ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2015 року Справа № 49856/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра-К» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2011 року у справі за позовом Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра-К» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
14.07.2010 року Свалявська міжрайонна державна податкова інспекція Закарпатської області звернулась до суду з позовом до ТзОВ «Надра-К», яким просила стягнути з відповідача податковий борг в сумі 40320,40 грн. за рахунок його активів.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2011 року позов задоволено повністю.
Постанова мотивована тим, що сума податкового боргу відповідача підтверджується наявними в матеріалах справи та дослідженими в судовому засіданні доказами. Крім того, позивачем відповідачу надсилалися перша та друга податкові вимоги, які відповідачем не оскаржені та не задоволені.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає її незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції не повідомив його у встановленому цими нормами порядку про дату, час і місце розгляду справи, чим фактично позбавив його права на належний судовий захист. Також відповідач стверджує, що податковий орган неправильно здійснив розрахунок податкового боргу із сплати земельного податку.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ТзОВ «Надра-К» зареєстроване як юридична особа і перебуває на обліку платників податків.
Станом на день подання позову у відповідача був наявний податковий борг на загальну суму 49659,34 грн., який виник внаслідок несплати наступних платежів: податку на прибуток приватних підприємств в сумі 19279,39 грн. (самостійно визначених платником податку у податковій декларації та визначених контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях) та 156,45 грн. пені за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з цього податку; штрафних (фінансових) санкцій на суму 20884,56 грн., застосованих податковим органом за порушення порядку здійснення розрахунків в іноземній валюті.
До 01.01.2011 року спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. п. 1.2-1.5 ст. 1 цього Закону податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пеня - це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Пунктом 5.1 та пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 даного Закону передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, а податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону - у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту (у випадку адміністративного чи судового оскарження рішень податкового органу).
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Факт наявності у ТзОВ «Надра-К» податкового боргу у вказаній сумі підтверджується дослідженими та перевіреними судом документами, а саме: винесеними на підставі акту перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства від 23.02.2010 року № 9-2300/33000601 податковими повідомленнями-рішеннями від 05.03.2010 року № 0000012200/0, яким до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 20884,56 грн. за порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та № 0000222300/0, яким відповідачу було визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 27125,00 грн., в тому числі 17068,00 грн. за основним платежем та 10057,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; винесеним на підставі акту перевірки дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати податків від 21.05.2010 року № 115/1500 податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2010 року № 003381500/0, яким до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2421,11 грн. за порушення термінів сплати узгодженого податного зобов'язання з податку на прибуток підприємств; податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за І квартал 2010 року, яким відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання в розмірі 845,00 грн.; складеним позивачем розрахунком суми податкового боргу; витягами з облікової картки платника податків ТзОВ «Надра-К». При цьому, у квітні та червні 2010 року відповідач частково погасив податковий борг на 11000 грн. (23.04.2010 року на 10000 грн., та 17.06.2010 року на 1000 грн.).
Факт отримання відповідачем зазначених вище податкових повідомлень-рішень у день їх винесення підтверджується розписками посадових осіб підприємства - директора і головного бухгалтера на корінці цих рішень.
Як встановив суд, зазначених податкових повідомлень-рішень ТзОВ «Надра-К» в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувало, отже, податкові зобов'язання (штрафні санкції), визначені цими рішеннями, є узгодженими з дня їх отримання відповідачем.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст. 36 цього Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно з ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 56.11 ст. 56 цього Кодексу передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, а тому податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, є узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Кодексу при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нараховується пеня у строк від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Підпунктом 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
А згідно з абз. 2 пп. 6.2.2 п.6.2 ст. 6 даного Закону податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Як вбачається з матеріалів справи, Свалявська міжрайонна державна податкова інспекція Закарпатської області на підставі зазначених норм 17.03.2010 року вручила ТзОВ «Надра-К» першу податкову вимогу від 17.03.2010 року № 1/106, що підтверджується розпискою посадової особи підприємства на корінці вимоги, а 26.04.2010 року надіслала другу податкову вимогу від 20.04.2010 року № 2/125, яку відповідач отримав 28.04.2010 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що узгоджені податкові зобов'язання відповідача (самостійно нараховані та визначені податковим органом), які ним в повному обсязі не сплачені на загальну суму 40320,40 грн., являються його податковим боргом і підлягають стягненню.
Доводи відповідача про те, що податковий орган неправильно здійснив розрахунок податкового боргу із сплати земельного податку, колегія суддів вважає безпідставними і не бере до уваги, оскільки позивач не просив суд стягнути з ТзОВ «Надра-К» податковий борг із сплати земельного податку.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що відповідно до п. 95.1 ст. 95 цього Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
А згідно з п. 95.2 цієї статті стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, зазначеними нормами передбачено, що податковий борг стягується з рахунків відповідача, відкритих у банківських установах.
Проте суд першої інстанції не врахував вимог зазначеної норми, а помилково вирішив стягнути податковий борг за рахунок боржника ТзОВ «Надра-К», посилаючись на положення пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким було передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, не врахувавши, що на час розгляду справи даний Закон втратив чинність, а порядок стягнення податкового боргу регулюється виключно Податковим кодексом України.
Тобто суд першої інстанції допустив помилкове застосування норм матеріального права, що однак не призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції, правильно вирішивши спір по суті, неправильно застосував норми матеріального і процесуального права, що відповідно до ч. 1 ст. 201 КАС України є підставою для зміни оскаржуваної постанови.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, п. ст. 201, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра-К» залишити без задоволення.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2011 року у справі № 2а-2770/10/0770 - змінити, виклавши другий абзац резолютивної частини постанови в наступній редакції:
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра-К» (код ЄДРПОУ 33000601, місце реєстрації: 89300, вул. Чехова, 55, м. Свалява Закарпатської області), відкритих в банківських установах, що його обслуговують, на користь Державного бюджету України податковий борг в розмірі 40320 (сорок тисяч триста двадцять) грн. 40 коп.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л.Я. Гудим
В.В. Святецький
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2015 |
Оприлюднено | 24.04.2015 |
Номер документу | 43663577 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Довгополов О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні