Ухвала
від 20.12.2011 по справі 11-1947/11
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

20.12.2011

Справа №11-1947/2011р. Категорія: ч.3 ст.28- ч.2ст. 205, ч.2 358 КК України

Головуючий в 1-й інстанції

ОСОБА_1

Доповідач -Ришкова Н.М.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2011 року грудня місяця В« 20В»дня

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

головуючого судді -Ришкової Н.М.,

суддів: Дубченка А.П., Красновського І.Е.,

з участю прокурора - Чередніченко Є.Г.

адвокат -ОСОБА_2,

обвинуваченої -ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні кримінальну справу за апеляцією прокурора , який приймав участь у розгляді кримінальної справи судом першої інстанції, на постанову Суворовського районного суду м.Херсона від В« 20В»жовтня 2011 року.

ВСТАНОВИЛА:

Цією постановою кримінальна справа за обвинуваченням: ОСОБА_3, що народилася 08 січня 1958 року в р. Херсоні, гр-ки України, ІНФОРМАЦІЯ_1, вдови, яка працює головним бухгалтером ТОВ В«ФордВ» , раніше не судимої, проживаючої за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2,

- в здійсненні злочинів, передбачених ч.3 ст.28 - ч.2 ст.205, ч.2 ст.358 КК України , провадженням закрита на підставі ст. 47 КК України та 10 КПК України. ОСОБА_3 звільнена від кримінальної відповідальності з передачею на поруки трудовому колективу ТОВ „ФордВ» .Міра запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд -скасована.

ОСОБА_3 органами досудового слідства обвинувачується в тому, що вона, у складі організованої групи в період 2005-2008 років систематично скоювала фіктивне підприємництво, а також підроблювала документи, та вчинила злочини, передбачені ст. ст. 28 ч.3, 205 ч.2, 358 ч.2 КК України при наступних обставинах:

Житель м. Херсона гр . ОСОБА_4, здійснюючи замах на встановлений законодавством України порядок здійснення підприємницької діяльності, порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності і права власності, діючи порушуючи ст. 1 Закону України В«Про підприємництвоВ» № 698-ХII від 07.02.1991г., в середині 2005 року вирішив систематично займатися фіктивним підприємництвом, тобто створенням і придбанням суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) без мети здійснення комерційної діяльності, а виключно з метою прикриття незаконної діяльності, яка виражалася б в сприянні, за матеріальну винагороду, різним реально діючим суб'єктам підприємницької діяльності України в проведенні безтоварних операцій, незаконному переказі безготівкових грошових коштів в готівку, з використанням реєстраційних документів, друку і розрахункових рахунків фіктивних підприємств.

Для реалізації свого злочинного наміру в цей же час ОСОБА_5 привернув свого знайомого, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 І. С., якого присвятив в розроблений їм злочинний план, направлений на досягнення злочинного результату і пояснив відведену йому роль в здійсненні злочинів, яку останній усвідомив як співорганізаторство і участь в створенні і придбанні фіктивних підприємств, проведенні безтоварних операцій з подальшою конвертацією грошових коштів з безготівкової форми розрахунку в наявну. ОСОБА_6, усвідомивши суть відведеної йому ролі співорганізатора і активного виконавця в здійсненні розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, досяг домовленості з ним про розмір суми винагороди за виконання відведеної йому ролі, яка залежала від розміру конвертованої суми.

В цей же час, ОСОБА_4 спільно із ОСОБА_7, прагнучи реалізувати свій злочинний намір, діючи, з метою підшукало посібників і виконавців здійснення злочинів, для швидкої і безперешкодної реєстрації і перереєстрації, створюваних і придбавалися фіктивних юридичних осіб в Херсонському міськвиконкомі, для постановки їх на облік в ДНІ в м. Херсоні, управлінні статистики, пенсійній фундації, соцстраху і інших державних органах, а також організації посвідчення копій засновницьких документів на підставних осіб нотаріально, залучили в злочинну діяльність мешканку м. Херсона ОСОБА_8, яка мала юридичну освіту, навики і досвід роботи в даній сфері діяльності і займалася наданням послуг різним суб'єктам підприємницької діяльності України по реєстрації (перереєстрації) суб'єктів підприємницької діяльності, виготовленні засновницьких документів і внесенні в них змін, складанні реєстраційних документів, отриманні свідоцтв платників податків, ліцензій на здійснення конкретних видів діяльності, яку присвятили в розроблений ними злочинний план і пояснили відведену їй роль в здійсненні злочинів, яку остання усвідомила як участь в створенні і придбанні фіктивних підприємств, проведенні безтоварних операцій з подальшою конвертацією грошових коштів. ОСОБА_9, усвідомивши суть відведеної їй ролі співвиконавця в здійсненні розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, досягла домовленості з ним про розмір суми винагороди за виконання відведеної їй ролі, яка залежала від розміру конвертованої суми.

Таким чином, в середині 2005 року, більш точну дату і час встановити в ході досудового слідства не представилося можливим, ОСОБА_4, ОСОБА_7 і ОСОБА_8, з'єднані єдиним наміром, діючи згідно розробленого злочинного плану, співорганізувалися в стійке об'єднання для здійснення злочинів, з розподілом функцій між учасниками групи, направлених на досягнення загальної мети, відомої всім учасникам групи.

Для досягнення поставленої мети ОСОБА_4, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 у вересні 2005 року залучили в злочинну діяльність мешканку м. Херсона ОСОБА_3П, яку присвятили в розроблений ними злочинний план і пояснили відведену їй роль в здійсненні злочинів, яку остання усвідомила як участь в створенні і придбанні фіктивних підприємств, проведенні безтоварних операцій з подальшою конвертацією грошових коштів. ОСОБА_3, усвідомивши суть відведеної їй ролі співвиконавця в здійсненні, розробленого ОСОБА_4 злочинного плану досягла домовленості з ним, про розмір суми винагороди, за виконання відведеної їй ролі, яка залежала від розміру конвертованої суми, дала свою згоду на перереєстрацію 26.09.2005 року на своє ім'я приватного підприємства В«Виробничо-комерційної фірми В«МідосВ» (код 33589734), яке 29.06.2005 року виконавським комітетом Херсонської міської поради було зареєстроване під №14991020000003105 за місцем проживання гр. ОСОБА_10 за адресою: р. Херсон, АДРЕСА_1, яке відповідно до Статуту було юридичною особою. Формально директором підприємства ОСОБА_4 призначив жителя ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_11 С, якого не присвятив в свій злочинний план, і не розказав йому про кінцеву мету своєї діяльності.

Окрім цього, ОСОБА_4 і ОСОБА_7, діючи згідно розробленого плану неодноразового здійснення фіктивного підприємництва, умисно, повторно, в 2006 році в злочинну діяльність залучили родича ОСОБА_7, жителя ІНФОРМАЦІЯ_5 Р.К., кримінальна справа по звинуваченню якого по ст.ст.28 ч.3, 205 ч.2 УК України ухвалою Суворовського районного суду р. Херсона від 10.03.2009 року припинено провадженням на підставі Закону України В«Про амністіюВ» , яке вступило в законну силу, який дав свою згоду на реєстрацію на його ім'я приватного підприємства В«ОСОБА_12 ЛТДВ» (код 34659896), яке 16.10.2006 роки виконавським комітетом Херсонської міської поради зареєстровано під №14991026000007034 за місцем проживання ОСОБА_12 за адресою: р. Херсон, вул. Дімітрова, 23, яке відповідно до Статуту було юридичною особою. Формально директором підприємства ОСОБА_4 і ОСОБА_7 призначили ОСОБА_12, якого присвятили в розроблений ними злочинний план і пояснили відведену йому роль в здійсненні злочинів, яку останній усвідомив як участь в створенні і придбанні фіктивних підприємств, проведенні безтоварних операцій з подальшою конвертацією грошових коштів, а так само доданні легальності що проводиться ними незаконної діяльності. ОСОБА_12, усвідомивши суть відведеної йому ролі співвиконавця в здійсненні, розробленого ОСОБА_4 злочинного плану досяг домовленості з ним, про розмір суми винагороди за виконання відведеної йому ролі, яка залежала від розміру конвертованої суми.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи умисно, повторно, ОСОБА_4, Задолінний і ОСОБА_8 в жовтні 2006 року на. ОСОБА_13 зареєстрували приватне підприємство В«Грейн-майстерВ» (код 34660613), яке 23.10.2006 року виконавчим комітетом Херсонської міської ради зареєстровано під №14991020000007103 за місцем проживання ОСОБА_14 за адресою:м. Херсон, селище Антонівка, вул. Щорса, 20, яке відповідно до Статуту було юридичною особою. Формально директором підприємства був призначений ОСОБА_14 При цьому ОСОБА_4 не присвятив ОСОБА_14 в свій злочинний план, і не розказав йому про кінцеву мету своєї діяльності.

Не припиняючи своїх злочинних дій ОСОБА_4, ОСОБА_7 і ОСОБА_8, діючи згідно раніше розробленого плану неодноразового здійснення фіктивного підприємництва, умисно, повторно, в листопаді 2006 року залучили в злочинну діяльність жителя ІНФОРМАЦІЯ_6 В.Г., кримінальна справа по звинуваченню якого по ст.ст.28 ч.3, 205 ч.2 КК України ухвалою Суворовського районного суду від 10.03.2009 року припинено на підставі Закону України В«Про амністіюВ» , яке вступило в законну силу, на якого в 1993 році було зареєстровано мале приватне багатопрофільне підприємство «³мінаВ» , (код 19229343), яке 11.02.1993 роки розпорядженням виконкому Херсонської міської ради народних депутатів зареєстровано під №67-р за місцем проживання ОСОБА_15 за адресою: р. Херсон, АДРЕСА_2, яке відповідно до Статуту було юридичною особою і директором якого був ОСОБА_16 При цьому ОСОБА_4 і ОСОБА_7 присвятили ОСОБА_15 в розроблений ними злочинний план і пояснили відведену йому роль в здійсненні злочинів, яку останній усвідомив як участь в створенні і придбанні фіктивних підприємств, проведенні безтоварних операцій з подальшою конвертацією грошових коштів. ОСОБА_15, усвідомивши суть відведеної йому ролі співвиконавця в здійсненні, розробленого ОСОБА_5 злочинного плану досяг домовленості з ним, про розмір суми винагороди за виконання відведеної йому ролі, яка залежала від розміру конвертованої суми. Проте у зв'язку з тим, що ОСОБА_15 відмовився документально числитися засновником і директором МЧМП В«ВімінаВ» , то 07.11.2006 роки ОСОБА_4, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 перереєстрували вказане підприємство на жителя ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_17 за місцем проживання ОСОБА_15 за адресою: м. Херсон, вул. Королюка, 107. При цьому ОСОБА_4 не присвятив ОСОБА_18 в свій злочинний план, і не розказав йому про кінцеву мету своєї діяльності.

Таким чином, протягом 2005-2006 років ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_12 і ОСОБА_15 шляхом реєстрації і перереєстрації в державних органах влади як суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), створили і придбали наступні підконтрольні собі фіктивні підприємства: приватне підприємство В«Виробничо-комерційну фірму В«МідосВ» (код 33589734), приватне підприємство В«ОСОБА_12 ЛТДВ» (код 34659896), приватне підприємство В«Грейн-майстерВ» (код 34660613), мале приватне багатопрофільне підприємство «³мінаВ» , (код 19229343), які оформили на жителів м. Херсона і Херсонської області ОСОБА_3, ОСОБА_19, ОСОБА_12, ОСОБА_14 і ОСОБА_18, що дала свою згоду бути засновниками і керівниками створених фіктивних підприємств.

Створивши і придбавши вищезгадані підприємства, заволодівши їх печатями і засновницькими документами, призначивши на посаді їх керівників підставних осіб, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_12 і ОСОБА_15 наперед знаючи, що підконтрольні їм фіктивні юридичні особи не здійснюватимуть статутну діяльність, переслідували при цьому мету прикриття своєї незаконної діяльності, яка виразилася в наданні сприяння різним реально діючим суб'єктам підприємницької діяльності України в проведенні безтоварних фінансових операцій з грошовими коштами за допомогою незаконного перекладу їх з безготівкової форми розрахунку в наявну.

Співорганізувавшись в стійке об'єднання для здійснення фіктивного підприємництва, з'єднані єдиним планом з розподілом функцій, направлених на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_15 і ОСОБА_12 з метою здійснення незаконних фінансових операцій з грошовими коштами шляхом перекладу їх з безготівкової форми розрахунку в наявну восени 2005 року залучили в організовану групу працівника двох філіалів банківських установ р. Херсона - начальника операційного відділу ОСОБА_20 і касира ОСОБА_21, кримінальна справа по звинуваченню якої по ст.ст.28 ч.3, 205 ч.2, 209-1 ч.2, 358 ч.2 КК України ухвалою Суворовського районного суду м. Херсона від 10.03.2009 року припинено на підставі Закону України В«Про амністіюВ» , яке вступило в законну силу, які сприяли учасникам організованої групи здійсненню незаконних банківських операцій по рахівницях фіктивних приватних підприємств.

Також ОСОБА_4 і За долинний І.С. восени 2005 року звернулися до гр. ОСОБА_22 гр. ОСОБА_23, не присвячуючи їх в свій злочинний план, і не розказуючи їм про кінцеву мету своєї діяльності, запропонували їм за грошову винагороду на підставі що надаються їм документів бухгалтерського і податкового обліку складати і подавати звітність ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ»і МЧМП В«ВімінаВ»в ГНИ в р. Херсоні, управління статистики, пенсійна фундація, соцстрах і інші державні органи, на що ОСОБА_24 і ОСОБА_25 дали свою згоду.

Таким чином, ОСОБА_4 і ОСОБА_7 завершили підбір осіб, без яких неможливо було реалізувати злочинний намір на фіктивне підприємництво з метою прикриття незаконних фінансових операцій з грошовими коштами, спільно з ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_15, ОСОБА_12, ОСОБА_20 і ОСОБА_21, розробили план сумісних злочинних дій.

Згідно плану кожний учасник організованої групи виконував відведену йому функцію.

Так, ОСОБА_4 і ОСОБА_7, будучи співорганізаторами і активними членами злочинної групи здійснювали загальне керівництво групою, підшукували суб'єкти підприємницької діяльності України (матеріали відносно яких, виділені в окреме виробництво), які були зацікавлені в проведенні безтоварних операцій і переказі безготівкових грошових коштів в готівку, з якою від імені підставних керівників підконтрольних їм фіктивних підприємств укладали безтоварні договори на поставку товарів і надання послуг, здійснювали контроль за оформленням бухгалтерської документації і податкової звітності, привертали осіб, що сприяли здійсненню злочинного плану, не присвячуючи їх в свою злочинну діяльність, встановлювали розмір винагороди для членів злочинної групи від незаконної діяльності по конвертації безготівкових засобів в готівку, визначали розмір легалізованих (відмитих) грошових коштів і форми скоюваних з ними фінансових операцій. Вони ж, обмінювалися із СПД України підробленими документами з реквізитами фіктивних підприємств (підписами і відтисненнями друку), а ті у свою чергу у виконання нібито договірних правовідносин по фіктивних (безтоварним) операціях на розрахункові рахунки фіктивних підприємств перераховували грошові кошти. Також ОСОБА_4 і За долинний І.С. давали вказівки членам групи з приводу здійснення конкретних дій -отримання грошей в касах філіалів банків, підготовки платіжних доручень, підшукали СПД України для обналічування грошових коштів.

ОСОБА_8, маючи юридичну освіту і досвід в роботі, забезпечувала швидку і безперешкодну реєстрацію і перереєстрацію на підставних осіб створюваних і придбавалися фіктивних підприємств в Херсонському міськвиконкомі, постановку їх на облік в ГНИ в р. Херсоні, управлінні статистики, пенсійній фундації, соцстраху і інших державних органах, виготовляла засновницькі документи і вносила в них зміни, складала реєстраційні документи, одержувала свідоцтва платників податків, ліцензії на здійснення видів діяльності, а також організовувала посвідчення копій засновницьких документів на підставних осіб нотаріально.

ОСОБА_3 і ОСОБА_15 разом з ОСОБА_4 і ОСОБА_7 підшукували легально діючих суб'єктів підприємницької діяльності України, яким необхідно було незаконно без сплати податків до бюджету, переказувати безготівкові грошові кошти в готівку, а також на підставі підроблених договорів, документів бухгалтерського і податкового обліку створювати фіктивний податковий кредит по податку на додану вартість з подальшим незаконним відшкодуванням ПДВ з бюджету. Вони ж, надавали СПД України підроблені документи з реквізитами фіктивних підприємств, а ті у свою чергу у виконання нібито договірних правовідносин по фіктивних (безтоварним) операціях на розрахункові рахунки фіктивних підприємств перераховували грошові кошти. Вони ж, одержували від ОСОБА_4 і від решти учасників організованої групи конвертовані суми обналічених грошей і за вирахуванням певних відсотків повертали їх СПД.

Окрім цього, ОСОБА_3, мала спеціальність бухгалтера, на підставі фіктивних договорів, товарних і податкових накладних, екземпляри яких повертали діючі підприємства, по вказівці ОСОБА_5 вела бухгалтерський і податковий облік на ЧП В«ПКФ В«МідосВ» і від імені директора підприємства, підставної особи ОСОБА_19, складала податкові декларації по податку на прибуток і податку на додану вартість, що свідчило про ведення нібито справжньої, легальної фінансово-господарської діяльності, ніж здійснювала маскування безтоварних операцій.

ОСОБА_12 по вказівці ОСОБА_4 і ОСОБА_7 підписував платіжні доручення про переказ безготівкових грошових коштів, що поступають для обналічування на розрахунковий рахунок ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ»№26009010950, відкритий в ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ»від реально діючих СПД України, на розрахункові рахунки підконтрольних ОСОБА_4 фіктивних підприємств В«МідосВ» , «³мінаВ»і В«Грейн-майстерВ» , відкриті в ХФ ЗАТ В«Банк Петрокоммерц-УкраїнаВ» . Також ОСОБА_12 підписував платіжні доручення про переклад скоплюються на банківському рахунку ЧП В«ОСОБА_12 ЛТД залишківВ»грошових коштів, які ОСОБА_4 і Задолінний акумулювали як незаконний дохід, отриманий від фіктивного підприємництва (грошові винагороди за надані послуги з обналічуванню грошових коштів - 1,5% - 5% від сум безтоварних операцій). Окрім цього ОСОБА_12 по вказівці ОСОБА_4 і ОСОБА_7, як директор підприємства підписував фіктивні договори, документи бухгалтерського і податкового обліку ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» . Також ОСОБА_12 складав і підписував грошові чеки ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» , а потім по них в касах ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ»одержував наявні грошові кошти, що поступали по безготівковому розрахунку від СПД України як оплата за нібито поставлену продукцію і надані послуги, які передавав ОСОБА_4 і ОСОБА_7, а також по їх вказівці ОСОБА_3 і ОСОБА_15 для передачі представникам підприємств, які для обналичивания перераховували на розрахункові рахунок ЧП В«ОСОБА_12 ЛТД грошіВ» .

ОСОБА_20 і ОСОБА_21, усвідомлюючи свою форму участі в організованій групі як пособництво, маючи доступ до інформації, яка надається спеціально уповноваженому органу виконавської влади з питань фінансового моніторингу, реалізовуючи єдиний злочинний намір, діючи згідно розробленому з ОСОБА_4 і ОСОБА_7 злочинному плану, умисно, порушуючи вимог:

- ст.64 ч.2 Закону України В«Про банки і банківську діяльністьВ» , де вказано: В«Банкам забороняється вступати у договірні відносини з клієнтами -юридичними або фізичними особами у випадку, якщо виникає сумнів щодо того, що особа виступає не від власного іменіВ» ;

- 1.7. Інструкції В«Про безготівковий розрахунок в Україні в національній валютіВ» , затвердженій Правлінням НБУ 21.01.2004 р. № 22, де вказано: В«Грошові кошти з рахунків клієнтів банку списуються тільки по дорученнях власників цих рахунківВ» ;

- п.22.6. Закону України В«Про платіжну систему і переклад грошей в УкраїніВ»від 5.04.2001р., де вказано: В«Обслуговуючий платника банк зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунку і його коду і приймати цей документ до виконання тільки у разі його відповідності. Окрім цього, обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність і достовірність цього розрахункового документа в порядку, встановленому Національним банком УкраїниВ» .

- ст.5 Закону України В«Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхомВ»від 22.11.2002г., де вказано: В«Суб'єкт первинного фінансового моніторингу на підставі і у виконання даного Закону зобов'язаний проводити ідентифікацію особи, яка здійснює фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу. Вживати заходів по попередженню розголошування інформації, яка надається Уповноваженому органу, і іншої інформації з питань фінансового моніторингуВ» , достовірно знаючи, що ОСОБА_4 і За долинний І.С.. не є засновниками і особами, що мають право підпису фінансових документів ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ»і МЧМП В«ВімінаВ» , забезпечували ним доступ до банківських рахівниць даних підприємств і на підставі підроблених грошових чеків видавали їм наявні грошові кошти з кас.

Відповідно до умов розробленого плану здійснення злочинів учасники організованої групи протягом 2006-2008 років скоювали незаконну діяльність, що виразилася в проведенні ряду безтоварних операцій між створеними і придбаними ними фіктивними підприємствами і підприємствами-контрагентами, матеріали, відносно яких виділені в окреме виробництво, в результаті які 208 суб'єктів підприємницької діяльності України в період з 15 лютого 2006 року по 18 березня 2008 року на розрахункові рахунки фіктивних підприємств ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ» , ЧП В«ОСОБА_26 МЧМП В«ВімінаВ»для обналічування незаконно перерахували 96 363 321,55 гривень, у тому числі:

- на розрахунковий рахунок №260043071201 ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , відкритий в ХФ ЗАТ В«Банк Петрокоммерц-УкраїнаВ» - 33 728 437,53 грн.;

- на розрахунковий рахунок №260083091801 ЧП В«Грейн-майстерВ» , відкритий в ХФ ЗАТ В«Банк Петрокоммерц-УкраїнаВ» - 14 716 466,12 грн.;

- на розрахунковий рахунок №26009010950 ЧП В«ОСОБА_26 ЛТДВ» , відкритий в ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ» - 39 626 781,46 грн.;

- на розрахунковий рахунок №260073100401 МЧМП В«ВімінаВ» , відкритий в ХФ ЗАТ В«Банк Петрокоммерц-УкраїнаВ» - 8 291 636,44 грн.

У вказаний період часу контрагентам фіктивних підприємств повернено 23 062 281,10 грн., а решта суми грошових коштів у розмірі 73 301040,45 грн. по підроблених чеках обналічена.

Обналічивання відбувалося таким чином:

ОСОБА_4 по попередній домовленості в телефонному режимі взнавав у працівника банку ОСОБА_27, яка не була присвячена в злочинний план, скільки і від яких контрагентів поступало грошових коштів на розрахунковий рахунок №26009010950 ЧП В«ОСОБА_26 ЛТДВ» , відкритий в ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ» . ОСОБА_27, володіюча спеціальними повноваженнями при складанні банківських документів, маючи доступ до інформації, яка надається спеціально уповноваженому органу виконавської влади з питань фінансового моніторингу, порушуючи вимог:

- ст.64 ч.2 Закону України В«Про банки і банківську діяльністьВ» , де вказано: В«Банкам забороняється вступати у договірні відносини з клієнтами -юридичними або фізичними особами у випадку, якщо виникає сумнів щодо того, що особа виступає не від власного іменіВ» ;

- 1.7. Інструкції В«Про безготівковий розрахунок в Україні в національній валютіВ» , затвердженій Правлінням НБУ 21.01.2004 р. № 22, де вказано: В«Грошові кошти з рахунків клієнтів банку списуються тільки по дорученнях власників цих рахунківВ» ;

- ст.5 Закону України В«Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхомВ»від 22.11.2002г., де вказано: В«Суб'єкт первинного фінансового моніторингу на підставі і у виконання даного Закону зобов'язаний проводити ідентифікацію особи, яка здійснює фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу. Вживати заходів по попередженню розголошування інформації, яка надається Уповноваженому органу, і іншої інформації з питань фінансового моніторингуВ» , достовірно знаючи, що ОСОБА_5 не є засновником і особою, що має право підпису фінансових документів ЧП В«ОСОБА_26 ЛТДВ» і взагалі не має ніякого відносини до діяльності даного підприємства, забезпечувала йому доступ до банківських рахівниць даного підприємства, надаючи інформацію про потоки грошових мас, які проходили по рахунку ЧП В«ОСОБА_26 ЛТДВ» .

ОСОБА_4, користуючись інформацією ОСОБА_27, що підлягає фінансовому моніторингу, яка надається спеціально уповноваженому органу виконавської влади з питань фінансового моніторингу -Державному департаменту з питань фінансового моніторингу України, організовував явку ОСОБА_12 в ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ» , за адресою р. Херсон, вул. 21 Січня, 37, де той заповнював і підписував грошові чеки, по яких в касах філіалу банку одержував наявні грошові кошти, які поступали на розрахунковий рахунок № 26009010950 ЧП В«ОСОБА_28 СПД України по безтоварних операціях.

Потім ОСОБА_12 по вказівці ОСОБА_4 розпоряджався вилученими грошовими коштами таким чином: передавав готівку або ОСОБА_4, або За долинному І.С., або ОСОБА_3 або ОСОБА_15, а ті у свою чергу відповідно до досягнутої домовленості з контрагентами передавали їм наявні грошові кошти залишаючи собі грошову винагороду за надану послугу з обналічуванню грошових коштів, суму, яка була наперед обумовлена і складала від 1,5 до 5% від суми, знятої у вигляді готівки по безтоварній операції.

Всього по грошових чеках ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» , підписаними ОСОБА_12 в касах ХФ ТОВ КБ В«ЗахидінкомбанкВ» були обналічені суми грошових коштів по оформлених чеках, зазначених в постанові суду.

В ХФ ЗАТ В«Банк Петрокоммерц-УкраїнаВ» , розташованому за адресою: р. Херсон, вул. 9 Січня 32/30 через розрахункові рахунки фіктивних приватних підприємств В«ПКФ В«МідосВ» , В«Грейн-майстерВ»і «³мінаВ» , підконтрольних організованій групі, обналічування грошових коштів відбувалося таким чином:

ОСОБА_20, ОСОБА_29 і ОСОБА_21, користуючись безконтрольністю і халатним відношенням до своїх обов'язків з боку директора філіалу банку ОСОБА_30, діючи умисно, на користь ОСОБА_4, ОСОБА_7 і решти членів організованої ними групи, достовірно знаючи, що ОСОБА_5 не є засновником і особою, що має право підпису фінансових документів В«ПКФ В«МідосВ» , В«Грейн-майстерВ»і «³мінаВ»і взагалі не має ніякого відносини до діяльності даного підприємства, забезпечувала йому доступ до банківських рахівниць даного підприємства, надаючи інформацію про потоки грошових мас, які проходили по рахівницях вказаних підприємств.

ОСОБА_4, користуючись інформацією ОСОБА_20, ОСОБА_29 і ОСОБА_21, що підлягає фінансовому моніторингу, яка надається спеціально уповноваженому органу виконавської влади з питань фінансового моніторингу -Державному департаменту з питань фінансового моніторингу України, організовував явку в банк уповноважених осіб ОСОБА_19, ОСОБА_14 і ОСОБА_18, яким ОСОБА_29 і ОСОБА_21 видавали з каси наявні грошові кошти з розрахункових рахунків ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ»і МЧМП В«ВімінаВ»по підроблених грошових чеках, виписаних від імені ОСОБА_19, ОСОБА_14 і ОСОБА_18, які ті передавали ОСОБА_4 і ОСОБА_7

Після отримання грошей ОСОБА_4 і ОСОБА_7, за мінусом раніше обумовлених відсотків (від 1,5-5%), повертали конвертовані суми грошових коштів контрагентам фіктивних підприємств особисто, або передавали готівку ОСОБА_3 і ОСОБА_15 для передачі тим СПД України, якими виявлялися незаконні послуги з конвертації грошей.

Так, по грошових чеках ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , підписаних ОСОБА_19, ЧП В«Грейн-майстерВ» , підписаним від імені ОСОБА_14 Ю, МЧМП В«ВімінаВ» , підписаних від імені ОСОБА_18.А.касах ХФ ЗАТ В«ОСОБА_31 обналічені суми грошових коштів оформлених чеках: на загальну суму 73 301 040,45 грн.

Унаслідок проведених безтоварних операцій між фіктивними підприємствами ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ» , ЧП В«ОСОБА_26 МЧМП В«ВімінаВ»і реально діючими СПД України, бюджетом України недоотримано 27 487 890,17 гривень у вигляді податків, з яких податку на прибуток 15 271 050,09 гривень і податку на додану вартість 12 216 840,08 гривень, що згідно ст. 205 ч.2 УК України є крупним збитком оскільки він в більш ніж тисячу раз перевищує неоподатковуваний податком мінімум доходів громадян, встановлений законодавством України на момент здійснення злочину.

Таким чином, ОСОБА_3, діючи спільно з ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_12, ОСОБА_20 і ОСОБА_21 порушуючи вимог:

- ст. 1 Закону України В«Про підприємництвоВ»№ 698-ХII від 07.02.1991г., згідно якої В«Підприємництво -це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, який здійснюється фізичними і юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності в порядку, встановленому закономВ» ;

- п. 7.2.6 ст. 7 Закону України В«Про податок на додану вартістьВ»№168-97-ВР від 03.04.1997 року, згідно якого В« . податкова накладна видається у разі фактичного продажу товарів (робіт, послуг) покупцю.В» ;

- Закону України В«Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в УкраїніВ»№996-Х1V від 16.07.1999 року, згідно якого В« . бухгалтерський облік -це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення збереження і передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім і внутрішнім користувачам для ухвалення рішень. Господарська операція -ця дія або подія, яка викликає зміну в структурі активів і зобов'язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ -це документ, який містить відомості про господарську операцію і підтверджує її здійснення. Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для ухвалення рішень повної, правдивої і неупередженої інформації про фінансове положенняВ» ;

- ст. 9 Закону України В«Про систему оподаткуванняВ»від 25.06.1991г. №1251-ХII, згідно якої В« . платники податків і зборів зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання в терміни, встановлені законами. Подавати державним податковим органам і іншим державним органам відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність і інші документи, і відомості, пов'язані з нарахуванням і переліком податків і зборівВ» ;

- ст.64 ч.2 Закону України В«Про банки і банківську діяльністьВ» , де вказано: В«Банкам забороняється вступати у договірні відносини з клієнтами -юридичними або фізичними особами у випадку, якщо виникає сумнів щодо того, що особа виступає не від власного іменіВ» ;

- 1.7. Інструкції В«Про безготівковий розрахунок в Україні в національній валютіВ» , затвердженій Правлінням НБУ 21.01.2004 р. № 22, де вказано: В«Грошові кошти з рахунків клієнтів банку списуються тільки по дорученнях власників цих рахунківВ» ;

- п.22.6. Закону України В«Про платіжну систему і переклад грошей в УкраїніВ»від 5.04.2001г., де вказано: В«Обслуговуючий платника банк зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунку і його коду і приймати цей документ до виконання тільки у разі його відповідності. Окрім цього, обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність і достовірність цього розрахункового документа в порядку, встановленому Національним банком УкраїниВ» .

- ст.5 Закону України В«Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхомВ»від 22.11.2002г., де вказано: В«Суб'єкт первинного фінансового моніторингу на підставі і у виконання даного Закону зобов'язаний проводити ідентифікацію особи, яка здійснює фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу. Вживати заходів по попередженню розголошування інформації, яка надається Уповноваженому органу, і іншої інформації з питань фінансового моніторингуВ» , у складі організованої групи, реалізовуючи єдиний злочинний намір, володіючи друком і реєстраційними документами ЧП В«ПКФВ»МідосВ» , ЧП В«ОСОБА_12 ЛТДВ» , ЧП В«Грейн-майстерВ»і МЧМП В«ВімінаВ»систематично здійснював незаконну фінансово-господарську діяльність з різними діючими суб'єктами підприємницької діяльності України, дотримуючи при цьому загальноприйнятий порядок ведення господарських відносин, приховуючи свою злочинну діяльності від державних органів.

Тобто своїми дії ОСОБА_3 вчинила злочин, передбачений ст.ст.28 ч.3, 205 ч.2 КК України - фіктивне підприємництво, тобто створення і придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності, зроблене повторно, що заподіяло крупний матеріальний збиток державі, зроблене у складі організованої групи.

Також дії ОСОБА_3 органами досудового слідства кваліфіковані по ст. 358 ч.2 КК України як підробка посвідчення або іншого документа, який видається або упевняється підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, приватним нотаріусом, аудитором або іншою особою, що має право видавати або засвідчувати такі документи, і надає права або звільняє від обов'язків, в цілях використовування його як підроблюючим, так і іншим обличчям, або збут такого документа, а також виготовлення підробленого друку, штампів або бланків підприємств, установ або організацій незалежно від форми власності, а рівно іншого офіційного друку, штампів або бланків в тій же меті або їх збут, зроблена повторно, що виразилося в тому, що при занятті фіктивним підприємництвом при вищевикладених обставинах, мала спеціальність бухгалтера, на підставі фіктивних договорів, товарних і податкових накладних, екземпляри яких повертали діючі підприємства, по вказівці ОСОБА_5 вела бухгалтерський і податковий облік на ЧП В«ПКФ В«МідосВ»і від імені директора підприємства, підставної особи ОСОБА_19, складала фіктивні податкові декларації по податку на прибуток і податку на додану вартість, що свідчило про ведення підприємством нібито справжньої, легальної фінансово-господарської діяльності. Після цього ОСОБА_3 підписувала декларації замість ОСОБА_19 і надавала їх в ДПІ м Херсона, чим здійснювала маскування безтоварних операцій.

На протязі з 2005 року по лютий 2007 року ОСОБА_3 згідно відведеної їй функції систематично підроблювала податкові декларації ЧП В«ПКФ В«МідосВ» , вносячи в них явно неправдиві відомості, в яких розписувалася замість ОСОБА_19, ставила печатку підприємства і надавала їх в кількості 22 штук. до ДПІ м. Херсона.

Кримінальне переслідування відносно ОСОБА_21, ОСОБА_15, ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_20, ОСОБА_29, ОСОБА_8, ОСОБА_30, ОСОБА_27, ухвалами Суворовського суду р. Херсона від 10.03.09г., 18.05.11г.,08.08.11г.,14.10.11 р., які набули чинності -припинено унаслідок акту амністії, а в кримінальному переслідування відносно ОСОБА_32, ухвалою слідчого прокуратури від 18.03.11 р. відмовлено на підставі п.2 ст.6 КПК України.

В апеляції прокурор вважає зазначену постанову суду незаконною та такою , що підлягає скасуванню на підставі неправильного застосування судом кримінального закону .На думку прокурора суд не прийняв до уваги, що ОСОБА_3 обвинувачувалась у скоєнні не одного, а декількох злочинів , скоєних на протязі певного відрізку часу , її дії носили систематичний характер .Визнала повністю вину лише під час розгляду к справи судом. Вважає, що підстави звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності , зазначені в вироку суду , не дають підстав для її звільнення з передачею на поруки трудовому колективу. За таких обставин вважає , що суд неправильно застосував кримінальний закон , тому просив постанову суду відносно ОСОБА_3 скасувати , кримінальну справу направити на новий судовий розгляд .

Вислухавши суддю-доповідача по справі, думку прокурора, який підтримав апеляційні вимоги прокурора , ОСОБА_3 та її захисника адвоката ОСОБА_2, які заперечували проти апеляції прокурора , просили залишити постанову суду, яку вважають законною, без змін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає її не підлягаючою задоволенню зі слідуючих підстав.

При вирішенні питання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності з передачею на поруки трудовому колективу та закриття провадження по справі, суд в повній мірі виконав вимоги ст.ст. 7-1; 10 КПК України та ст. 47 КК України.

Передумовою звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки є вчинення нею злочину вперше невеликої або середньої тяжкості .

Як вбачається з матеріалів кримінальної справи ОСОБА_3 злочин вчинила вперше, раніше є не судимою. Злочини , передбачені ч.2 ст. 205 та ч.2 ст. 358 КК України , є відповідно до ст.12 КК України злочинами середньої тяжкості .

Процесуальною передумовою звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності з передачею на поруки трудовому колективу є наявність клопотання трудового колективу про передачу на поруки . Трудовий колектив ТОВ „ФордВ» заявив клопотання про передачу вказаної особи на поруки, до матеріалів справи долучені протокол загальних зборів вказаного колективу та клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності в зв'язку з передачею на поруки , які відповідають вимогам закону.

При вирішенні питання про передачу на поруки трудовому колективу суд першої інстанції врахував щире каяття ОСОБА_3 , яке передбачає визнання особою факту вчинення злочину та щирий жаль з приводу цього . З протоколу судового засідання вбачається (а.с.163), що в судовому засіданні ОСОБА_3 визнала повністю свою вину у скоєнні інкримінованих злочинів та заявила про щире каяття . Вказані обставини зафіксовані судом належним чином.

Таким чином , при вирішенні питання про передачу ОСОБА_3 на поруки трудового колективу , суд першої інстанції врахував процесуально- правові підстави звільнення від кримінальної відповідальності , а саме , притягнення особи як обвинуваченої, щире каяття, отримання клопотання трудового колективу підприємства , де працює винна особа , про передачу її на поруки , та врахував матеріально- правові підстави , а саме , вчинення злочину вперше та середньої тяжкості .

За таких обставин суд прийшов до обґрунтованого висновку про можливість передачі ОСОБА_3 на поруки трудового колективу та закриття провадження по справі .

Та обставина , що ОСОБА_3 визнала свою вину та щиро розкаялася в скоєному лише в ході судового розгляду справи не перешкоджає передачі її на поруки колективу, тому апеляційні доводи прокурора в цій частині безпідставні, так як законодавець передбачає , що таке каяття може мати місце безпосередньо після скоєння злочину , або в період досудового слідства , а також в суді.

Безпідставні і доводи прокурора , наведені в апеляції , про неможливість передачі на поруки колектива ОСОБА_3 з тих підстав , що вона скоювала злочини на протязі певного часу та в складі групи , що не перешкоджає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ст.47 КПК України за наявності матеріально- правових та процесуально- правових підстав. Крім того, останнє враховано при кваліфікації злочинних дій.

За таких обставин колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови суду та задоволення апеляції прокурора.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Херсонської області, -

УХВАЛИЛА:

Апеляцію прокурора , який приймав участь у розгляді кримінальної справи судом першої інстанції, залишити без задоволення.

Постанову Суворовського районного суду м. Херсона від В« 20В»жовтня 2011 року про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3, обвинуваченої за ч.3 ст.28 - ч.2 ст.205, ч.2 ст.358 КК України з передачею її на поруки трудовому колективу ТОВ В«ФордВ» , та закриття провадження по справі - залишити без зміни.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення20.12.2011
Оприлюднено02.07.2015
Номер документу45684467
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —11-1947/11

Ухвала від 20.12.2011

Кримінальне

Апеляційний суд Херсонської області

Ришкова Н. М.

Ухвала від 23.12.2011

Кримінальне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Дрибас Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні