Рішення
від 23.06.2015 по справі 910/11338/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.06.2015Справа №910/11338/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Голдтрейдінг"

про стягнення 51 545 560,21 грн.

Суддя: Домнічева І.О.

Представники:

Від позивача: Юр М.А. - за дов.

Від відповідача не з'явились

Обставини справи:

Публічне акціонерне товариство "Європейський газовий банк" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Голдтрейдінг" про стягнення 51 545 560,21 грн.

Ухвалою від 05.05.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 09.06.2015 р.

09.06.15р. через відділ діловодства суду позивачем подано додаткові матеріали по справі.

Ухвалою від 09.06.15р. розгляд справи відкладено на 23.06.15р.

23.06.15р. через відділ діловодства суду позивачем подано додаткові матеріали по справі.

Представник відповідача в судове засідання 23.06.15 р. не з'явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Жодних заяв, клопотань через відділ діловодства суду від відповідача не надходило.

Враховуючи наявність у матеріалах справи доказів належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами у відповідності до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 23.06.15 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

20.09.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД «Голдтрейдінг» (позичальник за договором) та Публічним акціонерним товариством "Європейський газовий банк" (банк за договором) укладено кредитний договір № 750-200913, відповідно до умов якого банк відкриває позичальнику відновлювальну кредитну лінію, з лімітом 40 000 000 грн 00 коп. для поповнення оборотних коштів, а позичальник зобов'язується використовувати кредит на визначені договором цілі, та повернути банку кредитні кошти у повному обсязі у строк до 19.09.2014, сплатити проценти за користування кредитними коштами, а також усі штрафні санкції та комісії у разі їх виникнення згідно умов цього договору та чинного законодавства.

Згідно з пунктом 1.2 договору про внесення змін до кредитного договору від 14.03.14р. кредит надається на строк з 20.09.2013 по 02.04.2015 (включно).

У відповідності до пункту 2.1. кредитного договору за користування кредитними коштами процентна ставка встановлюється в розмірі 25 % річних.

Сплата процентів здійснюється з останнього банківського робочого дня звітного місяці по 5 число місяця, наступного за місяцем нарахування процентів, в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності до пункту 1.2. договору, в день дострокового погашення заборгованості або її частини, або в день дострокового розірвання договору (пункт 2.3 кредитного договору).

Пунктом 4.2.7 Кредитного договору передбачено право Банку достроково вимагати погашення заборгованості Позичальником за кредитом, у випадку не виконання умов договору.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Дослідивши зміст укладеного договору, суд дійшов до висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є кредитним договором.

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з нормами частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до норм статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Як встановлено судом, позивачем на виконання умов договору відповідачу було надано кредит у розмірі 40 000 000 грн. 00 коп. на умовах, передбачених укладеним між сторонами кредитним договором № 750-200913 від 20.09.2013

Проте, позичальник в порушення умов договору та норм чинного законодавства належним чином не виконував взяті на себе зобов'язання з повернення кредиту та своєчасної сплати відсотків за користування кредитом, у зв'язку з чим в останнього виникла заборгованість з повернення кредиту у розмірі 39 179 200,00 грн. та заборгованість за процентами у розмірі 9 023 889,29 коп.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем обов'язку з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з повернення кредиту у розмірі 39 179 200,00 грн. та заборгованість за процентами у розмірі 9 023 889,29 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.

У зв'язку з неналежним виконання відповідачем зобов'язань за кредитним договором, позивачем нараховано відповідачу пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 2 121 895,06 грн. та пеню за несвоєчасну сплату відсотків 1 220 575,86 грн.

Згідно з нормами статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Нормами статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно із и. 6.2 Кредитного договору у випадку порушення якого-небудь із зобо в'язань по сплаті кредиту та/або відсотків за користування кредитом позичальник сплачує Банку за кожен випадок пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення прострочення виконання зобов'язання. У відповідності до частини шостої етапі 11 господарського кодексу України сторони домовилися, що нарахування пені за прострочення виконання зобов'язання з повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, припиняється через один рік від дня, коли зобов'язання мало бути виконане.

Дії відповідача є порушенням умов договору, що є підставою для застосування відповідальності (стягнення пені) відповідно до умов пункту 6.2 кредитного договору.

За розрахунком позивача, не спростованим у встановленому законом порядку відповідачем, останній за порушення зобов'язань за Договором має сплатити пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 2 121 895,06 грн. та пені за несвоєчасну сплату відсотків 1 220 575,86 грн.

Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17.11.2014 № 725 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18.11.2014 № 121 "Про початок процедури ліквідації АТ "Єврогазбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк".

Враховуючи викладене, витрати по сплаті судового збору до державного бюджету покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 43, ч. 1, 3 ст. 49, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Голдтрейдінг» (04212, м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, буд. 9, ідентифікаційний код 35437267) на користь Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" (04073, м. Київ, пр-т. Московський, буд. 16, ідентифікаційний код 34693790) заборгованість по кредиту у розмірі 39 179 200 (тридцять дев'ять мільйонів сто сімдесят дев'ять тисяч двісті) грн.. 00 коп., заборгованості зі сплати процентів за користування кредитними коштами у розмірі 9 023 889 (дев'ять мільйонів двадцять три тисячі вісімсот вісімдесят дев'ять) грн. 88 коп., пеню за несвоєчасне повернення кредиту в розмірі 2 121 895 (два мільйони сто двадцять одну тисячу вісімсот дев'яносто п'ять) грн. 06 коп. та пеню за несвоєчасну сплату процентів по кредиту у розмірі 1 220 575 (один мільйон двісті двадцять тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 86 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Голдтрейдінг» (04212, м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, буд. 9, ідентифікаційний код 35437267) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 25.06.2015р.

Суддя І.О.Домнічева

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.06.2015
Оприлюднено09.07.2015
Номер документу46182167
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/11338/15

Ухвала від 25.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 15.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 09.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Домнічева І.О.

Рішення від 23.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Домнічева І.О.

Ухвала від 05.05.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Домнічева І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні