УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2015 р.Справа № 816/1230/15 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Лях О.П.
Суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Агроекологія" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2015р. по справі № 816/1230/15 за позовом Приватного підприємства "Агроекологія" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_1 третя особа ОСОБА_2 , Фермерське господарство "Дамаска Агро" про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
16 квітня 2015 року Приватне підприємство "Агроекологія" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора Реєстраційної служби Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, Фермерське господарство "Дамаска Агро" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07 квітня 2015 року №20559081.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що ПП "Агроекологія" від гр. ОСОБА_2, було направлено лист з повідомленням, що орендар розриває договір оренди земельної ділянки від 11 вересня 2009 року загальною площею 4,59 га, (кадастровий номер 5321386000:00:011:0009), яка розташована на території Ставківської сільської ради, Зіньківського району Полтавської області відповідно до пункту 40 Договору. У подальшому, відповідачем на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07 квітня 2015 року індексний номер: 20559081 було зареєстровано та видано Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права відповідно до якого право оренди зазначеної земельної ділянки переходить до Фермерського господарства "Дамаска Агро".
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі представник позивача , посилаючись на невідповідність висновку суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити вимоги позивача в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень, та інформація із Сайту поштового зв'язку «Укрпошта» , відповідно якої позивачем особисто отримано поштове відправлення 09.07.2015 року, а тому у відповідності до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) колегією суддів не вбачається перешкод для розгляду справи за відсутності осіб, що не з'явились.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції , що в 2008 році між ПП "Агроекологія" та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,59 га, у тому числі сільськогосподарські угіддя, рілля - 4,59 га, яка належала останньому на підставі Державного Акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ №051883.
Зазначений договір оренди зареєстровано у Зіньківському районному відділі Полтавської РФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" 11 лютого 2009 року за №040955500057.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 02 липня 2012 року , ОСОБА_2 - донька померлого 26 жовтня 2011 року ОСОБА_3 визнана спадкоємцем зазначеної земельної ділянки.
06 листопада 2013 року ОСОБА_2 зареєструвала право на спадщину об'єкт нерухомого майна земельну ділянку площею 4,59 га, кадастровий номер 5321386000:00:011:0009 у Реєстраційній службі Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області.
01 квітня 2015 року ОСОБА_2 направила до ПП "Агроекологія" лист з повідомленням про розірвання договору оренди на підставі пункту 40.
07 квітня 2015 року керівником Фермерського господарства "Дамаска Агро" ОСОБА_4 подано державному реєстратору заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) разом з пакетом необхідних документів
07 квітня 2015 року рішенням Державного реєстратора Реєстраційної служби Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_1 №20559081 проведено державну реєстрацію іншого речового права: права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5321386000:00:011:0009 за суб'єктом Фермерським господарством "Дамаска Агро".
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868.
Відповідно до положень статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме:
1) право власності на нерухоме майно
2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
3) інші речові права відповідно до закону;
4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" до повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Відповідно до пункту 94 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868 під час проведення державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор використовує дані Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна для цілей справляння адміністративного збору та/або перенесення відомостей із зазначених реєстрів до Державного реєстру прав. Державний реєстратор у разі відсутності відомостей у Державному реєстрі прав та Реєстрі прав власності на нерухоме майно використовує реєстраційні дані, які містяться на паперовому носії інформації (реєстрові книги та реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації), - у разі їх наявності в органі державної реєстрації прав.
Частиною четвертою статті 32 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року №161-XIV встановлено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 40 умов Договору передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Тобто, у випадку внесення змін до договорів оренди земельних ділянок щодо заміни сторони відбувається перехід речового права від однієї фізичної особи до іншої.
У випадку зміни суб'єкта (сторони договору) відбувається перехід прав та обов'язків від однієї фізичної особи до іншої, тому у такому разі договір про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок щодо заміни сторони у договорах вчиняється у тій самій формі, що й договір оренди земельних ділянок, а саме: підлягає проведенню державної реєстрації прав у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Колегія суддів приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що зміна умов договору згідно до приписів статті 30 Закону України «Про оренду землі» здійснюється за взаємною згодою сторін, та що за умовами договору, розірвання договору допускається лише за згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 01 квітня 2015 року ОСОБА_2 направила до ПП "Агроекологія" лист з повідомленням про розірвання договору оренди на підставі пункту 40. Однак, докази направлення ОСОБА_2 претензії чи заперечення на лист від 01 квітня 2015 року з повідомленням про незгоду з розірванням договору в матеріалах справи - відсутні.
Крім того, позивачем не надано доказів укладення договору/пропозиції укладення договору з ОСОБА_2 у зв'язку зі зміною власника, та реєстрації нового договору у Державному реєстрі речових прав та їх обтяжень.
На час розгляду справи в суді першої інстанції 27 квітня 2015 року державним реєстратором вже було прийнято рішення про проведення державної реєстрації припинення іншого речового права ( права оренди земельної ділянки) та проведено державну реєстрацію припинення права оренди на вищезазначену земельну ділянку за Фермерським господарством «Дамаска Агро» та саме з цього часу порушене право позивача вважається поновленим.
Згідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку станом на 28.04.2015 року загальні відомості про земельну ділянку кадастровий номер 5321386000:00:011:0009 власник земельної ділянки - ОСОБА_2 , орендар ПП «Агроекологія» .
За приписами статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України, особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи , інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а тому підстави для її задоволення - відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Агроекологія" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2015р. по справі № 816/1230/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5 Судді (підпис) (підпис) ОСОБА_6 ОСОБА_7
Суд | Харківський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2015 |
Оприлюднено | 21.07.2015 |
Номер документу | 46871488 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський апеляційний адміністративний суд
Лях О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні