Рішення
від 14.07.2015 по справі 910/11166/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2015Справа №910/11166/15 Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Чинчин О.В., при секретарі судового засідання Бігмі Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Київської міської ради доГаражного кооперативу «Динамо» За участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору 1. Департаменту земельних ресурсів виконавчого орагну Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельні технології груп»; 3. Державної архітектурно-будівельної інспекції України про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

Представники сторін:

від Позивача:Кириченко А.Б. (представник за Довіреністю); від Відповідача: від Третьої особи - 1: від Третьої особи - 2: від Третьої особи - 3:не з'явились; Кохан А.С. (представник за Довіреністю); не з'явились; Попчук Т.О. (представник за Довіреністю)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Київська міська рада (надалі також - «Позивач») звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Гаражного кооперативу «Динамо» (надалі також - «Відповідач») про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 року №932 земельна ділянка площею 1,36 га передана у постійне користування гаражно - будівельному кооперативу для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів на вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі м. Києва. Як зазначає Позивач, Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснено перевірку обстеження земельних ділянок за адресою вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі м. Києва та прилеглої земельної ділянки по вул. Генерала Жмаченка, 22 у Дніпровському районі міста Києва, про що складено відповідні Акти. Перевіркою встановлено, що на частині земельної ділянки площею 0,04 га (обліковий номер 66:094:075) та на земельній ділянці площею 0,3752 га (обліковий номер 66:094:026) експлуатуються гаражі Гаражним кооперативом «Динамо», на частині земельної ділянки площею приблизно 0,1 га (обліковий номер 66:094:028) проводиться будівництво гаражів Відповідачем, проте Позивачем не приймались рішення щодо передачі зазначених земельних ділянок у власність чи користування Відповідачу. Таким чином, просить Суд зобов'язати Гаражний кооператив «Динамо» звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5152 га по вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі м. Києва (облікові номери 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки по вул. Генерала Жмаченка, 22 у Дніпровському районі міста Києва (обліковий номер 66:094:075) та повернути їх Київській міській раді привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дати набрання законної сили судовим рішенням.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 05.05.2015 р. порушено провадження у справі № 910/11166/15, залучено до участі у справі в якості Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельні технології груп", судове засідання призначено на 04.06.2015 р.

04.06.2015 року в судове засідання з'явились представники позивача та третьої особи-1. Представник відповідача, представник третьої особи-2 в судове засідання не з'явились, про поважні причини неявки Суд не повідомили. Представники сторін вимоги ухвали суду про порушення провадження по справі від 05.05.2015 року не виконали.

Суд, ознайомившись з матеріалами справи, керуючись ст. 38 ГПКУ, з метою повного та всебічного розгляду спору, прийшов до висновку - зобов'язати Позивача:

- надати докази на підтвердження того, що на частині земельної ділянки площею 0,04 га (обліковий номер 66:094:075) та на земельній ділянці площею 0,3752 га (обліковий номер 66:094:026) знаходяться у власності та експлуатуються гаражі саме Гаражним кооперативом "Динамо";

- надати докази на підтвердження того, що на частині земельної ділянки площею приблизно 0,1 га (обліковий номер 66:094:028) проводиться будівництво гаражів саме Гаражним кооперативом "Динамо".

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.06.2015 року відкладено розгляд справи на 24.06.2015 року, у зв'язку з неявкою представників відповідача та третьої особи-2 в судове засідання, невиконанням вимог ухвали суду, витребуванням додаткових доказів по справі.

24.06.2015 року в судове засідання з'явився представник позивача. Представник відповідача, представники третіх осіб в судове засідання не з'явились, про поважні причини неявки Суд не повідомили, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Представники сторін вимоги ухвали суду не виконали.

Суд зазначає, що відповідно до п.1 ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора.

Відповідно до п. 1.6 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" ГПК передбачає можливість участі в судовому процесі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, якщо рішення господарського суду зі спору може вплинути на права та обов'язки цієї особи щодо однієї із сторін. Така третя особа виступає в процесі на стороні позивача або відповідача - у залежності від того, з ким із них у неї існують (або існували) певні правові відносини.

Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 № 932 земельна ділянка площею 1,36 га передана у постійне користування гаражно-будівельному кооперативу для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів на вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі м. Києва.

Департаментом земельних ресурсів було здійснено перевірки та складено акти обстеження земельних ділянок за адресою вул. міста Шалетт, 3 та прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка, 22 у Дніпровському районі м. Києва. В ході зазначених перевірок встановлено, що на частині земельної ділянки площею 0,04 га та на земельній ділянці площею 0,3752 га експлуатуються гаражі ГБК "Динамо". На частині земельної ділянки площею приблизно 0,1 га (обліковий номер 66:094:028) проводиться будівництво гаражів ГБК "Динамо". Однак, рішень щодо передачі зазначених земельних ділянок у власність чи користування Київська міська рада не приймала, а отже документи, що посвідчують право власності чи користування відсутні.

Указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011 "Про Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України" визначено, що основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Суд дослідивши матеріали та обставини справи, приходить до висновку щодо необхідності залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.

Крім того, Суд, ознайомившись з матеріалами справи, керуючись ст. 38 ГПКУ, з метою повного та всебічного розгляду спору, прийшов до висновку - зобов'язати:

1) Позивача направити копію позовної заяви Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві та надати Суду докази на підтвердження направлення;

2) Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві надати письмові пояснення по суті позовних вимог Київської міської ради.

3) Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати інформацію щодо того, чи надавалась відповідь на запити Департаменту від 16.09.2014 року та від 31.10.2014 року.

Представник позивача подав клопотання про продовження строків розгляду справи на 15 днів.

Суд відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе задовольнити заявлене клопотання представника позивача, виходячи з того, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви, а у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2015 року продовжено строк розгляду спору на 15 днів, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, відкладено розгляд справи на 08.07.2015 року, у зв'язку з неявкою представників відповідача та третьої особи-2 в судове засідання, невиконанням вимог ухвали суду, витребуванням додаткових доказів по справі.

08.07.2015 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Третьої особи-1 надійшли письмові пояснення по справі.

08.07.2015 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій просить Суд зобов'язати гаражно-будівельний кооператив "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок: 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075) та вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання законної сили судовим рішенням.

08.07.2015 року в судове засідання з'явився представники позивача, третьої особи-1 та третьої особи-3. Представник відповідача та третьої особи-2 в судове засідання не з'явились, про поважні причини неявки Суд не повідомили, вимоги ухвали суду не виконали.

Щодо заяви Позивача про уточнення позовних вимог, Суд зазначає наступне.

Згідно із п. 3.11 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як: подання іншого (ще одного) позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, об'єднання позовних вимог, зміну предмета або підстав позову.

В даному випадку заява про уточнення позовних вимог фактично є заявою про зміну предмету позову.

Відповідно до ч.4 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Згідно з п. 3.12 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, Суд приймає Заяву Позивача про зміну предмету позову до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача подав документи для долучення до матеріалів справи, а представник третьої особи-3 подав клопотання про заміну Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, у зв'язку із припиненням юридичної особи.

Суд на місці ухвалив - задовольнити клопотання Третьої особи-3 та замінити Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

Крім того, Суд, ознайомившись з матеріалами справи, керуючись ст. 38 ГПКУ, з метою повного та всебічного розгляду спору, прийшов до висновку - зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України надати письмові пояснення по суті позовних вимог Київської міської ради.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 08.07.2015 р. замінено третю особу-3 на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, відкладено розгляд справи на 14.07.2015 р. у зв'язку з неявкою представників відповідача та третьої особи-2 в судове засідання, невиконанням вимог ухвали суду, витребуванням додаткових доказів по справі.

14.07.2015 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Третьої особи-3 надійшли письмові пояснення по суті позову.

14.07.2015 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів направлення сторонам заяви про зміну предмету позову.

В судовому засіданні 14 липня 2015 року представник Позивача підтримав вимоги та доводи позовної заяви, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В судовому засіданні представники Третьої особи - 1 та Третьої особи - 3 надали усні пояснення по суті спору. В судове засідання представники Відповідача та Третьої особи - 2 не з'явились, про поважні причини неявки суд не повідомили, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується відміткою про відправлення на Ухвалі Господарського суду міста Києва від 08.07.2015 року у справі № 910/11166/15.

За змістом пункту 32 інформаційного листа №01-08/530 від 29.09.2009р. Вищого господарського суду України «Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України», якщо відмітка про відправку, зроблена у встановленому порядку на першому примірникові процесуального документа, оформлена відповідним чином, вона, як правило, є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначається про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.

Відповідно до інформації розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України, місцезнаходженням Гаражного кооперативу «Динамо» є 02002, м.Київ, ВУЛИЦЯ ШАЛЕТТ, будинок 1-А, та місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельні технології груп» є 03127, м.Київ, ПРОСПЕКТ 40-РІЧЧЯ ЖОВТНЯ, будинок 120, корпус 1.

Суд зазначає, що Ухвали Господарського суду міста Києва у справі № 910/111166/15 направлялись на адреси Відповідача та Третьої особи - 2, зазначені на веб-сайті Міністерства юстиції України.

Згідно з абзацем 3 пункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, Суд приходить до висновку, Відповідач та Третя особа про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Приймаючи до уваги, що Відповідач та Третя особа були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, Суд вважає, що неявка в судове засідання представників Відповідача та Третьої особи не є перешкодою для прийняття Рішення у даній справі.

Відповідно до статті 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

В судовому засіданні 14 липня 2015 року, на підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини Рішення.

Відповідно до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні складено протокол.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ

30.10.2014 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3 (66:094:001, 66:094:026, 66:094:028) у Дніпровському районі міста Києва, яка перебуває у користуванні ГБК «Динамо», за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №1417/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК «Динамо» для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Також на земельній ділянці на площі 0,3752 га о.н. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 експлуатуються гаражі ГБК «Динамо». Документ, який посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою в Департаменті земельних ресурсів станом на 31.12.2012 р. не зареєстровано.

13.05.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. Жмаченка, 22 (66:094:075) у Дніпровському районі м. Києва, який обліковується за ТОВ «Будівельні технології груп» за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №274/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка площею 0,6484 га за адресою: вул. Генерала Жмаченка, 22 к.н. 66:094:075 на підставі рішення господарського суду м. Києва від 30.12.2008 р. №2/437 та рішень Київської міської ради від 29.04.2010р. №672/4110 та від 08.07.2010 р. №1171/4069 передана в оренду на 10 років ТОВ «Будівельні технології груп» для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з об'єктами громадського призначення. Частина земельної ділянки вільна, на ділянці ростуть зелені насадження, на іншій частині - (приблизно 0,04 га) з боку ГБК «Динамо» встановлені гаражні бокси (цегляні та металеві) та функціонує автосервіс.

01.07.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3, вул. Жмаченка, 22 та 26-а к.н. 8000000000:66:094:001, 8000000000:66:094:065, о.к. 66:094:075, 66:094:028, 66:094:017 у Дніпровському районі м. Києва, за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №135/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК «Динамо» для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Ділянка огороджена парканом та охороняється. На земельній ділянці на площі 0,3752 га о.к. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 також експлуатуються гаражі ГБК «Динамо». Також на частині земельної ділянки о.к. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га проводиться будівництво гаражів ГБК «Динамо» (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування). Додатково встановлено, що з боку ГБК «Динамо» продовжується самовільне зайняття прилеглих до кооперативу земельних ділянок та будівництво на них гаражів. ГБК «Динамо» зайнято частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га по вул. Жмаченка, 22 (о.к. 66:094:075) та частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га наданої в оренду (договір оренди від 17.01.2006 р. №66-6-00316) ФОК «Тонус» (вул. Жмаченка, 26-а, к.н. 8000000000:66:094:065). Також ГБК «Динамо» по вул. Жмаченка самовільно зайнята земельна ділянка площею приблизно 0,03 га, яка обліковується за комунальним підприємством «Дарницьке лісопаркове господарство» (о.к.66:094:017) та збудовано гаражні бокси №520-523. Згідно растру аерофотозйомки та фотоматеріалів вищезазначені земельні ділянки огороджені спільним парканом та знаходяться під охороною ГБК «Динамо». Межа наданої у постійне користування ГБК «Динамо» земельної ділянки проходить по збудованим гаражам та фактично ділить їх на частини (одна частина гаражів знаходиться на відведеній земельній ділянці, інша - на самовільно зайнятій).

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги Позивач зазначає, що ним не приймались рішення щодо передачі зазначених земельних ділянок у власність чи користування Відповідачу. Таким чином, просить Суд з урахуванням Заяви про зміну предмета позову від 08.07.2015 року, яка прийнята Судом до розгляду, зобов'язати Гаражний кооператив "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок: 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075), вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Київської міської ради підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Положенням статті 84 Земельного кодексу України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Відповідно до п.п. а), б), в) ч. 1 ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу тощо.

Статтею 12 Земельного кодексу України також передбачено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п.п. а), б), в) ч. 1 наведеної статті).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Відповідно до частини другої цієї статті порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачені обов'язки землекористувачів, зокрема, землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України юридичні громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

При цьому ст. 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним і зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Оскільки земельні ділянки, розташовані по вул. міста Шалетт, 3, вул. Генерала Жмаченка, 22, 26-а у Дніпровському раойні м. Києва, вони належать до комунальної власності м. Києва і виключно Київська міська рада має право бути орендодавцем земельної ділянки, що належить до комунальної власності м. Києва.

Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведення перевірок.

До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.10.2014 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3 (66:094:001, 66:094:026, 66:094:028) у Дніпровському районі міста Києва, яка перебуває у користуванні ГБК «Динамо», за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №1417/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК «Динамо» для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Також на земельній ділянці на площі 0,3752 га о.н. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 експлуатуються гаражі ГБК «Динамо». Документ, який посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою в Департаменті земельних ресурсів станом на 31.12.2012 р. не зареєстровано.

13.05.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. Жмаченка, 22 (66:094:075) у Дніпровському районі м. Києва, який обліковується за ТОВ «Будівельні технології груп» за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №274/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка площею 0,6484 га за адресою: вул. Генерала Жмаченка, 22 к.н. 66:094:075 на підставі рішення господарського суду м. Києва від 30.12.2008 р. №2/437 та рішень Київської міської ради від 29.04.2010р. №672/4110 та від 08.07.2010 р. №1171/4069 передана в оренду на 10 років ТОВ «Будівельні технології груп» для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з об'єктами громадського призначення. Частина земельної ділянки вільна, на ділянці ростуть зелені насадження, на іншій частині - (приблизно 0,04 га) з боку ГБК «Динамо» встановлені гаражні бокси (цегляні та металеві) та функціонує автосервіс.

01.07.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3, вул. Жмаченка, 22 та 26-а к.н. 8000000000:66:094:001, 8000000000:66:094:065, о.к. 66:094:075, 66:094:028, 66:094:017 у Дніпровському районі м. Києва, за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №135/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК «Динамо» для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Ділянка огороджена парканом та охороняється. На земельній ділянці на площі 0,3752 га о.к. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 також експлуатуються гаражі ГБК «Динамо». Також на частині земельної ділянки о.к. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га проводиться будівництво гаражів ГБК «Динамо» (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування). Додатково встановлено, що з боку ГБК «Динамо» продовжується самовільне зайняття прилеглих до кооперативу земельних ділянок та будівництво на них гаражів. ГБК «Динамо» зайнято частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га по вул. Жмаченка, 22 (о.к. 66:094:075) та частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га наданої в оренду (договір оренди від 17.01.2006 р. №66-6-00316) ФОК «Тонус» (вул. Жмаченка, 26-а, к.н. 8000000000:66:094:065). Також ГБК «Динамо» по вул. Жмаченка самовільно зайнята земельна ділянка площею приблизно 0,03 га, яка обліковується за комунальним підприємством «Дарницьке лісопаркове господарство» (о.к.66:094:017) та збудовано гаражні бокси №520-523. Згідно растру аерофотозйомки та фотоматеріалів вищезазначені земельні ділянки огороджені спільним парканом та знаходяться під охороною ГБК «Динамо». Межа наданої у постійне користування ГБК «Динамо» земельної ділянки проходить по збудованим гаражам та фактично ділить їх на частини (одна частина гаражів знаходиться на відведеній земельній ділянці, інша - на самовільно зайнятій).

Таким чином, Суд звертає увагу, що Актами обстеження земельної ділянки встановлено, що будь-яких рішень про передачу вказаної земельної ділянки Відповідачу Київською міською радою не приймалось, документи, що посвідчують право користування цією земельною ділянкою у Відповідача також відсутні, а тому таке використання земельної ділянки є самовільного зайнятим.

Крім того, Суд зазначає, що Гаражний кооператив «Динамо» звернувся до Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у м. Києві з заявою про початок виконання будівельних робіт із реконструкції гаражного боксу №471 на вул. Міста Шалетт, 1- А від 15.04.2015 року, що підтверджується письмовими поясненнями Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Таким чином, Судом встановлено, що саме Відповідачем здійснюються будівельні роботи на спірній земельній ділянці.

Проте наказом Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у м. Києві №82д від 23.06.2015 року скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт: «Будівництво гаражного боксу за адресою: м. Київ, вул. Міста Шалетт, 1-а, ГБК «Динамо» №КВ081151270796 від 07.05.2015 р., скасовано реєстрацію декларації про готовність об»єкта до експлуатації: «будівництво гаражного боксу за адресою: м. Київ, вул. Міста Шалетт, 1-а, ГБК «Динамо» №КВ 141151660254 від 15.06.2015 р.

За приписами ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (ч. 3 наведеної статті).

Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" № 6 від 17.05.2011 р. зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Як зазначено у абз. 1 п. 3.1 вищенаведеної постанови Пленуму Вищого господарського суду України, відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Разом з тим, як зазначено в абзаці 2 п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Згідно зі ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно зі статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

З огляду на вищевикладене, з урахуванням обставин використання Відповідачем земельної ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок: 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075), вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) без дотримання вимог, передбачених ст.ст. 124, 126 Земельного кодексу України, а також скасування Департаментом державної архітектурно - будівельної інспекції у м. Києві №82д від 23.06.2015 року реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт: «Будівництво гаражного боксу за адресою: м. Київ, вул. Міста Шалетт, 1-а, ГБК «Динамо», Суд прийшов до висновку, що вимоги Позивача про зобов'язання Гаражного кооперативу «Динамо» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та повернути її Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 32, 33, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ

1. Позов Київської міської ради до Гаражного кооперативу «Динамо» про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки - задовольнити повністю .

2 . Зобов'язати Гаражний кооператив «Динамо» (02002, м.Київ, ВУЛИЦЯ ШАЛЕТТ, будинок 1-А, ідентифікаційний код юридичної особи 22933620) звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075), вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді (01044, м.Київ, ВУЛИЦЯ ХРЕЩАТИК, будинок 36, Ідентифікаційний код юридичної особи 22883141), привівши їх у прдатний для використання стан шляхом звільнення від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання законної сили судовим рішенням.

3. Стягнути з Гаражного кооперативу «Динамо» (02002, м.Київ, ВУЛИЦЯ ШАЛЕТТ, будинок 1-А, ідентифікаційний код юридичної особи 22933620)на користь Київської міської ради (01044, м.Київ, ВУЛИЦЯ ХРЕЩАТИК, будинок 36, Ідентифікаційний код юридичної особи 22883141) судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 17 липня 2015 року.

Суддя О.В. Чинчин

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.07.2015
Оприлюднено28.07.2015
Номер документу47234007
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/11166/15

Ухвала від 03.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 03.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 25.05.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 25.05.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 16.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 16.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 08.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Ухвала від 08.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Ухвала від 17.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Постанова від 09.04.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні