cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.04.15 Справа № 904/1409/15
За позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА " БАНК ФОРУМ", м. Київ
до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КС Партнер", м. Дніпропетровськ
про стягнення 2 426 732,55 грн.
Суддя: Ніколенко М.О.
Представники:
від позивача: Хмелевська О.В. - довіреність № 10/03-02 від 22.01.15;
від відповідача: Рудоквас Ю.А. - довіреність від 06.03.15.
СУТЬ СПОРУ:
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "БАНК ФОРУМ" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КС Партнер" про стягнення заборгованості у розмірі 2 426 732,55 грн.
Ухвалою суду від 10.03.15 розгляд справи відкладався до 25.03.15.
У судовому засіданні 23.03.15 по справі оголошено перерву до 22.04.15.
У судовому засіданні 22.04.15 по справі оголошено перерву до 23.04.15.
Представник позивача з'явився в судове засідання, позовні вимоги підтримав, надав витребувані ухвалами суду документи та пояснення.
Відповідач в судове засідання з'явився, проти позову заперечує, надав пояснення по справі, відповів на поставлені питання.
Згідно зі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 85 ГПК України, у судовому засіданні 23.04.15 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника сторони, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Між позивачем (Кредитор, Банк) та відповідачем (Позичальник) укладено кредитний договір №6-0065/13/14-МИ від 24.10.13 (Кредитний договір). Відповідно до п.1.1. Кредитного договору, Банк, на умовах, визначених Кредитним договором, відкриває відновлювальну мультивалютну кредитну лінію, в рамках якої надає Позичальнику кредитні кошти (Кредит) окремими частинами (Вибірки), на засадах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, в межах визначеної Кредитним договором (п.1.2.) граничної суми коштів (Кредитний Ліміт), а Позичальник зобов'язується вчасно погашати Банку заборгованість за Кредитом, а також сплачувати на користь Банка проценти та комісії в розмірі, в строки (терміни) та на умовах, визначених Кредитним договором. Протягом всього періоду дії Кредитного договору максимальна заборгованість Позичальника не може перевищувати Кредитний Ліміт в сумі 2 050 000 грн.( п.1.2). За змістом п. 1.4 Кредитного договору, кредитування позичальника за цим договором здійснюється протягом 36 місяців від дати його укладення, до 21 жовтня 2016р., включно, що є максимально можливим кінцевим терміном погашення заборгованості за кредитом. Пунктом 1.4 встановлений графік зниження Кредитного ліміту протягом дії Кредитного договору.
Відповідно до п. 2.5. Кредитного договору, днем (моментом) надання Вибіркивважається день перерахування Банком коштів з відповідного внутрішньобанківськогопозичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника, відкритий у Банку, в сумі та валютівідповідної Вибірки.
Положеннями пункту 3.1. Кредитного договору визначено, що за користування Кредитом Позичальник сплачує Банку проценти у валюті відповідної вибірки, що нараховуються на суму фактичної заборгованості Позичальника за Кредитом за фактичний строк існування заборгованості за Кредитом з періодичністю, визначеною в п. 3.3. Кредитного договору. При розрахунку процентів враховується день надання Кредиту та не враховується день повного погашення заборгованості за Кредитом, використовується річна процентна ставка в розмір, |зазначеному в п. 3.2. Кредитного договору, та приймається рік, що складається з фактичної кількості календарних днів у відповідному році - 365 або 366 днів - для Вибірок у гривні та умовно 360 днів у відповідному році - для Вибірок в іноземній валюті. За користування кредитом наданим національній валюті України - гривні, Позичальник сплачує проценти за фіксовано процентною ставкою на першій рік кредитування, яка встановлюється в розмірі 21%річних (п. 3.2.1). Згідно з п. 3.2.2 Кредитного договору, за користування Кредитом, наданим в доларах США, Позичальник сплачує проценти за фіксованою процентною ставкою на першій рік кредитування, яка встановлюється в розмірі 12,0% річних. Цей договір набирає чинності з моменту його укладання сторонами та діє до повного остаточного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.10.8).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
В силу ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
На виконання вимог Кредитного договору Позивач надав Позичальнику кредитні кошти згідно з його заявками, що підтверджується відповідними меморіальними ордерами (а.с.18-20).
Однак, відповідач порушив умови Кредитного договору, не сплачує проценти за користування кредиту з серпня 2014 року та не здійснює погашення заборгованості в повному обсязі до 23.10.14 (строк визначений в заявках на отримання Вибірок).
Згідно з ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Положеннями ч. ст. 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки(ст..611 ЦК України).
Статтею 230 ГК України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня). Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Неустойкою відповідно до ст. 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Ненею відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК України є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 8.2 ст. 8 Кредитного договору, за несвоєчасне погашення заборгованості за Кредитом, несвоєчасну сплату процентів та/або комісій за Кредитним договором Позичальник сплачує Кредитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діятиме протягом відповідного порушення, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня сплачується окремо від процентів комісій та штрафу, що підлягають сплаті відповідно до цього Договору.
У зв'язку з зазначеними порушеннями зобов'язань за Договором відповідач станом на 27.01.15 має заборгованість - 2 426 732,55 грн. яка складається з наступного:
- 2 050 000,00 грн. -прострочена заборгованість по поверненню кредитних коштів;
- 180 456,15 грн. - прострочена заборгованість за нарахованими процентами;
- 37 742,46 грн. - поточна заборгованість за нарахованими процентами;
-158 533,94 грн. - сума пені з розрахунку подвійної ставки НБУ за простроченим кредитом та процентами.
Розмір заборгованості за кредитним договором підтверджується матеріалами справи та не спростовується відповідачем.
Крім того, 25.10.2014 між відповідачем та ПАТ "Фондова біржа"Перспектива" було укладено договір про відступлення права вимоги № 14/10/25-01. Згідно умов цього Договору відповідач набув права грошової вимоги до позивача на суму 3 246 482,92 грн.
Відповідно до статті 202 ГК України, господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. Господарське зобов'язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 601 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється зарахуванням, зокрема, зустрічних однорідних вимог; таке зарахування може здійснюватися за заявою однієї із сторін. За змістом наведеної норми згоди іншої сторони у зобов'язанні із зарахуванням вимог не вимагається. Закон не виключає можливості здійснення відповідачем зарахування зустрічних однорідних вимог і в процесі судового розгляду. Відповідна заява обов'язково повинна мати письмову форму й адресуватися позивачеві, а її копія і докази надсилання позивачеві (чи одержання ним) подаватися господарському суду.
При цьому, з тексту вищенаведених норм вбачається, що законодавець розрізняє такі способи припинення зобов'язання, як зарахування зустрічної однорідної вимоги та поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі.
У судовому засіданні встановлено та не заперечується відповідачем, що ним не вчинявся правочин щодо зарахування зустрічних однорідних вимог.
Посилання відповідача на те, що в даному випадку має місце поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі - є голослівним та ґрунтується на довільному тлумаченню норм чинного законодавства.
Отже, судом з'ясовано, що відповідач та позивач мають один до одного зустрічні однорідні грошові зобов'язання, однак, правочину щодо їх зарахування вчинено не було. А тому, ці зобов'язання не є припиненими.
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до вирішення пов'язаної з нею справи № 904/9575/14, суд встановив, що у цій справі прийнято рішення, яким позивачу в позові відмовлено. Рішення не набрало законної сили та переглядається в апеляційному порядку. З тексту рішення вбачається, що його мотивувальна часина містить правову оцінку певних обставин, здійснену іншим судом, але не містить обставин, які мають преюдиціальне значення для розгляду цієї справи. Згідно п 2.6 Постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" N 18 від 26.12.2011, преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.
За таких обставин, клопотання відповідача слід відхилити, а позовні вимоги задовольнити.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняється уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку.
Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.06.14 прийнято рішення № 49 про початок ліквідації ПАТ «БАНК ФОРУМ» з 16.06.14.
Частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.
У такому застосуванні суду слід виходити з широкого розуміння даної норми, маючи на увазі, що передбачені нею наслідки можуть наставати і в разі неправомірної бездіяльності винної особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи (зокрема, ухилялася від задоволення її заснованих на законі вимог), що змусило останню звернутися за судовим захистом. Так, якщо зменшення позивачем розміру позовних вимог пов'язане з частковим визнанням та задоволенням позову відповідачем після подання позову, то судовий збір у відповідній частині покладається на відповідача. Або у разі коли в позові відмовлено, але з обставин справи вбачається, що спір доведено до судового розгляду внаслідок ухилення відповідача від розгляду претензії позивача, якщо вона пред'являлася (статті 6 - 8 ГПК), то судовий збір також покладається на відповідача. При цьому якщо у відповідних випадках позивача звільнено від сплати судового збору, то останній стягується в доход Державного бюджету України( п.4.7 постанови пленуму ВГСУ №7 від 21.03.13)
Таким чином, судовий збір слід покласти на відповідача в доход Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.193 Господарського Кодексу України, ст. ст. 11, 530, 525, 526,549, 610,611,612, 629, 1054 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КС Партнер" (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Аеродромна,б.54, код 36961111) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА " БАНК ФОРУМ" (02100, м. Київ,бульвар Верховної Ради,7, код 21574573) 2 050 000,00 грн. - простроченої заборгованості по поверненню кредитних коштів; 180 456,15 грн. - простроченої заборгованості за нарахованими процентами; 37 742,46 грн. - поточної заборгованості за нарахованими процентами; 158 533,94 грн. - суми пені з розрахунку подвійної ставки НБУ за простроченим кредитом та процентами.
Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КС Партнер" (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Аеродромна,б.54, код 36961111) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА " БАНК ФОРУМ" (02100, м. Київ,бульвар Верховної Ради,7, код 21574573) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м.Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, ідентифікаційний код 37989269, рахунок 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області (Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код банку за ЄДРПОУ 37988155), МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, КБКД 22030001) судовий збір у сумі 48 534,66 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня підписання повного рішення.
Повне рішення складено 27.04.15.
Суддя М.О.Ніколенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2015 |
Оприлюднено | 24.06.2015 |
Номер документу | 45307461 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Величко Надія Леонидівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Величко Надія Леонидівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Величко Надія Леонидівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Величко Надія Леонидівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні