ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022, м. Харків, проспект Леніна, б.5, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
07 липня 2015 року Справа № 913/179/15
Провадження №30/913/179/15
За позовом Публічного акціонерного товариства В«ОСОБА_1 ОСОБА_2В» , м. Київ
до 1-го відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м. Свердловськ Луганської області
2-го відповідача товариства з обмеженою відповідальністю В«Восток-АвтотрансВ» , м. Свердловськ Луганської області
про стягнення 384592 грн. 41 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Голенко І.П.
Секретар судового засідання Гуленко К.С.
У засіданні брали участь:
від позивача - ОСОБА_2, головний експерт зі стягнення відділу стягнення (м. Луганськ) Управління проблемних кредитів Харківської обласної дирекції Департаменту проблемних кредитів банку, довіреність від 23.03.2015 № 96/15;
від відповідача - представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором № 010/47-00/106 від 18.09.2008 в сумі 309500 грн. 70 коп., заборгованості по процентам за користування кредитом в сумі 75091 грн. 71 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані фактом невиконання відповідачем договірних зобов'язань в частині повернення кредиту та сплати відсотків за користування ним.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав письмові пояснення щодо періоду утворення заборгованості за тілом кредиту та відсотками за користування ним.
Відповідачі витребувані судом документи не представили, правом на участь своїх представників у судовому засіданні не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Явка учасників процесу в судове засідання не визнавалася обов'язковою.
Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 05.06.2014 № 01-06/745/2014 "Про деякі питання практики застосування у судовій практиці Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" роз'яснено, що учасник судового процесу, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за умов, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" (у редакції Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 01.12.2014 № 01-06/2052/14). Так, учасник судового процесу, який знаходиться на території проведення АТО, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду за таких умов:
1) Якщо відповідну ухвалу господарським судом надіслано поштою за місцезнаходженням учасника судового процесу, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому слід мати на увазі, що згідно із статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, вони вважаються достовірними, доки до них не внесено відповідних змін.
2) У разі коли учасник судового процесу не значиться у згаданому реєстрі, - якщо названу ухвалу господарським судом надіслано поштою за адресою, яку зазначено в заяві (скарзі), або за місцем проживання фізичної особи, або за місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичної особи (коли заяву пов'язано з його діяльністю).
3) Якщо у господарського суду наявні достовірні (тобто документально підтверджені підприємством зв'язку) відомості про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, то суд не вчиняє дій, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту. У такому разі, а також у випадках, коли поштові відправлення учасникам судового процесу все ж було надіслано, але їх повернуто підприємством зв'язку через неможливість вручення, суд здійснює відповідне повідомлення шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. У такому разі на примірнику переданого тексту, що залишається у матеріалах справи, зазначаються дата і година його передачі і прізвища та ініціали осіб, які передали і прийняли текст. У матеріалах справи мають міститися документи, що підтверджують отримання учасником судового процесу повідомлення (завірений судом витяг з журналу реєстрації телефонограм, журналу реєстрації електронних поштових відправлень тощо).
4) За неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчиняється його підпис.
Так, відповідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців:
- місцем проживання фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 є 94800, м. Свердловськ Луганської області, вул. Гвардійська, б. 28;
- місцем реєстрації ТОВ «Восток-Автотранс» є 94800, м. Свердловськ Луганської області, вул. Глінки, б. 70 «А».
Листом від 16.03.2015 №511-30-100 УДППЗ В«УкрпоштаВ» повідомляє, що відповідно до Указу Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 В«Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 В«Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областяхВ» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р В«Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткненняВ» (зі змінами), органи поштового зв'язку тимчасово не здійснюють пересилання поштових відправлень до вказаного населеного пункту.
Судом здійснювалося повідомлення другого відповідача про час та місце проведення судового засідання шляхом надсилання ухвали електронною поштою за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: vostok-avtotrans@ukr.net, що свідчить роздруківка з офіційної електронної скриньки господарського суду луганської області.
Крім того, першому відповідачу про час та місце проведення судового засідання повідомлялось шляхом надання телефонограми за номером телефону, зазначеному у витягу з ЄДР: НОМЕР_1, про що свідчать телефонограми, що знаходяться в матеріалах справи.
Оскільки відповідачі у справі знаходяться на території проведення АТО, то інформація про час і місце судового засідання також була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчить роздрукована сторінка з мережі Інтернет.
Таким чином, судом вжито відповідні заходи щодо повідомлення учасників судового процесу, які знаходяться на тимчасово окупованій території, тому у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування прийнятого судового рішення з посиланням на пункт 2 частини третьої статті 104 або пункт 2 частини другої статті 11110 ГПК (аналогічна позиція викладена в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 ).
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд встановив наступне.
Між публічним акціонерним товариством «ОСОБА_1 банк ОСОБА_2», як кредитором, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5, як позичальником, 18.09.2008 було укладено кредитний договір № 010/47-00/106 (а.с.11-17).
Предметом Договору (п. 1.1 договору) є правовідносини, за якими кредитор на положеннях та умовах цього договору надає позичальнику невідновлювальну кредитну лінію у сумі 841500 грн. 00 коп.
Згідно із п. 1.1.4 договору кредит повинен бути повернутий позичальником в строк до 17.09.2015.
Пунктом 1.2.1. договору встановлено процентну ставка в розмірі 22,25%.
За пунктом 1.3.2. договору - розмір та строк сплати щомісячного платежу визначаються графіком повернення кредиту та сплати інших платежів (додаток № 1).
Відповідно до п. 7.2. договору кредитор має право пред'явити позичальнику вимогу про дострокове погашення кредиту у випадку прострочення позичальником більш, ніж на 30 календарних днів строків погашення кредиту або порушення менш ніж на 30 днів, але більше трьох разів протягом останніх дванадцяти місяців.
Згідно із п. 7.3 договору позичальник зобов'язаний виконати вимогу у повному обсязі протягом 30 календарних днів з моменту її пред'явлення.
На забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між банком та товариством з обмеженою відповідальністю «Восток-Автотранс» 18.09.2008 було укладено договір поруки № 010/47-00/106/1.
Предметом договору поруки (п. 2.2) є правовідносини, за якими поручитель на добровільних началах бере на себе зобов'язання перед банком відповідати по борговим зобов'язанням позичальника.
У розділі 1 договору поруки зазначено, що боргові зобов'язання - це всі зобов'язання боржника (першого відповідача) перед банком по сплаті будь-яких сум, що виникають згідно з положеннями кредитного договору № 010/47-00/106 від 18.09.2008, в тому числі повернення загальної суми кредиту 841500 грн. 00 коп., сплати процентів за його користування, комісійної винагороди, неустойки в розмірі та строки, передбачені кредитним договором.
Згідно із п. 3.1 договору поруки сторони договору визначають, що у випадку невиконання боржником всіх або окремих взятих на себе зобов'язань за кредитним договором , поручитель несе солідарну відповідальність перед банком за виконання боргових зобов'язань у тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, нарахованих відсотків, та неустойки.
За умовами п. 3.5 договору поруки поручитель приймає на себе зобов'язання у випадку невиконання боржником боргових зобов'язань перед банком за кредитним договором здійснити виконання боргових зобов'язань в обсязі, заявленому банком в письмовій вимозі, протягом 5-ти банківських днів з дати отримання відповідної письмової вимоги банку. Така вимога вважається отриманою поручителем, якщо банк надіслав її поштою на адресу поручителя, вказану в договорі.
На виконання кредитного договору банк перерахував кредитні кошти позичальнику в сумі 841500 грн. 00 коп., що підтверджується меморіальним ордером від 22.09.2008 № 7134 (а.с. 21).
Як вбачається з виписки по особовому рахунку, перший відповідач свої грошові зобов'язання за кредитним договором виконав частково.
Позивачем було направлено першому відповідачу вимогу щодо дострокового погашення заборгованості від 06.05.2015 № 140-11-4-00/8/430.
Разом з тим, другому відповідачу направлено вимогу про усунення порушення зобов'язань за кредитним договором від 02.04.2015 № 140-11-00/8/291.
У зв'язку з невиконанням першим відповідачем своїх грошових зобов'язань, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, в якому просить суд солідарно стягнути з відповідачів заборгованість за кредитом в сумі 309500 грн. 70 коп. та заборгованість по процентам за користування кредитом в сумі 75091 грн. 71 коп.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою договір від 18.09.2008 № 010/47-00/106 є кредитним договором, згідно якого, за приписами ст. 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Крім того, за приписами Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року N 254, підставою для відображення операцій за балансовими та/або позабалансовими рахунками бухгалтерського обліку є первинні документи, які мають бути складені під час здійснення операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення в паперовій та/або в електронній формі (п.п.4.2., 4.3.). До первинних документів відносяться меморіальні (для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій)(п. 4.4."б" Положення). Меморіальні документи застосовуються банками для здійснення і відображення в обліку операцій банку і його клієнтів за безготівковими розрахунками відповідно до нормативно-правових актів Національного банку. До меморіальних документів (паперових або електронних), що використовуються для безготівкових розрахунків, належать такі розрахункові документи (п. 4.6. Положення): меморіальні ордери; платіжні доручення; платіжні вимоги-доручення; платіжні вимоги; розрахункові чеки; інші документи (інші платіжні інструменти, що визначаються нормативно-правовими актами Національного банку).
Факт видачі першому відповідачу кредиту підтверджено матеріалами справи.
За приписами ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом , так і від будь-кого з них окремо.
Згідно із ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою , гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.
Частиною четвертою статті 559 ЦК України передбачено, зокрема, що порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.
Умова договору про дію поруки до повного виконання забезпеченого зобов'язання не може розглядатися як установлення строку дії поруки. У цьому випадку відповідно до частини четвертої статті 559 ЦК України порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Пред'явленням вимоги до поручителя є як направлення, так і вручення йому вимоги про погашення боргу (залежно від умов договору).
Якщо основним договором не визначено інші умови виконання основного зобов'язання, то строк пред'явлення кредитором вимоги до поручителя має обчислюватися з моменту настання строку виконання зобов'язання у повному обсязі.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Аналогічна за змістом норма міститься у п.1 ст. 193 Господарського кодексу України.
Згідно п.2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст.ст. 4 3 , 33 Господарського процесуального кодексу України сторони повинні довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачі доказів належного виконання зобов'язань за кредитним договором не надали.
З урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню у повному обсязі та з відповідачів слід солідарно стягнути кредитну заборгованість в сумі 309500 грн. 70 коп. та заборгованість за процентами в сумі 75091 грн. 71 коп.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладається судовий збір в сумі 7691 грн. 85 коп.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. ст. 44, 47, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства В«ОСОБА_1 ОСОБА_2В» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та товариства з обмеженою відповідальністю В«Восток-АвтотрансВ» про стягнення 384592 грн. 41 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, 94800, м. Свердловськ Луганської області, вул. Гвардійська, б. 28, код НОМЕР_2, та товариства з обмеженою відповідальністю В«Восток-АвтотрансВ» , 94800, м. Свердловськ Луганської області, вул. Глінки, б. 70 «А», код 35562269, на користь Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 ОСОБА_2», м. Київ, вул. Лєскова, 9, код за ЄДРПОУ 14305909, заборгованість за тілом кредиту в сумі 309500 грн. 70 коп. та заборгованість за процентами в сумі 75091 грн. 71 коп., судовий збір в сумі 7691 грн. 85 коп. Видати наказ позивачу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено та підписано - 09.07.2015 .
Суддя І.П.Голенко
Надр. 4 прим.
1- до справи
2 - позивачу рекомендованим листом з повідомленням за адресою 61166, м. Харків, Новгородська, 11
3 - відповідачу1 за адресою 94800, м. Свердловськ, вул. Гвардійська, 28 не направляється у зв'язку з тим, відповідно до листа УДППЗ В«УкрпоштаВ» від 16.03.2015 №511-30-100 пересилання пошти до вказаного населеного пункту тимчасово не здійснюється
4 - відповідачу2 за адресою 94800, м. Свердловськ, вул. Глінки, 70А не направляється у зв'язку з тим, відповідно до листа УДППЗ В«УкрпоштаВ» від 16.03.2015 №511-30-100 пересилання пошти до вказаного населеного пункту тимчасово не здійснюється
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2015 |
Оприлюднено | 15.07.2015 |
Номер документу | 46439949 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Голенко І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні