Справа № 177/167/15-ц
Провадження № 2/177/358/15
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
06 травня 2015 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Приміч Г. І.
за участі: секретаря Ференц Я. З.,
розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Грузької сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, третя особа - ОСОБА_2. ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_5 27.01.2015 року звернувся до суду з позовною заявою та просив суд визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк в два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_6, після смерті якої відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі й на земельні ділянки: площею 1,8999 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Грузької сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1, 1/3 частину якої ОСОБА_6 заповідала позивачу та площею 5, 780 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Грузької сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яку також ОСОБА_6 заповідала позивачу.
При зверненні позивача до Криворізької районної державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, постановою нотаріуса № 2411/02-31 від 08.08.2014 року було відмовлено у видачі вказаного свідоцтва, у зв'язку з тим, що пропущений 6-ти місячний строк для прийняття спадщини.
Як на поважність причин пропуску цього строку позивач вказує на те, що він з об'єктивних причин не зміг подати заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, оскільки не знав про наявність заповіту, а коли дізнався, то був впевнений, що може в любий час звернутися до нотаріальної контри з заявою про прийняття спадщини.
Позивач та його представник ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилися, представник позивача ОСОБА_7 надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримувала, просила задовольнити, вказувала, що позивач пропустив строк для звернення до нотаріальної контри з поважної причини, оскільки йому не було відомо про наявність заповіту, про заповіт він дізнався тільки після того як до нотаріальної контори звернулися спадкоємці першої черги (а.с.17,39).
Представник відповідача - Грузької сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення позовних вимог (а.с.24).
Треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судове засідання також не з'явилися, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, не заперечували проти задоволення позовних вимог (а.с.31-38).
Оскільки справа розглядається за відсутності сторін, то у відповідності до ст. 197 ч. 2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_6 про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 16.09.2013 року (а.с.8).
ОСОБА_6 за життя на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 належала земельна ділянка площею 5,780 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Грузьської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с.15). також належала померлій на праві приватної власності земельна ділянка площею 1, 8999 га на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4.
З повідомлення Криворізької районної державної нотаріальної контори № 242/02-14 від 06.03.2015 року слідує, що після смерті ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини 09.10.2013 року звернулися ОСОБА_2. ОСОБА_3, 01.10.2013 року звернувся ОСОБА_4 та 08.08.2014 року з заявою про намір прийняти спадщину звернувся ОСОБА_8, заповіти від імені ОСОБА_6 нотаріальною конторою не посвідчувалися, свідоцтва про право на спадщину не видавались (а.с.26).
Згідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 05.03.2015 року та відомостей Грузьської сільської ради Криворізького району від 11.08.2014 року, 04.09.2003 року Грузьською сільською радою Криворізького району було посвідчено заповіт від ОСОБА_6, який є чинним (а.с.13,27).
Як вбачається зі змісту вказаного заповіту, ОСОБА_6 заповідала ОСОБА_8 земельну ділянку, яка належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 та 1/3 частину земельної ділянки, яка належала їй на підставі державного акту на землю серії НОМЕР_5 та (а.с.13).
Крім позивача, ОСОБА_6 за життя нікому вказане майно не заповідала (а.с.13).
При зверненні позивача до Криворізької районної державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 постановою нотаріуса № 2411/02-31 від 08.08.2014 року (а.с.7) йому було відмовлено у видачі вказаного свідоцтва, у зв'язку з тим, що пропущений 6-ти місячний строк для прийняття спадщини та в зв'язку з тим, що є розбіжності в даних правовстановлюючого документу на предмет заповіту, яка (земельна ділянка площею 1, 8999 га) на час складання заповіту належала заповідачеві на підставі державного акту на землю серії НОМЕР_5, а на час відкриття спадщини - на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_4.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч.1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 закінчився ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При цьому пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Крім того, як слідує з правового висновку Верховного Суду України, прийнятого Судовою палатою у цивільних справах при розгляді справи №6-85 цс 12 від 26.09.2012 року, правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Оскільки однією з загальних засад цивільного законодавства згідно ст. 3 ЦК України є судовий захист цивільного права та інтересу, а Законом України „Про судоустрій і статус суддів" визначено, що метою здійснення правосуддя є захист прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, тому суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства та захисту права, повинен сприяти учасникам цивільних правовідносин, які звернулися до суду у відповідності до ст. 3 ЦПК за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у реалізації ними цих прав, у тому числі і спадкових.
Наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини, що пов'язані з тим, що він з об'єктивних причин не зміг подати заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини у зв'язку із тим, що йому не було відомо про наявність заповіту, про заповіт він дізнався тільки після того як до нотаріальної контори звернулися спадкоємці першої черги, що не заперечували і треті особи по справі, суд визнає поважними, тому на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України, вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в 2 місяці, який суд вважає достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 1218, 1221, 1222, 1270, 1272 Цивільного Кодексу України, ст. ст. 6,10, 11, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", суд, -
В И Р І Ш И В:
Визначити ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий строк - тривалістю 2 (два) місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці, обчислювати з дня набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2015 |
Оприлюднено | 27.05.2015 |
Номер документу | 44337633 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Приміч Г. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні