ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
01 квітня 2015 рокусправа № 808/1021/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року по справі №808/1021/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Промінструмент» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій протиправними,-
в с т а н о в и В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Промінструмент» звернулося до суду з позовом, в якому просило:
визнати протиправними дій при проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ”, результати якої оформлені довідкою від 29.11.2013 року №380/08-29-22-1308/23852237, щодо документального підтвердження господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за період липень 2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем без наявності правових підстав проведено зустрічну звірку та складено довідку, яка не відповідає як результату перевірки, так і зустрічної звірки, оскільки нею не встановлено жодних порушень при перевірці первинних бухгалтерських документів позивача. Позивач вказує, що документ, який має назву «довідка» юридично не є актом перевірки та не є довідкою при проведенні зустрічної звірки. Висновки, викладені відповідачем у довідці, є за своєю суттю висновками складеними за результатами перевірки, які здійснюються податковим органом з метою контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства суб'єктами господарювання, а не з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, чим є зустрічна звірка.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року задоволено позов, а саме: визнано противоправними дії Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області при проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ”, результати якої оформлені довідкою від 29.11.2013 №380/08-29-22-1308/23852237 “Про результати зустрічної звірки ТОВ “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА” за період липень 2013р”.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач – Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що зустрічна звірка проведена у повній відповідності до вимог законодавства.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що 19.11.2013 позивачем отримано Запит відповідача “про надання інформації та її документального підтвердження” від 18.11.2013 № 4298/10/08-29-22-1306. У запиті зазначено, що відповідач на підставі пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, ст.72, абз.8 п. 73.3 ст. 73, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України просить надати інформацію та її документальне підтвердження з питань відносин з ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА”, яке формує податковий кредит по Декларації з ПДВ за липень 2013 року.
Крім того надати інформацію та її документальне підтвердження щодо подальшої реалізації або використання в господарській діяльності товарів, робіт (послуг) придбаних у ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА” у липні 2013 року.
На підставі п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України посадовими особами податкового органу проведено зустрічну звірку Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА” (код ЄДРПОУ 38599291) за період – липень 2013 року, за результатами якої складено довідку від 29.11.2013 №380/08-29-22-1308/23852237.
У Довідці зроблені висновки: звіркою ТОВ “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ” не встановлено факту реального здійснення господарських операцій з ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА” за період – липень 2013 року на суму ПДВ - 88 269 грн. та відповідно вбачається нереальність здійснення господарських відносин ТОВ “КОМПАНІЯ ПРОМІНСТРУМЕНТ” з контрагентами - покупцями за період - липень 2013 року, а саме: ВАТ “Турбоатом” (ЄДРПОУ 05762269), знаходиться на обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові за липень 2013 року на суму ПДВ -91 438 грн. 78 коп.; ТОВ НВФ “Ізотерм” (ЄДРПОУ 14068504), Індустріальна МДПІ у м.Харкові за липень 2013 року на суму ПДВ -315 грн. 70 коп.; ТОВ “НВФ ДКБ ХМ” (ЄДРПОУ 3432998), Індустріальна МДПІ у м.Харкові за липень 2013 року на суму ПДВ -2 718 грн. 22 коп.
Правомірність дій ДПІ щодо проведення зустрічної звірки та складення довідки перевірки, є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність у ДПІ правових підстав для проведення зустрічної звірки, які визначено пп.73.5 ст.73 ПК України.
За наслідками перегляду судового рішення колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості заявленого позову з наступних підстав.
Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) дій, рішень суб'єкта владних повноважень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 КАС України з урахуванням закріпленого статтею 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України затверджено «Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», який визначає чіткий механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок № 1232).
Так, згідно п.1 Порядку № 1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань (п.2 Порядку № 1232).
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (абз.2 п.3 Порядку № 1232).
Згідно п.п.4-7 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що підставою для надіслання запиту та проведення зустрічної перевірки податковим органом стало отримання відповідачем акту ДПІ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська від 25.10.2013 №847/22-02/38599291 “Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “КОМЕРЦІЙНА ФІРМА “АЛЬТІМА” щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами з червня по серпень 2013 року, та повноти їх відображення в податковому обліку”.
Проте, слід зазначити, що в розумінні положень вищезазначеного Порядку № 1232 отриманий відповідачем від ДПІ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська акт від 25.10.2013 №847/22-02/38599291 не є Запитом ініціатора зустрічної звірки, а направлений лише для вжиття заходів згідно чинного законодавства та врахування в роботі.
Крім того, дослідивши складену відповідачем довідку від 29.11.2013 року № 380/08-29-22-1308/23852237, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вказана довідка не відповідає суті зустрічної звірки: з довідки вбачається, що в ході проведення зустрічної звірки позивача не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів позивача з відомостями отриманими від ТОВ «Комерційна Фірма «Альтіма», оскільки, як вказано вище, відомості від останнього взагалі не отримувалися.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про незаконність дій відповідача щодо проведення такої зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені довідкою від 29.11.2013 року.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість рішення суду першої інстанції, яке прийнято за результатами розгляду позову.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального права, при повному з'ясуванні обставин справи, що призвело до правильного вирішення справи, в зв'язку з чим не має підстав для скасування постанови.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст..ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року по справі №808/1021/14 – без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з часу її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2015 |
Оприлюднено | 30.04.2015 |
Номер документу | 43760253 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Садовий Ігор Вікторович
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Туркіна Л.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні