Рішення
від 10.07.2015 по справі 915/906/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2015 року Справа № 915/906/15

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Бездолі Ю.С.

при секретарі судового засідання: Гузенко А.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Каверіна Г.В., довіреність від 16.06.2015р. №948

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: Панкул І.В., довіреність від 23.02.2015р. №89/02-7/64-15

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву: Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи (54003, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197)

до відповідача: Приватного підприємства «Реквием» (54003, м. Миколаїв, вул. Степова, 35, код ЄДРПОУ 33798281)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з питань майна комунальної власності Миколаївської обласної державної адміністрації (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, код ЄДРПОУ 35835529)

про: зобов'язання повернути майно, -

Суть спору: Миколаївське обласне бюро судово-медичної експертизи звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Приватного підприємства «Реквием» про зобов'язання повернути позивачу нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення господарчої будівлі (згідно технічного паспорту під літерою К-1) площею 69,6 кв.м., розміщене за адресою м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, і перебуває на балансі позивача.

Позовні вимоги мотивовані припиненням дії договору оренди №2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області від 18.05.2009р. (з наступними змінами та доповненнями), неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за вказаним договором в частині повернення орендованого майна.

Ухвалою суду від 02.06.2015р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду; розгляд справи призначено на 02.07.2015р. о 15:30; задоволено клопотання позивача та відстрочено Миколаївському обласному бюро судово-медичної експертизи сплату судового збору до 02.07.2015р.; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з питань майна комунальної власності Миколаївської обласної державної адміністрації.

04.06.2015р. за вх.№10091/15 до суду від позивача надійшли докази сплати судового збору, які залучено судом до матеріалів справи.

16.06.2015р. за вх.№11020/15 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення та додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

30.06.2015р. за вх.№12020/15 до суду від позивача до суду надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

02.07.2015р. за вх.№12269/15 до суду від позивача надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 02.07.2015р. розгляд справи відкладено на 10.07.2015р. об 11:30.

У судовому засіданні представник. позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник третьої особи у судовому засіданні також підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у судові засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, про що свідчить відповідне повідомлення про вручення поштового відправлення від 03.06.2015р., яке повернулось до суду з довідкою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом . Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Така ж правова позиція викладена і у п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» (з наступними змінами та доповненнями).

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

18.06.2015р. представник відповідача ознайомився з матеріалами справи, проте витребуваних судом документів відповідачем не надано, наміру взяти участь у розгляді справи відповідач не виявив.

За таких обставин господарський суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю належним чином повідомленого відповідача в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та третьої особи, господарський суд встановив:

18.05.2009р. між Бюро судово-медичної експертизи, правонаступником якого є Миколаївське обласне бюро судово-медичної експертизи (Орендодавець, позивач) та Приватним підприємством «Реквием» (Орендар, відповідач) укладений договір оренди №2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області, відповідно до умов п.п. 1.1-1.3 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення господарської будівлі (майно) площею 58,3 кв.м., розміщене за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, що перебуває в оперативному управлінні бюро судово-медичної експертиз; майно передається в оренду з метою надання ритуальних послуг; стан майна на момент укладання договору зазначається в акті приймання-передачі за узгодженим висновком Орендодавця і Орендаря.

Згідно з п.2.1 договору Орендар вступає у строкове платне користування майном з моменту підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.

Пунктом 2.4 договору передбачено, що у разі припинення дії цього договору майно повертається Орендарем Орендодавцю протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту припинення договору. У цей строк Орендар зобов'язаний звільнити об'єкт оренди та повернути його Орендодавцю. Орендар повертає майно Орендодавцю аналогічно до порядку, встановленого при передачі майна Орендарю цим договором. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

У відповідності до п.2.5 договору обов'язок щодо складання акта приймання-передачі покладається на Орендодавця.

Згідно з п.п. 3.1-3.3 договору орендна плата визначається за результатами проведеного конкурсу на право укладання договорів оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області, який відбувся 27.04.2009р. та складає без ПДВ за базовий місяць - лютий 2009 року - 450 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - травень 2009 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць - лютий 2009 року - на індекси інфляції за березень, квітень, травень 2009 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Відповідно до п.5.11 договору Орендар зобов'язався у разі припинення або розірвання договору повернути Орендодавцеві орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря.

Пунктом 10.1 договору передбачено, що цей договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 18.05.2009р. по 17.04.2012р. включно.

За п.п. 10.3, 10.5 договору зміни до умов цього договору або його розірвання допускають за взаємної згоди сторін. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни або припинення чинності цього договору, і він зберігає свою чинність для правонаступників Орендодавця, за винятком випадку приватизації орендованого майна.

У відповідності до п.10.4 договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення дії цього договору або зміну його умов протягом одного місяця після закінчення строку його чинності договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору, за обов'язковою наявності дозволу органу, уповноваженого управляти об'єктом оренди.

Пунктом 10.6 договору передбачено, що чинність цього договору припиняється внаслідок, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з п.10.8 договору у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом десяти робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю. У разі якщо Орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

Укладення договору погоджено органом, уповноваженим управляти об'єктом оренди - Управлінням з питань майна комунальної власності Миколаївської обласної державної адміністрації (третя особа).

Відповідно до Акту приймання-передачі нерухомого майна від 18.05.2009р. Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення господарчої будівлі (майно) загальною площею 58,3 кв.м., які розташовані за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, що перебуває в оперативному управлінні бюро судово-медичної експертизи.

Виходячи з наявних матеріалів справи в подальшому сторонами тричі вносились зміни до укладеного договору оренди шляхом укладення Додаткових договорів №1 від 20.04.2012р., №2 від 02.10.2013р. та №3 від 28.03.2014р., укладення яких погоджено органом, уповноваженим управляти об'єктом оренди - Управлінням з питань майна комунальної власності Миколаївської обласної державної адміністрації (третя особа).

Додатковим договором №1 від 20.04.2012р., який набирає чинності з моменту його укладання та є невід'ємною частиною договору оренди від 18.05.2009р. №2, сторони домовились, зокрема:

- продовжити термін дії договору від 18.05.2009р. №2 з 18.04.2012р. до 17.03.2015р. включно;

- викласти п.1.1 договору в наступній редакції: «Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення одноповерхової господарської будівлі (майно) площею 58,3 кв.м., розміщене за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, що перебуває в оперативному управлінні бюро судово-медичної експертиз»;

- викласти п.2.4 договору в наступній редакції: «У разі припинення дії цього договору майно повертається Орендарем Орендодавцю протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту припинення договору. У цей строк Орендар зобов'язаний звільнити об'єкт оренди та повернути його Орендодавцю. Орендар повертає майно Орендодавцю аналогічно до порядку, встановленого при передачі майна Орендарю цим договором. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі»;

- викласти п.3.1 договору в наступній редакції: «Орендна плата визначається на підставі розділу 5 Порядку оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області, затвердженого рішенням обласної ради від 23.09.2011р. №4 і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - березень 2012 року 911,11 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - квітень 2012 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за квітень 2012 року»;

- викласти п.10.4 договору в наступній редакції: «У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення дії цього договору або зміну його умов протягом одного місяця після закінчення строку його чинності договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору»;

- викласти п.10.8 договору в наступній редакції: «У разі припинення або розірвання цього договору майно протягом 3 (трьох) робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю. У разі якщо Орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження».

Додатковим договором №2 від 02.10.2013р., який набирає чинності з моменту його укладання та є невід'ємною частиною договору оренди від 18.05.2009р. №2, змінювався порядок визначення та сплати орендної плати.

Додатковим договором №3 від 28.03.2014р., умови якого за домовленістю сторін набирають чинності з моменту його підписання і поширюють свою дію на правовідносини, що виникли до його укладання, а саме: з 01.06.2013р. та який є невід'ємною частиною договору оренди від 18.05.2009р. №2, сторони домовились викласти п.1.1 договору в наступній редакції: «Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові вбудовані приміщення першого поверху одноповерхової будівлі (Літ.К) (майно) площею 69,6 кв.м., розміщене за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, що перебуває на балансі Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 31.05.2013р. і становить за незалежною оцінкою 139850 гривень», а також вказаним Додатковим договором змінювався порядок визначення та сплати орендної плати.

З 18.03.2015р. дія договору оренди №2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області від 18.05.2009р. припинилась у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.

Між тим, відповідач своїх договірних зобов'язань в частині звільнення об'єкту оренди та повернення позивачу орендованого майна протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту припинення договору належним чином не виконав.

Заявою за вих.№537 від 18.03.2015р. позивач, зокрема, повідомив відповідача про закінчення строку дії договору оренди нерухомого майна №2 від 18.05.2009р., відсутність у позивача наміру продовжити термін дії вказаного договору, з огляду на що договір є припиненим; направив на адресу відповідача проект Акту приймання-передачі нерухомого майна до договору №2 у 4-х примірниках та просив відповідача підписати відповідний Акт та повернути орендоване нерухоме майно.

Вказана заява разом з Актом приймання-передачі нерухомого майна до договору №2 надіслані відповідачу 18.03.2015р., про що свідчать відповідні фіскальний чек за №5400304259325 та опис вкладення до нього, а також лист Миколаївської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» за вих.№06-19-373 від 23.06.2015р., яким підтверджується надходження надісланих документів на адресу відповідача (54003, м. Миколаїв, вул. Степова, 35) 18.03.2015р. та повернення їх 17.04.2015р. за закінченням терміну зберігання.

Неналежне виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди №2 від 18.05.2009р. в частині повернення позивачу орендованого майна стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).

Статтею 204 ЦК України встановлена презумпція правомірності правочину, за якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

За ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 283 ГК України, які кореспондуються з вимогами ч.1 ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

За вимогами ч.4 ст. 284 ГК України, які кореспондуються з вимогами ч.1 ст. 763, ч.1 ст. 764 ЦК України, строк договору оренди визначається за погодженням сторін . У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Вимогами ч.2 ст. 291 ГК України, які кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», встановлено, що договір оренди припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено .

Згідно з ч.4 ст. 291 ГК України правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

У відповідності до ч.1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

За вимогами ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Господарським судом встановлено, що з 18.03.2015р. дія договору оренди №2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області від 18.05.2009р. припинилась у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.

За таких обставин у відповідача виник обов'язок повернути позивачу передане за договором (з урахуванням внесених до нього за взаємною згодою сторін змін) орендоване майно - нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення господарчої будівлі, площею 69,6 кв.м., розміщені за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, які на момент передачі відповідачу позначались Літ.К, а на даний час у відповідності до Технічного паспорту на нежитловий об'єкт за вказаною адресою позначаються під літерою К-1, і перебувають на балансі Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи.

Враховуючи вищевикладене, позов Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи є правомірним, обґрунтованим та підлягає повному задоволенню господарським судом.

Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

За вимогами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідач жодним чином не спростував обставини, доведені суду позивачем.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Приватне підприємство «Реквием» (54003, м. Миколаїв, вул. Степова, 35, код ЄДРПОУ 33798281) повернути Миколаївському обласному бюро судово-медичної експертизи (54003, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197) нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області: нежитлові приміщення господарчої будівлі (згідно технічного паспорту під літерою К-1) площею 69,6 кв.м., розміщене за адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, і перебуває на балансі Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи.

3. Стягнути з Приватного підприємства «Реквием» (54003, м. Миколаїв, вул. Степова, 35, код ЄДРПОУ 33798281) на користь Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи (54003, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 138, код ЄДРПОУ 02138197) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно з ч.5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Миколаївської області.

Повне рішення складено 15 липня 2015 року.

Суддя Ю.С. Бездоля

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення10.07.2015
Оприлюднено20.07.2015
Номер документу46807777
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/906/15

Ухвала від 02.07.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Бездоля Ю.С.

Постанова від 03.09.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Рішення від 10.07.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Бездоля Ю.С.

Ухвала від 02.06.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Бездоля Ю.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні