Рішення
від 28.05.2015 по справі 911/1241/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2015 р. Справа № 911/1241/15

Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго», Київська обл., м. Вишневе

до Відділу освіти Бучанської міської ради, Київська обл., м. Буча

про стягнення 353 522,44 грн.,

за участю представників:

позивача - Конєва Л.Л., довіреність №174 від 27.05.2015 року;

відповідача - Цимбула О.І., посвідчення №47;

Левчук В.В., посвідчення №104;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У березні 2015 року Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» (позивач) звернулося до господарського суду Київської області з позовною заявою до Відділу освіти Бучанської міської ради (відповідач) про стягнення боргу по акту про порушення ПКЕЕ у сумі 353 522,44 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 25.03.2015 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 09.04.2015 року.

Ухвалою господарського суду Київської області від 09.04.2015 року розгляд справи було відкладено на 30.04.2015 року.

Через канцелярію господарського суду Київської області 30.04.2015 року відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог ПАТ «Київобленерго» до відділу освіти Бучанської міської ради Київської області в частині стягнення суми коштів до прийняття дитячого садочку на баланс.

У судовому засіданні 30.04.2015 року оголошувалася перерва на 14.05.2015 року.

У судовому засіданні 14.05.2015 року представниками сторін було подано клопотання про продовження строку вирішення спору.

Ухвалою господарського суду Київської області від 14.05.2015 року суд продовжив строк вирішення спору на 15 днів, згідно ст. 69 ГПК України.

У судовому засіданні 14.05.2015 року оголошувалася перерва на 28.05.2015 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Підставою виникнення взаємних прав та обов'язків сторін у справі є укладений 30.01.2007 року між Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» (постачальник) та Відділом освіти Бучанської міської ради (споживач) договору № 1713 про постачання електричної енергії, у відповідності до умов якого позивач зобов'язався виконувати умови цього договору, постачати відповідачу електроенергію, як різновид продукції, а відповідач оплачувати вартість електричної енергії, а також здійснювати інші платежі згідно з умовами договору та додатками, користуватися електричною енергією виключно на підставі та на умовах цього договору.

Даний Договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2007 року. Договір вважається переукладеним на наступний календарний рік на таких же умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна із сторін не заявить про закінчення строку його дії (пункти 9.4. договору).

Доказів того, що сторони попереджали одна одну про припинення дії договору матеріали справи не містять, а тому договір є чинним.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

За змістом ч.2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Аналогічна норма міститься в п. 5.1 Правил користування електричною енергією, якою передбачено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносиш ж постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність ні кріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

Така ж правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 16.05.2011 року № 3-38гс11, в якій вказано, що вирішуючи спори, пов'язані з постачанням і використанням електричної енергії, судам слід врахувати те, що дія ПКЕЕ, поширюється на осіб, які використовують електричну енергію на підставі договору, так і на тих осіб, які в порушення цих Правил споживають електричну енергію в позадоговірному порядку внаслідок самовільного включення до електромереж.

18.12.2014 року представником ПАТ «Київобленерго» в присутності представника Відділу освіти Бучанської міської ради здійснена технічна перевірка , за результатами якої складено Акт про порушення № К 029657 від 18.12.2014р. В акті зазначено про порушення відповідачем п.7.6. Правил користування електричною енергією, а саме самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки 380В/220В дитячого садочку «Яблонька» за адресою Київська область, м. Буча, вул. Центральна, 39А.

Як вбачається з вказаного акту, представник відповідача Сторожук В.Я. був присутній при обстеженні та складанні акту про що свідчить підпис Сторожук В.Я. без зазначення порушень з боку позивача та зауважень.

Оскільки, споживання електричної енергії за вищезазначеною адресою відбувалось без дозволу позивача, представниками останнього було вжито заходів щодо повного відключення від електропостачання дитячого садочку «Яблонька».

Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Стаття 27 Закону України «Про електроенергетику» визначає відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику. Зокрема, до правопорушень в електроенергетиці відносять: крадіжку електричної і теплової енергії та самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ) визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих ПКЕЕ або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень ПКЕЕ.

На підставі акта уповноваженими представниками постачальника електричної енергії і ектропередавальної організації під час засідань комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ (даті - комісія) визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (п. 6.42. ПКЕЕ).

Згідно п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (п. 6.42. ПКЕЕ).

У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку. Однак, відповідач не оскаржував рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією в судовому порядку.

Комісією з розгляду актів порушень ПКЕЕ прийнято рішення про нарахування за Актом згідно з п. 2.1.5, Методики визначення обсягу вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 року № 562, із змінами та доповненнями (далі - Методика) за період з 18.12.2013 року по 18.12.2014 року (сумарна кількість днів в 12 календарних місяцях).

Згідно з Розрахунком вартості електроенергії спожитої без обліку (договору) нарахування по Акту складає 353 522,44 грн. (з ПДВ).

Враховуючи, що на день розгляду спору Акт про порушення та Рішення (оформлене відповідним протоколом) засідання комісії по розгляду Акту про порушення чинні, факт безоблікового використання електроенергії вважається встановленим і позивачем обґрунтовано та правомірно нараховано збитки.

Згідно п 6.43. ПКЕЕ, кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Споживач зобов'язаний оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

29.01.2015 року було засідання комісії за участю представника Відділу освіти Бучанської міської ради Цимбала О.І. (Розпорядження №191-К від 24.05.2012р.). На вказаній комісії було прийняте рішення про нарахування відповідачу 353 522, 44 грн. збитків, завданих безоблікованим споживанням енергії, про що представнику Відділу Бучанської міської ради Цимбала О.І. було видано повідомлення про сплату за січень 2015 року від 29.01.2015 по акту порушень № К 029657 від 18.12.2014 року зі строком оплати до 28.02.2015 року.

Відповідачем дії перевіряючих та рішення комісії по розгляду порушення ПКЕЕЕ та нарахування збитків (з якими відповідач обізнаний, оскільки був присутнім на засіданні комісії) не оскаржувались в установленому порядку, на день розгляду справи не визнані протиправними і не скасовані.

Відповідно до ч. 3 ст. 147 Господарського кодексу України, збитки, завдані суб'єкту господарювання порушенням його майнових прав громадянами чи юридичними особами, а також органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, відшкодовуються йому відповідно до закону.

Враховуючи, що згідно п. 6.42. ПКЕЕ Рішення комісії набрало чинності з дня вручення протоколу відповідачу, разом з протоколом споживачу надано розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків, які залишені без оплати, що відповідачем не заперечено та не спростовано, доказів оскарження чи скасування Рішень комісії з розгляду акту порушень Правил користування електричною енергією суду не надано.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення нарахованих Рішенням комісії з розгляду актів порушень Правил користування електричною енергією збитків за позаоблікове використання електричної енергії в сумі 353 522,44 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, позивачем доведені, відповідачем не заперечені та не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відділу освіти Бучанської міської ради (08292, Київська обл., м. Буча, вул. Островського, 36, код 34357364) на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (08132, Київська обл., м. Вишневе вул. Київська, 2-Б, код 23243188) 353 522 (триста п'ятдесят три тисячі п'ятсот двадцять дві) грн. 44 коп. боргу, 7 070 (сім тисяч сімдесят) грн. 45 коп. судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено: 02.06.2015 р.

Суддя Т.Д. Лилак

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.05.2015
Оприлюднено08.06.2015
Номер документу44500047
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1241/15

Постанова від 17.11.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Малетич M.M.

Ухвала від 06.11.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Малетич M.M.

Постанова від 15.09.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Рішення від 28.05.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Лилак Т.Д.

Ухвала від 14.05.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Лилак Т.Д.

Ухвала від 09.04.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Лилак Т.Д.

Ухвала від 25.03.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Лилак Т.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні