщень, що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб.

Перелік та розміри обов'язкових платежів на обслуговування і ремонт неподільного та загального майна, а також порядок їх сплати встановлюються відповідно до статуту об'єднання.

Розмір внесків відповідно до потреб об'єднання у проведенні ремонтних робіт змінювався, про що приймались відповідні рішення.

Згідно з витягом з протоколу загальних зборів позивача №1 від 01.02.2009 року розмір внеску складав 0,28 грн. за м.кв. (діяв у період з 01.02.2009 року по 01.08.2012 року); згідно протоколу №1 від 19.07.2012 року 0,45 грн. за м.кв. (діяв у період з 01.08.2012 року по 28.02.2013 року); згідно протоколу №1 від 05.03.2013 року 1,00 грн. за м.кв. (діє з 01.03.2013 року по теперішній час) (а.с.27-28а).

За рахунок накопичених коштів ремонтного фонду були проведені ремонтні та відновлювальні роботи житлового будинку по АДРЕСА_1.

Так, згідно акта виконаних робіт №1 від 22.07.2013 року на ремонт руберойдової покрівлі житлового будинку замовником ОСББ «ДОМ і К» було сплачено підряднику ФОП ОСОБА_7 21118,43 грн. (а.с.29).

На оплату ремонтних робіт четвертого під'їзду будинку за договором підряду замовником ОСББ «ДОМіК» підряднику МКП «ЖЕК№7» було сплачено 3558, 74 грн., що підтверджується актом прийняття-передачі виконаних робіт від 26.09.2014 року (а.с.31).

Згідно з актом прийняття-передачі виконаних робіт від 10.11.2014 року замовником ОСББ «ДОМіК» сплачено підряднику «МКП «ЖЕК №7» 5045, 45 грн. на ремонт третього під'їзду (а.с. 32).

Згідно з актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 26.09.2014 року на заміну вводу холодної води в будинок позивачем було сплачено МКП «Аварійно-диспетчерська служба» 1000 грн. (а.с.43).

Відповідно до акта прийняття-передачі виконаних робіт від 30.04.2014 року позивачем було сплачено ФОП ОСОБА_8 5000 грн. за виконання ремонту покрівлі даху за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.38).

Окрім того, витрати позивача на оплату ремонтних робіт та матеріалів також підтверджуються відповідними платіжними дорученнями та видатковими накладними, наявними в матеріалах справи (а.с.30, 30а, 30б, 30в, 30г, 30д, 33-37, 39-42).

Згідно з розрахунком заборгованості ОСОБА_2 станом на 20 січня 2015 року за несплату внесків на ремонтний фонд ОСББ «ДОМіК» становить 1 515, 47 грн. і 55, 84 грн. пені (а.с. 7).

Закріплена в п.10 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм , установлених в ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Згідно розрахунку 3% річних від простроченої суми платежів ОСОБА_2 перед ОСББ «ДОМіК» за утримання будинку та прибудинкової території становить 123,43 грн. та ремонтного фонду - 54,52 грн. (а.с. 8).

Згідно розрахунку інфляційні втрати від простроченої суми платежів за з утримання будинку та прибудинкової території становлять 615,95 грн. та за прострочення оплати внесків до ремонтного фонду 324,32 грн. (а.с.9-12).

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що ОСОБА_2 є споживачем послуг, які надаються ОСББ «ДОМіК» щодо утримання будинку та прибудинкової території та зобов'язана сплачувати обов'язкові платежі за надані послуги та внески до ремонтного фонду, а тому заборгованість за прострочені платежі, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат повинна бути стягнута з відповідача у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 12 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право на правову допомогу, яка надається адвокатами або іншими фахівцями у галузі права в порядку, встановленому законом.

Статтею 56 ЦПК України встановлено, що правову допомогу може надавати особа, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допомоги .

Особа, зазначена в частині першій цієї статті, має право: знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії долучених до справи документів, бути присутнім у судовому засіданні. Особа, яка має право на надання правової допомоги, допускається ухвалою суду за заявою особи, яка бере участь у справі.

Як роз'яснено в п.11 постанови пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 року №2 особа, яка надає правову допомогу, не є особою, яка бере участь у справі, а належить до інших учасників цивільного процесу, тому вона не може замінювати в процесі особу, якій надає правову допомогу, та бути її представником і в ході розгляду справи має лише ті права, які зазначені в частині другій статті 56 ЦПК

Відповідно до ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу.

За змістом ч.1 ст. 84 ЦПК України витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Суд першої інстанції з урахуванням вищевказаних вимог закону, та виходячи з того, що незалежно від того, що між ОСББ «ДОМіК» та ТОВ «Центр муніципальних систем управління» в особі директора Тимчука Л.П. було укладено договір про надання правової допомоги та здійснено розрахунок, а також надано платіжне доручення про сплату позивачем 1500 грн. за юридичні послуги, дійшов обґрунтованого висновку, що Горобчук Р.О. та Головатюк О.В. представляли інтереси позивача на підставі довіреності, ухвала про допуск цих осіб до участі в справі як фахівців у галузі права відсутня, а тому дії Головатюк О.В. та Горобчука Р.О., які вони здійснювали в процесі судового розгляду справи слід розцінювати як представництво інтересів позивача, а не надання правової допомоги фахівцем у галузі права, на чому наполягає позивач. Оскільки надання допомоги представником не відноситься до виду судових витрат, понесені позивачем витрати по оплаті послуг представника не відшкодовуються.

За таких обставин, суд першої інстанції повно та всебічно дослідивши обставини справи, надавши належну оцінку наявним у справі доказам, дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч.1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 307, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОМ і К» відхилити.

Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 16 березня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий: /підпис/ І.В. Міхасішин

Судді: /підпис/ І.М. Стадник

/підпис/ Ю.Б. Войтко

З оригіналом вірно:

СудАпеляційний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.04.2015
Оприлюднено22.04.2015
Номер документу43634049
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/1133/15-ц

Ухвала від 16.03.2015

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Луценко Л. В.

Ухвала від 14.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 14.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 01.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 01.04.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 31.03.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 31.03.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Міхасішин І. В.

Ухвала від 16.03.2015

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Луценко Л. В.

Ухвала від 30.01.2015

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Луценко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні