Ухвала
від 21.05.2015 по справі 806/1093/15
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"21" травня 2015 р. Справа № 806/1093/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Ковальчук А.О. ,

за участю представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" квітня 2015 р. у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області до Селянського фермерського господарства "Червоний промінь", Голови ліквідаційної комісії Якимець Олександра Йосиповича про стягнення коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Чуднівському районі звернулося до суду з вказаним позовом до СФГ "Червоний промінь", Голови ліквідаційної комісії Якимця Олександра Йосиповича про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 1611677,78 грн. В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що внаслідок того, що підприємство відповідача ліквідовується як юридична особа, що не пов'язане з банкрутством, необхідно провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат особі, потерпілій на підприємстві в розмірі 1611677,78 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року в задоволенні позовних вимог Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Чуднівському районі відмовлено.

З постановою суду першої інстанції Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області не погодилося, подало апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Відділення виконавчої дирекції ФССНВ у Чуднівському районі проводить виплати потерпілому ОСОБА_4, який отримав травму на виробництві 14.06.1993 року працюючи трактористом в приватно-колективному сільськогосподарському підприємстві «Червоний промінь».

Позивачем складено розрахунок потреби капіталізованих коштів СФГ "Червоний промінь" станом на 13.01.2015 року, згідно якого загальний розмір виплат по капіталізації платежів становить 1611677,78 грн.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Чуднівському районі звернулось до відповідача з претензією за вих. № 75 від 13.02.2015 року про визнання грошових вимог в сумі 161 1677,78 грн. (а.с.15-17).

Листом СФГ "Червоний промінь" від 26.02.2015 року надано відповідь на зазначену претензію, згідно якої повідомлено, що СФГ "Червоний промінь" не являється правонаступником КСП «Червоний промінь», а тому не може нести будь-яких зобов"язань за КСП .

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не є правонаступником підприємства, на якому працював та отримав травму ОСОБА_4 тому обов'язок щодо страхових виплат такій особі у нього відсутній.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Згідно ч.9 ст.111 Цивільного кодексу України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-XIV(Далі -Закон № 1105-XIV).

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1105-XIV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

За змістом статей 15,46 Закону № 1105-XIV Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду здійснюється, зокрема за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведеною нормою страхувальника зобов'язано проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю".

Для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 (далі - Порядок).

Відповідно п.1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Згідно п.3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Як встановлено вище, капіталізацію платежів проведено щодо ОСОБА_4, який отримав травму працюючи трактористом в приватно-колективному сільськогосподарському підприємстві «Червоний промінь».

Судом встановлено, що ОСОБА_4 14.06.1993 року, працюючи трактористом в приватно-колективному сільськогосподарському підприємстві «Червоний промінь», отримав травму, про що складено акт про нещасний випадок на виробництві (а.с.13-14).

Апеляційним судом встановлено, що відповідно до доповнення до статуту селянського фермерського господарства "Червоний промінь" і.код 30103311, зареєстрованого Дзержинською районною державною адміністрацією 24 травня 2001 року реєстраційний №1-1027, СФГ "Червоний промінь" є правонаступником приватно-колективного сільськогосподарського підприємства "Червоний промінь" і.код. 13551825, юридична адреса 13043 Житомирська область Дзержинський район с.Раці, в частині майна, виділеного для покриття всієї заборгованості по підприємству (а.с.19).

Згідно протоколу №3 від 05.04.2001 року засновником СФГ "Червоний промінь" було передано майно КСП "Червоний промінь" для погашення кредиторської заборгованості в сумі 374000грн. (а.с.26).

Також, в матеріалах справи міститься акт прийняття-передачі особових справ потерпілих на виробництві від 01.11.2005 року, в якому зазначено, що СФГ "Червоний промінь" передало особову справу ОСОБА_4 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області (а.с.31), тим самим СФГ "Червоний промінь" підтвердив свій статус роботодавця по відношенню до потерпілого ОСОБА_4

З огляду на вищевикладені обставини, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, щодо відсутності у відповідача обов"язку провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат потерпілому ОСОБА_4

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року та ухвалення нового рішення, яким адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області слід задовольнити.

Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" квітня 2015 р. скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Селянського фермерського господарства "Червоний промінь" (с. Романівка романівського району Житомирської області, код 30103311) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області 1611677,78 грн. капіталізованих платежів.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" травня 2015р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Чуднівському районі Житомирської області вул.Героїв Майдану,146,м.Чуднів,Житомирська область,13200

3- відповідачу: Селянське фермерське господарство "Червоний промінь" вул.Леніна,1,с.Романівка,Романівський район, Житомирська область,13043

4-Голова ліквідаційної комісії Якимець Олександр Йосипович АДРЕСА_1

- ,

СудЖитомирський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.05.2015
Оприлюднено28.05.2015
Номер документу44344562
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —806/1093/15

Ухвала від 30.06.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Єрьомін А.В.

Ухвала від 15.06.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Єрьомін А.В.

Ухвала від 21.05.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Ухвала від 07.05.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Ухвала від 07.05.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко Л.В.

Постанова від 16.04.2015

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Попова Оксана Гнатівна

Ухвала від 17.03.2015

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Попова Оксана Гнатівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні