ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2015 рокуСправа № 912/1556/15 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б. розглянув матеріали справи №912/1556/15 від 05.05.2015
за позовом: Селянського (фермерського) господарства "Гордієнко Анатолія Анатолійовича"
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - гр. ОСОБА_2
про визнання поновленими договорів
за участю представників сторін:
від позивача - Балюра С.В., договір про надання правової допомоги №2 від 29.01.2015;
від відповідача - участі не брали;
від третьої особи - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Селянське (фермерське) господарство "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" звернулось до господарського суду з позовною заявою про:
- визнання поновленим договору оренди землі від 09.07.2009, укладеного між селянським (фермерським) господарством "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" та Новоархангельською районною державною адміністрацією площею 21,10 га ріллі, що розташована на території Тернівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, кадастровий номер НОМЕР_1;
- визнання поновленим договору оренди землі від 09.07.2009, укладеного між селянським (фермерським) господарством "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" та Новоархангельською районною державною адміністрацією площею 9,46 га ріллі, що розташована на території Тернівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, кадастровий номер НОМЕР_2.
В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема, на приписи ст. 33 Закону України "Про оренду землі", та вказав, що є орендарем земельних ділянок згідно спірних договорів оренди, належним чином виконує обов'язки орендаря та продовжує користуватися відповідними земельними ділянками, тоді як відповідач рішення про поновлення договорів оренди не приймає, на звернення позивача стосовно поновлення договорів своєчасної відповіді не надав.
Ухвалою господарського суду від 05.05.2015 поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги заперечив, зазначивши про прийняте 20.01.2015 рішення про заперечення у продовженні терміну дії договорів оренди земельних ділянок.
В судових засіданнях представником позивача позовні вимоги про визнання договорів поновленими на підставах, наведених у позовній заяві, підтримано повністю; представник відповідача в засідання суду не з'явився, в матеріалах справи в наявності належні докази повідомлення відповідача про час та місце розгляду даної справи (а.с. 131).
Третя особа - гр.ОСОБА_2 письмово викладену позицію щодо поданого позову до суду не подав, правом участі в судових засіданнях не скористався. Ухвала господарського суду від 03.06.2015, направлена на адресу третьої особи, наявну в матеріалах справи, повернулась на адресу господарського суду з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
Ухвалою господарського суду від 23.07.2015 здійснено заміну відповідача 1 - Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області його правонаступником - Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Розглянувши наявні матеріали справи та оцінивши подані сторонами докази і доводи, наведені в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступні обставини.
09.07.2009 між Новоархангельською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та селянським (фермерським) господарством "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" (Орендар) на підставі розпорядження голови названої РДА від 01.06.2006 №297-р та розпорядження від 27.06.2007 №336-р укладено договори оренди земельної ділянки площею 21,10 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 9,46 га, кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с. 19-32).
Відповідно до вказаних договорів позивачеві надано в оренду земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності із земель запасу.
Договори оренди підписано сторонами Орендодавця і Орендаря та зареєстровано у Новоархангельському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.12.2009 за №040937600036 і №040937600037.
Згідно з пунктом 8 договорів оренди договори укладено строком на 5 (п'ять) років та передбачено, що після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Матеріалами справи підтверджується, що 08.10.2014 селянським (фермерським) господарством "Гордієнка Анатолія Анатолійовича" подано до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, правонаступником якого є відповідач, письмове клопотання про поновлення договорів оренди земельних ділянок, зареєстрованих 23.12.2009 за №№ 040937600036, 040937600037 до яких, згідно змісту клопотань, додано проекти додаткових угод (а.с. 37-39).
Між тим, як повідомляє позивач, Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області зазначене вище клопотання не розглянуто, рішення про поновлення договорів оренди земельної ділянки не прийнято, лист про прийняте рішення позивачеві не направлено, чим, на думку позивача, порушено вимоги ст. 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому, позивач вказав, що після закінчення строку дії договорів оренди продовжує користуватися земельними ділянками площею 21,10 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 9,46 га, кадастровий номер НОМЕР_2.
На підставі викладеного та посилаючись на ст. 33 Закону України "Про оренду землі", позивач, згідно поданого позову, просить визнати договори оренди земельної ділянки площею 21,10 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 9,46 га, кадастровий номер НОМЕР_2, поновленими.
Згідно ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу положень частини четвертої ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р. № 5245-VI внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №20, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Згідно договорів оренди від 09.07.2009 та наявної у справі документації, земельні ділянки, які є предметом договорів, належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, повноваження по розпорядженню якими відноситься до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, до яких відноситься відповідач. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі.
Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631).
За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.
Пунктом 8 договорів оренди земельної ділянки від 09.07.2009 встановлено строк дії договорів п'ять років, зареєстровано вказані договори 23.12.2009, а отже з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" щодо набрання чинності договорами оренди землі в редакції Закону, яка діяла на момент укладення позивачем договорів, строк дії таких договорів закінчився 23.12.2014.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановлених пунктом 8 договорів та частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строків звертався до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із клопотанням від 08.10.2014 та додавав додаткові угоди.
Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.
Матеріалами справи встановлено, що селянське (фермерське) господарство "Гордієнка Анатолія Анатолійовича" продовжило користуватися земельними ділянками по закінченню строку договорів оренди та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що підтверджується довідкою Новоархангельського відділення Маловисківської ОДПІ від 22.07.2015 (а.с. 136).
Відповідач у встановлений частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не повідомив позивача про заперечення у поновленні договорів. Листи Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 20.01.2015 № 19-11-0.21-1122/2-15 та № 19-11-0.21-1121/2-15 про заперечення у поновленні договорів оренди датовані поза межами місячного строку, в той час як докази їх направлення на адресу позивача взагалі до суду не надані.
За таких обставин, в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" договори оренди земельної ділянки від 09.07.2009 вважаються поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договорами.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.
Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.
Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.
На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договорів оренди землі від 09.07.2009, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову і визнання договорів оренди землі від 09.07.2009 поновленими.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається повністю на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати поновленим договір оренди землі між селянським (фермерським) господарством "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" та Новоархангельською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, зареєстрований 23.12.2009 в Новоархангельському відділі Кіровоградської регіональної філії Центру ДЗК за номером 040937600036 на земельну ділянку площею 21,10 га кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Тернівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
Визнати поновленим договір оренди землі між селянським (фермерським) господарством "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" та Новоархангельською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, зареєстрований 23.12.2009 в Новоархангельському відділі Кіровоградської регіональної філії Центру ДЗК за номером 040937600037 на земельну ділянку площею 9,46 га кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Тернівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь селянського (фермерського) господарства "Гордієнко Анатолія Анатолійовича" (Кіровоградська область, Добровеличківський район, с.Тишківка, ідентифікаційний код 23228059) 2 436,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 28.07.2015.
Суддя Г.Б. Поліщук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2015 |
Оприлюднено | 31.07.2015 |
Номер документу | 47540903 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кощеєв Ігор Михайлович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Поліщук Г.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні