3/120-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.08.2009 Справа № 3/120-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Людоговської В.В. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроліга", м. Дніпродзержинськ,
до Відкритого акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування", м. Каховка,
про стягнення 39 976 грн. 30 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Білий К.М. –довіреність б/н від 10.08.09., представник;
від відповідача: не прибув.
Розпорядженням Голови господарського суду Херсонської області № 407 від 10.08.2009р. справу передано на розгляд судді Людоговській В.В.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпроліга»(позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Каховський завод електрозварювального устаткування»(відповідач) 27871,20 грн. основного боргу,
907,30 грн. –3% річних, 3917,13 грн. інфляційних втрат, 7280,68 грн. пені та судові витрати.
Відповідач в судове засідання не з'явився. 10.08.2009 р. на адресу суду надіслав відзив на позовну заяву, в якому визнає позовні вимоги в повному обсязі. Одночасно просить зменшити на 50% розмір пені та розглянути справу без участі представника відповідача, посилаючись на участь в судовому засіданні Господарського суду Донецької області.
За таких обставин, у відповідності до ст..75 ГПК України справа розглядається за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпроліга»(позивач) та Відкритим акціонерним товариством «Каховський завод електрозварювального устаткування»(відповідач) укладено договір №01/02-08 від 11.02.2008 р. (далі –Договір), за умовами якого позивач зобов'язується передати, а відповідач прийняти та оплатити устаткування згідно з Специфікаціями, оформленими у вигляді Додатків, які є невід'ємною частиною цього Договору.
Договір підписаний сторонами без зауважень, скріплений печаткою. Протягом дії Договору 23.02.2009 р. між сторонами укладено Додаткову угоду №1 (а.с.33), якою уточнено розділ 9 Договору щодо банківських реквізитів сторін.
Із огляду на зазначений Договір суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою він є договором поставки, правовідносини, які витікають із нього, регулюються ст. 264-271 ГК України.
Вищевказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань.
Так, ст.173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Законами України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання, згідно ст.174 ГК України, є господарський договір.
Відповідно до ч.1 ст.175 ГК України, майново-господарські зобов'язання, які є одним із видів господарських зобов'язань, - це цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на корить другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов»язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, що визначено ст.175 ГК України.
В силу п.1 ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
За змістом ст.712 ЦК України та ст.265 ГК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до пункту 2.4. Договору відповідач здійснює 100% передплату від вартості товару.
22 квітня 2008 року листом №22/398 (а.с.34) відповідач звернувся до позивача з проханням відвантажити йому комплектуючі згідно Специфікації №2 та виставленого рахунку-фактури №Д-00000062 від 21.04.08. на суму 27871,20 грн. без попередньої оплати. Сплатити ціну товару відповідач зобов»язувався до 15 травня 2008 року.
23 квітня 2008 року за видатковою накладною №Д-0000042 (а.с.36) та Довіреністю ЯОС №875815 від 22.04.08. (а.с.38) відповідач отримав товар на суму 27871,20 грн.
Матеріали справи свідчать, що своє зобов»язання по сплаті грошових коштів до 15.05.08. відповідач не виконав.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до п.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Позивач свої договірні зобов'язання щодо поставки виконав в повному обсязі, що підтверджено матеріалами справи.
Судом встановлено, що відповідач свої грошові зобов'язання не виконав, заборгованість перед позивачем на день розгляду справи становить 27871,20 грн., що підтверджено матеріалами справи.
Відповідач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження виконання належним чином своїх зобов»язань щодо добровільної сплати основного боргу.
Таким чином, на день розгляду справи заборгованість відповідача по сплаті вартості товару складає суму 27871,20 грн., позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З метою досудового врегулювання спору позивач надсилав на адресу відповідача претензію з вимогою сплати заборгованості (а.с.39,40). У відповідь на претензію отримав лист відповідача, в якому повідомляється про сплату боргу до 11 серпня 2008 року.
Відповідно до п.5.7. Договору у випадку прострочення оплати вартості товару відповідач сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Згідно частини 1 статті 230 ГК України пеня й штраф є господарськими штрафними санкціями, які учасник господарських відносин зобов»язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Позивачем в розрахунку позову (а.с.9) не враховано вимог ч.6 ст.232 ГК України.
Суд за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій системи «Ліга»(з врахуванням Порядку проведення підрахунку заборгованості та штрафних санкцій, затвердженого листом Верховного суду України від 03.04.97р. №62-97р «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ») перевірив розрахунки пені та, враховуючи вищевикладене, дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення пені підлягають задоволенню в сумі 3381,10 грн. за період з 15.05.08. по 15.11.08.
У відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тому, відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача індекс інфляції за весь час прострочення та три відсотки річних з простроченої суми.
Суд перевірив розрахунки в частині стягнення інфляційних втрат за період з 15.05.08. по 15.06.09. в сумі 3917,13 грн. та 3 % річних за період з 15.05.08. по 15.06.09. в сумі 907,30 грн. і зазначає, що позовні вимоги в цій частині обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Суд відхиляє клопотання відповідача щодо зменшення на 50% розміру пені, оскільки воно не обґрунтовано відповідними доказами важкого фінансового стану підприємства.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
За згодою представника позивача в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивачу на підставі ст..49 ГПК України відшкодовуються судові витрати за рахунок відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.
На підставі ст.ст.525, 526, 530, ч.2 ст.625, ст.712 ЦК України, ч.6 с.232, ст.265 ГК України та керуючись, ст.ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1 Прийняти справу № 3/120-09 до свого провадження.
2. Позовні вимоги задовольнити частково.
3.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Каховський завод електрозварювального устаткування»(74800, м.Каховка, вул..Пушкіна, 109, р/р 26003031823100 в АКІБ «УкрСіббанк»м.Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 00213993) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроліга»(51900, м.Дніпродзержинськ, вул..Скаліка, 24/1, к.33, р/р 26002051801040 в Дніпродзержинській філії «Приватбанку», МФО 305965, код ЄДРПОУ 33855386) основного боргу в сумі
27871,20 грн., пеню в сумі 3381,10 грн., інфляційні втрати в сумі 3917,13 грн., 3% річних в сумі 907 грн. 30 коп., в рахунок відшкодування витрат по сплаті державного мита в сумі 360 грн. 77 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 312,50 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.В.Людоговська
Дата підписання рішення оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 12.08.2009р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2009 |
Оприлюднено | 22.08.2009 |
Номер документу | 4402852 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Людоговська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні