4/507 (8/501/08)
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2009 р. № 4/507 (8/501/08)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Кривди Д.С.,
суддів Жаботиної Г.В., Уліцького А.М.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: Тарасова К.А.
від відповідача: Берегова С.М.
від прокуратури: Івченко О.А.
розглянувши касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р.
у справі №4/507 (8/501/08) Господарського суду м. Києва
за позовом Прокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області
до Запорізької обласної ради
до Відкритого акціонерного товариства “Запоріжвогнетрив”
про визнання оцінки акту вартості цілісного майнового комплексу нечинним,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізької обласної ради та Відкритого акціонерного товариства “Запоріжвогнетрив” про визнання нечинним акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу, затвердженого 30.01.1994р., в частині включення гуртожитків, розташованих по вул. Орджонікідзе, 31 та Орджонікідзе, 31-а у м. Запоріжжя до статутного фонду ВАТ “Запоріжвогнетрив”.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 16.10.2008р. порушено провадження по справі.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 20.11.2008р. справу передано за підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 05.02.2009р. (суддя І.І.Борисенко) в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням Господарського суду м. Києва від 05.02.2009р., Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області подало апеляційну скаргу, а прокурор Заводського району м. Запоріжжя вніс апеляційне подання.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. (судді: Б.В.Отрюх, А.А.Верховець, А.І.Тищенко) апеляційне подання та апеляційну скаргу задоволено частково, рішення Господарського суду м. Києва від 05.02.2009р. скасовано, провадження у справі припинено.
Не погодившись з постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р., Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свою вимогу Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області мотивує тим, що господарським судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
У відзиві на касаційну скаргу Відкрите акціонерне товариство “Запоріжвогнетрив” доводить безпідставність вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області та просить касаційну скаргу задовольнити частково: постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. скасувати, а рішення Господарського суду м. Києва від 05.02.2009р. залишити без змін.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області не підлягає задоволенню.
Як вже було зазначено, Прокурор Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізької обласної ради та Відкритого акціонерного товариства “Запоріжвогнетрив” про визнання нечинним акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу, затвердженого 30.01.1994р., в частині включення гуртожитків, розташованих по вул. Орджонікідзе, 31 та Орджонікідзе, 31-а у м. Запоріжжя до статутного фонду ВАТ “Запоріжвогнетрив”.
Скасовуючи рішення господарського суду першої інстанції та припиняючи провадження по справі, господарський суд апеляційної інстанції виходив з того, що вимога про визнання недійсним акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу не може бути предметом позову, оскільки акт оцінки вартості, який складено комісією не є правоустановчим документом, не встановлює юридичні права і обов'язки учасників правовідносин, тому не породжує певні правові наслідки.
Частиною 1 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способи захисту цивільних прав та інтересів судом встановлені статтею 16 ЦК України. Цією нормою також встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Господарськими судами встановлено, що позивач звернувся з позовом про визнання недійсним акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Запорізького вогнетривкого заводу, який затверджено 30.12.1994р. заступником голови Запорізької обласної ради народних депутатів в частині включення гуртожитків.
Частиною 2 статті 20 ГК України як спосіб захисту прав суб'єктів господарювання передбачено визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.
Отже, господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих органами державної влади та органами місцевого самоврядування, іншими органами, які відповідно до закону мають обов'язковий характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.
Оскаржений акт за своїми ознаками до таких актів не відноситься, оскільки засвідчує факт оцінки вартості майна, і може бути використаний в якості доказу у разі звернення будь-якої із сторін з позовом до суду та підлягатиме оцінці судом у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України.
Статтею 12 ГПК України встановлено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, зокрема, про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Враховуючи, що оскаржений акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу не носить характеру акту в розумінні ст. 12 ГПК України, то зазначений спір не підлягає вирішенню у господарських судах України.
За таких обставин, постанова Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. у справі № 4/507 (8/501/08) відповідає вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, п. 1 ст. 111-9, 111-10, 111-11, 111-12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. у справі № 4/507 (8/501/08) - без змін.
Головуючий - суддя Кривда Д.С.
судді Жаботина Г.В.
Уліцький А.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2009 |
Оприлюднено | 22.08.2009 |
Номер документу | 4389212 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні