cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
10.07.2015Справа № 910/9989/15
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін", м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Арікс", м.Київ
про стягнення 1 336 676,75 грн.
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арікс", м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін", м.Київ
про стягнення 4 428 877,84 грн.
Суддя Любченко М.О.
Представники сторін:
від позивача:
від відповідача
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін", м.Київ звернулось до господарського суду міста Києва із позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Арікс", м.Київ про стягнення 1 336 676,75 грн.
В процесі судового розгляду судом прийнято зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Арікс", м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін", м.Київ про стягнення 4 428 877,84 грн. до сумісного розгляду з первісним позовом.
Ухвалою від 17.06.2015р. господарським судом міста Києва по розглядуваній справі призначена судова експертиза, проведення якої доручено судовому експерту Ярмоленко Миколі Григоровичу, у зв'язку з чим провадження по справі №910/9989/15 зупинено.
07.07.2015р. до господарського суду міста Києва від експерта Ярмоленка Миколи Григоровича надійшли клопотання №146/15 від 02.07.2015р. про надання для проведення судової експертизи додаткових документів, а також лист №147/15 від 06.07.2015р. про неможливість оплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін" частини вартості витрат на проведення судової експертизи.
Враховуючи надходження зазначених документів, судом вирішено поновити провадження у справі та розглянути їх по суті.
При цьому, суд враховує, що приписи Господарського процесуального кодексу України не визначають порядку вирішення питання щодо розгляду клопотань експерта про надання додаткових документів та оплату експертного дослідження лише за участю представників учасників судового процесу, а тому суд вважає за можливе з метою забезпечення проведення призначеної у справі судової експертизи протягом розумного строку, розглянути вказані клопотання без виклику учасників судового процесу.
Крім того, судом прийнято до уваги, що п.2.3. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
У господарському судочинстві до таких матеріалів відносяться речові та письмові докази. Отже, судового експерта не наділено повноваженнями для пошуку та витребування речових або письмових доказів. Винятком є випадки, коли у процесі дослідження наданого у встановленому порядку для проведення експертизи об'єкта експерт виявляє інші об'єкти, стосовно яких йому не були поставлені питання або дослідження яких відноситься до компетенції експертів іншої спеціальності (спеціальностей): у такому випадку експерт вправі зафіксувати ці об'єкти, відокремити їх від основного об'єкта (якщо це не пов'язано з пошкодженням або знищенням об'єкта), описати їх у висновку та приєднати їх до матеріалів експертизи.
У разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо), він з огляду на положення ст.31 Господарського процесуального кодексу України вправі просити господарський суд про їх надання. Водночас, законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу. Тому господарський суд не може покладати на останніх обов'язок надавати додаткові матеріали безпосередньо експертові на його вимогу.
Відповідно до п.11 Постанови №4 від 23.03.2012р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт має право ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи, і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів.
За змістом п.1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень у випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення доступу до об'єкта дослідження (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об'єкта), матеріали справи можуть бути повернуті органу (особі), який призначив експертизу, із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.
За таких обставин, враховуючи перелік питань, поставлених на вирішення судовому експерту та перелік витребуваних останнім документів, з метою забезпечення належних умов для проведення судової експертизи, суд дійшов висновку, що клопотання судового експерта М.Г.Ярмоленко про надання додаткових документів є правомірним та підлягає задоволенню.
Щодо здійснення оплати за проведення судової експертизи, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Відповідно до частини третьої і четвертої статті 15 Закону України "Про судову експертизу" витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України, зокрема, у господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Згідно із ст.48 Господарського процесуального кодексу України витрати, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, визначаються господарським судом. Судовим експертам і перекладачам відшкодовуються витрати, пов'язані з явкою до господарського суду, в розмірах, встановлених законодавством про службові відрядження.
Постановою №4 від 23.03.2012р Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" визначено, що витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов'язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі, шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи. У разі відмови чи ухилення заінтересованої сторони або сторони, зобов'язаної ухвалою господарського суду, від оплати витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи, суд може запропонувати іншій стороні оплатити ці витрати, а за відсутності її згоди та за неможливості проведення судової експертизи без попередньої оплати її вартості суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Після закінчення розгляду справи витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, підлягають розподілу господарським судом на загальних підставах, визначених частиною п'ятою статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою від 17.06.2015р. господарського суду міста Києва по справі №910/9989/15 позивача та відповідача зобов'язано здійснити оплату витрат на проведення судової експертизи в рівних долях.
Враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги обставини, що викладені судовим експертом Ярмоленко Миколою Григоровичем у листі №147/15 від 06.07.2015р., суд вважає за необхідне запропонувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Арікс" здійснити повну оплату вартості проведення судової експертизи, а Товариству з обмеженою відповідальністю "Архітектурно-будівельна компанія "Жежерін" - надати письмові пояснення стосовно причин невиконання вимог суду, викладених в ухвалі від 17.06.2015р.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що в силу ст.4-5 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
З приписів ст.124 Конституції України та ст.115 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду є обов'язковою для виконання всіма органами, організаціями та посадовими особами на всій території України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою, зокрема у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
Таким чином, з огляду на викладене, з метою дотримання процесуальних строків, встановлених ст.69 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі на час проведення судової експертизи.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись 41, 48, 49, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В:
Поновити провадження по справі №910/9989/15.
Задовольнити клопотання №146/15 від 02.07.2015р. експерта Ярмоленка Миколи Григоровича.
Зобов'язати учасників судового процесу в строк до 22.07.2015р. надати суду пояснювальні записки по двом розділам: генеральний план і архітектурні рішення; розрахунок категорії складності; проект організації будівництва.
Зобов'язати позивача за первісним позовом надати письмові пояснення стосовно причин невиконання вимог суду, викладених в ухвалі від 17.06.2015р.
Зобов'язати відповідача за первісним позовом надати пояснення з приводу можливості оплати повної вартості проведення судової експертизи по розглядуваній справі.
Зупинити провадження по справі №910/9989/15.
Суддя М.О. Любченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2015 |
Оприлюднено | 15.07.2015 |
Номер документу | 46605689 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Любченко М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні