ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
29 квітня 2015 року Чернігів Справа № 825/1018/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Воєдило Л.П.,
представника позивача - Рожка С.М.,
представника відповідача - Поперечної О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фокус Фарм» в особі голови ліквідаційної комісії Свінченка Богдана Михайловича про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» (далі - ПАТ КБ «ПриватБанк», позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області (далі - РС Чернігівського МУЮ Чернігівської області, відповідач) третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фокус Фарм» (далі - ТОВ «Фокус Фарм») в особі голови ліквідаційної комісії Свінченка Богдана Михайловича, в якому просить суд:
- відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - ТОВ «Фокус Фарм» (код ЄДРПОУ: 32659852, місцезнаходження: 14000, Чернігівська область, місто Чернігів, вулиця О. Кошового, будинок 1, корпус 7, квартира 326);
- визнати нечинним запис від 09.02.2015 № 10641120014011599 про державну реєстрацію припинення ТОВ «Фокус Фарм»;
- зобов'язати РС Чернігівського МУЮ Чернігівської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб запис про відміну державної реєстрації припинення ТОВ «Фокус Фарм» (код ЄДРПОУ: 32659852, місцезнаходження: 14000, Чернігівська область, місто Чернігів, вулиця О. Кошового, будинок 1, корпус 7, квартира 326).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 09.02.2015 за № 10641120014011599 державним реєстратором РС Чернігівського МУЮ Чернігівської області було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців про припинення ТОВ «Фокус Фарм». Позивач вважає вказані дії відповідача незаконними, посилаючись на те, що ПАТ КБ «ПриватБанк» має кредиторські вимоги до ТОВ «Фокус Фарм», проте через ліквідацію останнього позивач не може вирішити вказаний спір у господарському суді. Позивач вважає, що ліквідатором ТОВ «Фокус Фарм» не вчинено всіх, передбачених законодавством дій стосовно порядку припинення юридичної особи та не зазначено в передавальному акті про наявну кредиторську заборгованість. Вказане свідчить про те, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб запису про проведення державної реєстрації припинення ТОВ «Фокус Фарм» було здійснено на підставі недостовірних даних, тому державна реєстрація припинення зазначеної юридичної особи має бути відмінена.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що ліквідатором ТОВ «Фокус Фарм» були подані всі необхідні документи, передбачені статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а підстави для залишення документів без розгляду були відсутні. Частиною 3 статті 37 вказаного Закону встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких державний виконавець має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення, серед яких немає такої підстави, як «недостовірність даних», на яку посилається позивач. Тому, представник відповідача вказала, що державним реєстратором під час здійснення реєстраційних дій, було дотримано вимоги статей 36, 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Представник третьої особи - ТОВ «Фокус Фарм» в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що між ПАТ КБ «ПриватБанк» та ТОВ «Фокус Фарм» був укладений договір про надання овердрафтового кредиту №1751-корп-ов від 18.08.2005 та додаткові угоди до нього (далі по тексту - Кредитний договір). Відповідно до вказаного договору Закрите акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк» (правонаступником якого є ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК») надав Товариству з обмеженою відповідальністю «Фармацевтична компанія «Нова Аптека» (правонаступником якого є ТОВ «Фокус Фарм») кредит з лімітом 200 000,00 гривень в обмін на зобов'язання позичальника по поверненню кредиту, сплатою відсотків та винагороди, в обумовлений даним договором термін (а.с.13-22).
Станом на 15 січня 2015 року заборгованість за Кредитним договором складає 138742,43 грн., а саме: 53855,27 грн. - прострочена заборгованість по відсотках; 84887,16 грн. - пеня за прострочення сплати відсотків (а.с.23-36).
Судом встановлено, що відповідно до протоколу загальних зборів №24-11/14 від 24.11.2014 засновники ТОВ «Фокус Фарм» прийняли рішення про припинення ТОВ «Фокус Фарм» шляхом його реорганізації, заміни організаційно-правової форми на Приватне Акціонерне Товариство та встановили двомісячний строк для пред'явлення вимог кредиторами з дня опублікування оголошення (т.2, а.с.35).
Після того як ПАТ КБ «ПриватБанк» стало відомо, що ТОВ «Фокус Фарм» перебуває в стані припинення підприємницької діяльності та має невиконанні перед ним грошові зобов'язання, позивач, на підставі ст. 105 ЦК України, 16.01.2015 направив голові комісії з припинення кредиторські вимоги про визнання ПАТ КБ «ПриватБанк» кредитором за договором №1751-корп-ов про надання овердрафтового кредиту від 18.08.2005 та додаткових угод до нього в розмірі 138 742,43 грн. (а.с.37-38).
Зазначені кредиторські вимоги було направлено направив голові комісії з припинення цінним листом з описом вкладення за адресою, що вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - 14000, місто Чернігів, вул. О.Кошового, буд. 1, корп. 7, кв. 326 (а.с. 39)
Проте, заявлені ПАТ КБ «ПриватБанк» кредиторські вимоги залишались не розглянутими головою комісії з припинення ТОВ «Фокус Фарм», а заборгованість перед позивачем у розмірі 138 742,43 грн. є непогашеною.
09.02.2015 державним реєстратором РС Чернігівського МУЮ Чернігівської області було внесено запис № 10641120014011599 до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців про припинення ТОВ «Фокус Фарм» за рішенням засновників.
Станом на день розгляду справи правонаступника ТОВ «Фокус Фарм» у встановленому законом порядку не зареєстровано.
Вважаючи вказані дії відповідача незаконними та такими, що про порушують майнові права ПАТ КБ «ПриватБанк», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулюються Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у реєстраційній справі юридичної особи зберігаються документи, що подаються для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Згідно ст. 16 вищевказаного Закону єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст. 17 Закону).
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення; підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).
Так, відповідно до передавального акту від 04.02.2015, підписаного головою комісії з реорганізації ТОВ «Фокус Фарм» та засновниками, за підприємством не обліковується кредиторської заборгованості (т.2, а.с.38-40). Проте, вказане спростовується матеріалами справи.
Положенням ч. 2 ст. 107 Цивільного кодексу України передбачено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Згідно ч. 4 ст. 107 Цивільного кодексу України порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що головою комісії з реорганізації ТОВ «Фокус Фарм» протиправно не зазначено в передавальному акті відомості щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, а саме кредиторської заборгованості перед ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» в сумі 138742,43 грн.
Вказане свідчить про те, що внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення ТОВ «Фокус Фарм» було здійснено на підставі недостовірних даних, а тому державна реєстрація припинення зазначеної юридичної особи повинна бути відмінена.
Згідно вимог ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.
Суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи (ч. 2 ст. 41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частин 1, 3 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» задовольнити повністю.
Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Фокус Фарм» (код ЄДРПОУ: 32659852, місцезнаходження: 14000, Чернігівська область, місто Чернігів, вулиця О. Кошового, будинок 1, корпус 7, квартира 326).
Визнати нечинним запис від 09.02.2015 № 10641120014011599 про державну реєстрацію припинення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фокус Фарм».
Зобов'язати Реєстраційну службу Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб запис про відміну державної реєстрації припинення Товариство з обмеженою відповідальністю «Фокус Фарм» (код ЄДРПОУ: 32659852, місцезнаходження: 14000, Чернігівська область, місто Чернігів, вулиця О. Кошового, будинок 1, корпус 7, квартира 326).
В день набрання рішенням законної сили направити його до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення .
Суддя підпис В.І. Д'яков
З оригіналом згідно.
Суддя В.І. Д'яков
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2015 |
Оприлюднено | 12.05.2015 |
Номер документу | 43961570 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Д'яков В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні