cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.05.2015Справа №910/6930/15-г За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сетсо-Україна"
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Ярмак О.М.
Представники :
Від позивача: Терновий Р.Б. за дов.
Від відповідача: не з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Пред'явлені вимоги про зобов'язання відповідача закрити поточний рахунок позивача № 26002018746902 у гривні , відкритий у ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" в особі філії "Центральне РУ " АТ "Банк Фінанси та кредит" та перерахувати залишок коштів у сумі 511 954,42 грн. на рахунок №26009556654001, відкритий у ПАТ "Асвіо Банк".
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем укладеного між сторонами договору на розрахунково-касове обслуговування № 34523 від 05.03.2014 р. в частині закриття рахунку та переказу залишку коштів з нього.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.03.2015 р. було порушено провадження у справі № 910/6930/15-г, розгляд останньої призначено на 28.04.2015 р.
24.04.15 р. через канцелярію суду представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки уповноваженого представника у судове засідання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.2015 розгляд справи відкладено на 19.05.2014 р. на підставі ст. 77 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача надав документи для долучення до матеріалів справи.
Відповідач своїми правами, передбаченими ст. 22 ГПК України, не скористався, свого представника у засідання суду не направив, про дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином. Ухвала суду про порушення провадження у справі від 23.03.2015 р., ухвала від 28.04.2015 р. про відкладення розгляду справи, були надіслані відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та витягу з ЄДРПОУ та отримані останнім, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними у ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
05.03.2014 р. між відповідачем - ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" (банк за договором) та позивачем - ТОВ "Сетсо-Україна" (клієнт за договором_ укладено договір на розрахунково-касове обслуговування № 34523 (далі - Договір) відповідно до умов якого банк відкриває клієнту поточні рахунки (в гривнях, доларах США, євро, російських рублях) та зобов'язується здійснювати його (їх) розрахунково-касове обслуговування, а клієнт зобов'язується оплачувати послуги банку відповідно до тарифів банку на розрахунково-касове обслуговування рахунків в порядку і на умовах, визначених договором.
Відповідно до п. 3.2.1 Договору, клієнт має право самостійно розпоряджатись грошовими коштами на рахунках, окрім випадків обмеження такого права, встановлених чинним законодавством України.
Згідно з п. 3.3.2 Договору, банк зобов'язується вести комплексне розрахунково-касове обслуговування рахунків та виконувати за дорученням клієнта розрахункові, касові і інші операції, які не суперечать та передбачені для даного виду рахунків чинним законодавством України та банківськими правилами.
Пунктом 8.1 Договору сторони погодили, що Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін, і діє протягом невизначеного строку.
У пунктах 8.2, 8.3 Договору встановлено, що договір може бути розірваний за заявою будь-якої із сторін, а також в інших випадках та з підстав, передбачених Договором та чинним законодавством України. При розірванні Договору клієнт зобов'язаний закрити рахунки, подавши в банк документи, що передбачені чинним законодавством України для закриття рахунків. Закриття рахунків здійснюється виключно за умови повного розрахунку клієнта перед банком по сплаті послуг за розрахунково-касове обслуговування рахунків.
Факт відкриття позивачу рахунку № 26002018746902 відповідно до умов Договору підтверджується довідкою банку від 05.04.2014 р. № 366/33.
13.03.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою № 20 від 10.03.2015 р., в якій просив відповідача закрити поточні рахунки, а залишок коштів в сумі 511 592,42 грн. перерахувати на рахунок № 26009556654001 у ПАТ "АСВІО Банк ". Крім того, позивач надав відповідачу платіжне доручення № 59 від 10.03.2015 р. для перерахування залишку грошових коштів на рахунок позивача, відкритий у іншій банківській установі.
Проте відповідач, не вчинив дій, спрямованих на закриття рахунку та не перерахував грошові кошти за реквізитами призначення, вказаними у платіжному дорученні № 59 від 10.03.2015 р., поданому позивачем на виконання.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом просив зобов'язати відповідача закрити поточний рахунок позивача № 26002018746902у гривні , відкритий у ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" в особі філії "Центральне РУ " АТ "Банк Фінанси та кредит" та перерахувати залишок коштів у сумі 511 954,42 грн. на рахунок №26009556654001, відкритий у ПАТ "Асвіо Банк".
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 341 Господарського кодексу України, установи банків забезпечують розрахунки відповідно до законодавства та вимог клієнта, на умовах договору на розрахункове обслуговування. Договір повинен містити реквізити сторін, умови відкриття і закриття рахунків, види послуг, що надаються банком, обов'язки сторін та відповідальність за їх невиконання, а також умови припинення договору.
Згідно з ч. 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1075 Цивільного кодексу України, договір банківського рахунка розривається за заявою клієнта у будь-який час. Залишок грошових коштів на рахунку видається клієнтові або за його вказівкою перераховується на інший рахунок в строки і в порядку, встановлені банківськими правилами.
Відповідно до п. 20.5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах (далі - Інструкція), закриття поточного рахунку за бажанням клієнта здійснюється на підставі його заяви про закриття поточного рахунку, складеної в довільній формі із зазначенням таких обов'язкових реквізитів: найменування банку; найменування (прізвища, ім'я, по батькові), коду за ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) власника рахунку; номера рахунку, який закривається; дати складання заяви.
Судом встановлено, що 13.03.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про закриття поточних рахунків. Дослідивши вказану заяву, суд дійшов висновку про те, що вона відповідає вищезазначеним вимогам законодавства.
Пунктом 20.6 Інструкції встановлено, що датою закриття поточного рахунку вважається наступний після проведення останньої операції за цим рахунком день. Якщо на поточному рахунку власника немає залишку коштів, а заява подана в операційний час банку, то датою закриття поточного рахунку є день отримання банком цієї заяви. У день закриття поточного рахунку банк зобов'язаний видати клієнту довідку про закриття рахунку.
Відповідач дій, спрямованих на закриття поточних рахунків, не вчинив, довідку про закриття рахунків відповідачу не видав, а також не надав належної відповіді на пропозицію позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача щодо закриття поточного рахунку у гривні є обґрунтованою та такою,що підлягає задоволенню.
Крім того, позивач просить залишок коштів на рахунку переказати на рахунок, відкритий у іншій фінансовій установі.
Частиною 1 ст. 1068 Цивільного кодексу України встановлено, що банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом (ч. 3 ст. 1068 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.
Відповідно до п. 20.6 Інструкції, банк за наявності коштів на поточному рахунку, який закривається на підставі заяви клієнта, здійснює завершальні операції за рахунком (з виконання платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів згідно з дорученням клієнта тощо).
Статтею 1074 ЦК України встановлено, що обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом.
Відповідно до ст.ст.526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (ст. 525 ЦК України).
Однак, в порушення наведених вимог законодавства та умов Договору відповідач, не перерахував грошові кошти за реквізитами призначення, вказаними у платіжному дорученні № 59 від 10.03.2015 р. поданому позивачем на виконання.
Отже, відповідач належним чином не виконав взятих на себе зобов'язань за Договором.
Таким чином, вимога позивача щодо перерахування залишку коштів у сумі 511 954,42 грн. на рахунок №26009556654001, відкритий у ПАТ "Асвіо Банк" є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Судові витрати згідно зі ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та кредит" (04050, м. Київ, вул. Артема, буд. 60, код ЄДРПОУ 09807856) закрити поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Сетсо-Україна" (03056, м. Київ, вул. Івана Лепсе/Академіка Каблукова, 51/16, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 38282654) № 26002018746902 у гривні, відкритий у ПАТ «Банк «Фінанси та кредит» в особі філії «Центральне РУ « АТ «Банк Фінанси та кредит» (01133, м. Київ, вул. Щорса, буд. 31 код ЄДРПОУ 25745867), та перерахувати залишок коштів у сумі 511 954,42 грн. на рахунок № 26009556654001, відкритий у ПАТ «Асвіо Банк» (14000, м. Чернігів, вул. Преображенська, буд. 2, код ЄДРПОУ 09809192).
Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Суддя О.М. Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2015 |
Оприлюднено | 03.06.2015 |
Номер документу | 44444903 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні