cpg1251 Справа №2-13/2010
У Х В А Л А
12 червня 2009 року Суддя Маньківського районного суду, Черкаської області ОСОБА_1 розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_2 представника позивача ОСОБА_3 до приватного підприємства «Северин», відкритого акціонерного товариства "ОСОБА_4 банк Сбербанку Росії", третя особа відкрите акціонерне товариство «Санаторій Аквадар», про усунення перешкод у здійсненні права власності,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів про усунення перешкод у здійсненні права власності.
На підставу своїх вимог спирається на те, що 26 грудня 2007 року між приватним підприємством "Северин" та відкритим акціонерним товариством "Санаторій Аквадар" було укладено Договір № 26.12/1 поворотної фінансової допомоги. Відповідно до умов договору підприємство зобов'язується надати позичальнику безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, а останній зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути допомогу у визначений даним договором строк. Згідно додаткової угоди №1 від 30 січня 2009 року до Договору поворотної фінансової допомоги №26.12/1 від 26 грудня 2007 року, Допомога надається строком до 01 березня 2009 року. Сума Допомоги за Договором № 26.12/1 становить 2683333 (два мільйони шістсот вісімдесят три тисячі триста тридцять три) гривні 00 копійок.
На виконання вказаного Договору 22 січня 2008 року між Приватним підприємством "Северин" та ОСОБА_2 було укладено договір застави цінних паперів.
Відповідно до пункту 1.1. Договору застави від 22 січня 2008 року в забезпечення усіх грошових зобов'язань Відкритого акціонерного товариства "Санаторій Аквадар" за договором № 26.12/1 поворотної фінансової допомоги від 26 грудня 2007 року заставодавець передає заставодержателю прості іменні акції Відкритого акціонерного товариства "Санаторій Аквадар" в кількості 3529935 штук номінальною вартістю 0,25 грн. кожна, на загальну номінальну вартість 882483,75 (вісімсот вісімдесят дві тисячі чотириста вісімдесят три) гривні 75 копійок.
Згідно пункту 4.4.11. договору застави від 22 січня 2008 року заставодавець зобов'язаний в 2-дений термін з дня укладення цього Договору надати зберігачу (реєстратору) цінних паперів, що є Предметом застави заяву/розпорядження про блокування (обтяження) Предмету застави та інші розпорядження та документи, які можуть бути необхідні для здійснення реєстрації такої застави/розпорядження в відповідній реєстраційній системі, ат аз свій рахунок здійснити блокування (обтяження) Предмету застави на користь заставодержателя на весь час дії цього договору, а також надати Заставодержателю:
- оригінал або копію, засвідчену нотаріусом або зберігачем (реєстратором) цінних паперів, що є Предметом застави за цим Договором, заяви/розпорядження про блокування (обтяження) Предмета застави в відповідній реєстраційній системі;
- оригінал або копію, засвідчену нотаріусом або зберігачем (реєстратором) цінних паперів, що є Предметом застави за цим Договором, відповідної виписки/довідки, яка буде підтверджувати факт обтяження Предмету застави, інші документи, які Заставодержатель може запитати на підтвердження дотримання заставодавцем умов цього пункту договору, за умови, що такі документи можуть бути видані або підписані відповідно до чинного законодавства, нормативно-правових документів, що регулюють обіг цінних паперів, або положень, що регулюють діяльність реєстратора цінних паперів, що є Предметом застави за цим Договором.
Номінальним утримувачем цінних паперів, що є Предметом застави є ВАТ -ОСОБА_4 СБЕРБАНКУ РОСІЇ" (код ЄДРПОУ 25959784), що є правонаступником ЗАТ ХБЕРБАНК РОСІЇ" (код СДРПОУ 25959784), який в свою чергу був правонаступником ЗАТ "БАНК НРБ" (код ЄДРПОУ 25959784).
Депозитарієм ЗАТ "БАНК НРБ" було вчинено дії по блокуванню простих іменних акцій Відкритого акціонерного товариства "Санаторій Аквадар" в кількості 3529935 штук номінальною вартістю 0,25 грн. кожна, на загальну номінальну вартість 882483 (вісімсот вісімдесят дві тисячі чотириста вісімдесят три) гривні 75 копійок. Про блокування та заставу акцій ОСОБА_2 у кількості 14119741 штука, в тому числі в кількості 3529936 штук по Договору застави від 22 січня 2008 року, свідчить виписка з Реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Санаторій Аквадар".
Всі відповідні дії на виконання умов Договору застави від 22 січня 2008 року були виконанні Заставодавцем, претензій з боку Заставодержателя не надходило.
ВАТ "Санаторій Аквадар" виконав взяті на себе зобов'язання по Договору № 26.12/1 поворотної фінансової допомоги від 26 грудня 2007 року у повному обсязі. Підтвердженням виконання взятих на себе ВАТ "Санаторій Аквадар" зобов'язань перед ПП «Северин» є платіжні доручення, що долучені до матеріалів позовної заяви.
Відповідно до пункту 5.3. Договору застави від 22 січня 2008 року встановлена цим договором застава припиняється у разі належного виконання усіх забезпечених нею зобов'язань та інших підстав, передбачених Законом України "Про заставу" та інших нормативних актів законодавства.
Статтею 1 Закону України "Про заставу" встановлено, що застава - це спосіб забезпечення виконання зобов'язань, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про заставу" Застава припиняється з припиненням забезпеченого заставою зобов'язання.
Оскільки Предметом застави є знерухомлені цінні папери ОСОБА_2, що перебувають на обліку у депозитарія ВАТ "ОСОБА_4 СБЕРБАНКУ РОСІЇ" (код ЄДРПОУ 25959784), то до застосування підлягає Положення про депозитарну діяльність затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 жовтня 2006 року № 999 (надалі - "Положення").
Згідно із вказаним Положенням обтяження цінних паперів зобов'язаннями - будь-які обмеження щодо володіння, користування чи розпорядження цінними паперами, пов'язані з умовами успадкування, застави, рішеннями суду та в інших випадках, які передбачені законодавством України.
Депозитарій здійснює облікові операції метою яких є ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу, а також зміна місця зберігання (знаходження) депозитарних активів. До облікових операцій депозитарних установ належать операції зарахування, списання, переказу, переміщення цінних паперів. Операція щодо блокування/розблокування цінних паперів, що обліковуються на рахунку в цінних паперах депонента та/або клієнта, може здійснюватися за наслідком, зокрема застави цінних паперів.
Згідно із пунктом 18 Положення Проведенням облікової операції переказу цінних паперів може здійснюватись операція щодо блокування (установлення обмежень щодо обігу) цінних паперів на визначений строк та/або до настання певної події, пов'язаного, зокрема, з обтяженням їх зобов'язаннями, або операція щодо розблокування (зняття обмежень щодо обігу) цінних паперів.
Ці операції переказу цінних паперів не призводять до переходу права власності на цінні папери. При їх здійсненні певна кількість або всі цінні папери, що обліковуються на рахунку в цінних паперах депонента, клієнта, блокуються/розблоковуються на рахунку в цінних паперах депонента (клієнта) шляхом здійснення відповідних облікових записів
У пункті 9 Положення йдеться про те, що порядок здійснення кожної депозитарної операції визначається внутрішніми документами депозитарної установи та може передбачати, зокрема приймання розпорядження від ініціатора депозитарної операції та/або відповідних документів, що підтверджують правомірність здійснення цієї депозитарної операції.
Оскільки правила та порядок здійснення кожної депозитної операції визначається внутрішніми документами депозитної установи, то після виконання зобов'язань ВАТ "Санаторій Аквадар" перед ПП «Северин», ОСОБА_5 звернувся до депозитарія в особі ОСОБА_6, що здійснює ведення рахунку Позивача в цінних паперах. Нею було роз'яснено, що для зняття обмежень щодо обігу цінних паперів необхідно надати нотаріально завірене повідомлення заставодержателя - ПП «Северин» про повне виконання ВАТ "Санаторій Аквадар" взятих на себе зобов'язань по Договору № 26.12/1 поворотної фінансової допомоги від 26 грудня 2007 року та про припинення права застави простих іменних акцій ВАТ "Санаторій Аквадар"(20100, Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, вул. Лісова, 1, код ЄДРПОУ 21361759), що належать ОСОБА_2 в кількості 3529935 (три мільйони п'ятсот двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять пять) шт., що засноване на Договорі застави від 22 січня 2008 року.
Відповідач 1 ПП «Северин» не вчинило дій по належному оформленню припинення застави, а відтак Позивач позбавлений права вільно розпоряджатися належними йому на праві власності цінними паперами.
Відповідач 2 відмовляється вчиняти дії по розблокуванню акцій Позивача посилаючись на те, що у ОСОБА_2 відсутні належним чином
оформлені документи надані ПП «Северин» що підтверджують припинення права застави за Договором застави від 22 січня 2003 року.
Таким чином, Позивач вважає його право власності на цінні папери, а саме акцій ВАТ "Санаторій Аквадар"(20100, Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, вул. Лісова, 1, код ЄДРПОУ 21361759), що належать ОСОБА_2 в кількості 3529935 (три мільйони п'ятсот двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять п'ять) штук порушується Відповідачами по справі.
Відповідно до ч. І статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Цивільний кодекс України передбачає різні способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема один з них, який обрав Позивач для захисту свого порушеного права це припинення дії, яка порушує право.
Відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України, Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Частина 1 статті 190 Цивільного кодексу України встановлює, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Частиною 1 статті 194 Цивільного кодексу України встановлено, що цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам, що і змусило позивача звернутися з відповідним позовом до суду.
Згідно ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно ч.1 п. 4 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Згідно ст. 121 ЦПК України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому суду.
Керуючись ст. ст. 15, 121, ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 представника позивача ОСОБА_3 до приватного підприємства «Северин», відкритого акціонерного товариства "ОСОБА_4 банк Сбербанку Росії", третя особа відкрите акціонерне товариство «Санаторій Аквадар», про усунення перешкод у здійсненні права власності повернути представнику позивача ОСОБА_3 в зв'язку з її непідсудністю Маньківському районному суду.
При цьому роз'яснивши представнику позивача ОСОБА_3 його право на звернення з даним позовом до Господарського суду Черкаської області.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду може бути подана протягом п'яти днів з дня проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається в апеляційний суд Черкаської області через Маньківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ А. І. КОСТЕНКО
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2009 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45155597 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні