Постанова
від 18.06.2015 по справі 916/4011/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2015 року Справа № 916/4011/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Полянського А.Г.,

суддів Прокопанич Г.К., Шаргала В.І.,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

прокурора: Збариха С.М. - прокурора відділу ГПУ

розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД"

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2015

у справі 916/4011/14 Господарського суду Одеської області

за позовом Заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради

про внесення змін до договору оренди землі від 26.12.2008,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року заступник прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" про внесення змін до договору оренди землі від 26.12.2008.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.10.2014 залучено до участі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради та призначено судове засідання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.01.2015 (судді: Шаратов Ю.А., Малярчук І.А., Волков Р.В.) за клопотанням відповідача зупинено провадження у справі №916/4011/14.

Ухвала мотивована тим, що Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014 у справі №522/11050/14-а за адміністративним позовом ТОВ "БЛАЗ" до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "МІРС" задоволено адміністративний позов та визнано протиправними та скасовані рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" та рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 №1268-VI "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI Одеської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Однак, Одеською міською радою подано апеляційну скаргу на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014р. у адміністративній справі №522/11050/14-а, яка прийнята до провадження Одеським апеляційним адміністративним судом та призначена до розгляду на 18.02.2015.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 (судді: Будішевська Л.О., Мишкіна М.А., Таран С.В.) вищезазначену ухвалу скасовано. Постанова мотивована тим, що підставою для визначення вартості земельних ділянок, що в свою чергу зумовлює визначення розміру орендної плати, є витяги про нормативну грошову оцінку орендованих відповідачем земельних ділянок, а не відповідні рішення Одеської міської ради, тому законність чи не законність таких рішень міськради не стосується предмета дослідження (розгляду) у даній справі.

Не погоджуючись з названою постановою апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, просить її скасувати, а вищезазначену ухвалу суду першої інстанції про зупинення провадження у справі залишити в силі.

Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Положеннями статті 632 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, що у випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

За приписами ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Частиною 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" зокрема встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

З приписів наведеного законодавства вбачається, що затверджуючи відповідним рішенням технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель, орган місцевого самоврядування, реалізуючи свої законні повноваження в сфері питань регулювання земельних відносин, фактично запроваджує нову основу для визначення розміру орендної плати. Само по собі розроблення технічної документації з нормативної оцінки землі без її затвердження відповідною радою не може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за землі комунальної власності. А тому, питання законності чи незаконності такого рішення органу місцевого самоврядування суттєво впливає на вирішення спору про внесення змін до договору оренди землі у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Як встановлено господарськими судами, предметом розгляду у вищезазначеній справі адміністративного суду, зокрема, є законність та обґрунтованість рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI Одеської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" (на яке, до речі, посилався і прокурор в обґрунтування позову у даній справі). Таким чином суд касаційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно встановив, що дана справа та вищезазначена адміністративна справа є взаємопов'язаними.

Скасовуючи обґрунтовану ухвалу суду першої інстанції, апеляційний господарський суд наведеного не врахував, тому оскаржена постанова підлягає скасуванню, а ухвала Господарського суду Одеської області від 21.01.2015 - залишенню в силі.

Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 10 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 у справі №916/4011/14 - скасувати.

Ухвалу Господарського суду Одеської області від 21.01.2015 у справі №916/4011/14 залишити в силі.

Головуючий суддя Полянський А.Г. Судді Прокопанич Г.К. Шаргало В.І.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення18.06.2015
Оприлюднено23.06.2015
Номер документу45364338
СудочинствоГосподарське