Дата документу 21.05.2015
Справа № 334/3140/13-ц
Провадження № 2/334/145/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2015р. Ленінський районний суд міста Запоріжжя в складі: головуючого
судді Мусієнко Н.М.,
при секретарі Петракей Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ПП «Віктор Плюс» до ОСОБА_1, ПрАТ СК «Провідна», про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП, суд, -
в с т а н о в и в :
У вересня 2014р. до проводження Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшла цивільна справа за позовом ПП «Віктор Плюс» до ОСОБА_1, ПрАТ СК «Провідна» про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП.
В уточненій позовній заяві, позивач просить суд стягнути з ПрАТ СК «Провідна» суму матеріальних збитків в розмірі 34202,45грн., витрати за послуги автостоянки в розмірі - 654грн., витрати на дефектування пошкоджень в розмірі -3000грн. та судові витрати в розмірі 412,06грн, а також стягнути з ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 500грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17.02.2012р. у відношенні ОСОБА_2, за яким наказом №7 від 03.01.2012р. був закріплений автомобіль ГАЗ 3110 д/н НОМЕР_1, був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП, згідно з яким він, керуючи автомобілем ГАЗ 3110 д/н НОМЕР_1 в м. Запоріжжя на перехресті вул. Героїв Сталінграда - вул. Українська в м. Запоріжжя, перед початком руху не впевнився в безпеці руху, внаслідок чого скоїв зіткнення з автомобілем «Мітсубіши» д/н НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1
31.06.2012р. постановою Оріхівського районного суду Запорізької області провадження у справі про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_2, було закрито у зв'зку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
Проте, в мотивувальній частині постанови суду зазначено, що по справі була призначена авто технічна експертиза, за висновками якої було встановлено, що в даній дорожній ситуації в діях водія автомобіля «Мітсубіші» д/н АР НОМЕР_2 ОСОБА_1 є не відповідність вимогам
п. 8.7.3, 12.3 Правил дорожнього руху України, а в діях водія ОСОБА_2 невідповідностей вимогам п.п. 8.7.3, 12.3 Правил дорожнього руху не вбачається, тобто ОСОБА_2 не мав технічних можливостей запобігти зіткненню транспортних засобів. Таким чином, в даній дорожній ситуації його дії не знаходяться в причинному зв'язку з виникненням ДТП.
Згідно постанови Апеляційного суду Запорізької області від 06.09.2012р., постанова Оріхівського суду залишена без змін.
Таким чином, представник позивача вважає, що саме з вини ОСОБА_1 сталася ДТП.
З цих підстав, позивач звернувся до представника ПрАТ СК «Провідна» та повідомив про настання ДТП. Отримавши всі необхідні документи, він порторно звернувся до страхової компанії з заявою про виплату страхового відшкодування, але йому було відмовлено у виплаті, у зв'язку з чим позивач змушений був звернутися до суду.
Крім того, позивач, фізичним представником якого є ОСОБА_2, зазначив, що тривалий розгляд справи про адміністративне правопорушення та безліч переговорів зі страховою компанією спричинили йому моральну шкоду, яку він просить стягнути з ОСОБА_1 в розмірі 500грн.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності на уточнених позовних вимогах від 22.05.2013р. наполягає, просить їх задовольнити в повному обсязі.
ОСОБА_1 позов визнав, у судовому засіданні не заперечував проти вимог представника позивача щодо відшкодування йому моральної шкоди в розмірі 300грн., щодо відшкодування матеріальних витрат вважає, що їх повинна відшкодовувати ПрАТ СК «Провідна», оскільки його автомобіль був застрахований цією компанією.
Представник ПрАТ СК «Провідна», в судове засідання неодноразово не з'являвся, надав суду заяви про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представника. Документів про підтвердження такої зайнятості суду не надав. 06.04.2015р. надав суду письмову заяву про розгляд справи без участі представника позивача ПрАТ СК «Провідна», проти позову заперечує в повному обсязі з підстав викладених у касаційній скарзі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково виходячи з наступного:
Судом встановлено, що 17.02.2012р. у відношенні ОСОБА_2, за яким наказом №7 від 03.01.2012р. був закріплений автомобіль ГАЗ 3110 д/н НОМЕР_1, був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП, згідно з яким він, керуючи автомобілем ГАЗ 3110 д/н НОМЕР_1 в м. Запоріжжя на перехресті вул. Героїв Сталінграда - вул. Українська в м. Запоріжжя, перед початком руху не впевнився в безпеці руху, внаслідок чого скоїв зіткнення з автомобілем «Мітсубіши» д/н НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1
31.06.2012р. постановою Оріхівського районного суду Запорізької області провадження у справі про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_2, закрито у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
В мотивувальній частині постанови суду зазначено, що по справі була призначена авто технічна експертиза, за висновками якої було встановлено, що в даній дорожній ситуації в діях водія автомобіля «Мітсубіші» д/н АР НОМЕР_2 ОСОБА_1 є невідповідність вимогам п. 8.7.3, 12.3 Правил дорожнього руху України, а в діях водія ОСОБА_2 невідповідностей вимогам п.п. 8.7.3, 12.3 Правил дорожнього руху не вбачається, тобто ОСОБА_2 не мав технічної можливості запобігти зіткненню транспортних засобів. Таким чином, в даній дорожній ситуації його дії не знаходяться в причинному зв'язку з виникненням ДТП.
Згідно постанови Апеляційного суду Запорізької області від 06.09.2012р., постанова Оріхівського суду залишена без змін.
У судовому засіданні ОСОБА_1 проти висновків експертизи не заперечував, погодився з виплатою позивачу моральної шкоди в розмірі 300грн.
Отже, суд приходить до висновку, що визнання ОСОБА_1 своєї провини в ДТП визнається сторонами.
Згідно ст.61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
За наведених обставин, суд вважає, встановленою вину ОСОБА_1 у порушенні п.п. п. 8.7.3, 12.3 Правил дорожнього руху України, та скоєнні ДТП 17.02.2012р.
Також у судовому засіданні було доведено та підтверджено письмовими доказами, що 16.11.2011р., ОСОБА_1 застрахував свій автомобіль «Мітсубіши» д/н НОМЕР_2 у ПрАТ «СК «ПРОВІДНА», про що є відповідний поліс обов'язкового страхування цівільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно ст.6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої, настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.
Таким чином, 17.02.2012р. настала страхова подія, в результаті якої у ПП «Віктор Плюс» виникло право на відшкодування заподіяної шкоди, а у особи, яка її завдала виник обов'язок цю шкоду відшкодувати.
Оскільки згідно страхового полісу №АА/7532320 від 16.11.2011р. обов'язок по відшкодуванню шкоди заподіяної ПП «Віктор Плюс» покладається на страховика, то відшкодовувати матеріальну шкоду позивачу має страховик - ПрАТ «СК «ПРОВІДНА».
Разом з тим, вирішуючи питання щодо суми відшкодування, суд вважає, що позивач невірно тлумачить норми чинного законодавства, у зв'язку з чим сума матеріального збитку їм значно завищена.
Відповідно до ст.30 ЗУ «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власнику відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до висновку ВГО «Союз експертів України», наданого за ухвалою суду, ця різниця становить 30854,36грн. Крім того, полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземного транспорту №АА/7532320, укладеного на умовах норм Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» не передбачено відшкодування потерпілим особам витрат на дефектування автомобілю при будь-яких обставинах.
Тому з відповідача підлягає стягненою лише різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди у розмірі 30854,36грн. та сума за послуги автостоянки в розмірі 654грн.
Згідно ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Суд вважає, що позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди підлягають задоволенню частково, у межах визнання такої шкоди відповідачем ОСОБА_1, оскільки позивачем розмір моральної шкоди у розмірі 500,00грн. не обґрунтований.
Відповідно до ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних та інших відносин. Позивач звернувся з позовом до фізичної особи за захистом своїх прав та законних інтересів.
Вимоги до другого відповідача ПрАТ «СК «ПРОВІДНА» об'єднанні у зв'язку з тим, що відповідач по справі ОСОБА_1 не визнає право позивача на відшкодування шкоди завданої ДТП, і вказані правовідносини можуть вирішуватися лише в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, судові витрати по оплаті судового збору у межах задоволеної судом суми підлягають стягненню на користь позивача з ПрАТ СК «Провідна» та ОСОБА_1 у пропорційному порядку.
Керуючись ст.ст.3,4,10,11,60,61,88,212-215 ЦПК України, ст.ст.14,23,1166,1167,1187 ЦК України, ст.30 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ПП «Віктор Плюс» до ПрАТ СК «Провідна», ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП - задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» (м.Київ, бул. Тараса Шевченка 37/122, код ЄДРПОУ 23510137) на користь ПП «Віктор плюс» (м.Запоріжжя, вул.Кругова 24, код ЄДРПОУ 25475135) різницю між вартістю транспортного засобу до та після доржньо-транспортної пригоди у розмірі 30854,36грн. та витрати на послуги автостоянки у розмірі 654,00гривень, а всього - 31508 (тридцять одна тисяча п'ятсот вісім) грн.. 36коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІПННОМЕР_3 на користь ПП «Віктор плюс» (м.Запоріжжя, вул.Кругова,24, код ЄДРПОУ 25475135) - 300грн. (триста) грн. відшкодування моральної шкоди.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія «Провідна» (м.Київ, бул.Тараса Шевченка 37/122, код ЄДРПОУ 23510137) на користь ПП «Віктор плюс» (м.Запоріжжя, вул.Кругова 24, код ЄДРПОУ 25475135) - 159,04грн. судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1, ІПННОМЕР_3 на користь ПП «Віктор плюс» (м.Запоріжжя, вул.Кругова 24, код ЄДРПОУ 25475135) - 159,04грн. судового збору.
В решті позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Мусієнко Н. М.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2015 |
Оприлюднено | 11.06.2015 |
Номер документу | 44692930 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Мусієнко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні