ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"17" червня 2015 р.Справа № 922/3086/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Доленчука Д.О.
при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.
розглянувши справу
за позовом ФО ОСОБА_1, м. Харків до Садівничого товариства "Анна", с. Руські Тишки 3-я особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне територіальне управління юстиції у Харківській області в особі Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, смт. Пісочин про визнання недійсними та скасування рішень зборів, змін та зобов'язання вчинити певні дії за участю представників:
позивача - не з'явився
відповідача - Литвиненко А.С. за довіреністю № б/н від 01.01.2015 р.
3-ї особи на стороні відповідача - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Садівничого товариства "Анна" (відповідач) згідно якого просить суд:
- визнати недійсними та скасувати рішення загальних зборів Садівничого товариства "Анна", що відбулось 12 лютого 2014 року в частині обрання ревізійної комісії, обрання Голови правління;
- визнати недійсними та скасувати рішення загальних зборів Садівничого товариства "Анна", що відбулось 14 травня 2014 року в частині прийняття нової редакції Статуту Садівничого товариства "Анна" (нова редакція) та в цілому;
- визнати недійсними та скасувати зміни, що були внесені з перевищенням повноважень в відомості про юридичну особу Садівниче товариство "Анна" (ідентифікаційний код 23328625) до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 6.03.2014 14711070003001117; ОСОБА_4; Реєстраційна служба Харківського районного управління юстиції Харківської області; зміна керівника юридичної особи";
- визнати недійсними та скасувати зміни, що були внесені з порушенням процедури прийняття та перевищенням повноважень в відомості про юридичну особу Садівниче товариство "Анна" (ідентифікаційний код 23328625) до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 28.05.2014 14711050005001117; ОСОБА_4; Реєстраційна служба Харківського районного управління юстиції Харківської області; зміна видів діяльності, інші зміни";
- зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області поновити відомості, що були внесені до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 26.12.2013 року на підтвердження відомостей про юридичну особу Садівниче товариство "Анна" (ідентифікаційний код 23328625) та містились в реєстраційній справі та ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до 06.03.2014 року щодо відомостей про керівника юридичної особи та до 28.05.2014 року стосовно видів діяльності, організаційно-правової форми юридичної особи а саме: поновити відомості про організаційно-правову форму - "громадська організація", зазначити види діяльності у відповідності до КВЕД - 2010 року 94.99, діяльність інших громадських організацій, Н.В.І.У., що включає усі види економічної діяльності, які відносилися до позиції 91.33.0.;
- зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області внести зміни до відомостей до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме: скасувати реєстрацію Статуту Садівниче товариство "Анна" (нової редакції), який було прийнято на Загальних зборах членів Садівничого товариство "Анна" 14 травня 2014 року;
- зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області внести відомості про Садівниче товариство "Анна" до Єдиного Державного реєстру громадських формувань.
25.05.2015 р. було порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 11.06.2015 р. о 10:00.
Представник відповідача, через канцелярію господарського суду 11.06.2015 р. за вх. № 23906, надав клопотання про припинення провадження у справі, яке судом долучено до матеріалів справи. Згідно нього представник відповідача вказував, що відносини позивача з відповідачем не є корпоративними відносинами у розумінні ст. 167 ГК України у зв'язку з чим дана позовна заява не підлягає розгляду у господарських судах України.
11.06.2015 р. судом розгляд справи було відкладено на 17.06.2015 р. о 11:00.
Представник відповідача до початку судового засідання, через канцелярію господарського суду 17.06.2015 р. за вх. № 24769, надав заяву про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. Дана заява не суперечить чинному законодавству, інтересам сторін, тому приймається судом та підлягає задоволенню.
Представники позивача та 3-ї особи на стороні відповідача в призначене судове засідання не з'явилися.
Представник позивача, через канцелярію господарського суду 16.06.2015 р. за вх. № 24499, надав письмові заперечення на клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі, які судом долучені до матеріалів справи.
3-я особа на стороні відповідача, через канцелярію господарського суду 17.06.2015 р. за вх. № 24744, надала клопотання про розгляд справи без її участі, яке судом було задоволено та долучено до матеріалів справи.
Господарський суд, розглянувши клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі, вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно заперечень на клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі представник позивача вказував, що згідно п.4 ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів, у зв'язку з чим відповідач посилається на норму закону, що не діє, і тому, в зв'язку із змінами в законодавстві дана справа підсудна господарському суду.
Також, представник позивача у запереченнях на клопотання вказував, що фактично адміністративним судом було рекомендовано позивачу звернутися за захистом прав до господарського суду, а дія п. 4 ст. 12 ГПК України розповсюджується не тільки на взаємини учасника з господарським товариством, а й на взаємини з юридичними особами взагалі. Сама назва Садівниче товариство «АННА» свідчить про організаційно-правову форму товариства.
Крім того, у запереченнях на клопотання представник позивача вказував, що з моменту реєстрації до 2005 року Садівниче товариство «АННА» існувало в організаційно-правовій формі «садівниче товариство». Натомість, відповідно до Класифікації організаційно-правових форм господарювання Державного класифікатору України ДК 002:2004 від 01.06.2004 року до розділу «Кооперативи» належать: виробничий кооператив, обслуговуючий кооператив, житлово-будівельний кооператив, гаражний кооператив, споживчий кооператив, сільськогосподарський виробничий кооператив, сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, кооперативний банк. Така організаційно-правова форма як «Садівниче товариство» згідно даного класифікатора не є кооперативом і належить до розділу «Інші організаційно-правові форми». При цьому державна реєстрація нових юридичних осіб з організаційно-правовими формами як житлово-будівельний кооператив, гаражний кооператив та садівниче товариство не передбачається. Тобто, такі організаційно-правові форми для існуючих юридичних осіб зберігаються, а нові юридичні особи не реєструються. Також необхідно зазначити, що відповідно до класифікатора до 2004 року існували в організаційно-правовій формі господарювання «кооператив»: виробничий кооператив, житлово-будівельний кооператив, гаражний кооператив, сільськогосподарський виробничий кооператив, сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Таким чином, відповідно до Державного класифікатора України садівниче товариство не належить до кооперативів та його діяльність не може регулюватись законодавством про кооперацію, зокрема, Законом України «Про кооперацію». Відповідно до зазначеного вище Класифікатора від 2004 року організаційно-правова форма «обслуговуючий кооператив» з'явилась саме в 2004 році їй було надано код 320. При цьому організаційно-правова форма «садівниче товариство» до 2004 року мала код 183, а після прийняття нового класифікатора - код 950. Таким чином, були та натепер існують окремі організаційно-правові форми господарювання - «обслуговуючий кооператив» та «садівниче товариство».
Судом встановлено, що відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повне найменування відповідача - Садівниче товариство "Анна", організаційно-правова форма - обслуговуючий кооператив.
Статтею 113 ЦК України визначено, що господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Згідно ч.1 ст. 79 ГК України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.
Частиною 3 ст. 79 ГК України передбачено, що господарські товариства є юридичними особами.
Відповідно до ч.1 ст. 80 ГК України до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Згідно ст.1 Закону України "Про господарські товариства" господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Статтею 167 ГК України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
У розділі 3 Пояснення до позицій класифікатора організаційних форм суб'єктів економіки (СКОФ) Національного статистичного класифікатора. Статистичного класифікатора організаційних форм суб'єктів економіки (СКОФ), затвердженого наказом Державної служби статистики України 29.09.2014 р. № 271, щодо Садівничого товариства (950) зазначено наступне.
Питання щодо визначення організаційно-правової форми садівничого товариства законодавчо не врегульовано і залишається відкритим. Зокрема, вирішується, чи воно є громадським об'єднанням згідно із Законом України "Про громадські об'єднання", чи є обслуговуючим кооперативом згідно із Законом України "Про кооперацію".
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 р. № 1180-р визначило низку заходів щодо забезпечення відновлення та захисту права власності на земельні ділянки (користування ними) членів садівничих товариств з виділенням їх у окрему класифікаційну позицію.
Садівниче товариство - юридична особа, утворена фізичними особами - землевласниками чи користувачами земельних ділянок, які добровільно об'єдналися для задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Садівниче товариство створює його членам умови для належного користування і утримання земельних ділянок та майна загального користування, сприяє в отриманні членами садівничого товариства комунальних послуг (водопостачання та водовідведення, електропостачання, постачання газу), послуг з охорони, організації відпочинку та інших потреб належної якості та за обґрунтованими цінами, забезпечує виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю садівничого товариства.
Отже, з урахуванням вищевикладеного господарський суд прийшов до висновку, що Садівниче товариство "Анна" не є господарською організацію в розумінні ст. 167 ГК України, а відносини між товариством та її членом не корпоративними.
За таких обставин посилання представника позивача у запереченнях на клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі щодо того, що дія п. 4 ст. 12 ГПК України розповсюджується не тільки на взаємини учасника з господарським товариством, а й на взаємини з юридичними особами взагалі, не можуть бути прийняти судом до уваги.
Разом з цим суд зазначає, що у п.3 постанови пленуму від 24.10.2008 р. N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" Верховним Судом України було зазначено, що не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства справи, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні, колективні підприємства тощо), якщо стороною у справі є фізична особа.
Крім того, суд зазначає, що Верховним Судом України у Практиці розгляду судами корпоративних спорів було зазначено, що у судів відсутні підстави виходити за межі підвідомчості (підсудності) господарських судів, визначених ст. 12 ГПК. Тому, незважаючи на те, що спори, пов'язані з діяльністю інших юридичних осіб, є за своїм змістом близькими до спорів, що виникають з корпоративних відносин, проте, якщо хоча б однією зі сторін спору є фізична особа, непідвідомчі (непідсудні) господарським судам.
Враховуючи вищевикладене господарський суд прийшов до висновку, що клопотання представника відповідача про припинення провадження у справі підлягає задоволенню, а провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32, 33, 43, п.1 ч.1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі припинити .
Суддя Д.О. Доленчук
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2015 |
Оприлюднено | 25.06.2015 |
Номер документу | 45367255 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Доленчук Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні