Постанова
від 09.06.2015 по справі 822/862/15
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Копія

Справа № 822/862/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретаріБачку А.М. за участі:представника позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вікотек" до Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції в особі Державного реєстратора Черватюка Олександра Анатолійовича , державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАТ "Банк Форвард" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції в особі Державного реєстратора Черватюка Олександра Анатолійовича, державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАТ "Банк Форвард" в якому просить визнати дії державного реєстратора протиправними та скасувати рішення (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний №19199087 від 09.02.2015 р. 16:07:45, номер запису про право власності 8664002) про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Острозького, будинок 35 (земельна ділянка (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 569819568108), загальною площею 655 кв.м., кадастровий номер 6810800000:04:020:0035).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач вийшовши за межі власних повноважень, не пересвідчившись чи дотримані вимоги чинного законодавства, прийняв заяву та зареєстрував право власності на нерухоме майно, що належало на праві власності позивачеві, за Публічним акціонерним товариством "Банк Форвард".

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити у повному обсязі.

Представник Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції в особі Державного реєстратора Черватюка Олександра Анатолійовича в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. В задоволенні позову просив відмовити, детально позицію виклав у письмових запереченнях.

Державний реєстратор Державної реєстраційної служби України Марченко Олександр Анатолійович в судове засідання не прибув. Про дату, місце та час судового розгляду повідомлений належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Подав до суду заяву, відповідно до якої просив проводити розгляд справи за його відсутності. В задоволенні позову просив відмовити, детально позицію виклав у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Між Публічним акціонерним товариством "Банк Руский Стандарт" (в подальшому - Публічне акціонерне товариство "Банк "Форвард", (по тексту договору - Іпотекодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вікотек" (по тексту договору - Іпотекодавець), що діє в якості майнового поручителя за виконання зобов'язань Публічним акціонерним товариством "Світ Електроніки" (по тексту договору - Позичальник) укладено договір іпотеки від 27 вересня 2011 року № 014-16, за умовами якого забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором від 15 липня 2011 року № 005-3 позивач, зокрема передає в іпотеку нерухоме майно, а саме земельну ділянку, загальною площею 655 кв. м, що розташована за адресою Хмельницька область, місто Старокостянтинів, вулиця Острозького, 35.

06.02.2015 року Публічним акціонерним товариством "Банк "Форвард" подано до Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень разом з наступними документами: договір іпотеки, (оригінал та копія) серія та номер: 014-16, виданий 27.09.2011, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Суляєва А.Р.; копія свідоцтва, серія та номер: 32, виданий 09.01.2015, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська О.В.; копія свідоцтва, серія та номер: 33, виданий 09.01.2015, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська О.В.

09 лютого 2015 року Державним реєстратором Державної реєстраційної служби України Марченком Олександром Анатолійовичем прийнято оскаржуване рішення "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" від 09 лютого 2015 року № 19199087, яким проведено державну реєстрацію права приватної власності на земельну ділянку, що розташована за адресою Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вулиця Острозького, 35, кадастровий номер земельної ділянки 6810800000:04:020:0035 за суб'єктом: Публічне акціонерне товариство "Банк "Форвард" (код ЄДРПОУ 34186061).

Частиною 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV від 01.07.2004 року (далі - Закон № 1952-IV) визначено, що державний реєстратор, серед іншого: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 16 цього Закону; 6) надання витягів з державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом (ч.7 ст.16 вказаного Закону № 1952-IV).

Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (ч.3 ст.17 Закону № 1952-IV).

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (далі - Порядок № 868).

Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком (п.36 Порядку № 868).

Тобто, за вимогами Закону № 1952-IV та вищезазначеного Порядку № 868, підставою для проведення державної реєстрації перш за все є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про іпотеку" іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про іпотеку" у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Згідно до частиною 1 статті 35 Закону України "Про іпотеку" у разі порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України "Про іпотеку" сторони іпотечного договору можуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. Позасудове врегулювання здійснюється згідно із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя, що міститься в іпотечному договорі, або згідно з окремим договором між іпотекодавцем і іпотекодержателем про задоволення вимог іпотекодержателя, що підлягає нотаріальному посвідченню, який може бути укладений одночасно з іпотечним договором або в будь-який час до набрання законної сили рішенням суду про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Згідно статті 37 Закону України "Про іпотеку" іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. Правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, яке є предметом іпотеки, є договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, яке прирівнюється до такого договору за своїми правовими наслідками та передбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання. Рішення про реєстрацію права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, що є предметом іпотеки, може бути оскаржено іпотекодавцем у суді.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, законодавцем чітко передбачений порядок набуття права власності на предмет іпотеки у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання по договору перед Іпотекодержателем.

Відповідно до пункту 4.2.3 договору іпотеки нерухомого майна від 27 вересня 2011 року № 014-16 у разі невиконання/неналежного виконання Позичальником умов Основного зобов'язання або Іпотекодавцем умов цього Договору, звернути стягнення на Предмет іпотеки і задовольнити за рахунок його вартості свої вимоги в повному обсязі, відповідно до пункту 1.3 цього Договору переважно перед іншими кредиторами.

Пунктом 4.2.5 Договору визначено, що при настанні зазначених обставин, Іпотекодержатель надсилає Іпотекодавцю та Позичальнику письмову вимогу щодо усунення порушень у тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на Предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. У випадку, якщо протягом тридцяти днів вимога Іпотекодержателя про усунення порушень зобов'язань за Договором кредиту та/або цим Договором залишається без задоволення, Іпотекодержатель має право розпочати звернення стягнення на Предмет іпотеки. Сторони досягли згоди, що датою, з якої починається відлік зазначеного вище тридцятиденного строку вважається дата відправлення листа Іпотекодавцю та Позичальнику, зазначена на квитанції, яка надається Іпотекодержателю відділенням поштового зв'язку при відправленні листа з повідомленням про вручення.

Відповідно до досліджених в ході судового розгляду матеріалів справи, судом встановлено, що ПАТ "Банк Форвард" звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію права власності на іпотечне майно.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до пункту 46 Порядку № 868 передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності на підставі договору іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:

1) завірену в установленому порядку копію письмової вимоги про усунення порушень, надіслану іпотекодержателем іпотекодавцеві та боржникові, якщо він є відмінним від іпотекодавця, в якій зазначається стислий зміст порушеного зобов'язання, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш як 30-денний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання такої вимоги;

2) документ, що підтверджує завершення 30-денного строку з моменту отримання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги іпотекодержателя у разі, коли більш тривалий строк не зазначений у письмовій вимозі, надісланій іпотекодержателем іпотекодавцеві та боржникові, якщо він є відмінним від іпотекодавця;

3) заставну (якщо іпотечним договором передбачено її видачу).

Таким чином, для прийняття рішення про державну реєстрацію права власності на іпотечне майно за іпотекодержателем, окрім встановлення факту щодо переходу такого права до іпотекодержателя, з'ясуванню підлягають обставини, що підтверджують: 1) факт надсилання іпотекодержателем іпотекодавцеві вимоги про усунення порушень, 2) факт отримання іпотекодавцем вказаної вимоги, а також 3) доказів того, що завершився 30 - денний строк з моменту отримання іпотекодавцем зазначеної вимоги.

На підтвердження факту отримання позивачем вказаної вимоги, третьою особою було подано до державного реєстратора копії свідоцтв від 09 січня 2015 року № 32 та № 33, завірених Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Верповською О.В., належним чином завірені копії яких долучені до матеріалів справи.

Відповідачі і третя особа не надали суду доказів надіслання такої вимоги позивачу та боржнику по кредитних зобов'язаннях - ПАТ "Світ електроніки"; документів, що підтверджують отримання позивачем та боржником по кредитних зобов'язаннях - ПАТ "Світ електроніки" таких вимог; документів, що підтверджують завершення 30 - денного строку з моменту отримання позивачем та боржником по кредитних зобов'язаннях - ПАТ "Світ електроніки" з моменту отримання ними зазначених вимог, зокрема - повідомлень про направлення рекомендованої (цінної) кореспонденції, фіскальних чеків про оплату послуг за направлення вказаної кореспонденції визначеним суб'єктам за належними адресами та ін.

Надаючи оцінку даній обставині, суд звертає увагу на той факт, що викладеною вище нормою Порядку № 868 передбачено вичерпний перелік документів, що підлягають поданню у разі проведення державної реєстрації права власності на підставі договору іпотеки, що саме по собі є імперативною вимогою.

При цьому, факт не надання відповідачами та третьою особою такої вимоги про усунення порушень щодо виконання зобов'язань та доказів її направлення, а також її отримання позивачем та боржником по кредитних зобов'язаннях - ПАТ "Світ електроніки" ставить під сумнів вказані вище свідоцтва (серія та номер: 32, виданий 09.01.2015, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська О.В.; серія та номер: 33, виданий 09.01.2015, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська О.В.), як належний доказ по справі, оскільки, згідно вказаних вище імперативних вимог чинного законодавства, державний реєстратор не має права вчиняти реєстраційні дії щодо проведення державної реєстрації права власності на підставі договору іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, на підставі інших документів, ніж визначенні у вказаних нормах та без документів, які визначенні в п. 46 Порядку № 868.

Відповідно до приписів пункту 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Вищезазначене не було враховано державним реєстратором, при прийнятті оскаржуваного рішення про державну реєстрацію права власності на спірне іпотечне майно, оскільки він в такому випадку зобов'язаний був у відповідності ч.1 ст.15 Закону № 1952-IV здійснити перевірку документів, встановити факт наявності підстав для зупинення розгляду заяви та прийняти рішення про зупинення розгляду заяви та письмово повідомити про це заявника у відповідності до вимог частини першої статті 22 Закону № 1952-IV, якою визначено, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Таким чином, аналізуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вчиняючи дії щодо здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Острозького, будинок 35 за суб'єктом: Публічне акціонерне товариство "Банк "Форвард" (код ЄДРПОУ 34186061), а також приймаючи рішення "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" № 19199087 від 09 лютого 2015 року, яким проведено державну реєстрацію права приватної власності на вказану земельну ділянку, відповідач діяв передчасно та в порушення вимог статей 15, 16, 17, 22 Закону № 1952-IV та пунктів 36, 46 Положення № 868, чим порушив права ТОВ "Вікотек".

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Крім того, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірності дій щодо здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Острозького, будинок 35 за суб'єктом: Публічне акціонерне товариство "Банк "Форвард" код ЄДРПОУ 34186061 та правомірності прийняття рішення № 19199087 від 09 лютого 2015 року "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень".

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Вікотек" до Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції в особі Державного реєстратора Черватюка Олександра Анатолійовича, державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАТ "Банк Форвард" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - підлягають до задоволення.

Керуючись ст. 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

позов товариства з обмеженою відповідальністю "Вікотек" задоволити.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Марченка Олександра Анатолійовича щодо здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Острозького, буд. 35 за ПАТ "Банк Форвард", податковий номер 34186061.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Марченка Олександра Анатолійовича "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" від 09 лютого 2015 року № 19199087, яким проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Острозького, буд. 35, кадастровий номер 6810800000:04:020:0035 за ПАТ "Банк Форвард", податковий номер 34186061.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 11 червня 2015 року

Суддя /підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.06.2015
Оприлюднено17.06.2015
Номер документу44872340
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —822/862/15

Ухвала від 06.02.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Кравчук В.М.

Постанова від 12.04.2017

Адміністративне

Верховний Суд України

Прокопенко О.Б.

Ухвала від 05.12.2016

Адміністративне

Верховний Суд України

Прокопенко О.Б.

Ухвала від 20.03.2015

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук А.М.

Ухвала від 09.09.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Єрьомін А.В.

Постанова від 13.08.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Граб Л.С.

Ухвала від 30.06.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Граб Л.С.

Ухвала від 30.06.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Граб Л.С.

Постанова від 09.06.2015

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук А.М.

Ухвала від 07.04.2015

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Ковальчук А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні