ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" травня 2015 р.Справа № 924/522/15
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Муляр Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом дочірнього підприємства "Туристсько-господарський Центр "Проскурів" приватного Хмельницького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист", м. Хмельницький
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
про зобов'язання повернути орендоване майно, стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі 36 341,58 грн., стягнення 9307,00 штрафних санкцій у вигляді подвійного розміру орендної плати за весь період користування майном після закінчення дії договору оренди та 4 403, 80 грн. пені,
Представники сторін:
позивача: Куц І.О.- згідно довіреності №22 від 06.03.2015р.
відповідача: не з`явився
В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до господарського суду Хмельницької області із позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати відповідача повернути позивачу орендоване майно, а саме: частину приміщення кафе "Космос" за адресою: АДРЕСА_5 (вартістю 200232,44 грн.); духовку (вартістю 500грн.); шаф холодильний (вартістю 400грн.); холодильну камеру (вартістю 700грн.); холодильну камеру (вартістю 800грн.); електросковороду (вартістю 200грн.); електроплиту 2 шт. (вартістю 100грн.); тісто мішальну машину (вартістю 100 грн.); шкаф пекарський (вартістю 400грн.); шкаф дерев'яний 3шт. (вартістю 100грн.); столи виробничі 5 шт. (вартістю 250грн.); ванни моєчні 9шт. (вартістю 360грн.); дошка розділочна (вартістю 10 грн.); листи кондитерські 4 шт. (вартістю 20грн.); ваги поштові (вартістю 160грн.); столи дерев'яні 10 шт. (вартістю 450грн.); телефонний апарат (вартістю 45грн.), а також стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в розмірі 36 341,58 грн., 9307,00 штрафних санкцій у вигляді подвійного розміру орендної плати за весь період користування майном після закінчення дії договору оренди та 4 403, 80 грн. пені.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не виконувалися свої зобов'язання за договором оренди №12 від 01.08.2014 року в частині сплати орендної плати, внаслідок чого у ФОП ОСОБА_1 виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 36341,58 грн. Окрім того, після закінчення дії договору оренди 14.03.2015 року, всупереч умовам договору, відповідач не здійснив повернення орендованого майна по акту приймання-передачі та продовжує ним користуватися. Тому просить суд зобов'язати ФОП ОСОБА_1 повернути орендоване майно по акту приймання-передачі та сплатити штрафні санкції за користування майном без достатніх правових підстав.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, письмового відзиву на позов не надав, ухвали суду, які направлялись на його адресу, зазначену в Спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.04.2015 року (АДРЕСА_3), повернулись до суду із зазначенням "за закінченням терміну зберігання".
Судом враховується, що відповідно до ст. 64 ГПК України, ухвали надсилаються сторонам за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Ухвали суду по даній справі надсилались відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Окрім того, ухвала про відкладення справи від 13.05.2015 р. направлялась судом на адресу відповідача, надану позивачем (АДРЕСА_1), яка також повернулась до суду із зазначенням "за закінченням терміну зберігання".
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте, повноважних представників в судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву та письмових пояснень по суті позовних вимог не подав.
Тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи судом встановлено наступне.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.02.2003 року у справі №6/756 визнано право власності на кафе "Космос" по вул. Гагаріна, 60, загальною площею 548,7 кв.м. за Хмельницьким обласним закритим акціонерним товариством по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист". 25.02.2003 року зареєстровано право власності на відповідне приміщення за Хмельницьким обласним закритим акціонерним товариством по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист" (в подальшому - ПрАТ "Хмельницьктурист").
Згідно акту прийому-передачі майна від 28.07.2014 року, із балансу ДП "Турист" передано на баланс ДП "ТГЦ "Проскурів" основні засоби, в тому числі, приміщення кафе "Космос" (АДРЕСА_5).
Дочірнім підприємством "Туристсько-господарський Центр "Проскурів" приватного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист" (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) 01.08.2014 року укладено Договір №12 оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), згідно п.1.1 якого орендодавець у відповідності з цим Договором передає, а орендар приймає в оренду, тобто в тимчасове і платне користування, будівлю, нежитлові приміщення, визначені нижче.
Вступ орендаря у строкове платне користування об'єктом настає з моменту підписання акта приймання-передачі об'єкта (п.1.2. Договору).
Об'єктом оренди відповідно до п.2.1 Договору, є приміщення площею 207,3 кв.м., що розташоване на 1-му поверсі будівлі кафе "Космос" загальною площею 548,7 кв.м., яка добудована до житлового дому, за адресою: АДРЕСА_5, та зазначається в акті приймання-передачі. Цільове призначення об'єкта оренди: розміщення підприємства громадського харчування.
Об'єкт, який передається в оренду, знаходиться в орендодавця на праві господарського відання згідно із Статутом та належить на праві власності приватному Хмельницькому обласному акціонерному товариству по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист", що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим Хмельницьким БТІ 25.02.2003 року (п.2.2. Договору).
Передача орендарю об'єкта здійснюється за актом приймання-передачі (п.3.3. Договору).
У п.4.1 договору сторони погодили, що орендар починає сплачувати орендну плату з моменту підписання Акта приймання-передачі об'єкта. На момент укладання цього договору сторони домовились, що розмір орендної плати за 1 кв.м. на місяць буде сплачуватись у розмірі 30 грн. 00 коп.
Розмір орендної плати за площу 207,3 кв.м. згідно з цим договором разом складає 6 219,00 грн., в т.ч. ПДВ, на місяць на момент укладання цього договору. Орендна плата складається з плати за користування об'єктом оренди. Усі платежі за цим Договором здійснюються в грошовій одиниці - гривні. Орендодавець має право визначати розмір орендної плати шляхом її індексації, не частіше одного разу протягом тридцяти календарних днів оренди майна, але розмір проіндексованої орендної плати не може бут нижчий за розмір орендної плати, встановленої на дату укладення цього договору. Індексація розміру орендної плати здійснюється з урахуванням офіційно визначеного індексу інфляції, що затверджений уповноваженим державним органом відповідно до законодавства.
Орендна плата за користування майном визначається з розрахунку ринкової вартості майна на підставі незалежної оцінки приміщення, будівлі, споруди (залишкової балансової вартості у випадках, передбачених положенням про оренду майна ПрАТ "Хмельницьктурист") та вартості землі.
Орендар, згідно п.4.2 Договору, зобов'язаний самостійно отримати від Орендодавця оформлений рахунок.
До настання п'ятого числа кожного поточного календарного місяця оренди об'єкта орендодавець виставляє орендарю рахунок за оренду майна за поточний календарний місяць (п.4.3. Договору).
Орендар має сплатити орендну плату протягом трьох банківських днів від дати одержання рахунку, але в будь-якому разі не пізніше 10 числа поточного місяця. При цьому орендна плата, вказана в рахунку, є платою за поточний місяць. Визначений сторонами розмір орендної плати включає ПДВ та інші встановлені чинним законодавством податки і збори (п.4.4. Договору).
Орендар має право, зокрема, за письмовим погодженням з орендодавцем та на підставі рішення органу управління відповідно до повноважень, визначених статутом, за рахунок власних коштів, здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення об'єкта оренди без створення нової речі; після закінчення строку оренди вивезти все своє майно та поліпшення, що можуть бути відокремлені від об'єкта оренди (п.п.5.1.2., 5.1.3. Договору).
Орендар зобов'язаний, відповідно до п.п.5.2.2., 5.2.11. Договору, своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату і платежі за комунальні послуги; після закінчення строку оренди звільнити та передати об'єкт оренди орендодавцю у належному стані, з урахуванням нормального зносу. Повернення об'єкта оренди оформляється актом здачі-приймання, який підписується сторонами.
У п.7.1. Договору сторони погодили, що у випадку несвоєчасної сплати орендарем орендної плати та/або комунальних платежів за встановленими рахунками більш ніж 3 дні з дня їх отримання, він зобов'язаний сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, від розміру несплаченого платежу за кожний день прострочення.
Якщо орендар своєчасно не сплатив орендні платежі і платежі за комунальні послуги, орендодавець, відповідно до п.7.2. договору, має право вимагати: сплати пені згідно з п.7.1. Договору; розірвання договору оренди.
Договір набирає юридичної чинності з моменту його підписання сторонами, строк оренди починає обчислюватись з дати підписання акта приймання-передачі об'єкта в оренду та діє до 14 березня 2015 року. Умови цього договору зберігають чинність протягом усього строку цього дії, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором (п. 8.1. Договору).
Договір оренди згідно п.8.7 Договору, припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
Після закінчення строку дії Договору орендар зобов'язаний в 2-денний термін передати об'єкт за актом здачі-приймання орендодавцю. Під час підписання акта орендар передає орендодавцю ключі від об'єкта. У разі недотримання терміну передачі об'єкта орендар сплачує штраф у розмірі місячної орендної плати за кожен прострочений день (п.8.9. Договору).
Поточний ремонт об'єкта оренди здійснюється орендарем за його рахунок (п.11.1. Договору).
Капітальний ремонт об'єкта оренди здійснюється орендодавцем. У разі здійснення капітального ремонту орендарем умови здійснення такого ремонту письмово обґрунтовуються та погоджуються з орендодавцем (п.11.2. Договору).
Після закінчення строку оренди орендар звільняє та передає об'єкт оренди орендодавцю в стані, в якому він його прийняв, з урахуванням нормального зносу. Крім того, орендар вивозить все своє майно та поліпшення, що можуть бути відокремлені від об'єкта оренди. Повернення об'єкта оренди оформляється актом здачі-приймання, який підписується сторонами (п.11.6. Договору).
Орендар, відповідно до п.13.1 Договору, не має права без письмового дозволу орендодавця проводити будь-які зміни на об'єкті: реконструкцію та ремонт. Орендодавець може відшкодовувати орендареві вартість капітального ремонту та поліпшень, здійснених ним на об'єкті, в порядку, встановленому законодавством та додатковими умовами до цього договору (п.13.2. Договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.
01.08.2014 року орендодавець згідно акту прийому-передачі основних фондів та інвентаря кафе "Космос", що розташоване у м. Хмельницькому по вул. Гагаріна, 60, передав, а орендар ФОП ОСОБА_1 прийняв частину приміщення кафе "Космос" на підставі договору оренди від 01.08.2014 року площею 207, 3 кв.м., а також основні фонди та малоцінний інвентар: духовка (залишкова вартість 500 грн.); шкаф холодильний (400 грн.), холодильна камера (700 грн.), холодильна камера (700 грн.), електросковорода (200 грн.), електроплита 2 шт. (100 грн.), тістомішальна машина (100 грн.), шкаф пекарський (400 грн.), шкаф дерев'яний 3 шт. (100 грн.); а також стіл виробничий 5 шт. (250 грн.); ванна моєчна 9 шт. (360 грн.), дошка розділочна (10 грн.), лист кондитерський 4 шт. (20 грн.), вага поштова (160 грн.), стіл дерев'яний 10 шт. (450 грн.), телефонний апарат (45 грн.)
Акт підписано сторонами та скріплено печаткою відповідача.
04.08.2014 року ДП "Туристсько-господарський Центр "Проскурів" ПрАТ "Хмельницьктурист" (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар) уклали додаткову угоду №1 до договору оренди №12 від 01.08.2014 року між ДП "Туристсько-господарський Центр "Проскурів" та ФОП ОСОБА_1, у якій погодили розділ 4 Договору доповнити пунктом 4.1.1 в наступній редакції: "Орендар починає сплачувати орендну плату в листопаді 2014 року до 15 числа за всі попередні місяці з дати підписання та дії договору, на підставі виставленого рахунку за весь період з серпня по листопад 2014 року. Зміни, згідно п.3 Додаткової угоди набувають чинності з 04.08.2014 року і діють до закінчення строку договору.
Додаткова угода підписана сторонами та скріплена їхніми печатками.
Орендодавцем виставлялися орендарю - ФОП ОСОБА_1 рахунки-фактури на сплату орендної плати: за серпень-листопад 2014 року №СФ-0000052 від 05.11.2014 року на суму 24876,00 грн.; за грудень 2014 року №СФ-0000076 від 05.12.2014 року в сумі 6219,00 грн.; за січень 2015 року №СФ-0000013 від 14.01.2015 року на суму 6219,00 грн.; за лютий 2015 року №СФ-0000056 від 05.02.2015 року на суму 6219,00 грн.; за березень 2015 року №СФ-0000086 від 05.03.2015 року на суму 2808,00 грн. На загальну суму 46 341,00 грн.
Згідно акту звіряння розрахунків, підписаного сторонами та скріпленого їхніми печатками, борг відповідача перед позивачем згідно умов договору від 01.08.2014 року станом на 28.11.2014 року складає 24876,00 грн.
Відповідачем сплачено 15.12.2014 року 4 000,00 грн. та 30.12.2014 року 6 000,00 грн. орендної плати.
04.02.2015 року позивач направив відповідачу лист від 02.02.2015 року №06 із повідомленням про розірвання договору оренди №12 від 01.08.2014 року у зв'язку із систематичним невиконанням ФОП ОСОБА_1 своїх зобов'язань щодо сплати коштів за користування орендованим майном.
У відповідь ФОП ОСОБА_1 у листі №6 від 23.02.2015 року повідомив, що за період 2012 року ним були проведені ремонтні роботи у кафе "Космос" на загальну суму 234510,00 грн., які вимагає від власника, орендодавця та балансоутримувача повернути або зарахувати в рахунок орендної плати. Вказує, що вимога про розірвання договору не відповідає закону та договору.
Позивач повторно направив 27.02.2015 року відповідачу листа №18, у якому повідомляє про розірвання договору у зв'язку із систематичною несплатою орендарем орендних платежів. Додатково вказує, що питання відшкодування вартості ремонтів слід вирішувати із ДП "Турист", оскільки відповідне звернення за дозволом на виконання ремонтних робіт до ДП "Туристсько-господарський Центр "Проскурів" не надходило.
Із акту звіряння розрахунків від 28.02.2015 року вбачається, що заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед позивачем станом на 28.02.2015 року складає 33 533,00 грн.
31.03.2015 року позивач направив відповідачу претензію №38 від 31.03.2015 року, у якій вимагає повернути майно, що було об'єктом оренди та передане згідно акту приймання-передачі від 01.08.2014 року у зв'язку із закінченням 14.03.2015 року терміну дії договору оренди.
Проте, оскільки відповідач в добровільному порядку не погасив заборгованість за договором оренди та не здійснив передачу орендованого майна по акту приймання-передачі, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню із врахуванням наступного.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст. 762 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Аналогічні положення містить ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України.
Згідно з ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України, орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч. 4 ст. 286 Господарського кодексу України).
Сторони у договорі оренди №12 від 01.08.2014 року, з врахуванням додаткової угоди №1 від 04.08.2014 року до договору, погодили сплату орендних платежів за серпень-листопад 2014 року до 15.11.2014 року, всі наступні орендні платежі - не пізніше 10 числа поточного місяця (п.4.4. Договору).
Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних випадках ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Матеріалами справи стверджується, що відповідачем не виконано належним чином свої зобов'язання зі сплати орендної плати, чим створено заборгованість перед позивачем в сумі 36 341,00 грн., що підтверджено відповідними рахунками-фактурами та відображено в розрахунку заборгованості. Оскільки ФОП ОСОБА_1 доказів повного або часткового погашення вказаної заборгованості не надав, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача 36 341,00 грн. документально підтвердженої заборгованості по орендній платі. У стягненні 0,58 грн. орендної плати слід відмовити.
Позивач також просить су стягнути 4 403,80 грн. пені згідно поданого розрахунку.
Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (ст. 216 ГК України).
Одним із різновидів господарських санкцій, які застосовуються до правопорушника у сфері господарювання, є штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойки, штрафу, пені), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ст. 230 ГК України).
Поняттям «штраф» та «пеня» дано визначення ч. ч. 2, 3 ст. 549 ЦК України.
Відповідно до зазначеної норми, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею - неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 343 ГК України, платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Приписи даної статті також кореспондуються з положеннями ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань».
Пунктом 7.1 Договору визначено, що у випадку несвоєчасної оплати орендарем орендної плати та/або комунальних платежів за виставленими рахунками більш ніж за 3 дні з дня їх отримання він зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, від розміру несплаченого платежу за кожен день прострочення.
Під час перерахунку судом встановлено, що позивачем при нарахуванні пені за період з 15.12.2014 року по 30.12.2014 року на суму 20 876,00 грн. не враховано положення п.1.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" від 17.12.2013 року, та здійснено нарахування пені на день оплати. Проте, загальна сума пені, яку просить стягнути позивач, нарахована в межах суми, допустимої до стягнення, тому позовна вимога про стягнення 4 403,80 грн. підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з врахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Пункт 8.1 Договору встановлює строк дії договору оренди до 14.03.2015 року, а у п.8.5 договору сторони передбачили обов'язок для однієї із сторін передати іншій стороні заяву за 1 місяць до закінчення дії договору про його припинення. Договір, згідно п.8.7, припиняється у випадку закінчення строку, на який його було укладено.
Матеріалами справи стверджується, що позивач неодноразово направляв відповідачу повідомлення про розірвання договору, а також претензію про повернення орендованого майна у зв'язку із закінченням терміну оренди. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач виконав умови п.8.5. Договору, тому договір оренди припинив свою дію 14.03.2015 року у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено.
У пункті 11.6 договору оренди сторони погодили, що після закінчення строку оренди орендар звільняє та передає об'єкт оренди орендодавцю в стані, в якому він його прийняв, з урахуванням нормального зносу. Повернення об'єкта оренди оформляється актом здачі-приймання, який підписується сторонами.
Статтею 795 Цивільного Кодексу України визначено, що повернення наймачем предмета договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (її частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.
Як зазначалось вище, згідно пункту 11.6 Договору оренди приміщення вважається повернутим орендодавцю та балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач на день розгляду справи орендоване ним майно позивачу не повернув, правові підстави для подальшого користування майном у відповідача відсутні, тому ФОП ОСОБА_1 продовжує користуватись орендованим майном безпідставно.
Пунктом 5 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України визначено, що способами захисту прав та інтересів може бути примусове виконання обов'язку в натурі.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги про повернення переданого за договором оренди згідно акту прийому-передачі орендованого майна від 01.08.2014 року обґрунтованими, заявленими відповідно до приписів чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Окрім того, позивач просить стягнути з відповідача штрафні санкції у вигляді подвійного розміру орендної плати за весь період користування майном після закінчення дії договору.
Частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно з ч. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення. Отже, неустойка, стягнення якої передбачено частиною другою статті 785 ЦК України, є самостійною майновою відповідальністю у сфері орендних правовідносин і визначається законодавцем як подвійна плата за користування річчю за час прострочення. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 20.03.2012 року у справі №3-13гс12).
Законодавство у сфері орендних правовідносин пов'язує припинення обов'язків орендаря з фактом поверненням об'єкту договору оренди, тобто з моментом підписання акту приймання-передачі. У разі не виконання обов'язку, передбаченого ч. 1 ст. 785 ЦК України, цивільним законодавством передбачена можливість стягнення неустойки за весь час прострочення виконання зобов'язання щодо повернення об'єкта оренди. Таким чином, право на стягнення неустойки, встановленої нормою ч. 2 ст. 785 ЦК України, пов'язується з простроченням орендарем виконання зобов'язання з повернення орендованого приміщення за актом приймання-передачі. При цьому, факт фактичного використання майна в даному випадку до уваги не береться. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Вищого господарського суду України від 11.03.2014 року у справі 916/2353/13).
Як встановлено судом, відповідачем орендоване майно по акту приймання-передачі повернуте не було, хоча ДП "Туристсько-господарський центр "Проскурів" зверталося із відповідним проханням до ФОП ОСОБА_1 згідно претензії №38 від 31.03.2015 року, тому суд приходить до висновку, що у позивача наявні правові підстави для нарахування відповідачу штрафних санкцій за неповернення орендованого майна після закінчення договору оренди.
Позивачем нараховано за період з 15.03.2015 року по 06.04.2015 року неустойку в розмірі 9 307,00 грн. Суд, здійснивши перерахунок вказаної суми, дійшов до висновку, що позивачем вірно нараховано 9307,00 грн. неустойки за користування майном після закінчення договору оренди (6219, 00 грн. : 31 день х 17 днів = 3410,37 грн.; 6219,00 грн. : 30 днів х 6 днів = 1243,80 грн.; 3410,37 грн. + 1243,80 грн. = 4654,17 грн.; 4654,17 грн. х 2 = 9308,34 грн.). Тому вказана позовна вимога підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень та подати до суду відповідні докази.
Як встановлено ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню стосовно стягнення 36 341,00 грн. заборгованості по орендній платі, 4 403,80 грн. пені, 9 307,00 грн. неустойки та зобов'язанні повернути орендоване майно. У стягненні 0,58 грн. орендної плати слід відмовити.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Куруючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 22, 32, 33, 43, 44, 49, 65, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ід. код НОМЕР_1) на користь дочірнього підприємства "Туристсько-господарський центр "Проскурів" приватного Хмельницького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист" (м. Хмельницький, вул. Прибузька, 6, код 39309268) 36 341,00 грн. (тридцять шість тисяч триста сорок одна грн. 00 коп.) заборгованості по орендній платі, 4 403,80 грн. (чотири тисячі чотириста три грн. 80 коп.) пені, 9 307,00 грн. (дев'ять тисяч триста сім грн. 00 коп.) неустойки, 5 097,60 грн. (п'ять тисяч дев'яносто сім грн. 60 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ід. код НОМЕР_1) повернути дочірньому підприємству "Туристсько-господарський центр "Проскурів" приватного Хмельницького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Хмельницьктурист" (м. Хмельницький, вул. Прибузька, 6, код 39309268) орендоване згідно договору оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) №12 від 01.08.2014 року майно, а саме: частину приміщення кафе "Космос" 207,3 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 (вартістю 200232,44 грн.); духовка (вартістю 500 грн.); шкаф холодильний (вартістю 400 грн.), холодильна камера (вартістю 700 грн.), холодильна камера (вартістю 700 грн.), електросковорода ( вартістю 200 грн.), електроплита 2 шт. (вартістю 100 грн.), тістомішальна машина (вартістю 100 грн.), шкаф пекарський (вартістю 400 грн.), шкаф дерев'яний 3 шт. (вартістю 100 грн.); столи виробничі 5 штук (вартістю 250 грн.); ванни моєчні 9 штук (вартістю 360 грн.), дошка розділочна (10 грн.), листи кондитерські 4 штуки (вартістю 20 грн.), вага поштова (вартістю 160 грн.), столи дерев'яні 10 штук (вартістю 450 грн.), телефонний апарат (вартістю 45 грн.)
Видати накази.
В решті позову відмовити.
Повне рішення складено 27.05.2015 року
Суддя М.В. Музика
Віддрук. у 2 прим: 1- до справи; 2 - відповідачу - ФОП ОСОБА_1 (29000, АДРЕСА_3) - рекомендованим листом
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2015 |
Оприлюднено | 02.06.2015 |
Номер документу | 44400839 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні