ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 р.Справа №804/3503/15 10 год. 45 хвил. Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 за участю представників: позивача відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Індеко» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ :
3 березня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Індеко» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 11 грудня 2014 року №0004072201, №0004092201, №0004082201.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Індеко» залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
20 березня 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Індеко» надано до суду платіжне доручення №3073 від 18 березня 2015 року про сплату судового збору у розмірі 304,50 грн., у зв'язку із чим ухвалою суду від 24 березня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі.
30 березня 2015 року позивач уточнив позовні вимоги, просив про скасувати податкові повідомлення-рішення від 11 грудня 2014 року №0004072201, від 20 березня 2015 року №0000682201 та №0000702201.
В судовому засіданні 16 липня 2015 року позивач уточнив позовні вимоги, просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 11 грудня 2014 року №0004092201, від 20 березня 2015 року №0000682201 та №0000702201.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- платник податків правомірно облікував операції із придбання товарів у податковому обліку на підставі належно оформлених первинних документів, у контролюючого органу не було підстав сумніватись у реальності операцій, у тому числі опираючись на наявність актів про неможливість проведення перевірки контрагентів;
- контролюючий орган безпідставно нарахував суми орендної плати без урахуванням її розміру, визначеного договором оренди, у тому числі не врахував право платника податків на використання 30% пільги, встановленої органом місцевого самоврядування.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що перевіркою встановлено проведення безтоварних операцій, що виключає їх відображення у податковому обліку, крім того, платник податків не забезпечив сплату мінімального розміру орендної плати за земельні ділянки, що складає 3% від нормативної оцінки земельної ділянки.
В судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
Судом неодноразово зупинялось провадження з метою витребування додаткових доказів по справі.
Судом допущено заміну відповідача його правонаступником у зв'язку із проведеною реорганізацією.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пунктами 77.1, 77.4 статті 77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Індеко» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 31.12.2013 року відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку №8 до акту перевірки.
За результатами перевірки 26.11.2014 року складений акт перевірки №5020/40/04-03-22-01/30095458.
Згідно висновків акту перевірки, встановлені порушення ТОВ «Індеко»:
1) пунктів 44.1, 44.3, 44,5 44.6 статті 44, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в наслідок чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 7413 грн., в тому числі по періодах: за грудень 2012 року - 309 грн., березень 2013 року - 5273 грн., квітень 2013 року - 1046 грн., червень 2013 року - 785 грн.;
2.1) підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 135.5.4 пункту 135.5 статті 135 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим занижено задекларований показник у рядку 01.6 (03 ІД) Декларацій «Інші доходи» у ІV кварталі 2012 року та 2013 року на загальну суму 40534 грн., в тому числі по періодах: ІV квартал 2012 року у сумі 1853 грн., 2013 рік у сумі 38681 грн.;
2.2) підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пунктів 138.1, 138.2, 138.4, підпункту 138.8.1 пункту 138.8, пункту 138.10 статті 138, підпунктів 139.1.3, 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового Кодексу України, у зв'язку із чим підприємством завищено показник витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування на загальну суму 448185 грн., в тому числі по періодах: ІV квартал 2012 року у сумі 121569 грн., І квартал 2013 року у сумі 326616 грн.;
2.3) абзацу 4 пункту 57.1 статті 57, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового Кодексу України, чим зменшено в 2013 року нараховану суму податку на прибуток в розмірі 137675 грн. за рахунок невірного обрахування суми авансового внеску.
- - в наслідок вищезазначених порушень підприємством занижено податок на прибуток на загальну суму 233000 грн., в тому числі по періодах ІV квартал 2012 року у сумі 25919 грн., 2013 рік у сумі 207081 грн.;
3) підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269, підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статі 270, статті 274, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, чим занижено податкове зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 192720 грн., в тому числі по періодах: за IV квартал 2012 року на 26615 грн., за 2013 рік на 166105 грн.
Контролюючий орган 08.12.2014 року листом №9117/10/04-03-22-01, складеним за результатами розгляду заперечень на акт перевірки врахувало уточнюючі розрахунки з плати за землю від 14.11.2013 року №9073130706 та №9073130537 (таблиця т.1, а.с.152), у зв'язку із чим виклало пункт 3.5. розділу 3 акту перевірки а такій редакції:
- підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269, підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статі 270, статті 274, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, чим занижено податкове зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 175283,73 грн., в тому числі по періодах: за IV квартал 2012 року на 26615,12 грн., за 2013 рік на 148668,61 грн. (т.1, а.с.139-154).
11 грудня 2014 року на підставі акта перевірки від 26.11.2014 року №5020/40/04-03-22-01/30095458 винесені податкові повідомлення-рішення (т.1, а.с.112-115):
- №0004092201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11119,50 грн., з них за основним платежем 7413 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 3706,50 грн.;
- №0004072201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 349500 грн., з них за основним платежем 233000 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 116500 грн.;
- №0004082201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 219104,75 грн., з них за основним платежем 175284 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 43820,75 грн.
За результатами адміністративного оскарження, 17.02.2015 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області винесло рішення про результати розгляду скарг №1365/10/04-36-10-07-14 (т.1, а.с.155-167), в якому викладено наступне:
1) щодо здійснення ТОВ «Індеко» операцій з контрагентами, які не направлені на реальне настання правових наслідків, скаргу не задовольнило, зазначивши, що дії ТОВ «Індеко» не обумовлені розумним змістом (valid commercial reasons), що направлений на отримання доходу, вважається, що такі дії були направлені виключно на мінімізацію податкових зобов'язань. Не можуть вважатися такими, що вчинені з діловою метою операції за наслідками яких платник податків бажає отримати виключно податкову вигоду без здійснення реальної господарської діяльності;
2) щодо завищення ТОВ «Індеко» авансових внесків, зазначило, що в ході розгляду скарги встановлено, що ТОВ «Індеко» задекларовано у рядку 13 декларації з податку на прибуток за 2013 рік суму сплачених авансових внесків у розмірі 2231327 грн., що складається з сум щомісячних внесків у розмірі 1/12 нарахованої до сплати суми податку на прибуток згідно з декларацією з податку на прибуток за 2012 рік (згідно з декларацією з податку на прибуток (рядок 11) за 2012 рік підприємством задекларовано податок на прибуток у розмірі 2231327 грн., за 2013 рік у розмірі 1310699 грн.). Тобто, розрахунок авансових внесків за 2013 рік у розмірі 2231327 грн. ТОВ «Індеко» зроблено відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України. Таким чином, перевіряючими зроблено необґрунтований висновок щодо завищення ТОВ «Індеко» суми задекларованих в рядку 13 декларації з податку на прибуток за 2013 рік авансових внесків;
3) щодо завищення витрат, за рахунок віднесення до їх складу сум амортизаційних нарахувань, зазначило, що перевіряючими зроблено безпідставний та необґрунтований висновок щодо завищення підприємством витрат, за рахунок включення до їх складу амортизаційних нарахувань, оскільки саме суб'єктом господарювання визначається право визнання активу для нарахування амортизації та встановлюється термін корисного використання. Так, актом перевірки не доведено, що вказані основні засоби використовувалися виключно для операцій з переробки металобрухту. Разом з цим, матеріали перевірки не містять доводів, що підтверджують виключне використання основних засобів по вказаних операціях без їх можливого використання в іншій діяльності платника податків. Крім того, висновок акту щодо використання вантажного автомобіля КрАЗ-6130 С4 у господарській діяльності будується виключно на аналізі шляхових листів, але перевіркою також не досліджено питання користування автотранспортного засобу безпосередньо підприємством, у тому числі на території суб'єкта господарювання;
4) щодо завищення витрат, за рахунок віднесення до їх складу відсотків, сплачених за користування кредитом банку зазначило, що перевіряючими зроблено безпідставний висновок щодо завищення ТОВ «Індеко» витрат, за рахунок віднесення до їх складу відсотків, сплачених за користування кредитом банку, оскільки матеріалами перевірки не встановлено та не доведено невикористання платником податків кредитних коштів у господарській діяльності. Як зазначено в акті, підприємством отримано кредит на поповнення обігових коштів, таким чином, перевіркою не доведено відсутність ділової мети при отриманні кредитних коштів;
5) щодо завищення витрат, за рахунок включення до їх складу витрат на заробітну плату менеджера із зовнішньоекономічної діяльності, зазначило, що перевіряючими необґрунтовано здійснено висновок щодо завищення підприємством витрат у розмірі 158302,00 грн., так як згідно з посадовою інструкцією №7, затвердженою наказом директора ТОВ «Індеко» від 02.01.2013 року, менеджер (керуючий) із зовнішньоекономічної діяльності, крім зазначених в інструкції завдань, пов'язаних із зовнішньоекономічною діяльністю, займався продукцію, формування інвестиційного портфелю підприємства, планування потреби в матеріальних, фінансових та трудових ресурсах підприємства, розробка стратегії залучення позикових ресурсів, моніторинг основних конкурентів, реклама продукції та інше.
6) щодо орендної плати за землю, зазначив наступне:
- в акті перевірки зазначено, що договори оренди земельних ділянок від 6 грудня 2001 року №0234 та 27 листопада 2002 року №0602, строк дії яких 10 років, поновлено на той самий строк, на який їх було укладено, тому товариство є платником орендної плати за землю до моменту їх припинення (розірвання). Також, в акті перевірки зазначено, що товариством при розрахунку розміру орендної плати не враховано дані нормативної грошової оцінки земельних ділянок;
- згідно з розрахунком за актом перевірки від 26 листопада 2014 року ТОВ «Індеко» збільшено основного платежу з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 175283,73 грн., у тому числі за IV квартал 2012 року - у розмірі 26615 грн. та 2013 рік - у розмірі 148669 грн.;
- як свідчать обставини справи, договори оренди земельних ділянок від 6 грудня 2001 року №0234 та 27 листопада 2002 року №0602 з додатковими угодами від 3 грудня 2009 року №2022 до договору оренди земельної ділянки №0234 та №2023 до договору оренди земельної ділянки №0602 розірвано відповідно до угод про розірвання договорів оренди земельних ділянок від 14 грудня 2012 року №4388 та №4389;
- оскільки товариством було подано до Дніпродзержинської міської ради заяву (клопотання) від 29 липня 2011 року №207 про оформлення (переоформлення) права користування земельними ділянками, в якій просить змінити межі земельних ділянок та переглянути їх цільове призначення. При зміни межі та цільового використання земельної ділянки (стаття 33 Закону України «Про оренду землі»), такі договори неможливо вважати поновленими на той самий строк та на тих самих умовах, на які вони були укладені, що також підтверджує відсутність додаткових угод щодо продовження раніше діючих договорів оренди;
- враховуючи, що договори оренди розірвано 14 грудня 2012 року, а нові договори від 14 грудня 2012 року №12525 та №12526 ТОВ «Індеко» зареєстровано 23 жовтня 2013 року, за період з 01.01.2013 по 22.10.2013 року товариство є платником земельного податку (відповідно до статті 270 Податкового кодексу України, статті 206 Земельного кодексу);
- 23 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року товариство є платником орендної плати за земельні ділянки відповідно до нових договорів, зареєстрованих від 23 жовтня 2013 року з урахуванням статті 288 Податкового кодексу України;
- в ході розгляду скарги, згідно з наданими документами (договори оренди, витяги з рішення Дніпродзержинської міської ради, витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок та лист Держкомземства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області) та ІС «Податковий блок» встановлено, що фактично по ТОВ «Індеко» занижене грошове зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб повинно складати у розмірі 40881,56 грн., у тому числі за IV квартал 2012 року у розмірі 26615 грн. та за 2013 рік у розмірі 14267 грн.
- з урахуванням викладеного, перевіряючими невірно проведено розрахунок орендної плати за землю з юридичних осіб та визначено суму заниженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю.
17.02.2015 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області рішенням про результати розгляду скарг №1365/10/04-36-10-07-14 (т.1, а.с.166-167):
- залишає без змін податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської ОДПІ від 11 грудня 2014 року №0004092201 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11119,50 грн. (основний платіж 7413 грн., штрафні (фінансові) санкції - 3706,50 грн.), а скаргу платника податків на зазначене податкове повідомлення-рішення - без задоволення;
- скасовує податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської ОДПІ від 11 грудня 2014 року №0004072201, про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 327282 грн. (основний платіж 218188 грн., штрафні (фінансові) санкції 109094 грн.), а в іншій частині скаргу платника податків на зазначене податкову повідомлення-рішення залишає без задоволення;
- скасовує податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської ОДПІ від 11 грудня 2014 року №0004082201 про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 168002,25 грн. (основний платіж 134402 грн., штрафні (фінансові) санкції 33600,25 грн.), а в іншій частині скаргу платника податків на зазначене податкову повідомлення-рішення залишає без задоволення.
Відповідач 20.03.2015 року на підставі рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області рішенням про результати розгляду скарг №1365/10/04-36-10-07-14 від 17.02.2015 року прийняв оскаржувані, із урахуванням змін позовних вимог від 20.03.2015 року, податкові повідомлення-рішення (т.2, а.с 139-140):
- №0000682201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 22217 грн., з них за основним платежем 14812 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 7406 грн.;
- №0000702201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 51102,50 грн., з них за основним платежем 40882 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 10220,50 грн.
В судовому засіданні представник контролюючого органу пояснив, що податкові повідомлення-рішення від 11 грудня 2014 року №0004072201, №0004082201, якими здійснені нарахування сум податку на прибуток та орендної плати відкликані та виведені із інтегрованої картки платника податків (облікової картки), у зв'язку із винесенням 20.03.2015 року нових податкових повідомлень-рішень з цих видів обов'язкових платежів.
1. Вирішуючи заявлений спір щодо правомірності податкових повідомлень-рішень від 11.12.2014 року №0004092201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11119,50 грн., з них за основним платежем 7413 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 3706,50 грн., та від 20.03.2015 року №0000682201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 22217 грн., з них за основним платежем 14812 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 7406 грн., суд зазначає про наступне.
Перевіркою встановлено, що нарахування сум ПДВ та податку на прибуток здійснено у зв'язку із невизнанням факту здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами-постачальниками ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761), ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518), ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) та ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141), а саме не встановленням фактичного придбання товарів у вказаних постачальників, отже, отримано товарів на загальну суму 40534 грн. безоплатно у невстановленої особи. ТОВ «Індеко» безпідставно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ при придбанні товарів, робіт (послуг) та завищено податковий кредит на загальну суму ПДВ 7412,34 грн., у тому числі по періодах грудень 2012 року на 308,90 грн., березень 2013 року на 5272,55 грн., квітень 2013 року на 1045,89 грн., червень 2013 року на 785 грн.
По взаємовідносинам з ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761) у грудні 2012 року актом перевірки встановлено наступне:
- на підставі рахунку №17/1 від 17.12.2012 року підприємством ТОВ «Індеко» придбано у ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761) товари, поставником 18.12.2012 року виписано видаткову та податкову накладну №0121802 та №121803 відповідно на загальну суму 1050 грн., у тому числі ПДВ 175 грн.;
- поставлені наступні товари: блок липкий 75х75х100 у кількості 5 шт., на суму без ПДВ 28,75 грн., візитниця у кількості 2 шт., на суму без ПДВ 136,90 грн., лоток для паперу (горка) у кількості 5 шт., на суму без ПДВ 95,75 грн., зошит на пружині А4/95 арк. у кількості 15 шт., на суму без ПДВ 191,15 грн., папір А4х500 арк. у кількості 5 шт., на суму без ПДВ 206 грн., папка-реєстратор 5 см. у кількості 3 шт., на суму без ПДВ 73,35 грн., папка - реєстратор 7 см. у кількості 3 шт., на суму без ПДВ 73,50 грн., олівець простий «Гламур» у кількості 15 шт., на суму без ПДВ 69,60 грн.;
- проведеною перевіркою встановлено, що щодо підприємства-постачальника ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761) Дніпродзержинською ОДПІ було складено акт від 27.11.2013 року №1486/135/04-03-22-03-08/32815761 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки приватного підприємства «Ресурс-Імпорт» (код 32815761) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 року по 28.02.2013 року, згідно з документами наданими СУ фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області», яким встановлено наступне:
- - враховуючи відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної господарської діяльності, маються ознаки щодо порушення порядку займання господарською діяльністю в розумінні статті 3 Господарського кодексу України, та маються наявні ознаки що така діяльність не є господарською діяльністю в розумінні пункту 1.32 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (із змінами та доповненнями) та підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України;
- - вищевикладене дає достатні підстави вважати, що операції проведені підприємством мали ознаки нереальності;
- - у зв'язку з вищевикладеним у ПП «Ресурс-Імпорт» відсутнє, право на формування доходів (витрат)/податкових зобов'язань (податкового кредиту) по операціях з підприємствами покупцями/постачальниками;
- - у зв'язку з відсутністю доказів фактичного отримання продукції (товарів) від постачальників за період з 01.10.2010 року по 28.02.2013 року та те, що ПП «Ресурс-Імпорт» (при придбанні товару від постачальників та подальшої реалізації його покупцям) не є виробником, а є посередником «транзитером» при придбанні та подальшій реалізації продукції (робіт, послуг), тому операції по наведеним порушенням мають транзитний характер;
- - ПП «Ресурс-Імпорт» здійснювало діяльність спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних з отриманням та наданням податкової вигоди при «ймовірному» придбанні-продажу товарів від постачальників з ознакою «фіктивності» та подальшому продажу по ланцюгу постачання підприємствам-набувачам «податкової вигоди», збільшивши як суми податкових зобов'язань, так і суми податкового кредиту за період з 01.10.2010 року по 28.02.2013 року;
- товарно-транспортні накладні (дорожні листи), сертифікати якості (походження) товарів по даній операції підприємством ТОВ «Індеко» не надані у зв'язку з чим факт переміщення ТМЦ від ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761) не підтверджено.
По взаємовідносинам з ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518) у грудні 2012 року перевіркою встановлено:
- на підставі рахунку №1194 від 21.12.2012 року підприємством ТОВ «Індеко» придбано у ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518) товари, поставником 21.12.2012 року виписано видаткову та податкову накладну №1194 та №1051 відповідно на суму 803,40 грн., у тому числі ПДВ 133,90 грн.;
- зокрема, поставлений товар: біндер 51 мм у кількості 12 шт. на суму без ПДВ 18 грн., бланк «Шляховий лист легк. авто» А5 100 арк. у кількості 2 шт. на суму без ПДВ 14 грн., папір Maestro Stan A 4 80 у кількості 20 шт. на суму без ПДВ 550 грн., конверт 110х220 DL СКЛ біл. у кількості 20 шт. на суму без ПДВ 5 грн., конверт 162х229 DL СКЛ біл у кількості 25 шт. на суму без ПДВ 8,75 грн., маркер текст. кольор. у кількості 1 шт. на суму без ПДВ 3,75 грн., папка карт. на зав'язках у кількості 10 шт. на суму без ПДВ 10 грн., скріпки 25 мм три кут. (100 шт.) у кількості 10 шт. на суму без ПДВ 20 грн., Файли А4 40 мкр (100 шт.) у кількості 2 шт. на суму без ПДВ 40,00 грн.;
- па підтвердження перевезення надано товарно-транспортну накладну №425 від 21.12.2012 року, згідно якої пункт навантаження - м. Дніпропетровськ, вул. Леніна 41, пункт розвантаження м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги 120, автомобіль НОМЕР_1. Підприємством ТОВ «Індеко» було отримано товар через директора ОСОБА_6;
- проведеною перевіркою встановлено, що щодо підприємства-постачальника ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518) Дніпродзержинською ОДПІ було отримано від ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська акт від 24.01.2013 року №64/15-3/34774518 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ест Віс» (код ЄДРПОУ 34774518) з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків за вересень, жовтень 2011, січень, лютий, березень, травень, квітень, липень, червень 2012 року», в якому зазначено:
- - незнаходження суб'єкта господарювання за юридичною адресою унеможливлює отримання первинних документів для проведення зустрічної звірки;
- - у зв'язку з чим для проведення звірки використано бази даних ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська: АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України»; БД «Бест-Звіт»; АІС РПП.;
- - зустрічну звірку проведено без відома директора ТОВ «Ест Віс», оскільки з метою вручення листа-запиту від 08.01.2013 року здійснено виїзд на юридичну адресу підприємства (49044, м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Гоголя, буд.27/А кв.22) за результатами виїзду встановлено відсутність СГД за юридичною адресою. Внаслідок вищевикладеного до ВПМ ДПІ передано запит від 24.01.2013 року стосовно встановлення фактичного місцезнаходження платника податків та посадових осіб підприємства;
- - про нереальність здійснених операцій по ланцюгу постачання свідчать наступні факти: постачальники не мали можливості здійснювати організацію транспортування товарів на адресу ТОВ «Ест Віс»; відсутність виробничого обладнання, транспортних засобів та торгівельного обладнання, відсутність у контрагентів необхідних умов для здійснення господарської діяльності в частині, купівлі, продажу, реалізації, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей; операції з поставки по ланцюгу постачальники та ТОВ «Ест Віс»; не містять у суті своїй розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного (протягом місяця) придбання та продажу товарів та не спричиняють реального настання правових наслідків. Перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування та постачальники - ТОВ «Ест Віс»;
- - звіркою отриманих матеріалів не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено дефектність первинних документів та відсутність об'єктів оподаткування, та неможливість реального здійснення платником податків операцій постачальників - по ланцюгу постачання;
- сертифікати якості (походження) товарів по даній операції підприємством ТОВ «Індеко» не надано у зв'язку з чим факт отримання ТМЦ від ТОВ «Ест Віс» (код ЄДРПОУ 34774518) не підтверджено.
По взаємовідносинам з ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) у червні 2013 року перевіркою встановлено наступне:
- на підставі договору №120113 від 12.06.2013 року, підприємством ТОВ «Індеко» придбано у ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) роботи по перевірці та налаштуванню вагів для здачі в держповірку рокла, ваги 5t. Згідно умов договору виконавець ТОВ «Центровес Плюс» зобов`язується після отримання замовлення виконати необхідні ремонтні роботи або сервісне обслуговування вагового, торгівельного обладнання та передати замовнику акти виконаних робіт, а замовник оплачує вартість робіт шляхом 100% передплати;
- до договорів додаються акти здачі-прийняття виконаних робіт та податкові накладні на загальну суму 3940 грн., в тому числі ПДВ 656,67 грн. №ОУ-0000121 від 13.06.2013 року та №830 від 13.06.2013 року із зазначенням номенклатури: виїзд спеціаліста з еталоним грузом 666,66 грн. без ПДВ, підготовка та здача в держповірку вагів 5t 1566,67 грн. без ПДВ, підготовка та здача в держповірку вагів рокла 1050 грн. без ПДВ;
- в порушення пункту 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» акти або звіти (як первинні документи) не відповідають вимогам первинних документів, а саме: у наданому до перевірки акті здачі-прийняття виконаних робіт №ОУ-0000121 від 13.06.2013р. не забезпечено документального оформлення, наступних обов'язкових реквізитів - не вказане місце складання, отже, пред'явлені до перевірки паперові носії не мають статусу первинних документів;
- на підставі рахунку №СФ-0000952 від 19.06.2013 року, підприємством ТОВ «Індеко» придбано у ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) ваги електронні, постачальником виписані видаткова та податкова накладні №РН-0000710 від 25.06.2013 року та №874 від 21.06.2013 року за найменуванням товару ваги електронні ВТЕ-Центровес-6-ТЗ-ДВ на суму 770 грн., у тому числі ПДВ 128,33 грн.;
- підприємством ТОВ «Індеко» було отримано ваги електронні ВТЕ-Центровес-6-ТЗ-ДВ через ОСОБА_7 за довіреністю №183 від 25.06.2013 року;
- проведеною перевіркою встановлено, що щодо підприємства-постачальника ТОВ «Центровес плюс» (код за ЄДРПОУ 31943868) Дніпродзержинською ОДПІ було отримано від ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська акт №27002/7/22-04 від 30.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Центровес плюс» (код за ЄДРПОУ 31943868) щодо підтвердження господарських відносин із ТОВ «Імексбуд» (код 38113699) за період лютий, березень 2013 року, із ТОВ «Сєвхімбуд» (код 38350053) за період березень, квітень, травень 2013 року, із ТОВ «Полімер -Універсал» (код 37431272) за період червень 2013 року, із ТОВ «ОСОБА_4 ОСОБА_8» (код 38632066) за період червень, липень, серпень 2013р., із ТОВ «Альт-Транс» (код 38579495) за період вересень, жовтень 2013 року, із ТОВ «Оранж-М» (код 38993135) за період лютий 2014 року, із ТОВ «ОСОБА_9 Груп» ( код 38916909) за період березень 2014 року», в якому зазначчено:
- - виходячи з вищевикладеного операції з поставки по ланцюгу контрагенти-постачальники - ТОВ Центровес плюс» (ЄДРПОУ 31943868) не містять у суті своїй розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного (протягом місяця) придбання та продажу товарів та не спричиняють реального настання правових наслідків. Звіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування по ланцюгу постачання контрагенти-постачальники - ТОВ Центровес плюс» (ЄДРПОУ 31943868);
- - правочин не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, та є спробою незаконного заволодіння майном держави за рахунок не сплати податку на додану вартість, що порушує публічний порядок;
- товарно-транспортні накладні (дорожні листи), сертифікати якості (походження) товарів по даній операції підприємством ТОВ «Індеко» не надані, у зв'язку з чим факт переміщення ТМЦ від ТОВ «Центровес плюс» (код за ЄДРПОУ 31943868) не підтверджено.
По взаємовідносинам із ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141) у березні та квітні 2013 року перевіркою встановлено наступне:
- на підставі договору №32 від 01.03.2013 року, підприємством ТОВ «Індеко» придбано у ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141) електротехнічну продукцію. Постачальник за свій рахунок постачає товар на склад покупця. Постачальник із товаром зобов`язується передати покупцю всі необхідні документи, а саме: рахунок-фактуру, накладну на відвантаження, податкову накладну, товарно-транспортну накладну; сертифікат якості/сертифікат відповідності;
- до договору додані 19 видаткових накладних на загальну суму 37910,62 грн., у тому числі ПДВ 6318,44 грн. та 9 податкових накладних від 20.03.2012 року №728-733, від 01.04.2013 року №1, від 04.04.2013 року №189, від 18.04.2013 року №895;
- підприємством ТОВ «Індеко» було отримано електротехнічну продукцію через ОСОБА_10 за довіреністю №90 від 27.03.2013 року, №116 від 10.04.2013 року, №129 від 19.04.2013 року;
- проведеною перевіркою встановлено, що щодо підприємства-постачальника ТОВ «Центровес плюс» (код за ЄДРПОУ 31943868) Дніпродзержинською ОДПІ було отримано від ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві акт від 06.08.2014 року №4043/26-56-22-03-09/30783141 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Електрокомплект» (код за ЄДРПОУ 30783141) з питань дотримання податкового законодавства по фінансово - господарським взаємовідносинам з ПП «Лєпта» (код за ЄДРПОУ 31758975), ТОВ «Компанія «ОСОБА_10» (код за ЄДРПОУ 35534315), ПП «Юридична компанія «Астра Інвест» (код за ЄДРПОУ 35660504), ПП «Безпека-Комплекс» (код за ЄДРПОУ 36038201), ПП «Юридична компанія «Форт» (код за ЄДРПОУ 36309459), ТОВ «Алві Груп» (код за ЄДРПОУ 36411171), ТОВ «Діджітал Технолоджі» (код за ЄДРПОУ 37146262), ТОВ «Атласс Компані» (код за ЄДРПОУ 37200392), ПП «Марсбуд» (код за ЄДРПОУ 38347350), ТОВ «Відео Арт» (код за ЄДРПОУ 38546784) та ТОВ «Вікома-Трейд» (код за ЄДРПОУ 38546826) за період з 01.01.2011 по 30.06.2014»:
- - співробітниками ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві 24.07.2014 року було здійснено вихід за адресою ПП «Електрокомплект» (код за ЄДРПОУ 30783141) для вручення наказу від 24.07.2014 року та пред'явлення направлення на перевірку від 24.07.2014 року, але на момент виходу співробітників посадові особи ПП «Електрокомплект» (код за ЄДРПОУ 30783141) за зазначеною адресою були відсутні, про що складено акт від 24.07.2014 року. Зв`язатися з посадовими особами ПП «Електрокомплект» (код за ЄДРПОУ 30783141) в процесі перевірки не вдалося. Запит на встановлення місцезнаходження суб'єкта господарювання направлений до СУ ФР ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві службовою запискою від 24.07.2014 року;
- товарно-транспортні накладні (дорожні листи), сертифікати якості (походження) товарів по даній операції підприємством ТОВ «Індеко» не надані у зв'язку з чим факт переміщення ТМЦ від ПП «Електрокомплект» (код за ЄДРПОУ 30783141) не підтверджено;
- взаємовідносини ТОВ «Індеко» з зазначеними постачальниками вважаються нікчемним правочином.
Згідно акту перевірки, визначальним фактором для формування податкового кредиту платником податку на додану вартість та витрат, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування є подальше використання таких товарів (основних фондів) в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такої особи - платника податку. Враховуючи отриману податкову інформацію визначену в актах отриманих від інших ДПІ, перевіркою встановлено «нереальність» проведення господарських операцій між ТОВ «Індеко» та підприємствами-постачальниками ПП «Ресурс-Імпорт» (код ЄДРПОУ 32815761) та ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518) у грудні 2012 року, ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) у червні 2013 року, ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141) у березні, квітні 2013 року та встановлено здійснення операцій пов'язаних з отриманням податкової вигоди.
Вирішуючи спір по суті суд виходить із того, що відповідно до пункту 73.5 статті 75 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає «Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі - Порядок №1232).
Зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка.
Таким чином, суд зазначає, що проведення звірки згідно Порядку №1232 можливо лише у випадку отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті.
У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає ОСОБА_2 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 3) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Реалізація матеріалів проведеної зустрічної звірки полягає у тому, що останні підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС та долучаються до матеріалів такої перевірки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що контролюючий орган при проведенні зустрічних звірок контрагентів позивача фактично не мав підстав здійснювати будь-які висновки при проведенні звірки окрім факту неможливості її проведення.
Натомість, контролюючий орган по взаємовідносинам позивача із ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518), ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868), ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141) здійснив встановлення порушень податкового законодавства із використанням висновків актів про неможливість проведення перевірки та здійснив власні висновки, прийнявши в подальшому оскаржувані податкові повідомлення-рішення, що є помилковим.
Фактично податкові органи при проведенні звірки були позбавлені можливості перевірити первинні документи господарської діяльності контрагентів, вказані акти не можуть бути безумовною підставою для визнання господарських операцій між позивачем та їх контрагентами такими, що не мали фактичного виконання, якщо їх реальність підтверджується відповідними документами.
Вирішуючи спір, суд виходить із того, що об'єктом оподаткування є певні операції між конкретними суб'єктами господарювання, а не договори/правочини, укладені між ними.
Відсутність особи за місцезнаходженням, відсутність можливості перевірити первинні документи після закінчення оподатковуваних операцій проведених раніше, не є самостійними і достатніми підставами для визнання угод недійсними (фіктивними) або встановлення порушення платником податків правил оподаткування, визнання операцій безтоварними.
Тільки встановлення мети та факту порушення публічного порядку, ухилення від оподаткування або створення умов для порушення чинного законодавства, відсутності наміру здійснити реальну господарську операцію та її нездійснення із штучним складанням первинних документів може служити підставами для вирішення питання про визнання недійсними (фіктивними) угод у встановленому законом порядку або підставами для визнання операцій безтоварними (штучними).
Для вирішення спору по суті та надання оцінки правомірності проведення позивачем податкового обліку, суд перевіряє відповідність вимогам законодавства первинних документів, їх наявність, що вимагається нормативно-правовими актами та безпосередньо укладеними угодами.
Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства, а первинний документ містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 вказаного Закону визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання послуг. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
При цьому, відповідно до підпункту 198.6 статті 189 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 Кодексу), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.
Згідно підпункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Також належить враховувати вимоги «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88. Так, відповідно до пунктів 2.4, 2.14 - 2.16 Положення, первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити, у тому числі: зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Суд зазначає, що матеріалів справи вбачається наявність первинних документів, які необхідні для здійснення податкового обліку спірних операцій, які підтверджують правовідносини між позивачем та заявленими контрагентами.
Позивачем пояснено, що при перевезенні канцелярських приналежностей ПП «Ресурс-Імпорт» перевезення здійснено згідно подорожнього листа службового автомобіля СБЛ №236069 від 18.12.2012 року, належного ТОВ «Індеко» державний №АЕ44038ЕА. При цьому суд погоджується із доводом позивача, про те, що в даному випадку відсутність сертифікатів якості на канцелярські товари не свідчить про безтоварність операцій, та наявність таких сертифікатів не є необхідним для підтвердження реальності підтвердження операцій.
Доводи контролюючого органу про відсутність сертифікатів якості на канцелярські приналежності, придбані у ТОВ «ЕСТ ВІС» (код ЄДРПОУ 34774518), у тому числі за наявності ТТН, є також недостатніми для висновку про безтоварність таких операцій.
Вимога контролюючого органу по операціям із ТОВ «Центровес Плюс» (код ЄДРПОУ 31943868) в частині відсутності у акті здачі-прийняття виконаних робіт №ОУ-0000121 від 13.06.2013 року місця його складання, у зв'язку із чим здійснений висновок що всі пред'явлені до перевірки паперові носії не мають статусу первинних документів, є помилковим, оскільки лише таке зауваження не є достатньою та необхідною ознакою безтоварності операцій. Крім того, місце складання зазначено у вказаному акті, копія якого долучена до матеріалів справи. Доставка вагів відбувалась автотранспортом ТОВ «Індеко» державний №АЕ0015АХ подорожній листі №32/6 від 25.06.2013 року.
Щодо доводів відповідача про безтоварність операцій позивача із ПП «Електрокомплект» (код ЄДРПОУ 30783141) суд зазначає, що такі доводи за наявності поданих первинних документів, побудованих на висновках актів про неможливість проведення зустрічної звірки, є помилковими.
З огляду на викладене, суд вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення такими, що підлягають скасуванню, а позов в цій частині підлягає задоволенню.
2. Вирішуючи по суті спір щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 20.03.2015 року№0000702201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 51102,50 грн., з них за основним платежем 40882 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 10220,50 грн., суд зазначає, що заявлений спір точиться щодо:
- застосування до спірних правовідносин розміру орендної плати не нижче розміру, встановленого підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України;
- застосування до спірних правовідносин пільги щодо земельного податку в розмірі 30%;
- наявності у контролюючого органу довідок із державного земельного кадастру для обчислення розміру плати за землю від 22.11.2013 року за нововідведеними (впорядковуваними) земельними ділянками та відсутності даних щодо розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходились ьу користування позивача до 14.12.2013 року.
Актом перевірки встановлено наступне:
- відповідно до додаткової угоди №2022 від 03.12.2009 року до договору оренди земельної ділянки укладеного від 04.12.2001 року №0234 між ТОВ «Індеко» та Дніпродзержинською міською радою, підприємству ТОВ «Індеко» надано у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 1,1324 га, розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20, для розміщення виробничо-складських будівель. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена у договорі - 3332700 грн. та до додаткової угоди №2023 від 03.12.2009 року до договору оренди земельної ділянки укладеного від 20.11.2002 року №0602 між ТОВ «Індеко» та Дніпродзержинською міською радою, підприємству ТОВ «Індеко» надано у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,4519 га, розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20а для розміщення виробничого приміщення і складу та адміністративно - побутового корпуса. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена у договорі - 1329960,54 грн.;
- Дніпродзержинською міською радою, відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу, були подані переліки орендарів, з якими укладені договори оренди землі у перевіряємому періоді, серед яких враховано ТОВ «Індеко» по вказаній земельній ділянці. Підприємство ТОВ «Індеко» продовжує у періоді з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року користуватись земельними ділянками, акт прийому-передачі земельних ділянок щодо її повернення Дніпродзержинській міській раді не складався. Згідно пункту 2 договорів від 04.12.2001 року №0234 та від 20.11.2002 року №0602 у разі не подовження строку оренди земельних ділянок орендар протягом місяця повертає земельні ділянки орендодавцю;
- у зв'язку з викладеним, ТОВ «Індеко» за період після закінчення строку дії договорів оренди до поновлення (укладання нових) договорів оренди земельних ділянок є платником орендної плати за землю відповідно до умов попереднього договору, а саме 3% нормативної грошової оцінки земельних ділянок площею 1,1324 га та 0,4519 га;
- Дніпродзержинською ОДПІ на запит від 12.11.2014 року №8367/04-03-22-01-15 до Відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську отримано відповідь від 21.11.2014 року №1/04-3592, в якій зазначено, що у періоді з 01.07.2011 року по 01.01.2014 року нормативна грошова оцінка не змінювалась, відповідно до рішення від 15.12.2010 року №07-02/VI Дніпродзержинської міської ради діяла до набрання чинності нової грошової оцінки, затвердженої рішенням міської ради від 12.07.2013 року №842-38/VI, яка вступила в силу з 01.01.2014 року.
- нормативна грошова оцінка одиниці площі (кв.м.) земельної ділянки у періоді з 01.07.2011 року по 01.01.2014 року, складає 535,66 грн.;
- перевіркою встановлено, що ТОВ «Індеко» у IV кварталі 2012 року у розрахунку орендної плати використовує нормативну грошову оцінку у сумі 3332700 грн. відповідно до додаткової угоди №2022 від 03.12.2009 року до договору оренди земельної ділянки укладеного від 04.12.2001 року №0234 (земельна ділянка площею 1,1324 га) та у сумі 1329960,54 грн. відповідно до додаткової угоди №2023 від 03.12.2009 року до договору оренди земельної ділянки укладеного від 20.11.2002 року №0602 (земельна ділянка площею 0,4519 га), таким чином нормативна грошова оцінка одиниці площі (кв.м.) земельної ділянки складає 311,67 грн.;
- ТОВ «Індеко» не здійснювало перерахунок орендної плати за землю відповідно до змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.07.2011 року з обов'язковим наданням цих витягів до Дніпродзержинської ОДПІ, згідно якої нормативна грошова оцінка одиниці площі (кв.м.) земельної ділянки складає 535,66 грн.;
- у 2013 році ТОВ «Індеко» у розрахунку орендної плати використовує нормативну грошову оцінку у сумі 62457,63 грн. (земельна ділянка площею 0,1166 га) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2150 від 22.11.2012 року, виданого Управлінням Держкомзему у м. Дніпродзержинськ, та у сумі 7680731,23 грн. (земельна ділянка площею 1,4339 га) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2149 від 22.11.2012 року виданого Управлінням Держкомзему у м. Дніпродзержинськ, таким чином нормативна грошова оцінка одиниці площі (кв. м.) земельної ділянки складає 535,66 грн.
Рішенням про розгляд заперечень встановлено наступне (т.1 а.с.152):
1) у 4 кварталі 2012 року річна сума орендної плати згідно поданої декларації складає:
- 10563,29 грн. за земельну ділянку площею 0,4519 га із річною грошовою оцінкою земельної ділянки 2420647,54 грн., отже, розрахункова орендна плата складає 18154,52 грн., розбіжність складає 7591,57 грн.;
- 26470,05 грн. за земельну ділянку площею 1,1324 га із річною грошовою оцінкою земельної ділянки 6065813,84 грн., отже, розрахункова орендна плата складає 45493,60 грн., розбіжність складає 19023,55 грн.;
2) у 2013 році, із врахуванням подання уточнюючих розрахунків від 14.11.2013 року №9073130706 та №9073130537 (якими зменшено суму орендної плати за рахунок зменшення податкового періоду та нараховано податок за землю у зв'язку із реєстрацією договору оренди):
- річна сума орендної плати згідно поданої декларації складає 2503,32 грн., а земельного податку - 5053,64 грн. за земельну ділянку площею 0,1166 га із річною грошовою оцінкою земельної ділянки 624571,63 грн., отже, розрахункова орендна плата складає 18737,15 грн., розбіжність складає 11180,19 грн.;
- річна сума орендної плати згідно поданої декларації складає 30784,87 грн., а земельного податку - 62148,65 грн. за земельну ділянку площею 1,4339 га із річною грошовою оцінкою земельної ділянки 7680731,23 грн., отже, розрахункова орендна плата складає 230421,94 грн., розбіжність складає 137188,12 грн.;
3) разом по розрахунку по двох земельних ділянках річна сума орендної плати згідно поданих декларацій складає 70312,53 грн., а земельного податку - 70232,29 грн. отже, розрахункова орендна плата складає разом 312807,21 грн., розбіжність складає 175283,73 грн.
Доводи Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, викладені у рішенні про результати розгляду скарг №1365/10/04-36-10-07-14 від 17.02.2015 року (т.1, а.с.155-167), наведені судом вище, та полягають у відсутності підстав вважати поновленими на той самий строк та на тих самих умовах, на які вони були укладені, первісні договори, оскільки йдеться про зміну меж земельних ділянок та перегляд їх цільове призначення. У зв'язку із цим вищестоящий контролюючий орган зазначив, що:
- договори оренди розірвано 14 грудня 2012 року;
- нові договори від 14 грудня 2012 року №12525 та №12526 ТОВ «Індеко» зареєстровано 23 жовтня 2013 року;
- за період з 01.01.2013 по 22.10.2013 року товариство є платником земельного податку відповідно до статті 270 Податкового кодексу України, статті 206 Земельного кодексу;
- з 23 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року товариство є платником орендної плати за земельні ділянки відповідно до нових договорів, зареєстрованих від 23 жовтня 2013 року з урахуванням статті 288 Податкового кодексу України;
- фактично занижене грошове зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб повинно складати 40881,56 грн., у тому числі за IV квартал 2012 року у розмірі 26615 грн. та за 2013 рік у розмірі 14267 грн.
Вирішуючи спір щодо нарахування плати за землю, суд виходить із наступного.
04.12.2001 року ТОВ «Індеко» було укладено договір оренди за №0234 з Дніпродзержинською міською радою (т.2, а.с.2-12):
- на земельну ділянку площею 1,1324 га розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20, для розміщення виробничо-складських будівель на підставі рішення виконкому міської ради від 06.11.2001 року №481 (т.2, а.с.9);
- категорія землі - землі промисловості;
- грошова оцінка землі - 2665171 грн.;
- термін дії договору з 04.12.2001 року по 06.11.2011 року;
- згідно довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки остання складає 1,1324 га, її базова вартість дорівнює 116,626 х 1,6817 грн./м.кв, із врахуванням коефіцієнту оціночної зони 1,2, помноженого на площу ділянки, її вартість визначена в розмірі 1665171 грн. (т.2, а.с.8);
- 03.12.2009 року сторонами укладено додаткову угоду №2022, згідно якої нормативна оцінка земельної ділянки складає 3332700,41 грн., згідно розрахунку за ділянку площею 1,1324 із добутком коефіцієнтів індексації за попередні роки в розмірі 1,2502, розмір орендної плати складає 3% від нормативної грошової оцінки, та дорівнює 99981 грн. (т.2, а.с.23-24);
- згідно довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки остання складає 1,1324 га, її базова вартість дорівнює 93,504 грн./м.кв, із врахуванням коефіцієнту оціночної зони 1,2, коефіцієнту індексації 1,2502 помножених на площу ділянки, її вартість визначена в розмірі 3332700,41 грн. (т.2, а.с.25).
20.11.2002 року ТОВ «Індеко» було укладено договір оренди за №0602 з Дніпродзержинською міською радою (т.2, а.с.13-28):
- на земельну ділянку площею 0,4519 га розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20а для розміщення виробничого приміщення і складу та адміністративно-побутового корпуса;
- кадастровий 1210436300:03:036:0017;
- категорія земельної ділянка: землі промисловості, комерційного використання і громадського призначення;
- грошова оцінка землі - 1084634 грн.;
- термін дії договору з 20.11.2002 року по 27.09.2012 року;
- згідно довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки остання складає 0,4519 га, її базова вартість дорівнює 116,626 х 1,715 грн./м.кв, із врахуванням коефіцієнту оціночної зони 1,2, помноженого на площу ділянки, її вартість визначена в розмірі 1084634 грн. (т.2, а.с.19);
- 03.12.2009 року сторонами укладено додаткову угоду №2023, згідно якої нормативна оцінка земельної ділянки складає 1329960,54 грн., згідно розрахунку за ділянку площею 0,4519 із добутком коефіцієнтів індексації за попередні роки в розмірі 1,2502, розмір орендної плати складає 3% від нормативної грошової оцінки, та дорівнює 39898,80 грн. (т.2, а.с.23-24);
- згідно довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки остання складає 04519 га, її базова вартість дорівнює 93,504 грн./м.кв, із врахуванням коефіцієнту оціночної зони 1,2, коефіцієнту індексації 1,2502 помножених на площу ділянки, її вартість визначена в розмірі 1329960,54 грн. (т.2, а.с.28).
29 липня 2011 року за №207 ТОВ «Індеко» було подано до Дніпродзержинської міської ради заяву (клопотання) від про оформлення (переоформлення) права користування земельними ділянками, в якій з метою впорядкування території та приведення технічної документації у відповідність, просило переоформити документи на землекористування (т.2, а.с.29).
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 24.10.2012 року №567-28/VІ вирішено надати в користування ТОВ «Індеко» (т.2, а.с.31, 34):
- за адресою вул. Горобця 20А земельну ділянку загальною площею 1,4339 га для розміщення виробничо-складського комплексу із земель ТОВ «Індеко»;
- за адресою вул. Горобця 20 земельну ділянку загальною площею 0,1166 га для розміщення адміністративно-побутового комплексу площею 0,1166 га із земель ТОВ «Індеко», 0,0338 га. повернути до земель міської ради.
Додатковими угодами №4388 від 14.12.2014 року та № 4389 у зв'язку із приведенням договірної документації на землекористування у відповідність до вимог законодавства сторони прийшли до взаємної згоди розірвати договори оренди земельної ділянки від 06.12.2001 року №0234 та від 27.11.2002 року №0602 (т.2, а.с.30, 33).
14.12.2014 року ТОВ «Індеко» з Дніпродзержинською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки за №12525 (т.2, а.с.53-62):
- на земельну ділянку площею 0,1166 га розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20 для розміщення адміністративно-побутового комплексу;
- підставою для надання є рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.10.2012 року №567-28/VІ;
- нормативна грошова оцінка ділянки від 22.11.2012 року становить 624571,63 грн.;
- цільове призначення: землі промисловості;
- згідно розрахунку розміру орендної плати за ділянку площею 0,1166 із добутком коефіцієнтів індексації за попередні роки в розмірі 1,22, розмір орендної плати складає 3% від нормативної грошової оцінки в розмірі 624571,63 грн., та дорівнює на дату укладення договору та до 31.12.2013 року - 13116 грн., а розмір земельного податку з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року - 4372 грн.; такий розрахунок складений на підставі Рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VІ (т.2, а.с.59);
- згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2150 від 22.11.2012 року (т.2 а.с.60-63):
- - оцінка проведена станом на 19.11.2012 року, щодо земельної ділянки за адресою вул. Горобця 20, замовнику ТОВ «Індеко»;
- - середня вартість земельної ділянки 202,37 грн./кв.м.;
- - економіко-планувальна зона/оціночний квартал 164;
- - коефіцієнт Км2 - 2,26;
- - локальний коефіцієнт у санітарно-захисній зоні - 0,8;
- - сукупний коефіцієнт Км3 - 0,8;
- - землі промисловості - 1,2;
- - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,22;
- - площа ділянки: землі промисловості: 0,1166 га;
- - нормативно грошова оцінка: землі промисловості: 324571,63 грн;.
- - усього щодо земель загальною площею 0,1166 га нормативно грошова оцінка земельної ділянки 624571,63 грн.
14.12.2014 року ТОВ «Індеко» з Дніпродзержинською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки за №12526 (т.2, а.с.41-53):
- на земельну ділянку площею 1,4339 га розташовану за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 20а для розміщення виробничо-складського комплексу;
- підставою для надання є рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.10.2012 року №567-28/VІ;
- нормативна грошова оцінка ділянки від 22.11.2012 року становить 7680731,23 грн.;
- цільове призначення: землі промисловості;
- згідно розрахунку розміру орендної плати за ділянку площею 0,4339 із добутком коефіцієнтів індексації за попередні роки в розмірі 1,22, розмір орендної плати складає 3% від нормативної грошової оцінки в розмірі 7680731,23 грн., та дорівнює на дату укладення договору та до 31.12.2013 року - 161295,36 грн., а розмір земельного податку з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року - 53765,12 грн.; такий розрахунок складений на підставі Рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VІ (т.2, а.с.43);
- згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2149 від 22.11.2012 року (т.2, а.с.49):
- - оцінка проведена станом на 19.11.2012 року, щодо земельної ділянки за адресою вул. Горобця 20а, замовнику ТОВ «Індеко»;
- - середня вартість земельної ділянки 202,37 грн./кв.м.;
- - економіко-планувальна зона /оціночний квартал 164;
- - коефіцієнт Км2 - 2,26;
- - локальний коефіцієнт у санітарно-захисній зоні - 0,8;
- - сукупний коефіцієнт Км3 - 0,8;
- - землі промисловості - 1,2;
- - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,22;
- - площа ділянки: землі промисловості: 1,4339 га;
- - нормативно грошова оцінка: землі промисловості: 7680731,23 грн;.
- - усього щодо земель загальною площею 1,4339 га нормативно грошова оцінка земельної ділянки 7680731,23 грн.
14.12.2012 року складено акти приймання-передачі земельних ділянок за договорами №12525 та №12526 (т.2, а.с.50, 61).
Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди земельними ділянками за договорами від 14.12.2012 року №12526 та № 12525 зареєстровано 23.10.2013 року (т.2, а.с.51, 61).
15.02.2012 року ТОВ «Індеко» подало до Дніпродзержинської ОДПІ за уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік (т.2 а.с.70-74), відповідно до якої визначило орендну плату:
- за земельну ділянку площею 15843 кв.м.;
- із нормативною грошовою оцінкою 311,67 грн./м.кв.;
- ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 3%;
- річна сума 148133,63 грн., щомісячні платежі по 12344,47 грн., у грудні 12344,46 грн.
Згідно додатку №2 до податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік за №9005487862 від 15.02.2012 року визначені відомості про наявні земельні ділянки:
- договір від 04.12.2001 року, нормативна грошова оцінка 311,67 грн., площа земельної ділянки 11324 грн., вул. Горобця, 20;
- договір від 27.11.2001 року, нормативна грошова оцінка 311,67 грн., площа земельної ділянки 4519 грн., вул. Горобця, 20, 20а.
03.03.2012 року ТОВ «Індеко» подало до Дніпродзержинської ОДПІ за №9005487862 податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік (т.2, а.с.65-69), відповідно до якої визначило орендну плату за земельні ділянки:
1) за земельну ділянку площею 11324 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 311,67 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 3%; річна сума 105880,53 грн., щомісячні платежі по 8823,38 грн., у грудні 8823,35 грн.;
2) за земельну ділянку площею 4519 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 311,67 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 3%; річна сума 42253,10 грн., щомісячні платежі по 3521,09 грн., у грудні 3521,11 грн.
25.01.2013 року ТОВ «Індеко» подало до Дніпродзержинської ОДПІ за нову звітну податкову декларацію з плати за землю за 2013 рік (т.2 а.с.75-78), відповідно до якої визначило земельний податок за земельні ділянки в річному розмірі 83053,97 грн., по 6921,16 щомісячно, а у грудні 6921 грн., за земельні ділянки, отримані згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.10.2012 року №567-28/VІ:
1) за земельну ділянку площею 14339 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 535,66 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; річна сума 76808,29 грн., щомісячні платежі по 6400,69 грн., у грудні 6400,70 грн.;
2) за земельну ділянку площею 1166 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 535,66 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; річна сума 6245,68 грн., щомісячні платежі по 520,47 грн., у грудні 520,51 грн.
13.11.2013 року ТОВ «Індеко» подало до Дніпродзержинської ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2013 рік (т.2, а.с.79-83), відповідно до якої визначило земельний податок за земельні ділянки з урахуванням уточнень з 23.10.2013 року за земельні ділянки, отримані згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.10.2012 року №567-28/VІ, якими:
1) по земельній ділянці площею 14339 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 535,66 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; зменшив річну суму до 76808,29 грн., зменшив платіж за жовтень до 4542,43 грн.; виключив нараховані платежі за листопад та грудень 2013 року;
2) за земельну ділянку площею 1166 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 535,66 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; зменшив річну суму до 6245,08 грн., зменшив платіж за жовтень до 369,37 грн.; виключив нараховані платежі за листопад та грудень 2013 року.
13.11.2013 року ТОВ «Індеко» подало до Дніпродзержинської ОДПІ нову звітну податкову декларацію з плати за землю за 2013 рік з 23.10.2013 року (т.2, а.с.84-88), відповідно до якої визначило орендну плату за земельні ділянки за земельні ділянки:
1) по земельній ділянці площею 14339 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 1124,87 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; визначав річну суму в розмірі 30784,87 грн., встановив платіж за жовтень в розмірі 3902,31 грн., за листопад та грудень по 13441,28 грн.;
2) за земельну ділянку площею 1166 кв.м., із нормативною грошовою оцінкою 1124,87 грн./м.кв.; ставка податку 1%, коефіцієнт до збільшення 0%; визначив річну суму в розмірі 2503,32 грн., встановив платіж за жовтень в розмірі 317,32 грн., за листопад та грудень по 1093 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
При цьому, згідно частини 2 цієї статті плата за землю справляється відповідно до закону, а з 1 січня 2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України закріплено принцип «загальності оподаткування», тобто, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом України, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Податком є обов'язковий безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податків відповідно до Податкового кодексу України. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків (пункт 36.3. статті 36 Податкового кодексу України).
Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 9, підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі статтями 269 та 270 Податкового кодексу України платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За загальним правилом, визначеним пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Пунктами 288.2 та 288.3 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Надаючи оцінку нарахуванням орендної плати за 2012 рік, суд погоджується із доводом контролюючого органу та зазначає, що при визначенні орендної плати мав бути застосований розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який введений в дію з 01.07.2011 року та який застосовувався для визначення плати за землю виходячи із її базової вартості в межах міста в розмірі 202,37 грн. за 1 кв.м. на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року №07-02/VI.
Відповідно до статті 144 Конституції України рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Дані державного земельного кадастру це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
З матеріалів вбачається, що при розрахунку суми орендної плати за 4 квартал 2012 року контролюючий орган використав інформацію про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 0,4519 га та 1,1324 га, що фактично використовувались до 14.12.2012 року на підставі первинно укладених договорів, виходячи відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 0,1166 га та 0,4339 га, визначену у витягах від 22.11.2012 року.
Дніпродзержинська ОДПІ в порядку частини другої пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України направила 12.11.2014 року відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську запит №8367/04-03-22-01-15 про надання інформації про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок по ТОВ «Індеко» станом на 01.01.2012 року, 01.01.2013 року та на 01.01.2014 року.
У відповідь на вказаний запит 21.11.2014 року відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську листом за вих.№1/04-3592:
- повідомив, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок станом на 01.01.2012 року по вул. Горобця 20, землі промисловості, площею 0,1166 складає 624571,63 грн., по вул. Горобця 20а, землі промисловості, площею 1,4339 складає 7680731,23 грн.;
- надав копії витягів №494 та №499 від 11.02.2014 року, складені станом на 10.02.2014 щодо земельних ділянок площею 0,1166 га вартістю 233990,25 грн. та 0,4339 га вартістю 2879988,15 грн.
- надав копії витягів №2149 та №2150 від 22.11.2014 року, складені станом на 19.11.2021 щодо земельних ділянок площею 0,1166 га вартістю 624571,63 грн. та 0,4339 га вартістю 7680731,23 грн.
Фактично відповідач запитав інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю за 2012 рік щодо земельних ділянок площею 0,4519 га та 1,1324 га, проте відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську не надав такі відомості контролюючому орган, обмежившись повідомленням про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, переданих в користування з 14.12.2014 року.
Відповідач фактично не отримав дані державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок площею 0,4519 га та 1,1324 га, що знаходились у користуванні платника податків до 14.12.2012 року; здійснив такий розрахунок на підставі даних щодо нормативної вартості земельних ділянок із іншими характеристиками, зокрема площею 0,1166 га та 0,4339 га., самостійно обрахувавши вартість одноко квадратного метру, не встановивши наявність/відсутність певних коефіцієнтів, що впливають на нормативну грошову оцінку конкретної земельної ділянки; здійснив розрахунок за період з 1 жовтня 2013 року, коли як витяги складені 22.11.2013 року.
Суд зазначає, що отримані дані державного земельного кадастру не містять нормативної грошової вартості земельних ділянок площею 0,4519 га та 1,1324 га, не визначають вартість одного квадратного метру таких ділянок.
З огляду на викладене, суд зазначає, що контролюючий орган здійснив нарахування сум орендної плати за період з 01.10.2012 року по 13.12.2012 року за відсутності достовірних та необхідних згідно закону даних державного земельного кадастру щодо земельних ділянок, які використовувались платником податків у період до 14.12.2014 року.
За наявності у майбутньому таких відомостей контролюючий орган вправі в межах строку давності здійснити відповідні нарахування.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Таким чином, платник податків мав сплачувати орендну плату за період до 13.12.2012 року включно виходячи із розміру земельних ділянок площею 0,4519 га та 1,1324 га.
Починаючи з 14.12.2012 року та до дати реєстрації договорів оренди мав би бути нарахований податок на землю, оскільки 14.12.2012 року укладено нові договори та фактично платником податку отримано в користування за актами впорядковувані земельні ділянки площею 0,1166 га та 1,4339 га., що підтверджується актами прийняття-передачі та встановлення у натурі меж таких земельних ділянок.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Податкового кодексу України подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є згідно пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України.
Таким чином, платник податків мав самостійно визначити плату за землю у вигляді податку за період з 14.12.2012 року по 31.12.2012 року, шляхом відповідного декларування.
Судом встановлено, що податок на землю був нарахований самостійно платником податків за період з 01.01.2013 року, при цьому камеральні перевірки контролюючим органом не проводились, акти за їх результатами не складались.
Оскільки контролюючий орган здійснив донарахування плати за землю у вигляді орендної плати, за період, коли мав бути нарахований податок на землю, суд не може визнати таке нарахування правомірним, однак не може самостійно здійснити відповідний розрахунок, оскільки у суду відсутні підстави для самостійного визначення плати за землю у вигляді податку на землю.
З огляду на викладене, є протиправним донарахування відповідачем сум орендної плати за 4 квартал 2012 року в розмірі 26615 грн.
Надаючи оцінку нарахуванням сум орендної плати за 2013 рік в розмірі 14267 грн., а фактично за період з 23.10.2013 року, дати реєстрації договорів оренди, до 31.12.2013 року, суд зазначає, що проведені нарахування виключають право платника податків на отримання 30% пільги зі сплати орендної плати, що є помилковим.
За земельну ділянку площею 0,1166 га за період з 23.10.2013 року по 31.12.2013 року (2 місяці та 9 днів):
- на підставі договору оренди підприємством нараховано 2503,32 грн. (624571,63 грн. норм.грош.оцін. х 3/100 = 18737,16 грн. річний розмір орендної плати - 5621,16 грн. тридцативідсоткова пільга = 13116 грн. річна сума орендної плати із врахуванням пільги; (13116 грн./12 міс. х 2 міс.) + (13116 грн./12міс./31день х 9днів) = 2503,32 грн.
- без врахування пільги контролюючим органом нараховано 3576,18 грн. (624571,63 грн. норм.грош.оцін. х 3/100 = 18737,16 грн. річний розмір орендної плати; (18737,16 грн./12 міс. х 2 міс.) + (18737,16 грн./12міс./31день х 9днів) = 3576,18 грн.
За земельну ділянку площею 1,4339 га за період з 23.10.2013 року по 31.12.2013 року (2 місяці та 9 днів):
- на підставі договору оренди підприємством нараховано 30784,87 грн. (7860731,23 грн. норм.грош.оцін. х 3/100 = 230421,93 грн. річний розмір орендної плати - 69126,57 грн. тридцативідсоткова пільга = 161295,36 грн. річна сума орендної плати із врахуванням пільги; (161295,36 грн./12 міс. х 2 міс.) + (161295,36 грн./12міс./31день х 9днів) = 30784,87 грн.;
- без врахування пільги контролюючим органом нараховано 43978,38 грн. (7860731,23 грн. норм.грош.оцін. х 3/100 = 230421,93 грн. річний розмір орендної плати; (230421,93 грн./12 міс. х 2 міс.) + (230421,93 грн./12міс./31день х 9днів) = 43978,38 грн.
Різниця між сумою орендної плати, нарахованої відповідачем та нарахованої платником податків дорівнює 14266,78 грн. (= 47554,56 грн. - 33288,19 грн.).
Відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки дані стосовно наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.
Так, рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VІ «Про плату за землю», встановлено коефіцієнти для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада; вирішено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року; установлено з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, згідно із додатком; визначено розмір річної орендної плати у місті у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням. Згідно економіко-планувальної зони 164, в якій знаходяться спірні земельні ділянки, пільга, яка надається визначена в розмірі 30% (т.2, а.с.26-39).
Відповідно до статті 144 Конституції України рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Помилковість висновку контролюючого органу щодо відсутності у платника податку права на пільгу, встановлено органом місцевого самоврядування, при внесенні плати за землю у вигляді орендної плати суд вбачає із системного аналізу норм Розділу ХІІІ «Плата за землю» Податкового кодексу України.
Так, у вказаному Розділі норми викладені у наступному порядку:
- із статті 269 по статтю 284 Кодексу включно йдеться про земельний податок;
- із статті 285 по статтю 287 Кодексу включно йдеться про плату за землю;
- стаття 288 Кодексу визначає орендну плату;
- стаття 289 Кодексу визначає індексацію нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру податку та орендної плати;
- стаття 290 визначає порядок зарахування до бюджетів плати за землю.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Таким чином, норми статті 284 Податкового кодексу України, які визначають право надання наданих пільг зі сплати земельного податку, мають застосовуватися при обчисленні орендної плати.
Згідно підпункту 288.5.1. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України орендна плата для інших категорій земель не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Оскільки розмір земельного податку, що встановлюється Розділом ХІІ Податкового кодексу України розраховується із урахуванням пільг, наданих органами місцевого самоврядування статті відповідно до 284 Кодексу, суд дійшов висновку, що орендна плата має бути не меншою трикратного розміру податку на землю, що враховує наявні пільги з його сплати.
В розглянутому випадку, при визначенні розміру орендної плати за 2013 рік платником податків не допущено порушення вищенаведених норм Податкового кодексу України, що є підставою в задоволенні позову в частині оскарження нарахованих сум орендної плати за 2013 рік.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог у зв'язку із чим присуджує позивачу сплачені судовий збір, який належало сплатити за подання цього позову в розмірі 182,70 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Індеко» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати винесені Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податкові повідомлення-рішення від 11 грудня 2014 року №0004092201, від 20 березня 2015 року №0000682201 та №0000702201.
Присудити за рахунок Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Індеко» судовий збір у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 21 липня 2015 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2015 |
Оприлюднено | 28.07.2015 |
Номер документу | 47159155 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Верба Ірина Олександрівна