cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"17" червня 2015 р.Справа № 921/454/15-г/8 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І.М.
Розглянув справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ, 49027 (адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Дімінвестбуд", вул. Петлюри, буд. 1, смт. Вишнівець, Збаразький район, Тернопільська область, 47313
про cтягнення заборгованості в загальній сумі 19 909 грн 93 коп.
За участі представників:
Позивача: Гулкевич Н.І. - заступника керівника напрямку з юридичної роботи Філії "Західне головне регіональне управління" ПАТ КБ "ПриватБанк", довіреність №3072-О від 19.09.2012 р.
Відповідача: не прибув
В судовому засіданні 20.05.2015 р. представнику позивача роз'яснювались процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк", м. Дніпропетровськ, надалі - позивач, звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дімінвестбуд", смт. Вишнівець, надалі - відповідач, про стягнення заборгованості за Договором банківського обслуговування б/н від 29.11.2013 р. в загальній сумі 19 909 грн 93 коп., з яких: 9 995,56 грн - заборгованість за кредитом, 6 849,18 грн - заборгованість по процентах за користування кредитом, 3 065,19 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором банківського обслуговування б/н від 29.11.2013 року, внаслідок чого станом на 27.03.2015р. на поточному рахунку останнього утворилась заборгованість в загальній сумі 19 909 грн 93 коп.
В підтвердження наведеного до матеріалів справи долучено: заяву від 29.11.2013 року на відкриття рахунку, заяву від 29.11.2013 року про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, заявку на гарантований платіж №2 від 20.12.2013 р., виписку по рахунку відповідача з 29.11.2013 року по 27.03.2015 року, меморіальний ордер №2 від 29.12.2013 р., розрахунок заборгованості за Договором б/н від 29.11.2013 року, претензію за вих. №31220ТЕАWS0GМ від 19.02.2015 року та докази її надіслання відповідачу, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Розгляд справи, призначений вперше ухвалою суду від 30.04.2015 р на 09:30 год. 20.05.2015р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено на 10:45год. 03.06.2015 р. та, відповідно, на 09:20 год. 17.06.2015 р., з викладених у відповідних ухвалах суду підстав.
В судове засідання 17.06.2015 р. повноважний представник позивача прибув, в порядку ст. ст. 22, 80 ГПК України, звернувся до суду із письмовим клопотанням б/н від 17.06.2015р. про припинення провадження у даній справі, обґрунтовуючи реструктуризацією кредиту за Договором банківського обслуговування б/н від 29.11.2013 р. та, відповідно, відсутністю предмету спору.
Повноважний представник відповідача в судове засідання 17.06.2015 р. не прибув, причин неприбуття не повідомив, витребовуваних судом документів не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України.
Таким чином, беручи до уваги, що явка відповідача не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без участі відповідача, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив:
29.11.2013 року ТзОВ "Дімінвестбуд" (відповідачем у справі) була підписана Заява про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг та заява на відкриття рахунку, відповідно до умов яких Банк (позивач) відкрив відповідачу в національній валюті поточний рахунок № 26002055109111 та картковий рахунок № 26057055105290.
Заявою про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг передбачено, що, підписавши цю анкету, Клієнт висловлює свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг (знаходяться на сайті банку www.pb.ua), Тарифами банку, які разом із цією заявою становлять Договір банківського обслуговування.
Підписавши заяву про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, у порядку чинного законодавства, Клієнт засвідчив згоду на ведення з ПАТ КБ "ПриватБанк" документообігу, у тому числі підписання угод, договорів, додаткових угод до них, заяв, актів, платіжних та інших документів, як шляхом власноручого підписання, так і шляхом накладення цифрового підпису, що отримано в порядку, передбаченому Умовами і Правилами надання банківських послуг. Своїм підписом Клієнт приєднався та зобов'язався виконувати умови, викладені в Умовах і Правилах надання банківських послуг, Тарифах ПриватБанку - Договорі банківського обслуговування в цілому.
Сторони погодили, що відносини між Банком та Клієнтом можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до цього Договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження щодо банківського обслуговування з Клієнтом через wеb-сайт банку (www.pb.ua, або інший інтернет -/SMS-ресурс, вказаний Банком).
Заявою про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг б/н від 29.11.2013 р. також сторони погодили, що при укладенні договорів, а також додаткових угод до них Банк і Клієнт допускають використання факсимільного відтворення печатки банку та підпису особи, уповноваженої підписувати договори та угоди до них від імені Банку, здійсненого за допомогою засобів копіювання.
Розділом 1 Умов і Правил, розміщених на web-сайті банку www.privatbank.ua, передбачено, що ці правила є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам. Таким чином, клієнт отримує доступ до всіх без виключення послуг Приватбанку .
Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
У відповідності зі ст. 207 ЦК України , правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою. Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" встановлено, що електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди за всіма істотними умовами. Істотними є умови про предмет договору, а також ті, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з ч. 2 ст. 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Ч. 1 ст. 1067 ЦК України передбачено, що договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Таким чином, за своєю правовою природою укладений між ПАТ КБ "Приватбанк" та ПП "Дімінвестбуд" договір банківського обслуговування є змішаним договором банківського рахунку та кредитного договору.
Пунктами 3.1.1.73-3.1.1.86 та розділом 3.2.2. Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови і Правила) визначено порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Згідно п. 3.1.1.73 Умов і Правил, Банк надає послугу гарантованих платежів для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами, а також між Клієнтом і Банком (далі - Послуга). Послуга надається у вигляді виконання Банком заявок на договірне списання коштів ( далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно якої клієнт - платник доручає Банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається Банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї Послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами.
Дата виконання гарантованого платежу може бути змінена відправником при отриманні згоди на її зміну від одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування інтернет- клієнт- банк "Приват24"). Гарантований платіж може бути відкликаний (відмінений) платником виключно при отриманні згоди на її відгук (скасування) від одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування інтернет- клієнт- банк "Приват24").
У разі необхідності отримання отримувачем Послуги, платник за допомогою системи дистанційного обслуговування інтернет- клієнт- банк "Приват24" (далі - "Приват24") подає в Банк заявку на договірне списання коштів за встановленою формою, обов'язковими реквізитами якої є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки) , вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу. Створені в "Приват24" заявки в обов'язковому порядку підписуються ключами електронних підписів посадових осіб клієнтів-платників (п. 3.1.1.74 Умов і Правил).
У відповідності до п. п. 3.1.1.75-3.1.1.77 Умов і Правил, після отримання Банком за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки, Банк розглядає її на предмет надання або відмови в наданні Послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або недостатньої інформації по кредитоспроможності платника. Банк має право вимагати у клієнтів додаткову інформацію, що підтверджує виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами (договори/контракти, рахунки, податкові накладні, акти і т.п.). У разі відмови Клієнта у наданні додаткової інформації, або наявності недостовірної інформації в документації, Банк має право відмовити в наданні Послуги "Гарантовані платежі".
При прийнятті позитивного рішення Банку про надання Послуги, Банк здійснюються дії:
Якщо надання Послуги здійснюється за рахунок власних коштів платника, платник надає грошові кошти в розмірі, вказаному в Заявці, які Банк за дорученням платника перераховує на рахунок 3648 (здійснює договірне списання).
Якщо надання Послуги здійснюється за рахунок кредитних коштів, Банк надає платникові кредит в розмірі, передбаченому в Заявці (в межах встановленого Ліміту) шляхом зарахування їх на рахунок 3648. Порядок надання Банком кредиту та його порядок погашення платником здійснюється згідно п. 3.2.2 Умов та Правил надання кредиту.
Якщо надання Послуги здійснюється частково за рахунок кредитних коштів, платник надає Банку власні кошти, кредит у розмірі, передбаченому в Заявці, Банк зобов'язується разом з власними коштами платника перерахувати їх на рахунок 3648 (здійснює договірне списання).
Грошові кошти, розміщені в Банку на рахунку 3648, розміщуються на рахунку до дати виконання заявки.
У разі настання дати виконання договірного списання, зазначеної у Заявці, Банк перераховує грошові кошти на рахунок 2600 одержувача.
П. 3.2.2.1 Умов і Правил передбачено, що Банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати Клієнту кредит у вигляді відновлювальної кредитної лінії, з лімітом та на цілі, зазначені в заявці на договірне списання коштів (надалі - гарантованій платіж або заявка), в обмін на зобов'язання Клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків, винагороди в обумовлені цим Договором строки. Відновлювана кредитна лінія (далі - "кредит") надається Банком для виконання Клієнтом платежів за заявками на договірне списання коштів з датою виконання в майбутньому за господарськими договорами, яка не перевищує терміну повернення кредиту, та може бути змінена або скасована Позичальником за згодою одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування інтернет-клієнт-банк "Приват24"), шляхом перерахування Банком кредитних коштів на рахунок 3648, з подальшим перерахуванням в дату виконання на поточний рахунок одержувачів, що вказана в заявці. Після видачі кредиту, подані Позичальником Банку заявки можуть бути відкликані Позичальником виключно при отриманні згоди на її відкликання від одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування інтернет-клієнт-банк "Приват24"). Будь-які суперечки між платником (Позичальником) та одержувачем грошових коштів, в тому числі ті, які виникли після видачі кредиту, вирішуються платником (Позичальником) з отримувачем самостійно без пред'явлення платником (Позичальником) до Банку вимоги про відкликання заявки про платіж.
Відповідно до п. 3.2.2.2 Умов і Правил, термін повернення кредиту зазначений в заявці. Згідно зі ст. 212, 651 Цивільного кодексу України (далі- "ЦКУ") у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених цим Договором, Банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення будь-якого із зобов'язань, має право змінити умови цих Умов, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє Клієнту письмове повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту. У разі не погашення Клієнтом заборгованості за цими Умовами у строк, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної у повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 30 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов'язань, кінцевим терміном повернення кредиту є дата, зазначена в заявці.
Під датою виконання заявки Сторони погодили дату зарахування кредитних коштів на поточний рахунок одержувача, зазначеного у заявці Клієнта. Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки . За користування кредитом у період з дати ініціювання Клієнтом заявки до дати виконання заявки Клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень)* від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці Клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в Банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 р. Клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014 р. Клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатору іноземних валют понад на 5 та більше процентів Сторони на дату укладення цього Договору, узгодили про збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру процентів за користування кредитом не повинно перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пункті. Інформацію про розмір узгодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом, Банк розміщує для Клієнта одним з таких способів: в письмовій формі, через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та Клієнта - системи клієнт-банк, інтернет клієнт-банк, "Приват 24", sms-повідомлення на останні відомі Банку номери телефонів, наданих Банку при ідентифікації та актуалізації відомостей про Клієнта, або іншими засобами. Узгоджений Сторонами змінений розмір процентів за користування кредитом є чинним з моменту розміщення його способом, зазначеним в цьому пункті, якщо інша дата не визначена в інформації про зміну розміру процентів. У разі не погашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
Вказаний в цьому пункті строк може бути змінений згідно умов цього Договору.
У разі, якщо в дату виконання заявки або після неї, у клієнта на поточному рахунку недостатньо власних коштів - Клієнт доручає Банку в односторонньому порядку проводити списання коштів на погашення заборгованості як за рахунок власних коштів Клієнта, що надходять на всі поточні рахунки, відкриті в Банку, так і за рахунок невикористаних коштів по "кредитному ліміту на розрахунковому рахунку", подальші взаємини за яким регулюються розділом 3.2.1 справжніх "Умов та Правил". Інші істотні умови кредитування наведено в заявці.
Відповідно до п. 3.2.2.7.1 Умов і Правил, у випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатору іноземних валют збільшиться на 5 та більше процентів, Банк має право змінити періодичність порядку сплати платежів по кредиту, про що Банк повідомляє Клієнта одним з таких способів: в письмовій формі, через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та Позичальника- системи клієнт-банк, інтернет клієнт-банк, "Приват 24", sms-повідомлення на останні відомі Банку номери телефонів, наданих Банку при ідентифікації та актуалізації відомостей про Позичальника, або іншими засобами.
Розрахунок відсотків за користування кредитом здійснюється щодня з дати списання коштів з позичкового рахунку до майбутньої дати сплати відсотків та / або за період, який починається з попередньої дати сплати відсотків до поточної дати сплати відсотків. Розрахунок відсотків здійснюється до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом. Нарахування відсотків і комісій здійснюється на дату сплати відсотків, при цьому відсотки розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків, не враховується. (п. п. 3.2.2.9.10-3.2.2.9.11 Умов і Правил).
П. 3.2.2.6.3 Умов і правил встановлено, що Клієнт (відповідач у справі) зобов'язаний повернути кредит у строки, встановлені у Заяві, п. п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.16, 3.2.2.6.17, 3.2.2.7.2 цього Договору.
П. 3.2.2.6.6 Умов і Правил передбачено, що Клієнт доручає Банку списувати кошти з усіх своїх поточних рахунків для виконання зобов'язань з погашення кредиту, а також відсотків за його використання, для виконання зобов'язань з погашення винагороди, а також неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті Банку за цим Умовами, при настанні термінів платежів (здійснювати договірне списання). Списання коштів здійснюється відповідно до встановленого законодавством порядку, при цьому оформляється меморіальний ордер, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначається номер, дата і посилання на пункт 3.2.2.6.6 цього Договору.
П. 3.2.2.7.4 Умов і Правил визначено, що Банк має право списувати грошові кошти з поточних рахунків Клієнта згідно п. 3.2.2.6.6 цього Договору при настанні термінів кожного з платежів, передбачених цим Договором, в межах сум, що підлягають сплаті Банку.
У випадку порушення Клієнтом строків виконання будь-якого з грошових зобов'язань, встановлених цим Договором (при відсутності коштів у необхідних сумах на рахунках Клієнта для здійснення повноважень Банку згідно п.3.2.2.6.6 цього Договору), а також для сплати передбачених цим пунктом комісійних винагород Клієнт доручає Банку здійснювати списання коштів із всіх поточних і депозитних рахунків Клієнта в Банку в порядку, передбаченому законодавством та цими Умовами (п. 3.2.2.7.5 Умов і Правил).
Згідно п. 3.2.2.10.1 Умов і Правил, у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п. п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1 -3.2.2.9.3 цього Договору, термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього Договору, винагороди, передбаченого п. п. 3.2.2.6.5, 3.2.2.9.4-3.2.2.9.6 цього Договору, Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А у випадку реалізації Банком права, передбаченого п. 3.2.2.2 цього Договору, Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі, зазначеному в Заявці, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. Сторони погодили, що розмір пені, зазначений у цьому пункті, може бути на розсуд Банку зменшений. У разі зменшення Банком розміру пені, зазначеної в цьому пункті Договору, Банк за своїм вибором телекомунікаційного способу доставки інформації, повідомляє Позичальника узгодженими Сторонами способами телекомунікацій протягом 5 днів з дати прийняття рішення про зменшення розміру пені. Узгодженими Сторонами способами телекомунікацій є: система дистанційного обслуговування "Приват24", СМС - повідомлення, термінали самообслуговування та ін. При цьому, додаткові узгодження Сторін не потрібні.
Відповідно до п. 3.2.2.11 Умов і Правил, цей Договір вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладання електронного-цифрового підпису всіма його сторонами. Цей Договір в частині п. 3.2.2.9.4 цього Договору (сплата Клієнтом винагороди за відкриття позичкового рахунку відповідно до заявки) вступає в силу з моменту підписання цього Договору, в інших частинах - з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання кредиту в рамках зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами за цим Договором.
В судовому засіданні встановлено, що 20.12.2013 р. відповідач скористувався послугою "Гарантований платіж". Так, відповідно до Умов і Правил надання банківських послуг, ПАТ КБ "Приватбанк" в системі інтернет-клієнт-банк Приват 24 отримало від ТзОВ "Дімінвестбуд" заявку на гарантований платіж (доручення на договірне списання) № 2 від 20.12.2013 р. на суму 10 000 грн - оплата за товар згідно рахунку фактури, за рахунок кредитних коштів, строк зарахування коштів отримувачу (підприємець Плевачук А.А.) - 25.12.2013 р.
На виконання заявки відповідача, Банк, на підставі р. 3.1.1 та р. 3.2 Умов і Правил, якими врегульовано питання надання послуги "Гарантований платіж", виконав відповідну операцію та перерахував кредитні кошти на рахунок контрагента ТзОВ "Дімінвестбуд" на загальну суму 9 995 грн 56 коп.
Долучені позивачем до матеріалів справи лист банку та банківська виписка з рахунку відповідача свідчать про те, що заявка на послугу "Гарантований платіж" на суму 10 000 грн прийнята позивачем; на виконання заявки №2 від 20.12.2013 р. грошові кошти в сумі 10 000 грн були зараховані Банком на кореспонденський рахунок Плеванчука А.А.; 25.12.2013 р. здійснено оплату за товар згідно рахунку-фактури на суму 9 995,56 грн; грошові кошти в сумі 4,44 грн відповідачем сплачено в рахунок погашення заборгованості по Кредитному договору б/н від 29.11.2013 р.
Як вже зазначалось вище, п. 3.2.2.2 Умов і Правил визначено, що Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки.
Однак відповідач, в порушення умов договору та вимог чинного законодавства, свої зобов'язання щодо своєчасного та в повному обсязі повернення наданих позивачем кредитних коштів (виконаного гарантованого платежу) виконав лише частково на суму 4,44 грн, внаслідок чого з 27.01.2014 р. та, відповідно, станом на момент звернення до суду прострочена заборгованість по кредиту становить 9 995,56 грн.
19.03.2015 р. Банк звернувся до відповідача з претензією № 31220ТЕАWS0GM від 19.02.2015 р., згідно якої повідомив останнього, що станом на 19.02.2015 р. його заборгованість за кредитним договором становить 20 703,79 грн, з яких: 9 995,56 грн - прострочена заборгованість за тілом кредиту, 6 289,43 грн - прострочена заборгованість за відсотками, 4 418,80 грн - заборгованість по пені та просив негайно погасити заборгованість у повному обсязі. Докази надіслання претензії: копії опису вкладення до цінного листа, списку згрупованих поштових відправлень та фіскального чека №0943 від 19.03.2015р., знаходяться в матеріалах справи.
Проте, відповідачем дана претензія була залишена без відповіді та задоволення, що і зумовило позивача звернутись до суду з даним позовом.
Предметом судового розгляду у даній справі є вимога Банку про стягнення з ТзОВ "Дімінвестбуд" заборгованості за Договором банківського обслуговування б/н від 29.11.2013 року в загальній сумі 19 909 грн 93 коп., з якої: 9 995,56 грн - заборгованість за кредитом, 6 849,18 грн - заборгованість по процентах за користування кредитом, 3 065,19 грн - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором.
Поряд із цим, в судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 05.06.2015 р. між ПАТ КБ "ПриватБанк", як Банком, з однієї сторони, та ТзОВ "Дімінвестбуд", як Позичальником, з другої сторони, було укладено Додаткову угоду №1 до Договору про надання банківських послуг (розділ 3 Умов та правил надання Банківських послуг) №38989795 (кредит на гарантований платіж).
Умовами даної Додаткової угоди сторони встановили, що на дату укладення Договору заборгованість Позичальника за кредитом складає 22 996,24 грн, в т.ч. поточна заборгованість за кредитом - 9 995,56 грн (п. 1); погодили суму заборгованості, яка виникла в період з дати надання Позичальнику кредиту до дати підписання цього Договору про внесення змін, зменшити на 11 501,35 грн, а саме: пеня у розмірі 5 063,10 грн, прострочені відсотки у розмірі 6 438,25 грн (п. 1.2) та передбачили, що зменшення суми заборгованості згідно п. 1.2 відбудеться у випадку внесення Позичальником суми в розмірі 11 494,89 грн на погашення простроченої заборгованості за кредитом, а саме: на прострочений кредит - 9995,56 грн, на поточні відсотки - 256,55 грн, на прострочені відсотки - 1242,78 грн.
П. 4 Додаткової угоди передбачено, що вона є невід'ємною частиною Договору про надання банківських послуг.
Долучена позивачем до матеріалів справи належним чином засвідчена копія квитанції від 05.06.2015 р. свідчить про те, що 05.06.2015 р. ТзОВ "Дімінвестбуд" (відповідачем у справі) заборгованість перед Банком у визначеному Додатковою угодою №1 від 05.06.2015 р. розмірі - 11 494,89 грн погашена в повному обсязі.
Факт укладення між сторонами у даній справі Додаткової угоди №1 від 05.06.2015 р. та погашення відповідачем заборгованості за Кредитним договором б/н від 29.11.2015 р. підтверджено присутнім в судовому засіданні 17.06.2015 р. повноважним представником Банку.
Пунктом 1-1 частини 1 статті 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
З огляду на наведене вище, враховуючи, що умовами укладеної між сторонами у справі Додаткової угоди №1 від 05.06.2015 р. погоджено розмір заборгованості відповідача за Кредитним договором б/н від 29.11.2013 р., що станом на час розгляду справи в суді ТзОВ "Дімінвестбуд" заборгованість перед Банком, у визначеному Додатковою угодою №1 від 05.06.2015 р. розмірі - 11 494,89 грн, погашено в повному обсязі, суд припиняє провадження у справі, згідно п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального Кодексу України, за відсутністю предмету спору.
Відповідно до п. 4.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011 р., із змінами та доповненнями, господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема у випадку припинення існування предмету спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акту державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
Вирішуючи питання щодо розподілу судового збору, який підлягає до стягнення в межах даної справи, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 49 ГПК України визначено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, беручи до уваги, що неправомірна бездіяльність відповідача, який не вжив заходів досудового врегулювання спору, призвела до необхідності звернення позивача за судовим захистом, судовий збір в розмірі 1 827 грн відшкодовується позивачу за рахунок відповідача, згідно ст. 44, 49 ГПК України.
(Судом враховано, що аналогічну правову позицію викладено, зокрема, і у постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. ).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 69, 80 п. 1-1, 86, 87, 115-117 ГПК України, господарський суд,-
У Х В А Л И В:
1. Провадження у справі № 921/454/15-г/8 - припинити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дімінвестбуд", вул. Петлюри, буд. 1, смт. Вишнівець, Збаразький район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 38988795) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ, 49094 (код ЄДРПОУ 14360570) 1 827 грн 00 коп. в повернення витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
3. Ухвалу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Гирила
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2015 |
Оприлюднено | 23.06.2015 |
Номер документу | 45202853 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гирила І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні