Рішення
від 25.05.2015 по справі 908/2755/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 5/80/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2015 Справа № 908/2755/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Дистрибуційна компанія "УКРСОЮЗ" (69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, 6)

До відповідача: Приватного підприємства "ВАСК - М" (69065, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська, 3)

про стягнення 43 213, 52 грн.

Суддя Проскуряков К.В.

Представники сторін:

від позивача: Черкашин І.І., довіреність № б/н від 21.05.2015

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Дистрибуційна компанія "УКРСОЮЗ" до Приватного підприємства "ВАСК - М" про стягнення 43 213, 52 грн.

Ухвалою суду від 22.04.2015 порушено провадження у справі №908/2755/15, присвоєно справі номер провадження №5/80/15, судове засідання призначено на 25.05.2015. У судовому засіданні 25.05.2015 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

За клопотанням позивача розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.

В судовому засіданні 06.05.2015 позивачем було заявлено клопотання про зменшення позовних вимог, згідно з якою просить суд стягнути з відповідача 43 213, 52 грн., з яких: 29 500,00 грн. - сума основного боргу, 5 090, 88 грн. - пеня, 377, 14 грн. - 3 % річних, 8 245, 50 грн. - втрати від інфляції.

Зазначена заява приймається судом у відповідності до ст. 22 ГПК України як заява про зменшення позовних вимог.

Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, суду надано наступні пояснення: 15.07.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дистрибуцій на компанія «УКРСОЮЗ» та Приватним підприємством «ВАСК - М» було укладено договір поставки №2365, відповідно до якого постачальник зобов'язується впродовж дії цього договору передавати покупцеві у власність оптові партії товару (далі - товар), а покупець зобов'язується приймати товар і оплачувати його в порядку визначеному цим договором. Позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 49500, 00 грн., відповідач, в свою чергу, оплатив товар частково у зв'язку з чим утворилась заборгованість. Позивач просить суд стягнути з відповідача основний боргу у розмірі 29 500,00 грн., 5090,88 грн. пені, 377, 14 грн. 3 % річних та 8245,50 грн. втрат від інфляції. Просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву та документи, витребувані ухвалою господарського суду Запорізької області від 22.04.2015 відповідачем не надано. Про дату, час та місце призначеного судового засідання відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином, шляхом направлення на його адресу відповідних ухвал. Своїм правом бути присутнім у судовому засіданні відповідач не скористався.

Згідно з ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам, прокурору, якщо він є заявником, за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Відповідно до підпункту 3.1. пункту 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку „Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Надання відзиву та документів, що підтверджують заперечення проти позову, є не обов'язком, а правом відповідача, в чому вбачається прояв принципу диспозитивності.

Згідно зі ст. 22 ГПК України сторони мають право брати участь у господарських засіданнях. Оскільки зміст норми не передбачає обов'язку сторін брати участь в судових засіданнях, нез'явлення повноважних представників сторін в судові засідання є реалізацією процесуального права сторони.

В п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 зазначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань. Аналогічні норми містяться в ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

Положеннями ст. ст. 638, 639 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги договору не встановлені законом.

Відповідно до загальних умов виконання зобов'язань, встановлених ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватися належним чином згідно з умовами договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Договір, укладений сторонами з дотримання вимог, необхідних для чинності правочину, у тому числі відповідно до чинних нормативно-правових актів, має обов'язкову силу для сторін. Будучи пов'язаними взаємними правами та обов'язками (зобов'язаннями), сторони не можуть в односторонньому порядку відмовлятись від виконання зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.07.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дистрибуцій на компанія «УКРСОЮЗ» (далі - постачальник) та Приватним підприємством «ВАСК - М» (далі - покупець) було укладено договір поставки №2365 (далі - договір), відповідно до п.п. 1.1. - 1.3., 1.5. якого постачальник зобов'язується впродовж дії цього договору передавати покупцеві у власність оптові партії товару (далі - товар), а покупець зобов'язується приймати товар і оплачувати його в порядку визначеному цим договором.

Найменування товару: продукти харчування в асортименті. Товар за цим договором поставляється партіями, розмір яких визначається у кожному конкретному випадку відповідно до заявки покупця.

Кількість, асортимент і ціна товару узгоджуються додатково і вказуються в накладних на постачання товару, які є невід'ємною частиною договору.

Загальна кількість і вартість товару, що поставляється за даною угодою, визначаються виходячи з накладних на постачання товару, оформлених у виконання цього договору.

Пунктами 2.1. - 2.4. договору передбачено, що постачання товару робиться постачальником на підставі заявок, що направляються покупцем на адресу постачальника факсом, по телефону, електронною поштою або через представника постачальника на розсуд постачальника. У заявці сторони погоджують асортимент, кількість і термін постачання товару. Ціна товару встановлюється в прайс-листах, завірених підписом і печаткою продавця, або в специфікаціях, завірених підписами і печаткою обох сторін.

Постачання товару здійснюється постачальником впродовж 2 календарних днів з дня зарахування суми авансу на розрахунковий рахунок постачальника відповідно до ст. 4 цього договору. у разі зарахування неповної суми авансу постачання партії товару не робиться. У разі, якщо постачання здійснюється без умови попередньої оплати, постачання партії товару здійснюється в терміни, обумовлені в заявці і відповідно до графіку доставки товару.

Зобов'язання постачальника щодо постачання партії товару вважаються виконаними з моменту передачі товару представникові покупця. Передача товару здійснюється за домовленістю сторін на складі покупця, або на складі постачальника.

Днем постачання товару є день виконання постачальником зобов'язань щодо постачання, визначений відповідно до п. 2.3. цього договору і зафіксований в накладній на постачання товару, один екземпляр якого підписаний покупцем і завірений печаткою. Покупець зобов'язується негайно повернути постачальникові. Підписання накладної свідчить про прийом партії товару в кількості, асортименті і за цінами, вказаними в ній.

Згідно п. 3.5. договору постачальник при постачанні товару зобов'язується надати повний пакет супровідної документації: товарно-транспортна накладна; накладна на повернення (у разі повернення товару); посвідчення якості товару, ветеринарне свідоцтво.

Відповідно до п.п. 4.1., 4.3. договору підставою для здійснення покупцем оплати поставленого товару є підписання ним накладної на кількість товару, що поставляється, по кожній партії товару.

100 % вартості, що зашилися (з урахуванням ПДВ) відповідної партії товару покупець сплачує впродовж 6 календарних днів з дня постачання.

Пунктом 5.2. договору передбачено, що за прострочення оплати товару, що поставляється за цим договором (за винятком прострочення сплати авансу), покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми не перерахованих або недоперерахованих грошових коштів за кожен день прострочення.

Позивач поставив, а відповідач прийняв товар на загальну суму 49 500,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № 2711083 від 27.11.2014, довіреність № 19 від 27.11.2014, товарно-транспортною накладною № 2711083 від 27.11.2014, які містяться в матеріалах справи.

Між сторонами було підписано Акт звірки взаєморозрахунків на суму 34 500,00 грн.

Відповідач оплатив товар частково.

Позивач просить суд стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 29 500,00 грн.

Пунктом 5.2. договору передбачено, що за прострочення оплати товару, що поставляється за цим договором (за винятком прострочення сплати авансу), покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми не перерахованих або недоперерахованих грошових коштів за кожен день прострочення.

Згідно з розрахунком позивача відповідачу нарахована пеня у розмірі 5 090,88 грн. Розрахунок перевірено судом та відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунком позивача відповідачу нараховані 3 % річних у розмірі 377, 14 грн. та втрати від інфляції у розмірі 8 245, 50 грн. Розрахунки також перевірено судом, є вірними та відповідають вимогам чинного законодавства.

Доказів сплати суми боргу в повному обсязі або частково відповідачем суду не надано.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "ВАСК - М" (69065, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська, 3, код ЄДРПОУ 23852326) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дистрибуційна компанія "УКРСОЮЗ" (69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, 6, рахунок № 26002055711260 ЗРУ ПАТ КБ «Приватбанк», м. Запоріжжя, МФО 313399, код ЄДРПОУ 37443340) суму основного боргу у розмірі 29 500 (двадцять дев'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп., пеню у розмірі 5 090 (п'ять тисяч дев'яносто) грн. 88 коп., 3 % річних у розмірі 377 (триста сімдесят сім) грн. 14 коп., втрати від інфляції у розмірі 8 245 (вісім тисяч двісті сорок п'ять) грн. 50 коп., судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. Видати наказ.

Суддя К.В. Проскуряков

Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 02.06.2015

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення25.05.2015
Оприлюднено05.06.2015
Номер документу44482131
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2755/15

Постанова від 22.07.2015

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Колядко Т.М.

Ухвала від 26.06.2015

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Колядко Т.М.

Рішення від 25.05.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні