Вирок
від 21.05.2015 по справі 302/915/14-к
МІЖГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 302/915/14-к

1-кп/302/1/15

23

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.05.2015смт. Міжгір`я

Міжгірський районний суд Закарпатської області

в особі суддя ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

з участю: прокурор ОСОБА_3 ,

обвинувачений ОСОБА_4 ,

представник потерпілого- цивільний позивач адвокат ОСОБА_5 ,

представник цивільного відповідача (позивача) - ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, уродженця і мешканця АДРЕСА_1 , з вищою освітою , на час винесення вироку не працює, раніше не судимого, одруженого, -

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 366 ч. 1, 191 ч. 2 КК України, -

В С Т А Н О В И В :

28.11.2009 р. біля 12 год. в с. Син.Поляна Міжгірського району ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника Син-Полянського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Синевир», будучи службовою особою, уповноваженою відповідно до посадової інструкції організовувати контроль роботи майстрів з охорони природи та інспекторів з охорони ПЗФ, забезпечення збереження майна, облік і звітність по природоохоронній та господарській діяльності відділення, складати і посвідчувати офіційні документи, порушивши ці вимоги інструкції, достовірно знаючи, що лісо продукція в кількості 40 куб.м фактично не відпущена, умисно надав підлеглим працівникам Син-Полянського ПОНДВ НПП «Синевир» ОСОБА_7 (інспектору охорони ПЗФ) і ОСОБА_8 (майстру з охорони природи) вказівку внесення ними як службовими особами до офіційних документів завідомо-неправдивих відомостей щодо відпуску лісопродукції на підставі наказу № 000204 НПП «Синевир» від 26.05.2005 р. про відпуск лісопродукції греко-католицькій громаді «Воскресіння ГНІХ» смт. Міжгір`я, код 26529076, а саме: - ОСОБА_7 про складання товарно-транспортної накладної № 001611 та специфікації-накладної № 001611 із записом до наказу № 000204 від 26.05.2005 р. про відпуск греко-католицькій громаді «Воскресіння ГНІХ» через ОСОБА_9 лісопродукції об`ємом 14,08 куб,м; - ОСОБА_8 на складання товарно-транспортної накладної № 001622 та специфікації-накладної № 001622 із записом до наказу № 000204 від 26.05.2005 р. про відпуск греко-католицькій громаді «Воскресіння ГНІХ» через ОСОБА_9 лісопродукції об`ємом 25,01 куб.м. Після виконання вказаних дій ОСОБА_7 і ОСОБА_8 щодо підроблення вказаних документів, ОСОБА_4 умисно вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, а саме підписи про підтвердження відпуску вказаної вище лісо продукції загальним об`ємом 39,09 куб,м у графу «Відпустив» наказу № 000204 НПП «Синевир» від 26.05.2005 р., графи «прийняв водій-експедитор», «вантаж одержав», «прийняв» товарно-транспортної накладної № 001611 від 28.11.2009 р., графу «прийняв» специфікації-накладної до ТТН № 001611, графи «прийняв водій - експедитор», «вантаж одержав», «прийняв» товарно-транспортної накладної № 001622 від 28.11.2009 р., графу «прийняв» специфікації-накладної до ТТН № 001622, хоча фактично вказану лісопродукцію греко-католицькій громаді «Воскресіння ГНІХ» не відпускав, чим самим ОСОБА_4 вчинив службове підроблення і зловживаючи своїм службовим становищем допустив розтрату вказаної лісопродукції загальним об`ємом 39,09 куб.м на суму 11200 грн., завдавши матеріальну шкоду НПП «Синевир» на час вчинення вищевказаних дій.

Обвинувачений ОСОБА_4 вищевстановлені обставини, а також вину в пред`явленому обвинуваченні про вчинення злочинів, передбачених ст.ст. 191 ч. 2, 366 ч. 1 КК України, визнав частково, і цю позицію обґрунтував такими показами.

Обіймаючи вказану посаду в місяці листопаді 2009 р., обвинувачений одержав вказівку з бухгалтерії НПП «Синевир» списати деревину зазначену в наказі директора НПП «Синевир» № 000204 від 26.05.2005 р. Він наказав бухгалтеру Син.Полянського ПОНДВ включити наказ у звіт і «машинально» заповнив графу у наказі. Товаро-транспортні накладні і специфікацію до них одержали працівники ПОНДВ ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які списали деревину з підвідомчих ділянок. Оскільки помилок у документах не було, обвинувачений підписав звіт і здав у центральну бухгалтерію. Обвинувачений також показав, що з бухгалтерії надходили вказівки списувати деревину в звітному році, хоча були випадки коли отоварення такої мало місце в наступному році. Потерпілого ОСОБА_9 (священика, який виписав і оплачував деревину для релігійної громади) обвинувачений не знав і з ним не контактував, оскільки такий до нього не звертався. ОСОБА_4 визнав, що підпис у графі «Відпустив» в наказі № 000204 НПП «Синевир» від 26.05.2005 р. виконаний ним. Натомість заперечив виконання підпису в графі «одержав» від імені ОСОБА_9 в цьому наказі. ОСОБА_4 просить узяти до уваги, що деревини не привласнював і не давав указівок підлеглим ОСОБА_12 та ОСОБА_10 вчиняти службові підроблення. Неотоварення потерпілої релігійної громади замовленою і оплаченою деревиною через священика ОСОБА_9 вважає недоліками в роботі центральної бухгалтерії.

Оцінивши встановлені обставини, покази і позицію обвинуваченого, подані докази, суд дійшов такого висновку.

ОСОБА_4 слід визнати винуватим в учиненні кримінальних правопорушень, які мали місце за кваліфікуючими ознаками, передбаченими: ст. 366 ч. 1 КК України службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей; ст. 191 ч. 2 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Цей висновок суду ґрунтується на таких доказах.

Потерпілий ОСОБА_9 священик греко-католицької релігійної громади «Воскресіння ГНІХ» в смт.Міжгір`я Закарпатської області показав, що в травні 2005 р. звернувся в НПП «Синевир» із заявою про придбання для потреб церкви 40 куб. м деревини. Заяву задовольнили, виписали наказ про відпуск цієї деревини через нього і він заплатив у касу НПП «Синевир» 4400 грн., визначених адміністрацією та бухгалтерією, де запевнили, що деревина буде отоварена протягом поточного року. Однак у подальшому деревину (будівельний ліс) не отоварювали, пояснюючи це різними причинами (відсутністю техніки, ділянок для рубок лісу, нестачі паливно-мастильних матеріалів), не зважаючи на його неодноразові звернення усно і по телефону до колишнього керівника НПП «Синевир» ОСОБА_13 . У березні 2014 р. з претензією потерпілий звернувся до нового керівника НПП «Синевир» ОСОБА_14 з приводу отоварення виписаної і оплаченої деревини. Після перевірки бухгалтерських документів йому повідомили, що деревина отоварена на його прізвище і списана з обліку. У зв`язку з цим потерпілий подав заяву про злочини у міліцію, оскільки релігійна громада не одержала деревину, а підписи від його імені в бухгалтерських документах, виявлених у НПП «Синевир» виконані від його імені.

Свідок ОСОБА_14 (директор НПП «Синевир») підтвердив покази потерпілого і доповнив, що при перевірці його звернення виявилось таке. Обвинувачений, обіймаючи в листопаді 2009 р. посаду начальника Син.Полянського ПОНДВ, який відповідає за отоварення відпускної деревини на замовлення, підписав наказ про це та звіт про списання деревини як отовареної. Одночасно працівники цього ж ПОНДВ Чуп і Горват повідомили, що вказівку на списання деревини їм дав обвинувачений та запропонував заповнити накладні і специфікацію і це вони виконали, однак фактично деревину не відпускали замовнику.

Свідок ОСОБА_8 повідомив, що у 2009 р. обіймав посаду майстра з охорони природи в Син.Полянському ПОНДВ НПП «Синевир» і в його обов`язки входило відпускати зрубану в лісі деревину на відповідній ділянці на місці завантаження. У листопаді 2009 р. ОСОБА_4 сказав йому, що треба списати деревину і він по цій вказівці заповнив бланки товаро-транспортної накладної про отоварення 25 куб. м деревини, хоча фактично таку не відпускав, бо ОСОБА_4 повідомив йому, що не знає де деревина, але знає, що цей ліс відпущено і показав наказ, в якому поставив обвинувачений підпис про відпуск деревини.

Свідок ОСОБА_10 показав, що в 2009 р. працював лісником у Син.Полянському ПОНДВ НПП «Синевир» і в його обов`язки входило відпуск деревини на місці завантаження з майстром, який таврує деревину і складає товаро-транспортну накладну. У листопаді 2009 р. ОСОБА_4 попросив його списати 15 куб. м деревини в конторі лісництва . ОСОБА_10 це прохання виконав і заповнив бланки документів про відпуск деревини вказаної кількості греко-католицькій громаді, хоча в дійсності цього не було. ОСОБА_4 запевнив, що деревина вже відпущена і таку слід списати документально.

Свідок ОСОБА_15 показала, що обіймає посаду головного бухгалтера НПП «Синевир». У 2009 році було встановлено такий порядок відпуску деревини: заява замовника подавалась на ім`я директора, на підставі якої в разі згоди видавався наказ на відпуск лісоматеріалів. Замовник оплачував діючу ціну деревини, в тому числі через касу підприємства. Відпуск деревини підтверджується товаро-транспортними накладними про отоварення. Це відображалось у бухгалтерському звіті по кожному підрозділу, а наказ , товаро-транспортні накладні, ярлик складались у трьох екземплярах, з яких один видався замовнику, один залишався у бухгалтерії підрозділу (ПОНДВ чи в іншому підрозділі), а третій передався в центральну бухгалтерію. У разі якщо отоварення деревини проводилось іншим підрозділом ніж це було визначено первісно, бухгалтерські документи і звітність про отоварення і списання з обліку проводились підрозділом, в якому відпущено лісопродукцію.

Такі ж обставини підтвердила і свідок ОСОБА_16 (бухгалтер Син.Полянського ПОНДВ), доповнивши показами, що в листопаді 2009 р. Чуп і Горват працювали в Син.Полянському ПОНДВ. Натомість потерпілий не звертався до неї особисто.

Із змісту наказу № 000204 від 26.05.2005 р. на відпуск лісопродукції в НПП «Синевир», який вилучено в центральній бухгалтерії видно, що Мукачівській греко-католицькій єпархії через ОСОБА_17 видано будівельний ліс 40 куб. м за ціною 91, 67 грн./куб. м. загальною вартістю з ПДВ 4 400 грн. з відміткою про оплату за вказаною сумою і покликанням на бланк № 000619 від 26.05.2005 р. з терміном завантаження 31.12.2005 р. Наказ містить підписи директора, головного бухгалтера, а також підписи в графах «одержав» і «відпустив». На звороті цього наказу є відмітки вивозу із записами в графах : дата 28.11.2009 р.; «№ № машин - 93-25 і б/н; № № ярликів - 001611, 001622 кількість кубів 15 і 25; «Відпустив матеріально-відповідальна особа» підпис без зазначення прізвища і посади.

Обвинувачений ОСОБА_4 визнав, що заповнював цей наказ і підпис у графі «відпустив» належить йому. Приналежність цього підпису обвинуваченому підтверджена і висновком судової криміналістичної почеркознавчої експертизи. Таким же висновком експертизи, призначеної за ухвалою суду, підтверджено ймовірність виконання підпису в графі «одержав» ОСОБА_4 .

Потерпілий ОСОБА_9 подавши заяву і оплативши в касу НПП «Синевир» суму 4400 грн. 26.05.2005 р. одержав копію наказу № 000204 і квитанцію №000019 від 26.05.2005 р. до прибуткового касового ордеру про внесення вказаної суми грошей. На копії цього наказу не має будь-яких відміток про відпуск, одержання вказаної деревини та її вивіз. Саме цю копію наказу надав у міліцію потерпілий.

Покази ОСОБА_4 і свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 в частині складання ними товаро-транспортних накладних і специфіксації-накладної повністю підтверджені змістом цих документів.

Згідно ухвал Міжгірського районного суду Закарпатської області від 19.05.2014 р. у справах № 302/559/14-к і № 302/557/14-к ОСОБА_7 і ОСОБА_8 визнані винуватими в учиненні злочину, передбаченого ст. 366 ч. 1 КК України, за обставинами службового підроблення, що проявились у виконані ними 28.11.2009 р. відміток в наказі № 000204 від 26.05.2005 р. про відпуск лісопродукції в загальній кількості 40 куб. м та складанні товаро-транспортних накладних та специфікації- накладних № № відповідно 001611 і 001622 про відпуск ГК релігійній громаді «Воскресіння ГНІХ» смт. Міжгір`я через ОСОБА_9 відповідно лісопродукції: ОСОБА_7 14, 98 куб. м, ОСОБА_11 - 25, 01 куб. м.

Отже, наведені наведені докази підтверджують повністю причетність і вину обвинуваченого у вчиненні злочинів, які йому інкриміновані.

Натомість часткове заперечення вини ОСОБА_4 і його доводи не знайшли підтвердження жодним доказом.

За вчинений злочин ОСОБА_4 підлягає покаранню.

Обираючи вид і розмір покарання за кожен злочин за санкцією, яка була чинною на час його вчинення, суд зважає на таке.

Обставин, які б обтяжували чи пом`якшували покарання , не має.

Суд бере до уваги характер і ступінь суспільної небезпеки вчинених злочинів, а саме умисну форму вини, віднесення злочинів законом (ст. 12 КК України) до невеликої тяжкості за ст. 366 ч. 1 і до середньої тяжкості за ст. 191 ч. 2 КК України. Злочинні наслідки станом на час розгляду справи не усунуті, бо потерпілій громаді шкода не відшкодована.

Суд зважає на особу обвинуваченого, який раніше не вчиняв злочинів чи правопорушень і характеризується за місцем проживання тільки позитивно, а за місцем праці - негативно щодо виконання службових обов`язків. Окрім цього, станом на час розгляду справи по суті, ОСОБА_4 звільнений з роботи в НПП «Синевир».

З огляду на викладене вище, суд вважає, що ОСОБА_4 заслуговує покарання у виді обмеження волі за кожен злочин, а саме:

- за ст. 366 ч. 1 КК України на один рік з позбавленням права обіймати адміністративно-господарські посади на строк один рік;

- за ст. 191 ч. 2 КК України на два роки з позбавленням права обіймати адміністративно-господарські посади на два роки.

Згідно з ст. 70 ч. 1 КК України за сукупністю злочинів суд, при призначенні остаточного покарання, застосовує принцип поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Оскільки станом на час винесення вироку з дня вчинення злочину 28.11.2009 р. минуло більше п`яти років , суд застосовує ст. 49 ч. 1 п.п. 2 і 3 і 74 ч. 5 КК України, тобто за вказаними підставами минування строків давності звільняє ОСОБА_4 від відбування покарання.

Цивільний позов греко-католицької громади «Вознесіння ГНІХ» про стягнення з НПП «Синевир» 22 тис. грн. завданої злочином шкоди підлягає частковому задоволенню з таких підстав і мотивів. Позивачу як потерпілій особі (релігійній громаді) завдана злочином майнова шкода, оскільки НПП «Синевир» не виконав своїх зобов`язань з вини своїх працівників при виконанні ними трудових обов`язків, які вчинили злочини ( ОСОБА_4 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 ). Отже, ця юридична особа має відшкодувати шкоду, завдану потерпілій особі згідно з вимогами ст.ст. 1166, 1172 ЦК України.

Натомість розмір шкоди позивачем належно не обґрунтовано і не підтверджено, бо не подано розрахунку.

Згідно з довідкою НПП «Синевир» відпускна ціна лісопродукції станом на 2014 рік становить 400 грн. Отже, до стягнення слід присудити суму 40 куб. кв. х 400 грн. = 16 тис. грн., бо за вимогами ст.ст. 526, 610, 611, 614, 618, 623 ЦК України, позивач має право відмовитись від одержання деревини, не отовареної з вини боржника і вимагати відшкодування збитків за ринковими цінами на час ухвалення рішення суду про це.

Цивільний позов НПП «Синевир» до ОСОБА_4 підлягає відхиленню з огляду на таке.

Згідно з ст. 1191 ч. 1 ЦК України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом. Оскільки шкода НПП «Синевир» не відшкодована потерпілій особі, позов визнається передчасним.

Судові витрати у виді вартості судових експертиз, проведених на досудовому розслідуванні і під час судового розгляду слід покласти на обвинуваченого із стягненням у користь держави.

Речові докази у виді бухгалтерських документів (звітів) за жовтень і листопад 2009 року НПП «Синевир» доцільно залишити при справі і повернути за необхідностю по заяві уповноваженої особи після набрання вироком законної сили.

Інші документи, визнані речовими доказами слід залишити в справі.

Запобіжний захід у виді особистого зобов`язання, встановлений ухвалою слідчого судді від 05.05.2014 р. за строком дії сплив.

Клопотання про обрання іншого запобіжного заходу не подано.

Керуючись ст. ст. 373, 374 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

ОСОБА_4 визнати винуватим в учиненні злочинів, передбачених КК України, і призначити покарання:

- за ст. 366 ч. 1 КК України в ред. закону 2001 р. - один рік обмеження волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з адміністративно-господарськими функціями на строк один рік;

- за ст. 191 ч. 2 КК України - на два роки обмеження волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з адміністративно-господарськими функціями на строк два роки.

Згідно з ст. 70 ч.1 КК України за сукупністю вчинених злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим покаранням, остаточно призначити ОСОБА_4 покарання у виді обмеження волі на строк два роки з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з адміністративно-господарськими функціями на строк два роки.

Згідно з ст. 49 ч. 1 п.п. 2 і 3, 74 ч. 5 КК України звільнити ОСОБА_4 від призначеного покарання повністю у зв`язку із закінченням строків давності.

Цивільний позов греко-католицької громади «Вознесіння ГНІХ» до НПП «Синевир» задоволити частково. Стягнути з НПП «Синевир в користь греко-католицької громади «Вознесіння ГНІХ» Мукачівської греко-католицької єпархії смт. Міжгір`я, код 26529076 16000 ( шістнадцять тис. ) грн. В решті позовних вимог відмовити.

Відмовити в задоволенні позову НПП «Синевир» до ОСОБА_4 про стягнення суми 15636 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 судові витрати у виді вартості судових криміналістичних експертиз у сумі 1576, 87 ( одну тисячу п`ятсот сімдесят шість грн. 87 коп.).

Речові докази - підроблені документи залишити в справі.

Документи бухгалтерського змісту (звіти) з НПП «Синевир» за жовтень-листопад 2009 року залишити при справі і повернути за необхідністю за заявою уповноваженої особи після набрання вироком законної сили.

Апеляційну скаргу на вирок суду може бути подано в апеляційний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня проголошення .

Вирок набирає законної сили після спливу строку апеляційного оскарження, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно вручити обвинуваченому , прокурору.

Суддя ОСОБА_1

СудМіжгірський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення21.05.2015
Оприлюднено17.03.2023
Номер документу44328601
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —302/915/14-к

Ухвала від 23.12.2014

Кримінальне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 05.01.2014

Кримінальне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Вирок від 21.05.2015

Кримінальне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 21.07.2014

Кримінальне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 29.09.2014

Кримінальне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні