Постанова
від 26.03.2015 по справі п/811/42/15
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2015 року справа № П/811/42/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомМаловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області доТовариства з обмеженою відповідальністю «Сабівський гранітний кар'єр» пронадання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, -

В С Т А Н О В И В:

Маловисківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сабівський гранітний кар'єр» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на недостатність коштів на рахунках відповідача, необхідних для погашення суми боргу в розмірі 155588,50 грн., що складається із заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 12,59 грн., по податку на землю та орендній платі з юридичних осіб у розмірі 120177,24 грн., з плати за користування надрами у розмірі 10320,19 грн., з податку на прибуток підприємств 13312,92 грн. та з екологічного податку 11765,56 грн.

У зв'язку з цим позивач просить надати дозвіл податковому органу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, у відповідності з вимогами статті 95 Податкового кодексу України.

Відповідно до хвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.03.2015 року подальший розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.

Дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сабівський гранітний кар'єр» зареєстроване як юридична особа 12 квітня 2007 року Новоархангельською районною державною адміністрацією та взяте на податковий облік як платника податків Маловисківською МДПІ (а.с.16,21).

Згідно наданого позивачем обґрунтованого розрахунку суми заборгованості за ТОВ «Сабівський гранітний кар'єр» рахується податковий борг у загальному розмірі 155588,50 грн. у тому числі:

- з податку на додану вартість у розмірі 12,59 грн.;

- по податку на землю та орендній платі з юридичних осіб у розмірі 120177,24 грн.;

- з плати за користування надрами у розмірі 10320,19 грн.;

- з податку на прибуток підприємств 13312,92 грн.;

- екологічного податку 11765,56 грн.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За правилом пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

04 вересня 2013 року Маловисківською ОДПІ складено податкову вимогу форми "Ю" №5-22, яка отримана уповноваженою особою відповідача 04 вересня 2013 року (а.с.20).

Відповідно до пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 88.2 вказаного Кодексу право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

У зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу в добровільному порядку, податковим керуючим було складено акт опису майна від 27 жовтня 2014 року, який зареєстрований у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 30 жовтня 2014 року, що підтверджується наявною матеріалах справи копією витягу (а.с.18-19).

Відповідно до підпунктів 20.1.19 та 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

В силу пункту 95.1 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.3 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Отже, законодавець в чіткій послідовності визначив процедуру стягнення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків може здійснюватись лише у разі недостатності коштів, які перебувають у його власності.

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку про те, що стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок майна, що належить такому платнику податків, здійснюється органом державної податкової служби виключно на підставі рішення суду, яке передує процедурі продажу майна такого платника, включеного до податкової застави.

Судом встановлено, що Маловисківська ОДПІ звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ «Сабівський гранітний кар'єр» щодо стягнення податкового боргу в сумі 118108,30 грн., в тому числі з плати за землю - 36968,10 грн., з податку на додану вартість - 935,72 грн., з екологічного податку - 8097,10 грн., з плати за користування надрами - 72107,38 грн.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі №П/811/610/14 від 26 березня 2014 року позов задоволено.

Постанова набрала законної сили 16.04.2014 року (а.с.17).

Матеріали справи містять копії інкасових доручень (розпоряджень) направлених податковим органом до банківських установ про стягнення із рахунків відповідача сум заборгованості за судовим рішенням, але повернутих банківськими установами з відміткою про відсутність коштів на рахунку клієнта (а.с.101-110).

У відповідності до постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року по справі №П/811/610/14 позивачем заявлялася до стягнення сума боргу ТОВ «Сабівський гранітний кар'єр» у розмірі 118108,30 грн., в тому числі з плати за землю - 36968,10 грн., з податку на додану вартість - 935,72 грн., з екологічного податку - 8097,10 грн., з плати за користування надрами - 72107,38 грн.

Натомість, як зазначалося вище, сума податкового боргу на погашення якого за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, позивач просить надати дозвіл, становить 155588,50 грн., що складається із заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 12,59 грн., по податку на землю та орендній платі з юридичних осіб у розмірі 120177,24 грн., з плати за користування надрами у розмірі 10320,19 грн., з податку на прибуток підприємств 13312,92 грн. та з екологічного податку 11765,56 грн.

Разом з цим в інкасових дорученнях, що надсилалися до установ банку на виконання постанови суду по справі № П/811/610/14, до стягнення Маловисківською ОДПІ виставлялася лише сума заборгованості позивача у розмірі 118108,30 грн.

З огляду на зазначене, суд вважає, що позивачем здійснені заходи по стягненню коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків на загальну суму податкового боргу у розмірі 118108,30 грн., який виник внаслідок несплати відповідачем податкового боргу з плати за землю, податку на додану вартість, екологічного податку та плати за користування надрами.

Тобто, позивачем здійснені належним чином всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, в межах суми коштів у розмірі 118108,30 грн.

При цьому, матеріали справи не містять відомостей про наявність судових рішень щодо стягнення з розрахункових рахунків ТОВ «Сабівський гранітний кар'єр» коштів за податковим боргом на суму 188 864,11 грн.

Враховуючи те, що позивач не дотримався всіх передумов до процедури погашення податкового боргу в примусовому порядку, у Маловисківської ОДПІ не було законних підстав звертатися до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу ТОВ «Сабівський гранітний кар'єр» за рахунок майна цього платника податків, яке перебуває у податковій заставі на суму 37480,20 грн.

Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що позивачем не надано доказів погашення податкового боргу в порядку встановленому пунктом 95.4. статті 95 Податкового кодексу України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено факту дотримання визначеної законом сукупності послідовних, взаємопов'язаних та обов'язкових процедур, виконання яких є передумовою здійснення примусових заходів щодо майна боржника шляхом надання відповідного дозволу судом, оскільки наявність такої процедури є гарантією дотримання прав платника податків, зокрема шляхом надання йому можливості самостійного визначення складу активів відповідно до пункту 87.1. Податкового кодексу України.

Вищевикладене узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України викладену у рішенні №К/800/56880/13.

Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов задовольнити частково

2.Надати дозвіл Маловисківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (ідентифікаційний код 38755956) на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Сабівський гранітник кар'єр» (вулиця Центральна, 1, с. Сабове, Новоархангельського району Кіровоградської області ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34336831), що перебуває у податковій заставі, зареєстрованій Кіровоградською філією державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України у Державному реєстрі застав рухомого майна та у відповідності до акта Новоархангельського відділення Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області опису майна ТОВ «Сабівський гранітник кар'єр» №1 від 27.10.2014 року у розмірі 188 864,11 (сто вісімдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят чотири) гривні 11 копійок.

3.В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.03.2015
Оприлюднено21.05.2015
Номер документу44210000
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —п/811/42/15

Ухвала від 14.07.2015

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

Постанова від 15.07.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 15.07.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 19.06.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 19.06.2015

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Постанова від 26.03.2015

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

Ухвала від 10.03.2015

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

Ухвала від 16.01.2015

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

Ухвала від 10.02.2015

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні