cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2015 р. Справа № 923/758/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чернявській О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу порушену
за позовом Комунального підприємства "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" Генічеського району, Херсонської області
про розірвання договору суборенди землі від 20.09.2013р. та стягнення суми заборгованості з орендної плати у сумі 105079 грн.00 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Гулько С.О. довіреність б/н від 16.01.2015р.
від відповідача: не з'явились
в с т а н о в и в:
Комунальне підприємство "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" (с.Стрілкове, Генічеського району, Херсонської області - в подальшому Позивач) звернулось до суду з позовом до Житомирської обласної громадської спортивної організації "Федерація футболу Житомирської області" (м. Житомир, Кам'яний Узвіз,10, код ЄДРПОУ 37672030 - в подальшому Відповідач ) про розірвання договору суборенди землі від 20.09.2013р. та стягнення суми заборгованості з орендної плати у сумі 105079 грн.00 коп.
Позовна заява надійшла до господарського суду 19 травня 2015р., та відповідно до приписів ст.69 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) має бути вирішена судом протягом двох місяців.
Ухвалою від 21 травня 2015 р.(а.с.1) суд прийняв позовну заяву, порушив провадження у справі та призначив справу до розгляду на 11.06.2015р. Цією ж ухвалою суду зобов'язав :
Позивача: - надати докази доплати розміру судового збору; детальний розрахунок суми боргу та пені ( дата виникнення, ставки НБУ, кількість днів прострочення платежу), копію останнього платіжного документу про сплату орендної плати відповідачем, акт прийому - передачі земельної ділянки суборендарю, докази державної реєстрації договору суборенди.
Відповідача: - надати відзив по суті позову з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин, чинний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, ухвала про призначення засідання направлена сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості надати витребувані судом документи та уточнити позовні вимоги (а.с.22).
Відповідач у судове засідання не прибув з невідомих суду причин та не надав витребувані судом документи.
Відповідно до ст. 77 ГПК України господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу, неподання витребуваних доказів, необхідність витребування нових доказів.
Ухвалою від 11.06.2015р . (а.с.26) суд відклав розгляд справи на 30.06.2015р., явку в засідання представників сторін з доказами про повноваження, визначеними ст. 28 ГПК України, визнав обов'язковою, зобов'язав сторони надати суду документи витребувані ухвалою суду про порушення справи.
У судовому засіданні 30 червня 2015 року представник позивача підтримала позов та просила суд його задовольнити, надала для долучення до матеріалів справи: платіжні доручення № 455 від 18.06.2015р., № 440 від 14.05.2015р., № 448 від 04.06.2015р. про сплату судового збору, копію акту приймання-передачі земельної ділянки за договором суборенди від 20.09.2013р., копії Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.10.2013р. про реєстрацію іншого речового права від 19.09.2013р., копію платіжного документу про сплату орендної плати відповідачем від 20.08.2014р., заяву про уточнення позовних вимог (збільшення суми) з доказами відправлення відповідачу (квитанція № 3577 від 27.06.2015р., опис поштового вкладення від 27.06.2015р.), розрахунок суми боргу та пені за договором суборенди земельної ділянки від 20.09.2013р., квитанцію про сплату судового збору.
Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог Позивач на виконання вимог ухвали суду від "21" травня 2015 р. додано детальний розрахунок суми боргу та пені з урахуванням дати виникнення, ставки НБУ, кількості днів прострочення платежу, у зв'язку із чим виникла необхідність уточнити позовні вимоги.
Так, на час розгляду справи основний договір оренди земельної ділянки, укладений між КП "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" та Стрілківською сільською радою не розірвано, отже договір суборенди не припинено в порядку ч. 4 ст.8 Закону України "Про оренду землі".
Позивачу нараховується орендна плата, проте використовувати самостійно земельну ділянку він не може, оскільки вона передана в суборенду Відповідачу за договором суборенди (обмеження використання зареєстровані у відповідності до вимог чинного законодавства).
Враховуючи те, що останній платіж за спірним договором було проведено в липні 2014 року, яким сплачено орендну плату за червень 2014 р., на момент розгляду справи сума основного боргу за орендною платою збільшилась, та складає 90883,60 грн., а сума пені - 17904,54 гривень.
Отже, Позивач стверджує, що сума заборгованості та пеня станом на 30.06.2015 р. становить : 90883,60 +17904,54 = 108788,14грн.
Відповідач надав до суду заяву з проханням направити на його адресу копію позовної заяви, у судове засідання не прибув з невідомих суду причин та не надав витребувані судом документи.
Представник позивача у судовому засіданні зазначила, що позовна заява з додатком була направлена на адресу відповідача, що підтверджується квитанцією відділення поштового зв'язку від 15 травня 2015 року № 1803 та описом поштового вкладення від 15.05.2015 року.
Стаття 4-3 ГПК України встановлює, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Принцип змагальності є визначальним принципом судового процесу взагалі та господарського зокрема. Відповідно до ст. 129 Конституції України змагальність віднесено до основних засад судочинства.
Змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності власної правової позиції. Спір повинен вирішуватися на користь тієї сторони, яка за допомогою відповідних процесуальних засобів переконала суд в обґрунтованості своїх вимог чи заперечень. Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи обстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень, звільнення суду від обов'язку збирання доказів.
Принцип змагальності вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав, тобто обумовлює мотивацію поведінки сторін під час розгляду справи. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, активно впливають на судову діяльність, оскільки їхні розпорядчі волевиявлення можуть бути обов'язковими для суду.
У разі розгляду справу за відсутності представника відповідача, суд позбавить його можливості взяти участь в засіданні, подавати докази, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти доводів інших учасників судового процесу відповідно до ст.22 ГПК України, чим може порушити принципи змагальності та рівності учасників судового процесу перед законом і судом, що передбачені ст.ст. 4-2 та 4-3 ГПК України.
Для надання можливості позивачу виконати вимоги ухвали суду про порушення справи, для повторного виклику та надання можливості представнику відповідача висловити свою правову позицію та надати відзив по суті позову, суд ухвалою від 30.06.2015р . (а.с.46) відклав судове засідання.
Отже, з метою законного, повного, всебічного, об'єктивного розгляду справи суд двічі відкладав розгляд справи для повторного виклику та надання можливості представнику відповідача висловити свою правову позицію, надати відзив та належні і допустимі докази своїх заперечень по суті позову.
Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, ухвала про відкладення засідання направлена сторонам рекомендованим листом.
06.07.2015р. до суду надійшла заява Відповідача від 06.907.2015р. № 5, якою він просить повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки на початку березня 2014р. мали місце форс-мажорні обставини - знаходження на території с.Стрілкове військового десанту іншої країни, що унеможливило користування Відповідачем земельної ділянки. Також Відповідач вважає, що договір суборенди вже розірвано за взаємною згодою сторін та просить суд зобов'язати Позивача повернути Відповідачеві зайво, на його переконання, сплачені кошти за оренду землі за час, коли Відповідач не користувався земельною ділянкою.
До заяви додано копію листа Відповідача від 18.11.2014р. № 11, адресованого Позивачеві, з пропозицією розірвати договір суборенди земельної ділянки від 20.09.2013р. Інших будь-яких додатків до заяви Відповідачем не додано.
Суд розглядає спір за наявними у справі документами за приписами ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 14.07.2015р. представник Позивача підтримує позовні вимоги, просить розірвати Договір суборенди землі від 20.09.201Зр, укладений між Комунальним підприємством «Малим госпрозрахунковим підприємством "Шанс" ЄДРПОУ 30671239 та Житомирською обласною громадською спортивною організацією "Федерація футболу Житомирської області" ЄДРПОУ 37672030 та стягнути з Відповідача на користь Позивача суму заборгованості з орендної плати - 90 883,60 гривень та суму пені - 17904,54гривень
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольнив позов, виходячи з наступного.
На підставі рішення сесії Стрілківської сільської ради № 580 від 26.06.2013р. між комунальним підприємством "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" код ЄДРПОУ 30671239 (надалі - Позивач) та Житомирською обласною громадською спортивною організацією «Федерація футболу Житомирської області ЄДРПОУ 37672030 (надалі - Відповідач) було укладено договір суборенди землі від 20.09.2013р.
Згідно п.п.1 , 2 договору (а.с.8) в суборенду передана земельна ділянка площею 3,4555 га із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться у с. Стрілкове вул.Приморська,52-Б. Земельна ділянка кадастровий номер 6522185200:01:001:00700; (п.2 договору) надана в суборенду для будівництва футбольного спортивного комплексу (п.15 договору) строком на 49 років (п.8 договору).
Згідно з умовами п. п. 9 - 14 Договору Відповідач зобов'язався вносити орендну плату на рахунок КП МГП "Шанс" у строки згідно ст.287 Податкового кодексу України, в грошовій формі та розмірі: 99145 (дев'яносто дев'ять тисяч сто сорок п'ять) гривень 21 коп. щороку, що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З урахуванням положень ст287 Податкового кодексу України орендна плата вноситься щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця в сумі 8 262,08 грн. на місяць.
Проте з червня 2014р. Відповідач припинив сплачувати орендну плату, мотивуючи усно це різними причинами, а згодом взагалі припинив відповідати на дзвінки, що свідчить про фактичну односторонню відмову від виконання договору.
В листопаді 2014р. керівник Відповідача звернувся до Позивача із заявою про розірвання договору суборенди у зв'язку з військовими подіями, що відбуваються на півдні та сході країни та недоцільністю використання земельної ділянки.
Листом № 64 від 20.11.2014р. Позивач звернувся до відповідача з вимогою заплатити орендну плату та повідомив, що після погашення заборгованості за договором його може бути розірвано за згодою сторін .
Жодних листів та повідомлень від Відповідача з моменту надсилання листа № 20.11.2014 року Позивачем отримано не було, що, на переконання Позивача, свідчить про навмисне ухилення від виконання своїх зобов'язань за договором, порушує таким чином вимоги ст.ст. 525, 526, 629, 853 Цивільного кодексу України.
У лютому 2015р. Позивач направив Відповідачеві ще один лист (а.с.17) з вимогою про оплату заборгованості по орендній платі по спірному договору, яка станом на 01.03.2015р. складала 57 834 грн. 70 коп. та запропонував направити уповноваженого представника для належного оформлення розірвання договору суборенди земельної ділянки та складання зворотного Акту прийому-передачі землі.
Відповідач відповіді на запропоновані заходи не надав, борг не погасив, не направив уповноваженого представника для підписання додаткової Угоди до договору суборенди землі з додатками та зворотного Акту прийому-передачі землі.
Статтею 22 ГПК України передбачено право Позивача до початку розгляду справи збільшити розмір позовних вимог. Позивач скористався таким право, подав заяву про уточнення позовних вимог, додав до неї докази доплати судового збору та направлення копії заяви Відповідачу (а.с.30-34). Суд розглядає позов з урахуванням суми збільшення позовних вимог.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, одним з яких є припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це не встановлено договором або законом або розірвання договору.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, сума боргу по орендній платі на підставі п.п.9-14 договору становить :
8262,08 грн. ( орендна плата за один місяць) х ( на кількість місяців за період з липня 2014р. по червень 2015р. ) 11 місяців = 90 882,88 грн.
Відповідальність за несвоєчасне внесення орендної плати визначена п.14 договору та передбачає стягнення пені у розмірі подвійної ставки НБУ до несплаченої суми за кожний день прострочки. Розрахунок пені наведений Позивачем (а.с.34).
Разом з тим, відповідно до п.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
За таких обставин суд обмежує строк, за який нарахована пеня, шістю місяцями , за період з січня 2015р. по червень 2015р., що становить (згідно розрахунку) 16074,65 грн.
Стаття 188 Господарського кодексу України (ГК України ) передбачає порядок зміни та розірвання договору. Так, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, у якій складено договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Стаття 8 Закону України "Про оренду землі" визначає, що договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Згідно ст. 210. ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин вважається вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст.34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцю земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Згідно п. 21 Договору, після припинення дії договору суборендар повертає орендарю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її у суборенду.
Таким чином для належного оформлення припинення договірних правовідносин за погодженням сторін необхідно укласти письмовий право чин (Додаткову угоду) про дострокове припинення спірного договору, здійснити повернення земельної ділянки шляхом складання відповідного акту прийму - передачі та провести державну реєстрацію зазначеного правочину, після чого він набуває чинності за законом.
Враховуючи зазначені приписи діючого законодавства вбачається, що розірвання спірного договору за взаємною згодою сторін не відбулось, Відповідачем не виконано вимоги по сплаті орендної плати, що спричинило звернення Позивача до суду з даним позовом про стягнення заборгованості за договором суборенди землі та розірвання договору в судовому порядку.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором, відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі". Зазначене відповідає положенням п. 34 - п. 37 Договору суборенди.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦКУ договір може бути змінено або розірвано рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору та інших випадках, встановлених законом або договором.
Істотним є таке порушення стосовною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата є істотною умовою договору. Проте з червня 2014р. Відповідач не сплачує орендної плати за спірним договором суборенди земельної ділянки.
Згідно ст.ст.525, 526 ЦКУ одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивач стверджує, що не направляв за власною ініціативою пропозиції Відповідачу про розірвання договору суборенди. Навпаки, 18.11.2014р. з такою пропозицією звернувся сам Відповідач (лист у матеріалах справи). Позивач не надав згоди на розірвання договору суборенди, оскільки станом на листопад 2014р. вже існувала заборгованість Відповідача з орендної плати. Разом з тим Позивач не заперечував проти можливості розірвати спірний договір, по-перше, за умови сплати заборгованості та, по-друге, направлення уповноваженого представника Відповідача для підписання належних додаткових угод та акту прийому-передачі (повернення ) земельної ділянки.
Проте Відповідач борг не сплатив та не направив представника для підписання, оформлення та державної реєстрації розірвання договору.
За таких обставин Відповідач безпідставно вважає, що договір суборенди землі вже розірвано сторонами у добровільному порядку. Станом на день розгляду справи договір суборенди землі від 20.09.2013р., за яким Відповідачу в суборенду передана земельна ділянка площею 3,4555 га із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться у с.Стрілкове, вул.Приморська, 52-Б, кадастровий номер 6522185200:01:001:00700; надана для будівництва футбольного спортивного комплексу строком на 49 років є чинним.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" (надалі - Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15 Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату є істотною умовою договору оренди землі
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону на вимогу однієї з сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п. "д" ч.І ст. 141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується Відповідачем, що з червня 2014р. Відповідач не виконує свого обов'язку по своєчасній та повній сплаті орендної плати, передбаченого п. п. 9-14 Договору, а тому є всі правові підстави для розірвання в судовому порядку договору суборенди земельної ділянки
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення частини 2 статті 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Обрання певного захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору не є обов'язком, а є правом особи, яка добровільно із власних інтересів його використовує. Тобто, відсутність згоди на розірвання договору не позбавляє право особи звернутися до суду із позовом про розірвання договору.
Предметом спору між сторонами є дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки на підставі ст. 651, 782 ЦК України та стягнення заборгованості по орендній платі з урахуванням фінансових санкцій, передбачених п. 14 Договору.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також укладеним між сторонами договором оренди землі.
Правова позиція у спорах про розірвання договорів оренди землі викладена у Постанові Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. №6, Листі ВГСУ "Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами» від 01.01.2010 р., Постанові Верховного Суду України "Про нюанси розірвання договору оренди земельної ділянки» від 12.02.2008р.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» встановлені підстави припинення договору оренди землі, а саме такими підставами є: закінчення строку, на який його було укладено; викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря ; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
У даній справі підставою розірвання договору оренди земельної ділянки є заборгованість з орендної плати. За змістом статей 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі. Доводи Позивача про наявність заборгованості з орендної плати підтверджується належними доказами.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Відповідно до підпунктів 2.20, 2.23 пункту 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Таким чином, вказані вище обставини свідчать про неналежне виконання Відповідачем умов договору оренди земельної ділянки та систематичну несплату ним орендної плати.
За таких обставин, позовні вимоги в частині розірвання договору оренди земельної ділянки також є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674 - У1, Позивач звільнений від сплати судового збору. За таких обставин суд, повністю задовольняючи заявлений позов, стягує з відповідача в доход бюджету судових збір пропорційно розміру задоволених вимог.
Мінімальний розмір судового збору при поданні заяви до господарських судів України, відповідно до ст. 2 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674 - VI, становить 2 % від суми позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати .
В судовому засіданні суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення, роз'яснив порядок отримання судового рішення та його оскарження.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.2, 12, 13, 27, 44-49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 526, 610, 611, 651 Цивільного Кодексу України, ст. 141 Земельного кодексу України, ст. ст. 13,15,24, 25, 32 ЗУ "Про оренду землі", суд
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити частково .
2.Розірвати договір суборенди землі від 20.09.2013р., укладений між комунальним підприємством "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" код ЄДРПОУ 30671239 та Житомирською обласною громадською спортивною організацією "Федерація футболу Житомирської" області ЄДРПОУ 37672030 за яким в суборенду передана земельна ділянка площею 3,4555 га із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться у с.Стрілкове вул.Приморська,52-Б, кадастровий номер 6522185200:01:001:00700.
3. Стягнути з усіх рахунків Житомирської обласної громадської спортивної організації "Федерація футболу Житомирської області" ( код ЄДРПОУ 37672030, м.Житомир, Кам'яний Узвіз, 10) на користь комунального підприємства "Мале госпрозрахункове підприємство "Шанс" ( код ЄДРПОУ 30671239 с.Стрілкове, Генічеського району Херсонської області, вул.Леніна,105-Є) 90882 (Дев'яносто тисяч вісімсот вісімдесят дві ) грн. 88коп . основного боргу по орендній платі, 16074 (Шістнадцять тисяч сімдесят чотири ) грн. 65 коп . пені, 2175 (Дві тисячі сто сімдесят п'ять гривень) 78 коп . судового збору.
4.Стягнути з усіх рахунків Житомирської обласної громадської спортивної організації "Федерація футболу Житомирської області" ( код ЄДРПОУ 37672030, м.Житомир, Кам'яний Узвіз, 10) в доход спеціального фонду державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 37959779 одержувач УДКСУ у місті Херсоні., призначення платежу - судовий збір код 03500045 - судовий збір в сумі 1218 ( Одна тисяча двісті вісімнадцять ) грн. 00 коп .
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено
16.07.2015р.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2015 |
Оприлюднено | 21.07.2015 |
Номер документу | 46899899 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні