Ухвала
від 10.02.2014 по справі 648/1434/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №22-ц/791/79/2014 Головуючий в І інстанції: Коваленко А.В. Категорія: 37 Доповідач: Вейтас І.В.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2014 року лютого місяця 10 дня колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Херсонської області в складі:

Головуючого:ОСОБА_1 Суддів:ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі:ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_5, який діє від імені ОСОБА_6 та ОСОБА_7, яка діє від імені ОСОБА_8, на рішення Білозерського районного суду Херсонської області від 19 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_8 про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування та виселення з незаконно займаного приміщення, зустрічної позовної заяви ОСОБА_8 до ОСОБА_6, Чорнобаєвської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визнання незаконним рішення виконавчого комітету Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області, визнання недійсним свідоцтва про право власності, визнання права власності на 1/3 частини житлового будинку, господарських будівель і споруд, -

встановила:

В квітні 2013 року ОСОБА_9 звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що 10.10.2005 р. ОСОБА_10 склала заповіт, яким на випадок своєї смерті заповідала йому все належне їй майно. 03.03.2008р. ОСОБА_10 померла, позивач прийняв спадщину шляхом подачі заяви нотаріусу, крім нього із заявою про прийняття спадщини звернувся спадкоємець першої черги ОСОБА_8. Через невизнання дійсності заповіту відповідач в період з 05.10.2009 р. по 05.10.2012 р. тричі оскаржував заповіт, судом відповідачу відмовлено, рішення вступили в законну силу, проте позивач не може оформити свідоцтво про право на спадщину за заповітом, так як відповідач продовжує не визнавати його право, оскаржуючи в суді рішення виконавчого комітету Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визнання за ОСОБА_10В права власності на домобудівлю по вул. Першотравнева, 14 в с. Чорнобаївка, з цього приводу нотаріус відмовив позивачу у вчиненні нотаріальної дії. Прийнявши спадщину у встановленому законом порядку позивач позбавлений права володіння та користування жилим будинком у зв’язку із оспорюванням відповідачем права власності на вказану домобудівлю. Після зміни позовних вимог просив визнати за ним право власності на житловий будинок по вул. Першотравневій, 14 в с.

Чорнобаївка Білозерського району Херсонської області в порядку спадкування після померлої 03.03.2008р. ОСОБА_10, витребувати із чужого незаконного володіння ОСОБА_8 на користь ОСОБА_6 спадковий жилий будинок.

В вересні 2013 року ОСОБА_8 звернувся до суду із зустрічною позовною заявою до ОСОБА_6, Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визнання незаконним рішення виконавчого комітету Чорнобаївської сільської ради № 8 від 25.01.2007р., визнання недійсним свідоцтва про право власності від 12.06.2007р. виданого на ім’я ОСОБА_10, визнання права власності на 1/3 частини вказаного жилого будинку, господарських будівель і споруд, посилаючись на те, що право на майно колгоспного двору ОСОБА_8 не було припинено до вступу Закону України «Про власність» 15.04.1991р., тому він має право на 1/3 частину спірного майна, право власності на частину житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_8 здійснює з моменту виникнення майна колгоспного двору і по теперішній час, проживаючи та користуючись ним, здійснюючи дії по його збереженню та володіючи цим майном.

Рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 19 листопада 2013 року в задоволенні позову ОСОБА_6 до ОСОБА_8 відмовлено, в задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_8 до ОСОБА_6, Чорнобаєвської сільської ради Білозерського району Херсонської області відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_5, який діє від імені ОСОБА_6, вказує, що судом неправильно застосовано норми матеріального права, та просить скасувати рішення в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_6 та задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на те, що право власності спадкоємця ОСОБА_6 оспорюється та не визнається ОСОБА_8 і тому підлягає захисту в судовому порядку.

ОСОБА_7, яка діє від імені ОСОБА_8, в апеляційній скарзі не погоджуючись з рішенням суду в частині відмови в задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_8, вказує на порушення судом норм матеріального та процесуального права та просить рішення в вказаній частині скасувати, ухвалити нове, яким задовольнити зустрічний позов.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_7, ОСОБА_5, який діє від імені ОСОБА_6, її доводи не визнав та просить апеляційну скаргу відхилити, рішення в частині відмови в задоволенні зустрічного позову залишити без змін.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_5, ОСОБА_7, яка діє від імені ОСОБА_8, її доводи не визнала, вказує на безпідставність позовних вимог та просить рішення в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_6 залишити без змін.

Заслухавши доповідача, пояснення сторін та їх представників, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з таких підстав.

Відмовляючи в задоволенні зустрічної позовної заяви про визнання за ОСОБА_8 права власності на 1/3 частину спірного домоволодіння, суд пришов до висновку, що ОСОБА_8 втратив право на частку в майні колгоспного двору. Колегія вважає такий висновок суду правильним, виходячи з наступного.

Згідно архівного витягу від 16.02.2011р. №05-21117 протоколу №5 загальних зборів уповноважених членів колгоспу ім. Кірова Чорнобаївської сільської ради від 21.08.1960р. присадибна ділянка ОСОБА_8В перемінена колгоспним двором площею 0,15га.

Згідно довідки №24 від 02.09.2013р. ОСОБА_8 (батько позивача за зустрічним позовом) з лютого 1958р. працював в колгоспі ім. Кірова робочим.

Відповідно до довідки Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 2-12/900 від 08.10.2013р. згідно погосподарської книги за 1961-1963р.р. особовий рахунок №1127 головою господарства був ОСОБА_8, членами господарства були його дружина - ОСОБА_10, мати - ОСОБА_11, син - ОСОБА_8, донька - ОСОБА_8

Відповідно до погосподарської книги №26 за 1983-1985р.р. особовий рахунок №2178 ОСОБА_8 27.09.1984р. вибув у Якутію, де згідно копії трудової книжки прийнятий на роботу шофером в Якутське транспортне підприємство «Трансельгосптехніки» згідно наказу № 42/к від 19.IV.1984р. та згідно пояснень ОСОБА_8 перебував там станом на 15.04.1991р..

На підставі ст. 126 ЦК УРСР (1963р.) працездатний член колгоспного двору втрачає право на частку в майні двору, якщо він менше трьох років підряд не брав участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору. Це правило не застосовується, якщо член двору не брав участі у ведені господарства у зв’язку із призовом на строкову військову службу, навчання в учбовому закладі або хворобою.

Колгоспний двір був припинений 15 квітня 1991 року, коли відповідно до Постанови Верховної Ради Української РСР №885-ХІІ був введений в дію Закон України «Про власність».

Із роз’яснень наданих у п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1991р. №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991р. не втратили права на частку в майні.

Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_8 не втратив право на частку в майні колгоспного двору, так як за ним, як за працівником Крайньої Півночі зберігалась житлова площа в с.Чорнобаївка по вул..1Травня, 14, колегія суддів не бере до уваги, оскільки, як слідує з матеріалів справи ОСОБА_8 30.11.1983 року звільнився за власним бажанням з українського підприємства, знявся з реєстрації за місцем постійного проживання та виїхав до Якутії, де самостійно працевлаштувався, зареєстрував своє постійне місце проживання, отримав громадянство Російської Федерації.

Аналіз статей 120-127 ЦК України (1963 року), Інструкції про порядок надання пільг особам, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, що прирівнюються до районів Крайньої Півночі, 16.12.1967 року та наказу Президії Верховної ради СРСР «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, що прирівнюються до районів Крайньої Півночі» від 10.02.1960 року дає підстави зробити висновок, що пільги з бронювання житлової площі на колгоспний двір не поширювалися і не впливали на збереження права на частку в майні колгоспного двору.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що ОСОБА_8 належними та допустими доказами не доведено, що він з 1984 року своєю працею та коштами брав участь у веденні господарства, в результаті чого, відповідно до ст.126 ЦК УРСР (1963р.) втратив частку в майні колгоспного двору і виконавчий комітет Чорнобаївської сільської ради при винесенні рішення № 8 від 25.01.2007 року діяв відповідно до вимог ст.24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Колегія суддів вважає, що рішення суду в частині відмови в задоволенні зустрічного позову постановлено з додержанням норм процесуального та матеріального права і підстав для його скасування та задоволення заявлених позовних вимог колегія суддів не вбачає.

Колегія суддів також погоджується з висновком суду про відсутність підстав визнання права власності за ОСОБА_6 на спадкове майно в судовому порядку, оскільки це є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Той факт, що ОСОБА_8 оспорював дійсність заповіту та оспорює рішення ради про видачу свідоцтва на право власності на ім’я спадкодавця не свідчить про неможливість оформлення спадкових прав в передбаченому законом порядку, оскільки заповіт ОСОБА_10 від 10.10.2005 року є чинним, нотаріусом не ухвалювалась постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Зважаючи на наведені обставини, колегія суддів вважає, що підстав для скасування рішення суду немає, оскільки воно постановлено правильно, у відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права, в межах заявлених вимог, на підставі наданих доказів, досліджених в судовому засіданні.

Керуючись ст. 303, п.1 ч.1 ст. 307, ст.ст. 308, 315 ЦПК України, колегія суддів,-

у х в а л и л а:

Апеляційні скарги ОСОБА_5, який діє від імені ОСОБА_6 та ОСОБА_7, яка діє від імені ОСОБА_8, відхилити.

Рішення Білозерського районного суду Херсонської області від 19 листопада 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення10.02.2014
Оприлюднено17.07.2015
Номер документу46623835
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —648/1434/13-ц

Ухвала від 18.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 10.02.2014

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 17.01.2014

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 10.02.2014

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 31.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 17.01.2014

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 25.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 18.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Вейтас І. В.

Ухвала від 25.09.2013

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Коваленко А. В.

Ухвала від 26.06.2013

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Коваленко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні