АС-46/113-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" червня 2006 р. 10 година 10 хвилин Справа № АС-46/113-06
вх. № 3313/4-46
Судова колегія господарського суду Харківської області у складі:
Головуючий суддя Ільїн О.В.
суддя Калініченко Н.В.
суддя Черленяк М.І.
за участю секретаря судового засідання Дубова О.Б.
представників сторін :
позивача - Біда О.В. - голова, Ципіна О.З. - представник, дов. б/нвід 25.11.2005 р.
відповідача - Пальчик Е.В., юрисконсульт, дов. № 011871 від 29.12.2005 р.
по справі за позовом Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороб*йова, 9", м. Харків
до Харківської міської ради, м. Харків
про зобов'язання передати земельну ділянку
ВСТАНОВИЛА:
Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9» звернулося до господарського суду Харківської області з адміністративним позовом про зобов*язання Харківську міську раду передати земельну ділянку (прибудинкову територію), у відповідності з чинними будівельними нормами, на баланс Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9», з належним оформленням.
Представник позивача у судовому засіданні заявлений позов підтримує і просить суд задовольнити його.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує, вважає вимоги позивача необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін встановив наступне.
Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9» було зареєстровано 06 жовтня 2005 року як юридична особа, свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 № 504020. Згідно Статуту - Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9» створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку № 9 по вул. Вороб*йова в м. Харкові відповідно до Закону України «Про об*єднання співвласників багатоквартирного будинку».
10 грудня 2005 року загальними зборами членів Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9» (протокол № 5) було прийнято рішення про прийняття житлового комлексу – будинку № 9 та прибудинкової території, на баланс Об*єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9», про що направлено відповідні заяви на адресу Харківської міської ради 08 листопада 2005 року та 21 грудня 2005 року (за № 001 та № 015 відповідно).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач ухиляється від обов*язку в установлений п. 5 Порядку передачі житлового комплексу з баланса на баланс, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521, строк, передати на баланс позивача житловий комплекс та земельну ділянку (прибудинкову територію).
Визначення порядку встановлення меж прибудинкових територій існуючого житлового фонду та надання у спільне користування або спільну сумісну власність земельних ділянок для спорудження житлових будинків передбачалося відповідним Положенням , затвердженим спільним наказом Держкомзему, Державного комітету України у справах містобудування і архітектури, Деравного комітету України по житлово-комунальному господарству та Фондом Державного майна України від 05.04.1996 р. № 31/30/53/396.
Однак, наказом Державного комітету України з питань будівництва та архітектури від 22.07.2005 року № 118 зазначене Положення було скасовано, про що також вказано у відзиві відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам та організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 42 Земельного кодексу України, у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об*єднанню власників.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян, відповідно до ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України, провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель деравної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Таким чином, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок юридичними особами, чинним земельним законодавством не передбачений.
Земельним кодексом України передбачено два види користування земельною ділянкою: - право постійного користування землею, що набувають підприємства, установи та організації, що належпть до державної та комунальної власності; - оренда земельної ділянки, що може передаватися громадянам та юридичним особам.
Так, згідно з ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності, або громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об*єднання), установи та організації.
У відповідності до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ст.ст. 127, 128 Земельного кодексу України надання земельних ділянок у власніть юридичним особам можливе лише шляхом викупу юридичною особою на підставі цивільно-правових угод за умови, що земельною ділянкою користувалися на умовах оренди.
Аналіз чинного законодавства та встановлених фактичних обставин справи, дає підстави суду дійти висновку, що, Харківська міська рада може надати Об*єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Воробйова, 9», як юридичній особі, земельну ділянку і закріпити прибудинкову територію лише на умовах оренди у відповідності з вимогами Закону України «Про оренду землі» та земельного законодавства або шляхом її відчуження на підставі цивільно-правових угод.
Відповідач листом від 11 січня 2006 року (вих. № 23) повідомив позивача, що земельна ділянка для експлуатації та обслуговування житлового будинку надається відповідним рішенням сесії міської ради на підставі звернення об*єднання співвласників до міськвиконкому та відповідного пакету документів, передбаченого чинним законодавством.
Також, відповідач листом від 22 листопада 2005 року (вих. № 8939) повідомив позивача, що відповідно до Земельного кодексу України надання земельної ділянки може бути здійснено за проектом відведення земельної ділянки, погодженим в установленому порядку. Попередньо міська рада надає згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки при наявності відповідного звернення. В цьому листі відповідачем були надані ро*яснення позивачу щодо порядку оформлення права користування земельною ділянкою та переліку необхідних документів.
Як свідчать матеріали справи, позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про бездіяльність відповідача як органу місцевого самоврядування при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, у спірних правовідносинах.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов є необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 1, 2, 5, 9, 85, 161 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні позову відмовити.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 13 червня 2006 року 10 годині 00 хвилин.
Головуючий суддя Ільїн О.В.
суддя Калініченко Н.В.
суддя Черленяк М.І.
справа №АС 46/113-06
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 4682 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ільїн О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні