ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2015 року о 09 год. 40 хв.Справа № 808/6624/14
м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1
відповідача - не з'явився
третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів», м. Запоріжжя
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Державної фіскальної служби України
про продовження дії спеціальної санкції
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "Фабрика делікатесних сирів" (далі - відповідач), в якому просить суд продовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП "Фабрика делікатесних сирів" Наказом Мінекономрозвитку від 05.12.2013 №1430 на термін до усунення відповідачем порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", допущеного при виконанні зовнішньоекономічного Контракту від 28.06.2007 №39/04/07/f/ВУД, а саме до погашення простроченої дебіторської заборгованості. Ухвалою суду від 25.02.2015 задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі у справі третьої особи та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державну фіскальну службу України.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв'язку з порушенням відповідачем вимог ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного Контракту від 28.06.2007 року №39/04/07/f/DEL позивачем на підставі подання Міністерства доходів і зборів України, прийнято наказ №1430 від 05.12.2013, яким до відповідача застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Зазначає, що станом на момент звернення позивача з позовом до суду ПП «Фабрика делікатесних сирів» не усунуто порушення ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та не погашено дебіторську заборгованість за зовнішньоекономічним Контрактом від 28.06.2007 року №39/04/07/f/DEL, у зв'язку з чим існує необхідність продовжити застосовану позивачем санкцію. В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явися, заперечення на позов не подав, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та зазначив, що у зв'язку з непогашенням відповідачем дебіторської заборгованості за зовнішньоекономічним Контрактом від 28.06.2007 року №39/04/07/f/DEL існує необхідність продовжити застосовану позивачем санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ПП «Фабрика делікатесних сирів».
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що в період з 17.06.2013 по 24.07.2013 співробітниками ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області проведена виїзна позапланова перевірка ПП «Фабрика делікатесних сирів» (код ЄДРПОУ 32875438) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства під час взаємовідносин з ТОВ «Східні регіони» (код ЄДРПОУ 31112772) та «Karl Shell & Co KG» за період з 01.01.2008 по 31.12.2012, за результатами якої складено акт №46/22-01/32875428 від 29.07.2013 (а.с. 16-44).
За результатами проведеної перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення ПП «Фабрика делікатесних сирів», серед іншого ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по контракту №39/04/07/f/DEL від 28.06.2007 та статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (а.с. 44).
З наданого до матеріалів справи розрахунку пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД сума простроченої дебіторської заборгованості ПП «Фабрика делікатесних сирів» по контракту №39/04/07/f/DEL від 28.06.2007 складає 1 061 231,40 євро (8 136 954,62 грн.), сума пені по контракту №39/04/07/f/DEL від 28.06.2007 - 8 136 954,62 грн. (а.с. 45).
У зв'язку з встановленими порушеннями Міністерство доходів і зборів України звернулася листом №12927/5/99-99-22-03-01-16 від 20.09.2013 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з пропозицією застосувати спеціальні санкції у відповідності із статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» до сімдесяти шести українських суб'єктів господарської діяльності у яких за результатами проведених перевірок встановлено наявність дебіторської заборгованості за здійсненими зовнішньоекономічними операціями, зокрема, до ПП «Фабрика делікатесних сирів» (а.с. 10-12).
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 05.12.2013 №1430 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» за порушення пов'язаних із Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», серед інших, до ПП «Фабрика делікатесних сирів» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 13-14).
Суд зазначає, що Указом Президента України від 31.05.2011 №634/2011 затверджено Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Положення №634/2011), пунктом 1 якого передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сферах торгівлі, інтелектуальної власності, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
Відповідно до абзацу 17 пп.14 п.4 Положення №634/2011 Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань: застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Згідно абзацу 5 частини 1 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, серед іншого, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Крім того, суд зазначає, що пунктом 1.2 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 №340/672 (далі - Порядок), передбачено, що спеціальні санкції, передбачені статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», застосовуються Мінекономіки до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності, що порушили цей закон та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість застосування позивачем на підставі подання Міністерства доходів і зборів України, до ПП «Фабрика делікатесних сирів» спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Суд зазначає, що відповідно до п.3.4 Порядку при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду. У разі, якщо інформація на запит Мінекономіки щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від Державної податкової адміністрації не надійде в термін за 10 днів до закінчення його дії або надійде з пропозицією щодо недоцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, Мінекономіки видається наказ про зміну виду спеціальних санкцій, яким скасовується дія тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та одночасно застосовується індивідуальний режим ліцензування.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач в порядку п.3.4 Порядку, звертався до Міністерства доходів і зборів України листом №4122-10/7983-06 від 17.03.2014, в якому просив висловити позицію щодо доцільності продовження санкцій застосованих наказом Мінекономрозвитку від 05.12.2013 №1430 (а.с. 14).
Міністерство доходів і зборів України листом від 03.04.2014 №6067/5/99-99-22-03-01-16 повідомило позивача про те, що у зв'язку з не погашенням простроченої дебіторської заборгованості в сумі 691 231,40 євро пропонується подовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Фабрика делікатесних сирів» (а.с. 15).
Суд зазначає, що подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (ч.7, 8 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»).
Таким чином, враховуючи дотримання позивачем процедури подовження спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, відсутність доказів погашення відповідачем дебіторської заборгованості за контрактом №39/04/07/f/DEL від 28.06.2007, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та подовження спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ПП «Фабрика делікатесних сирів».
Відповідно до ч.9 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - задовольнити.
Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Приватного підприємства «Фабрика делікатесних сирів» наказом Мінекономрозвитку від 05.12.2013 року №1430 на термін до усунення Приватним підприємством «Фабрика делікатесних сирів» порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» допущеного при виконанні зовнішньоекономічного Контракту від 28.06.2007 року №39/04/07/f/DEL, а саме до погашення простроченої дебіторської заборгованості.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Міністерства економічного розвитку і торгівлі України судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2015 |
Оприлюднено | 12.05.2015 |
Номер документу | 43993222 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Шара Інна Вячеславівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Шара Інна Вячеславівна
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Бишевська Н.А.
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Бишевська Н.А.
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Бишевська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні