Справа № 2-5901/11
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
07 листопада 2011 року
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Спаї В.В., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Виконкому ОСОБА_2 м. Дніпропетровська про виділення ( визначення) частки кожному учаснику приватизації квартири на правах власності у зв'язку з отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом на частку померлого у спільно - сумісному майні,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із даним позовом, його обґрунтування посилаючись на те, що 16.06.2011 р. помер батько позивачки ОСОБА_3, після його смерті відкрився спадок за законом на його частку у спільному -сумісному майні -квартиру за адресою АДРЕСА_1 Амур -Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська на підставі свідоцтва про право власності на житло виданому Виконкомом міської ОСОБА_2 м. Дніпропетровська 22.01.1999 року згідно з розпорядженням № 4/559-99 від 22.01.1999 р., зареєстрованому в КП В«Дніпропетровське міське бюро технічної інвентаризаціїВ» У визначений законом термін позивачка та її матір звернулася до Четвертої Дніпропетровської державної нотаріальної контори з метою реєстрації у спадковому реєстрі у зв'язку з відкриттям спадщини та з метою отримання свідоцтва про право спадщини за законом. Мати позивачки звернулася до нотаріуса з заявою, що вона відмовляється від права на спадщину чоловіка на користь позивачки і підписала відповідну заяву. Позивачу було рекомендовано звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з метою визначення частки за померлим батьком, тому що за життя не був складений договір про поділ майна між співвласниками, яке знаходиться у спільній сумісній власності, відповідно вимог ст. 368, 372 ЦК України, зазначене й стало приводом для звернення до суду.
Суддя, ознайомившись з позовною заявою, дійшов до наступного висновку.
Згідно зі змістом ст. 122 ЦПК України суддя відкриває провадження у цивільній справі не інакше як на підставі заяви, поданої і оформленої в порядку, встановленому цим Кодексом; суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, у тому числі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно зі ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як було встановлено, що 16.06.2011 р. помер батько позивачки ОСОБА_3, після його смерті відкрився спадок за законом на його частку у спільному -сумісному майні -квартиру за адресою АДРЕСА_1 Амур -Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська на підставі свідоцтва про право власності на житло виданому Виконкомом міської ОСОБА_2 м. Дніпропетровська 22.01.1999 року згідно з розпорядженням № 4/559-99 від 22.01.1999 р., зареєстрованому в КП В«Дніпропетровське міське бюро технічної інвентаризаціїВ» У визначений законом термін позивачка та її матір звернулася до Четвертої Дніпропетровської державної нотаріальної контори з метою реєстрації у спадковому реєстрі у зв'язку з відкриттям спадщини та з метою отримання свідоцтва про право спадщини за законом. Мати позивачки звернулася до нотаріуса з заявою, що вона відмовляється від права на спадщину чоловіка на користь позивачки і підписала відповідну заяву. Позивачу було рекомендовано звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з метою визначення частки за померлим батьком, тому що за життя не був складений договір про поділ майна між співвласниками, яке знаходиться у спільній сумісній власності, відповідно вимог ст. 368, 372 ЦК України. Згідно зі змістом ч. 1 та ч. 3 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю, та майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
За життя померлого договором не були встановлені частки у спільній сумісній власності, тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про виділення часток у судовому розгляду не підлягають, оскільки свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, встановленому цивільним законодавством та законом не вимагається для оформлення права на спадщину рішення суду про визначення частки спадкодавця та іншого співвласника у спільній сумісній власності, тому в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, тобто винесення нотаріусом у встановленому Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 03.03.2004 р. та затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. за N 20/5, порядку обґрунтованої постанови, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Разом з тим, за ст. 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи; на виконання ст. 24 зазначеного вище кодексу людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою. Таким чином, оскільки з настанням смерті унеможливлено здійснення цивільних прав і обов'язків, а поданим позовом вирішуватимуться права померлих, вбачаються підстави для відмови у відкритті провадження з передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України підстави також й через зазначену обставину.
За таких обставин не вбачається спору про право, якій повинен бути вирішений у порядку цивільного судочинства, що унеможливлює вирішення питання про відкриття провадження у справі та тому, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 та ст. 210 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Виконкому ОСОБА_2 м. Дніпропетровська про виділення ( визначення) частки кожному учаснику приватизації квартири на правах власності у зв'язку з отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом на частку померлого у спільно - сумісному майні відмовити.
Роз'яснити позивачеві, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржена у апеляційному порядку шляхом подання до апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2011 |
Оприлюднено | 13.07.2015 |
Номер документу | 46246424 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Спаї В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні