cpg1251
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2015 р. Справа № 914/1004/15
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого - судді - О.Л. Мирутенко
суддів - Г.М. Гнатюк
- Н.М. Кравчук
Розглянувши апеляційну скаргу ПАТ «Укрнафта»
на рішення господарського суду Львівської області від 27.04.2015р.
у справі № 914/1004/15
за позовом: прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області
до: ПАТ «Укрнафта»
про: внесення змін до договору оренди землі від 19.10.2010р. №04.10.439.00244
З участю представників :
від прокуратури - Яворський Я.Т. - посвідчення 011137.
від позивача - не з'явився.
від відповідача - не з'явився.
ВСТАНОВИВ :
Рішенням господарського суду Львівської області від 27.04.2015р., суддя Синчук М.М., позов було задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди землі від 19.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00244 та укладений між Бориславською міською радою та ВАТ "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", шляхом викладення п. 5 Договору у наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 73 169,26 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 р. №508".
Внесено зміни до договору оренди землі від 19.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00244 та укладений між Бориславською міською радою та ВАТ "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", шляхом викладення п. 9 Договору у наступній редакції:
"Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011 р. №420 становить 12% відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 8 780,30 грн. (вісім тисяч сімсот вісімдесят гривень 30 коп.) в рік, або 731,69 грн. (сімсот тридцять одна гривня 69 коп.) в місяць, щомісячними платежами на р/р №33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач: Бориславська міська рада.".
Стягнуто з ПАТ "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1218 грн. судового збору.
З даним рішенням не погодився відповідач - ПАТ «Укрнафта» і оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми матеріального і процесуального права.
Сторони були повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, що підтверджується списком згрупованих рекомендованих відправлень Львівського апеляційного господарського суду від 23.12.2014р.
Від апелянта надійшло клопотання про слухання справи без участі його представника. Вимоги апеляційної скарги у клопотання підтримав у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Львівської області від 27.04.2015р. у справі №914/1004/15 - без змін, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між Бориславською міською радою та ВАТ "УКРНАФТА" (назву змінено на ПАТ "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (відповідач у справі) укладено договір оренди землі від 19 жовтня 2010 року, на підставі якого позивач (орендодавець), на підставі Рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 року за №1107 надав, а відповідач (орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування Гребінки НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00244 (а.с.13-16)
Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1071 га земель промислового призначення.
24.12.2010 р. між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 0,1071 га для обслуговування Гребінки НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта".
Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 36 305 грн. 39 коп.
Договір укладено терміном на 25 (двадцять п'ять) років (п. 8 договору).
Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року №568 становила 3% (три відсотки) від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 90,76 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, отримувач Бориславська міська рада, код платежу 13050200.
Відповідно до Витягу з технічної документації №508 від 14.02.2012 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1071 га, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, станом на 06.02.2012 р. складає 73169,26 грн.
Рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011 року затверджено грошову оцінку земель м. Борислава, яка була введена в дію з 01.01.2012 р.
17.11.2012 р. Бориславською міською радою прийнято рішення №420, яким внесено доповнення до Положення про порядок визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі. Даним Положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорії земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, внесено доповнення до п.п. 2.4. п. 2 зазначеного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловини з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтової галузі.
Листом №3-21/1877 від 31.07.2012 р. позивач направив відповідачу повідомлення про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору. (а.с.19)
Листом №3-18/3076 від 28.11.2012 р. Бориславська міська рада направила підготовлену Додаткову угоду до Договору оренди землі. (а.с. 20)
У відповіді на наведену пропозицію укласти Додаткову угоду Бориславська міська рада отримала лист №04-146 від 07.12.2012 р., в якому йшлося про надання згоди на укладення Додаткової угоди до Договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%. (а.с. 21)
Листом №3-18/3255 від 14.12.2012 р. Бориславська міська рада у прийнятті вказаних умов відмовила та повторно направила підготовлену Додаткову угоду до Договору оренди землі на попередніх умовах (а.с. 22-24), однак, відповіді на пропозицію укласти Додаткову угоду Бориславська міська рада не отримала, що стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про внесення змін в Договір.
Згідно з ч. 1 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч. 3 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч. 2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі №1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором м. Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" та Податковим кодексом України, а тому суд першої інстанції зробив вірний висновок про те, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 12 ГК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі з доповненнями, внесеними Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року №420, граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Також, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст. 18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 73169,26 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області №508 від 14.02.2012 р.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).
Рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011 року затверджено грошову оцінку земель м. Борислава, яке у відповідності до п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 договору).
Згідно з ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін. Однак, як було встановлено судами обох інстанцій, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.
За таких обставин справи апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області обґрунтовані належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Що ж стосується твердження апелянта про порушення судом першої інстанції норм ст. 15 ГПК України, то воно не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому відхиляється апеляційним судом. Відповідно до вимог ч. 8 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті. Оскільки спірна земельна ділянка розташована в м. Бориславі Львівської області, то відповідно до наведених процесуальних вимог спір щодо зазначеної земельної ділянки підсудний господарському суду Львівської області.
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Львівської області від 27.04.2015р. по справі №914/1004/15 винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
Рішення господарського суду Львівської області від 27.04.2015 року у справі №914/1004/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу ПАТ «Укрнафта» - без задоволення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Матеріали справи скерувати в господарський суд Львівської області.
Головуючий-суддя О.Л. Мирутенко
Судді: Г.М. Гнатюк
Н.М. Кравчук
«Повний текст постанови виготовлено 04.06.2015р.»
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2015 |
Оприлюднено | 10.06.2015 |
Номер документу | 44664395 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Мирутенко О.Л.