cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2015 року Справа № 910/26025/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:Ходаківської І.П. суддівСибіги О.М., Фролової Г.М. (доповідача) за участю представників: позивачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином) відповідачів 1) не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином) 2) Горбань Н.Г., дов. від 26.11.14 3) Кебкал С.М., дов. від 20.05.15 розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуДепартаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 17.03.15 у справі№910/26025/14 господарського суду міста Києва за позовомПриватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" до 1. Київської міської ради, 2. Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), 3. Товариства з додатковою відповідальністю "Науково-дослідний інститут фермерських машин" пророзірвання договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Секретаря другої судової палати від 20.05.2015, для розгляду касаційної скарги у справі №910/26025/14 господарського суду міста Києва, сформовано колегію суддів у наступному складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Сибіга О.М., Фролова Г.М. (доповідач).
Приватне акціонерне товариство "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Товариства з додатковою відповідальністю "Науково-дослідний інститут фермерських машин" про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 21.06.2004 №91-6-00293, зареєстрованого 13.07.2004 з позивачем - Приватним акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" та зобов'язання Київську міську раду прийняти у позивача - Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" земельну ділянку за актом приймання-передачі. Позов мотивовано тим, що фактичне користування земельною ділянкою здійснюють нові власники нерухомого майна, яке на най розміщено, позивач відмовився від права користування земельною ділянкою, що, з огляду на приписи статті 141 Земельного кодексу України, статті 651 Цивільного кодексу України, статей 31, 32 Закону України "Про оренду землі" є підставою для розірвання договору оренди щодо позивача.
Рішенням господарського суду міста Києва від 26.01.2015 у справі №910/26025/14 (суддя Демидов В.О.) у задоволенні позову до Київської міської ради відмовлено повністю. У задоволенні позову до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відмовлено повністю. У задоволенні позову до Товариства з додатковою відповідальністю "Науково-дослідний інститут фермерських машин" відмовлено повністю. Суд першої інстанції дійшов висновку, зокрема, про неможливість часткового розірвання договору оренди.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2015 (судді: Яковлєв М.Л. - головуючий, Ільєнок Т.В., Авдеєв П.В.) рішення господарського суду міста Києва від 26.01.2015 у справі №910/26025/14 змінено. Позов до Київської міської ради задоволено. Розірвано договір оренди земельної ділянки від 13.07.2004 № 91-6-00293 шляхом припинення в частині правовідносин між приватним акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" та Київською міською радою. Зобов'язано Київську міську раду прийняти у приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" частину земельної ділянки, яка знаходиться у останнього в оренді, за актом приймання-передачі. Стягнуто з Київської міської ради на користь Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" 2436 грн. судового збору за розгляд справи у суді першої інстанції та 1218 грн. судового збору за перегляд рішення у апеляційній інстанції. В іншій частині рішення залишено без змін. Судом апеляційної інстанції встановлено, що фактичне користування земельною ділянкою, переданою позивачу та відповідачу-3 за спірним договором, на якій зведені будівлі та споруди, відчужені позивачем, здійснюють нові власники; позивач добровільно відмовляється від права користування земельною ділянкою, а отже позовні вимоги до відповідача-1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Водночас, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо відповідача-2 та відповідача-3.
Не погоджуючись з постановою суду, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову у справі скасувати, залишити силі рішення суду першої інстанції, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судом норм матеріального та процесуального права. Заявник, зокрема, зазначає, що чинним законодавством не передбачено можливості часткового розірвання договору оренди. Заявник надав також доповнення до касаційної скарги.
Позивач надав відзиви на касаційну скаргу та просить постанову у справі залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідь судді Фролової Г.М., пояснення представників сторін, присутніх у судових засіданнях, перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм чинного законодавства та доводи касаційної скарги, колегія суддів відзначає наступне.
Як встановлено судом, 21.06.2004 між Київською міською радою (орендодавець) (з однієї сторони), Відкритим акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі", правонаступником якого є позивач та Відкритим акціонерним товариством "Науково-дослідний інститут фермерських машин" правонаступником якого є відпоівдач-3 (орендарі) (з другої сторони) був укладений договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець, на підставі пункту 18 рішення Київської міської ради № 412/572 від 24.04.2003 за актом приймання-передачі передає, а орендарі приймають у спільну оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, розташовану за адресою - вул. Дегтярівська, 62 у Шевченківському районі м. Києва, розмір - 0,6261 га, для експлуатації та обслуговування інженерно-лабораторного корпусу. Договір укладено на 25 років (пункт 3.1 договору). Згідно з пунктом 4.1 договору визначена цим договором орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який орендарі вносять орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та сплачується орендарями пропорційно площі будівель і споруд, що знаходяться у власності орендарів. Відповідно до пункту 7.1 договору після припинення дії договору орендарі повертають орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому вони одержали її в оренду. Пунктом 8.4 договору передбачено, що орендарі зобов'язані, серед іншого, повернути земельну ділянку орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання, після припинення дії договору. Відповідно до пункту 11.4 договір може бути розірвано, зокрема, за рішенням суду, в порядку, встановленому законом. Пунктом 12.4 договору встановлено, що орендарі несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями, передбаченими цим договором. Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради ( Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 13.07.2004 №91-6-00293 у книзі записів державної реєстрації договорів.
За актом приймання-передачі від 13.07.2004 орендодавець передав, а орендарі прийняли у своє володіння та користування земельну ділянку.
Також установлено, що 28.02.2014 між Приватним акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" (продавець) та громадянином Німеччини Рєзніковим Геннадієм Давидовичем (покупець) укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна (реєстровий номер 555), предметом якого є нежиле приміщення (в літ. А) загальною площею 797,90 кв. м, яке є часткою розміром у 9/100 частин від нежилого будинку площею 8544,70 кв. м, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Дегтярівська, буд. 62. Відповідно до вказаного договору майно, що є його предметом, розташоване на земельній ділянці площею 0,6261 га з кадастровим номером 8000000000:91:059:0038, яка знаходиться у користуванні продавця на підставі договору оренди земельної ділянки, посвідченого 21.06.2004 за реєстровим номером 2-1588, зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради ( Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 13.07.2004 №91-6-00293 у книзі записів державної реєстрації договорів. Пунктом 1.4 договору встановлено, що з моменту переходу до покупця права власності на майно відповідно до цього договору до покупця згідно статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України переходить також право користування на відповідну земельну ділянку. Актом приймання-передачі від 28.02.2014 нерухоме майно було передано продавцем покупцеві.
Крім того, як установлено, згідно з договором купівлі-продажу нерухомого майна від 24.06.2008 власником 2/100 частини від нежилого будинку площею 8544,70 кв. м., розташованого за адресою: місто Київ, вул. Дегтярівська, буд. 62 є громадянин Латвії Акментіньш Маріс.
Установлено судом і те, що 16.09.2014 Приватне акціонерне товариство "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" звернулось до відповідачів з пропозицією про розірвання договору оренди земельної ділянки, в частині оренди АТ "Укрірмаш". Пропозицію позивачем мотивовано зміною власника нерухомого майна, що знаходиться на орендованій земельній ділянці.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 21.06.2004 №91-6-00293 з позивачем - Приватним акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" та зобов'язання Київську міську раду прийняти у позивача - Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" земельну ділянку за актом приймання-передачі.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтями 651 та 652 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Пунктами "а", "е" частини 1 статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Договір оренди землі припиняється в разі, між іншим, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці (частина 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі").
При цьому, частиною 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Крім того, згідно з частиною 2 статті 120 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Частиною 1 статті 377 Цивільного кодексу України також передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 цього Кодексу).
За приписами статті 653 Кодексу у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Статтею 654 Цивільного кодексу України унормовано, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Однак, скасовуючи рішення суду першої інстанції та вирішуючи питання про розірвання договору оренди земельної ділянки шляхом припинення в частині правовідносин між приватним акціонерним товариством "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" та Київською міською радою, судом апеляційної інстанції не враховано, що чинним законодавством не передбачено можливості часткового розірвання договору.
Враховуючи, що предметом спірного договору є спільна оренда, судова колегія вважає правомірним висновок господарського суду міста Києва про відмову у задоволенні позовних вимог щодо часткового розірвання договору та зобов'язання прийняти у позивача - Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" земельну ділянку за актом приймання-передачі. Відтак, доводи, викладені в касаційній скарзі, знайшли своє підтвердження.
За таких обставин, постанова Київського апеляційного господарського суду підлягає скасуванню, в той же час рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін з підстав, викладених у даній постанові, відповідно до пункту 6 статті 111 9 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись статтею 49, пунктом 6 статті 111 9 , статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 10 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.15 у справі №910/26025/14 господарського суду міста Києва скасувати.
Рішення господарського суду міста Києва від 26.01.2015 у даній справі залишити в силі.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Український інститут ринкових відносин в машинобудуванні та військово-промисловому комплексі" на користь Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 1705,20 грн. судового збору, сплаченого за подання касаційної скарги.
Видачу наказу доручити господарському суду міста Києва.
Головуючий І.Ходаківська
Судді О.Сибіга
Г.Фролова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2015 |
Оприлюднено | 11.06.2015 |
Номер документу | 44724589 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Фролова Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні