АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/1546/15Головуючий по 1 інстанції Категорія : 23 Шевченко В. О. Доповідач в апеляційній інстанції Качан О. В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоКачана О. В. суддівБородійчука В. Г. , Фетісової Т. Л. при секретаріВосколович Ж. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на рішення Драбівського районного суду Черкаської області від 29 квітня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ТОВ "Лани Драбівщини" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та зобов'язання повернення земельної ділянки власнику,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до ТОВ "Лани Драбівщини" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та зобов'язання повернення земельної ділянки власнику, мотивуючи тим, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,3980 га, розташована в адміністративних межах Шрамківської селищної ради Драбівського району.
1 березня 2012 року позивач уклав з ТОВ "Лани Драбівщини" договір оренди цієї земельної ділянки з терміном дії з 27.06.2013 року по 31.123.2023 року. Договір оренди зареєстрований 22.05.2012 року у відділі Держкомзему у Драбівському районі. за №712060004001730. Позивач вважає, що укладені ними із ТОВ "Лани Драбівщини" договір оренди належної йому земельної ділянки суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема Закону України "Про оренду землі", а саме: земельна ділянка була передана орендарю після його підписання, а не після реєстрації речового права оренди, як це зазначено в укладеному договорі; не визначена форма платежу орендної плати, порядку її внесення та відповідальність за несплату; не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, не були долучені план або схема земельної ділянки, які передавалися в оренду, тощо.
Рішенням Драбівського районного суду Черкаської області від 29 квітня 2015 року задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, представник позивача подала апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що суд не врахував того, що договір оренди землі, укладений між ОСОБА_6 та ТОВ "Лани Драбівщини", не містить необхідної інформації про об'єкт оренди, як одну з істотних умов договору оренди землі, тому не може вважатися укладеним. Відсутність у договорах кадастрового номера земельної ділянки є доказом неузгодження сторонами предмету оренди. Також п. 9 спірного договору передбачено оплату орендної плати всього на суму 2 917 грн. 44 коп., а розрахунок з орендодавцем проводився у формі сільгосппродукції та грошей, що робить неможливим з'ясувати, на яку саме грошову суму орендатор оцінював вартість сільгосппродукції. Крім того, існує невідповідність та неузгодженість умов і строків передачі в строкове платне користування орендарю земельних ділянок. Статтею 20 Закону України "Про оренду землі" передбачено виникнення права орендного землекористування після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, а використання землі до/без здійснення державної реєстрації договору оренди землі та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), кваліфікується як самовільне зайняття земельної ділянки.
Посилаючись на вказані порушення та неправильну оцінку доказів і обставин справи, апелянт просила скасувати рішення районного суду та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню по наступним мотивам.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 2 ст. 792 ЦК України встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Позивач не заперечує проти факту свого волевиявлення на укладання договору саме в такій редакції шляхом підписання ним особисто договору.
Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" ( у редакції на час виникнення правовідносин) істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Однак щодо кадастрового номеру зроблено застереження - дана умова може бути виконана лише після створення Земельного кадастру України, тобто після 1.01.2013 року. Оскільки оспорюваний договір укладено 1.03.2012 року, вказана умова не є обов'язковою.
Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Вказані вимоги закону сторонами виконано.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК України та ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації й на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним із моменту його державної реєстрації.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, а відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, а також договорів оренди земельних ділянок.
Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Вказана вимога закону також виконана.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_6 на праві приватної власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,3980 га згідно державного акта НОМЕР_1, виданого 10 липня 2003 року Драбівським районним відділом земельних ресурсів, кадастровий номер НОМЕР_2, розташованої в адміністративних межах Шрамківської селищної ради Драбівського району. 1 березня 2012 року позивач уклав з ТОВ "Лани Драбівщини" договір оренди цієї земельної ділянки з терміном дії з 27.06.2013 року по 31.123.2023 року. Договір оренди зареєстрований 22.05.2012 року у відділі Держкомзему у Драбівському районі за №712060004001730.
Відповідач користувався землею, сплачував за вказаним договором орендну плату, а ОСОБА_6 її приймав, що свідчить про обізнаність орендодавця щодо існування орендних правовідносин між сторонами на узгоджених умовах та відсутність спору з приводу виконання умов договору протягом тривалого часу, в тому числі щодо розміру, місця розташування земельної ділянки, розміру орендної плати і форми її отримання , умов використання земельної ділянки, тощо.
Розглядаючи спір щодо недійсності даного договору оренди з підстав відсутності в ньому істотних умов, передбачених ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", суд дійшов до обґрунтованого наявними у справі доказами висновку, що в договорі оренди об'єкт оренди - місце розташування земельної ділянки та її кадастровий номер і обґрунтовано відхилив посилання позивача на відсутність в договорі обов'язкової умови про місце розташування земельної ділянки.
Суд обґрунтовано дійшов до висновку, що договором передбачено в п.п. 9-14 розділу 4 розмір та умови, форма, порядок та строк сплати орендної плати, підстави і строки її перегляду та відповідальність за несплату.
Як вбачається зі змісту договору ним також визначені: умови використання земельної ділянки (для сільськогосподарського використання)та збереження стану об'єкта оренди - розділ 5; умови та строки передачі земельної ділянки (на підставі акту прийому-передачі, який є невід'ємною частиною договору оренди землі) - розділ 6 ; умови повернення земельної ділянки - розділ 7; визначено сторону, що несе відповідальність за можливі втрати та негативні наслідки, пов'язані з орендою землі та визначено сторону, відповідальну за ризик випадкового знищення чи пошкодження об'єкту оренди - розділ 10.
Враховуючи встановлені обставини суд дійшов до вірного висновку, що доводи позивача про невідповідність договору вимогам Закону безпідставні і не відповідають фактичним взаємовідносинам сторін.
У поданій апеляційній скарзі апелянт не спростував висновків суду першої інстанції та не надав належних доказів на підтвердження своїх вимог і заперечень.
У судовому рішенні повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються належними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до статті 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційну скаргу слід відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315, 319 ЦПК України, колегія
у х в а л и л а :
апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 - відхилити, рішення Драбівського районного суду Черкаської області від 29 квітня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ТОВ "Лани Драбівщини" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та зобов'язання повернення земельної ділянки власнику залишити без змін.
Рішення суду та ухвала колегії набувають законної сили з моменту проголошення ухвали та можуть бути оскаржені в касаційному порядку до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2015 |
Оприлюднено | 06.07.2015 |
Номер документу | 45967432 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Качан О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні