Справа № 308/14663/14-ц
У Х В А Л А
Іменем України
18 травня 2015 року м. Ужгород
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Куштана Б.П. (доповідача),
суддів: Ігнатюка Б.Ю. і Мацунича М.В.,
при секретарі: Дашковська С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою адвоката Гончарова Валентина Вікторовича в інтересах ОСОБА_3 на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду від 20 березня 2015 р. за позовною заявою ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Фортіс-Транс Спед» про стягнення заборгованості за договором найму, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_3 звернулася у суд із позовом до ТОВ «Фортіс-Транс Спед» у березні 2015 р.
Просила стягнути з відповідача на свою користь 22500 грн. заборгованості за несплату передбачених договором найму платежів, 636.31 грн. - три проценти річних від простроченої суми, 3448 грн. інфляційних нарахувань і 3264.84 грн. судових витрат.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду від 20.03.15 р. у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено, а цивільну справу передано за підсудністю на розгляд господарського суду Закарпатської області (а.с.25).
Апелянт просить скасувати цю ухвалу про передачу справи за підсудністю до іншого суду та постановити нову про відмову в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі. Доводить про незаконність ухвали. Указує, що під час укладення договору найму позивачка діяла як фізична особа.
Суд першої інстанції виходив з того, що спірні правовідносини відносяться до юрисдикції господарських судів та належать розгляду в порядку господарського судочинства.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а ухвала - скасуванню, із таких мотивів.
Компетенція судів щодо розгляду справ (предметна підсудність) визначена ст.ст. 15, 16 ЦПК України.
Наслідком пред'явлення позову з порушенням цієї компетенції суду є відмова у відкритті провадження у справі (п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України), закриття провадження у справі (п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України) або скасування судових рішень із закриттям провадження у справі судом вищої інстанції.
Як видно з матеріалів справи, ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду від 24.11.14 р. відкрито провадження у справі.
16.03.15 р. адвокат Ігнатьо Б.Я. в інтересах ТОВ «Фортіс-Транс Спед» подав заперечення на позов, у якому водночас просив закрити провадження у справі, оскільки така не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду від 20.03.15 р. у задоволенні цього клопотання відмовлено, а цивільну справу передано за підсудністю на розгляд до господарського суду Закарпатської області.
Однак, нормами ЦПК України, ГПК України на іншими нормативно-правовими актами не передбачено передачу справ за підсудністю між судами іншого виду юрисдикції.
У ЦПК України правила підсудності врегульовані главою 1 розділу III, які встановлюють підсудність справ між судами одного виду юрисдикції - цивільної, а не щодо компетенції між судами різних видів юрисдикції (судочинства).
Відповідно до вимог ч.ч.2, 4 ст.116 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності. Забороняється передавати до іншого суду справу, яка розглядається судом, за винятком випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, оскаржена ухвала в частині передачі справи до суду господарської юрисдикції є процесуально незаконною.
За приписами ст.ст. 205 ч.1 п.1, 206 ч.2 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 205 цього Кодексу, суд повинен повідомити заявникові, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
У зв'язку з цим питання закриття провадження у справі за вказаною підставою належить обміркувати заново.
У контексті наведеного та відповідно до ст. 312 ч.1 п.3 ЦПК колегія суддів вважає, що оскаржена ухвала підлягає скасуванню у цілому з одночасною передачею питання закриття провадження у справі на новий розгляд до суду першої інстанції через порушення останнім порядку, встановленого для його вирішення.
Керуючись ст.ст. 312 ч.1 п.3, 313, 315, 317, 319, 324 ч.1 ЦПК України,-
у х в а л и л а :
1. Апеляційну скаргу адвоката Гончарова Валентина Вікторовича в інтересах ОСОБА_3 задовольнити частково.
2. Ухвалу Ужгородського міськрайонного суду від 20 березня 2015 р. скасувати, а питання щодо закриття провадження у справі передати на новий розгляд до того ж суду.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення й оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Судді:
Суд | Апеляційний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2015 |
Оприлюднено | 21.05.2015 |
Номер документу | 44229679 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Закарпатської області
Куштан Б. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні