Ширяївський районний суд Одеської області
07.07.2015 Справа №: 518/536/15-ц Провадження № 2/518/570/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07. 2015 року смт. Ширяєве
Ширяївський районний суд Одеської області в складі:
головуючого суддіАлексєєвої О.В. при секретаріЧумаченко І.Л. за участі представника позивачаОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ширяєве Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_4, що діє в своїх інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до Бранкованівської сільської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - відділ Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області, реєстраційна служба Ширяївського району Одеської області, про визнання права приватної власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 02.04.2015 р. звернулась до суду з позовом про визнання за нею права приватної власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після померлого чоловіка ОСОБА_8.
У судовому засіданні 24.06.2015 р. позивач уточнила позовні вимоги та просила визнати право власності на земельну ділянку, що залишилася після померлого чоловіка ОСОБА_8, по 1/3 за нею та за неповнолітніми дітьми - ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що її чоловік ОСОБА_8 за життя набув право власності на земельну ділянку розміром 5,08 га, розташовану на території Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 від 09.10.2002 р. ІНФОРМАЦІЯ_5. ОСОБА_8 помер. Після смерті чоловіка відкрилася спадщина у вигляді вказаної земельної ділянки та позивач подала до державного нотаріуса заяву про прийняття спадщини. У зв'язку з тим, що у державному акті на право власності на землю було здійснено виправлення, нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз'яснено право звернутися до суду з позовом про визнання права власності на майно в порядку спадкування.
Позивач у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за участі її представника. Позовні вимоги підтримує.
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні просила задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області у судове засідання не з'явився, подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Представники третіх осіб у судове засідання не з'явилися, подали до канцелярії суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечують.
Суд, дослідивши докази по справі, встановив наступне.
17.12.1995 р. між позивачем та ОСОБА_8 укладено шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народився син ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася донька ОСОБА_6.
08.11.2002 року ОСОБА_8 отримав державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 5,08 га, розташовану на території Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництв. В державному акті наявне виправлення - закреслено номер реєстрації в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю «6040» та поряд зазначено «3240».
ІНФОРМАЦІЯ_5. ОСОБА_8 помер.
Згідно довідки Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області від 10.03.2015 р., померлий ОСОБА_8 станом на ІНФОРМАЦІЯ_5. був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 Разом з ним були зареєстровані позивачі: дружина ОСОБА_4, син ОСОБА_5, дочка ОСОБА_6
Позивач звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлого чоловіка. 28.02.2015 р. нотаріусом було відкрито спадкову справу.
18.03.2015 року нотаріусом Любашівської районної державної нотаріальної контори ГУЮ в Одеській області позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що правовстановлюючий документ на землю - державний акт - не відповідає вимогам п. 1, 2, 3 глави 8 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року №296/5, оскільки у ньому наявні виправлення.
Судом досліджено копію витребуваної спадкової справи, заведеної після померлого ОСОБА_8 та встановлено, що протягом встановленого законом строку для прийняття спадщини інші спадкоємці з відповідними заявами не зверталися. За Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру, відомості про наявність заповітів та спадкових договорів після смерті ОСОБА_8 відсутні.
Згідно інформаційного листа відділу Держзеагенства у Ширяївському районі Одеської області від 13.05.2015 р. та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.05.2015 р., земельна ділянка площею 5,07 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належить на праві власності ОСОБА_8 на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 08.11.2002 р. №477887.
Вирішуючи цивільно-правовий спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 178 ЦК України, об'єкти цивільних прав можуть переходити від однієї особи до іншої в порядку спадкування, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до положень ст.. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який пережив його, та батьки.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ЦК України).
Малолітня особа вважається такою, що прийняла спадщину, якщо її батьки не відмовилися від прийняття спадщини, належній малолітній особі у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 1273 ЦК України (ст.. 1268 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач у визначений законом шестимісячний строк подав нотаріусу заяву, тобто прийняв спадщину.
Як вбачається з матеріалів спадкової справи, нотаріусом спадкові права позивача не були оформлені з причини наявності виправлень у правовстановлюючому документі на спадкове майно - державному акті, які згідно п.2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання Державних актів на право власності на земельну ділянку не допускаються.
Одним із способів захисту цивільних прав судом, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є визнання права.
Такий спосіб захисту може мати місце в тому випадку, якщо особа набула право, проте це право оспорюється або не визнається іншими суб'єктами.
Враховуючи викладене, а також той факт, що спадкодавцю на праві власності належала спірна земельна ділянка, позивачі є спадкоємцями першої черги спадкодавця та інших осіб, які заявили про своє право на спадщину немає, обставини, які б свідчили про усунення позивачів від спадкування, судом не встановлені, обраний ними спосіб захисту цивільного права відповідає вимогам закону, суд вважає позовні вимоги в частині визнання за позивачами права власності на земельну ділянку, що належала спадкодавцю, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Позовні вимоги щодо зобов'язання судом реєстраційної служби Ширяївського РУЮ Одеської області зареєструвати право власності на земельну ділянку задоволенню не підлягають, оскільки зазначений орган не є відповідачем, отже суд не може вирішувати питання про обов'язки особи, що не є стороною по справі. Водночас, суд зазначає, що рішення по справі є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку за позивачами реєстраційною службою Ширяївського РУЮ Одеської області.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 213-215, 360 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_4, що діє в своїх інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_5 та ОСОБА_6, задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, право приватної власності на 1/3 частину земельної ділянки розміром 5,08 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що знаходиться на території Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області та належала її чоловіку - ОСОБА_8 на підставі державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1, виданого Ширяївською районною державною адміністрацією 09.10.2002 року №297, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5, в порядку спадкування за законом.
Визнати за ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, право приватної власності на 1/3 частину земельної ділянки розміром 5,08 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що знаходиться на території Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області та належала його батьку - ОСОБА_8 на підставі державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1, виданого Ширяївською районною державною адміністрацією 09.10.2002 року №297, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5, в порядку спадкування за законом.
Визнати за ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, право приватної власності на 1/3 частину земельної ділянки розміром 5,08 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що знаходиться на території Бранкованівської сільської ради Ширяївського району Одеської області та належала її батьку - ОСОБА_8 на підставі державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1, виданого Ширяївською районною державною адміністрацією 09.10.2002 року №297, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5, в порядку спадкування за законом.
В іншій частині позову відмовити.
Це рішення є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку за позивачами реєстраційною службою Ширяївського РУЮ Одеської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області через Ширяївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В. Алексєєва
Суд | Ширяївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2015 |
Оприлюднено | 30.07.2015 |
Номер документу | 47422544 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ширяївський районний суд Одеської області
Алексєєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні