cpg1251
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2015 року Справа № 803/1113/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Пухер Л.Р.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського приватного підприємства В«ВербаВ» до Відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу від 06.05.2015 року у виконавчому провадженні №47379577 та визнання незаконними дій,
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське приватне підприємство «Верба» (далі - СГПП «Верба») звернулося з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції (далі - Відділ ДВС Володимир-Волинського МУЮ) про скасування постанови про накладення штрафу від 06.05.2015 року та визнання незаконними дій заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2, які полягали у фактичному ненаданні терміну на добровільне виконання рішення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.06.2015 року провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання незаконними дій державного виконавця, закрито, як таку, що не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позов обґрунтовано тим, що на виконанні в Відділі ДВС Володимир-Волинського МУЮ перебуває наказ №903/1541/13 від 28.05.2014 року виданий Господарським судом Волинської області про зобов'язання СГПП «Верба» безоплатно передати до комунальної власності Оваднівської сільської ради, через органи та служби визначені Оваднівською сільською радою, а саме через комісію з питань передачі об'єктів у комунальну власність (створену відповідно до рішення Оваднівської сільської ради №59 від 11.10.2013р.) наступні житлові будинки: -№17 по вул. Шкільній в селі Верба Володимир-Волинського району Волинської області, -№12 по вул. Ковельській в селі Верба Володимир-Волинського району Волинської області, -двоквартирний житловий будинок по вулиці Садовій буд. 1, до складу якого входять: квартира АДРЕСА_1, -квартира АДРЕСА_2.
29.04.2015 року заступником начальника відділу ДВС Володимир-Волинського МУЮ ОСОБА_2, на підставі заяви про примусове виконання рішення від 27.04.2015 року, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47379577 щодо виконання наказу від 28.05.2014 року, в якій визначено термін для добровільного виконання постанови до 05.05.2015 року.
06.05.2015 року державним виконавцем за невиконання рішення суду винесено постанову про накладення штрафу на боржника СГПП «Верба» в розмірі 680 грн.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 06.05.2015 року ВП №47379577 не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню, оскільки позивача фактично було позбавлено права на добровільне виконання наказу господарського суду у строки визначені постановою про відкриття виконавчого провадження так як в цій постанові зазначено останній день виконання 05.05.2015 року і оскаржувану постанову позивач отримав також 05.05.2015 року.
З врахуванням викладеного позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 06.05.2015 року у ВП №47379577.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача подав письмові заперечення на позовну заяву, де позовні вимоги не визнав, та зазначив що наказом Господарського суду Волинської області від 28.05.2014 року, який набрав законної сили 05.05.2014 року задоволено вимоги Оваднівської сільської ради до СГПП «Верба» про зобов'язання останнього передати через органи визначені Оваднівською сільською радою ряд житлових будинків розташованих в селі Верба Володимир-Волинського району. 27.04.2015 року на адресу відповідача надійшла заява стягувача про примусове виконання наказу Господарського суду. Державним виконавцем на підставі ст.ст. 17, 18, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» 29.04.2015 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано строк боржнику до 05.05.2015 року на добровільне його виконання. Вказана постанова рекомендованим листом була направлена позивачу з повідомленням про вручення. Порядок виконання судових рішень про зобов'язання вчинити дії регламентовано статтею 75 даного Закону. Тому керуючись ст. 75 Закону 06.05.2015 року державним виконавцем складено акт про невиконання судового рішення СПП «Верба» та на підставі статті 89 Закону винесено постанову про накладення штрафу за його невиконання в розмірі 680 гривень. Вважає, що оскаржувана постанова винесена з дотриманням вимог Закону та просить в задоволені позову відмовити.
Просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до повного задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу №903/1541/13 від 28.05.2014 року виданого Господарським судом Волинської області про зобов'язання СГПП «Верба» безоплатно передати до комунальної власності Оваднівської сільської ради, через органи та служби визначені Оваднівською сільською радою, а саме через комісію з питань передачі об'єктів у комунальну власність (створену відповідно до рішення Оваднівської сільської ради №59 від 11.10.2013р.) наступні житлові будинки: -№17 по вул. Шкільній в селі Верба Володимир-Волинського району Волинської області, -№12 по вул. Ковельській в селі Верба Володимир-Волинського району Волинської області, -двоквартирний житловий будинок по вулиці Садовій буд. 1, до складу якого входять: квартира АДРЕСА_1, -квартира АДРЕСА_2.
29.04.2015 року заступником начальника відділу ДВС Володимир-Волинського МУЮ ОСОБА_2, на підставі заяви про примусове виконання рішення від 27.04.2015 року, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47379577 щодо виконання наказу від 28.05.2014 року, в якій визначено термін для добровільного виконання постанови до 05.05.2015 року.
Вказана постанова направлена боржнику для виконання рекомендованим листом та ним отримана 05.05.2015 року, про що свідчить відмітка пошти на повідомленні про вручення.
06.05.2015 року державним виконавцем за участю понятих складено акт, яким встановлено, що станом на 06.05.2015 року добровільно рішення суду боржником у встановлені державним виконавцем строки не виконано.
У зв'язку з невиконанням рішення суду в добровільному порядку, 06.05.2015 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника СГПП «Верба» в розмірі 680 грн.
Надаючи правову оцінку постанові від 06.05.2015 року суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно i в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Як передбачає частина 2 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
В силу положень частини 1 статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Зокрема частинами 2, 3 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Відповідно до частин 1 - 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
Нормами статті 75 Закону визначено чіткий порядок дій державного виконавця при виконанні судового рішення яким боржника зобов'язано вчинити певні дії.
Однак, вказані вимоги слід розглядати в контексті дій державного виконавця з врахуванням всіх обставин виконання судового рішення згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідальність за частиною 1 статтею 89 Закону України «Про виконавче провадження» настає у разі невиконання без поважних причин у встановлені державним виконавцем строку боржником рішення суду, що зобов'язує вчинити дії.
Тобто, передумовою накладення штрафу за невиконання судового рішення є з'ясування державним виконавцем поважності причин його добровільного невиконання у встановлені строки і лише при їх відсутності на боржника накладається штраф у розмірах визначених статтею 89 Закону.
При складанні акту про невиконання судового рішення, а пізніше винесення постанови державний виконавець зобов'язаний був перевірити та встановити причину добровільного невиконання рішення суду у строки визначені в постанові про відкриття виконавчого провадження та з'ясувати чи міг об'єктивно боржник виконати її.
В судовому засіданні встановлено, що постанова про відкриття виконавчого провадження у ВП №47379577 винесена 29.04.2015 року та направлена боржнику 30.04.2015 року. Строк на добровільне виконання судового рішення в ній визначено до 05.05.2015 року.
Отримана ця постанова СПП «Верба» 05.05.2015 року, тобто в день закінчення строку на добровільне виконання рішення суду (а.с. 59).
Наступного дня, 06.05.2015 року, державним виконавцем складено акт про невиконання судового рішення без участі представників боржника в якому констатовано факт невиконання судового рішення.
Будь-яких причин у зв'язку з чим воно не виконане боржником і чи могло воно бути виконане в акті не зазначено.
У даному випадку на думку суду державним виконавцем при винесенні постанови від 06.05.2015 року про накладення штрафу на СПП «Верба» не було встановлено поважності причин добровільного невиконання рішення суду, хоча враховуючи надані йому Законом повноваження така можливість в нього була, а відтак на думку суду у відповідача були відсутні підстави визначені ст.ст. 75, 89 Закону для винесення постанови про накладення штрафу, тому вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позов СПП «Верба» про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови підлягає до повного задоволення.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що позивачем не було подано заяву про відкладення вчинення дій, як це визначено ст.35 Закону, оскільки зважаючи на час отримання постанови про відкриття виконавчого провадження позивач до винесення постанови про накладення штрафу у встановлені строки не міг скористатися наданим йому даною статтею правом, а виконавець не звернув увагу на дату отримання постанови про відкриття виконавчого провадження боржником.
Крім того, вказана обставина у даному випадку не впливає на обставини, що стосуються правомірності накладення штрафу на позивача.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем під час розгляду справи не надано суду належні та допустимі докази щодо спростування позовних вимог та обґрунтування правомірності винесення постанови про накладення штрафу від 06.05.2015 року у виконавчому провадженні №47379577.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, з Державного бюджету України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 182,70 грн., сплачений відповідно до квитанції № НОМЕР_1 від 02.06.2015 року.
Керуючись ст. ст.11, 17, 158, 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України В«Про виконавче провадженняВ» , суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 від 06.05.2015 року у виконавчому провадженні №47379577 про накладення штрафу на Сільськогосподарське приватне підприємство В«ВербаВ» в розмірі 680,00 грн. за невиконання наказу №903/1541/13 Господарського суду Волинської області від 28.05.2014 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь Сільськогосподарського приватного підприємства В«ВербаВ» (44720, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Верба, вул. Миру, 23, ідентифікаційний код 05531914) судові витрати в сумі 182 (сто вісімдесят дві гривні) 70 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 16 червня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С. Денисюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2015 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45100370 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Обрізко Ігор Михайлович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Денисюк Руслан Степанович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Денисюк Руслан Степанович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Денисюк Руслан Степанович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Денисюк Руслан Степанович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні