Постанова
від 29.07.2015 по справі 904/2663/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2015 року Справа № 904/2663/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Черкащенко М.М. (головуючий), Вовк І.В. (доповідач), Нєсвєтова Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Штерн Агро Україна" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року у справі № 904/2663/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера" до товариства з обмеженою відповідальністю "Штерн Агро Україна", товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Поліс" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2015 року позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до відповідачів про солідарне стягнення заборгованості в сумі 466 231,46 грн., з яких 246 151,99 грн. - проіндексована сума вартості товару станом на 23.03.2015 року; 198 804,12 грн. проценти за користування товарним кредитом; 21 275,35 грн. - пеня за періоди з 02.09.2014 року по 23.03.2015 року та з 12.11.2014 року по 23.03.2015 року, у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язання за договором купівлі-продажу від 27.02.2014 року № 13097 щодо оплати поставленого товару та на підставі договору поруки від 27.02.2014 року № 13097-ПОР.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 20.04.2015 року (суддя Петренко І.В.) позов задоволено та стягнуто солідарно з відповідачів на користь позивача 246 151,99 грн. проіндексованої суми вартості товару; процентів за користування товарним кредитом в сумі 198 804,12 грн. та пені в сумі 21 275,35 грн.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року (судді: Величко Н.Л., Іванов О.Г., Подобєд І.М.) зазначене рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі відповідач ТОВ "Штерн Агро Україна" вважає, що судами попередніх інстанцій порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняті ними рішення скасувати, та справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає, що судові рішення у справі є законними і обгрунтованими, та просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Відзив на касаційну скаргу від відповідача ТОВ "Гран Поліс" до суду не надходив.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача ТОВ "Штерн Агро Україна", дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, що 27.02.2014 року між ТОВ "Агросфера" (продавець) та ТОВ "Штерн Агро Україна" (покупець) укладено договір купівлі-продажу засобів захисту рослин, мікродобрив № 13097, відповідно до умов якого продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти та сплатити вартість засобів захисту рослин, мікродобрив, іменованих у подальшому товар, відповідно до умов даного договору (додаткових угод та специфікацій до нього).

Пунктом 3.1. договору купівлі-продажу встановлено, що конкретний вид товару, його асортимент, кількість, ціна, строк поставки та умови оплати товару наведені в специфікаціях, які є невід'ємною частиною даного договору. Ціна товару встановлена по домовленості сторін, а сторони визначили грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті - долар США. Оплата вартості товару підлягає у гривні, згідно розділу 4 цього договору.

Пунктом 4.1. договору передбачено, що умови оплати товару, порядок та строки здійснення платежів зазначаються у специфікації (ях) до договору.

Як зазначено у п. 4.2. договору купівлі-продажу, товарний кредит з відстрочкою платежу по даному договору надається на умовах сплати 0,01% річних за користування товарним кредитом. Товарний кредит наданий продавцем покупцю в межах строків визначених умовами оплати товару у специфікації - є строком правомірного користування товарним кредитором. Користування товарним кредитом за межами строків встановлених умовами оплати товару - є неправомірне користування покупцем товарним кредитом. У разі несвоєчасної сплати товарного кредиту, покупець продовжує користуватись товарним кредитом (неправомірне користування) по ставці згідно п. 7.2. (протягом 10-ти календарних днів), а далі по ставці згідно п. 7.3. договору.

Відповідно до п. 4.3. договору нарахування процентів по договору здійснюється на суму товарного кредиту, тобто на суму вартості товару, що передавався на умовах товарного кредиту, за період: з моменту фактичного відвантаження товару до дня фактичної оплати покупцем суми вартості товару отриманого на умовах товарного кредиту. Момент фактичного відвантаження товару - дата вказана у видатковій накладній. Якщо буде мати місце факт, що передбачений п. 4.7., 4.8. даного договору, то відповідно і нарахування процентів за користування товарним кредитом здійснюється на уже проіндексовану згідно п. 4.7. чи п. 4.8. суму вартості товару (боргу) по договору, тобто ПСП.

Згідно з п. 4.4. договору при розрахунку процентів день надання та погашення товарного кредиту вважається як один день, при цьому день надання товарного кредиту не включається до розрахунку, а день погашення - включається. При розрахунку процентів кількість днів в місяці приймається за фактичну кількість днів, а в році - 365. У випадку прострочення погашення товарного кредиту, проценти нараховуються на суму заборгованості по товарному кредиту і за весь період прострочення, до дати його повного фактичного погашення. Дата повного фактичного погашення (оплати заборгованості по товарному кредиту) вважається - дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця у сумі, яка дорівнює заборгованості покупця по товарному кредиту.

Пунктом 4.5. договору передбачено, що сплата процентів за користування товарним кредитом здійснюється покупцем у строк, який визначається:

- датою погашення (сплати) товарного кредиту, що визначена умовами оплати товару у специфікації, а при наявності несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом (неправомірне користування), сплата процентів здійснюється покупцем щоденно і по дату фактичного погашення товарного кредиту;

- датою фактичного дострокового погашення товарного кредиту, у випадку дострокового погашення товарного кредиту.

Товар вважається оплаченим покупцем у момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.

Відповідно до п. 4.6. договору купівлі-продажу оплата вартості товару та нарахованих процентів проводиться в гривнях. Сторони домовились та узгодили зміну ціни на товар в межах періоду часу, що вказаний у п. 4.7. та згідно способів викладених у п. 4.7., 4.8. договору.

У п. 4.7 договору купівлі-продажу передбачена зміна ціни на товар, якщо у періоди часу: з моменту підписання специфікації до відвантаження (поставки товару) та протягом всього строку користування покупцем товарним кредитом (як правомірне користування так і неправомірне), офіційний курс гривні до іноземної валюти - (Долар США) зміниться в більшу або меншу сторону від офіційного курсу гривні до іноземної валюти - (Долар США), що визначений у специфікації до договору на момент її підписання, покупець зобов'язаний сплатити продавцю проіндексовану суму вартості товару у гривні по договору, як проданого на умовах товарного кредиту, так і на інших умовах.

Пунктом 4.8. договору купівлі-продажу передбачено, якщо офіційний курс гривні до іноземної валюти - (Долар США) А1 існуючий на певну дату у періодах, про які йде мова у п. 4.7. договору, буде величиною меншою, ніж існуюча на ту ж дату ставка міжбанківського валютного курсу гривні до долара США (курс продажу), підтвердженого ПАТ "Актабанк" чи/або ПАТ "ПУМБ", чи/або ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (Банк обирається за вибором продавця), то продавець має право на індексацію суми вартості товару у гривні, а покупець зобов'язаний сплатити продавцю уже проіндексовану суму вартості товару у гривні, з врахуванням ставки міжбанківського валютного курсу гривні до долара США (курс продажу), згідно наступної формули:

Проіндексована сума вартості товару у гривні встановлюється як (М1:А0)хСП=ПСП, де:

М1 - міжбанківський курс гривні до долара США (курс продажу) на дату, коли мало місце його зміна в більшу або меншу сторону по відношенню до А0;

А0 - це:

- (при першій індексації суми вартості товару (боргу)) - офіційний курс гривні до іноземної валюти - Долара США визначений у специфікації до Договору;

- (при кожній черговій індексації) - це курс гривні до іноземної валюти - Долара США, який при попередній індексації суми вартості товару (боргу) був на місці показника М1.

СП - сума вартості товару (боргу), яка підлягає індексації (першій чи черговій) станом на:

- дату, коли грошові кошти від покупця (відповідача-1) (оплата по договору) зараховані на розрахунковий рахунок продавця (позивача);

- дату, вказану в умовах оплати у специфікації, як останній день строку погашення товарного кредиту;

- дату будь-яку послідуючу, яка йде після дати, вказаної в умовах оплати у специфікації, як строк погашення товарного кредиту.

ПСП - проіндексована сума вартості товару (боргу).

Міжбанківський курс гривні до Долара США (курс продажу) підтверджується довідкою ПАТ "Актабанк" чи/або ПАТ "ПУМБ", чи/або ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (за вибором продавця).

Кількість разів, при яких може бути задіяна індексація суми вартості товару у гривні (боргу) є необмеженою і прямо пропорційно залежить від кількості разів зміни курсу гривні до долара США, згідно пунктів 4.7, 4.8 договору, у періоди: починаючи з моменту підписання специфікації до відвантаження (поставки товару покупцю), та протягом всього періоду користування покупцем товарним кредитом (як правомірного користування так і неправомірного).

Пунктом 5.1. договору купівлі-продажу передбачено, що право власності на товар переходить до покупця в момент одержання ним товару, супровідних документів, та підписання накладних на передачу товару.

У п. 7.1. договору купівлі-продажу зазначено, що у випадку порушення термінів оплати, обумовлених у специфікаціях до договору, покупець сплачує позивачеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення. Сторони прийшли взаємної згоди, що нарахування пені припиняється через рік (365 календарних днів) від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Якщо покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, на прострочену суму нараховується 35 процентів річних за користування товарним кредитом від останнього дня строку, коли товар мав бути оплачений, та протягом 10-ти календарних днів, тобто до моменту, коли починає діяти інша процентна ставка, визначена у п. 7.3. цього договору (п. 7.2. договору купівлі-продажу).

Пунктом 7.3 договору визначено, якщо покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, через 10 календарних днів від останнього дня строку, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати, на прострочену суму нараховуються 350 процентів річних за користування товарним кредитом.

Договір набирає сили з моменту підписання обома сторонами і діє до 31.12.2014 року, а в частині розрахунків - до повного виконання покупцем своїх зобов'язань за цим договором (п. 13.1. договору купівлі-продажу).

На виконання умов договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем підписано специфікацію від 11.03.2014 року № 2, якою узгоджено конкретний асортимент, кількість, ціну, строк поставки та умови оплати товару, що має передаватися позивачем на загальну суму 121 259,98 грн. (еквівалент вартості товару в доларах США 13 129,2) розраховану за курсом долара США 9,2359 грн. на момент підписання специфікації.

Згідно Специфікації від 11.03.2014 року № 2 до договору товар продано на умовах надання продавцем покупцю товарного кредиту з відстрочкою платежу з наступним графіком його сплати:

- 20% від суми вартості всього товару по Специфікації покупець має сплатити до 31.08.2014 року;

- решту 80% від суми вартості всього товару по Специфікації покупець має сплатити до 11.11.2014 року.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу, специфікації № 2 продавцем було передано у власність покупця товар на умовах товарного кредиту з відстрочкою платежу на загальну суму 122 068,74 грн., що підтверджується видатковими накладними від 12.03.2014 року № 120304/20 на суму 44 527,59 грн. та від 13.03.2014 року № 130301/20 на суму 77 541,15 грн.

Покупець отриманий товар оплатив частково в сумі 36800 грн., у зв'язку з чим станом на 23.03.2015 року у нього утворилась проіндексована заборгованість перед позивачем за договором купівлі-продажу у розмірі 246 151,99 грн. (з яких 85 268,74 грн. сума вартості товару згідно видаткових накладних та 160 883,25 грн. - сума індексації), на яку нараховано проценти за користування товарним кредитом та пеню за періоди з 02.09.2014 року по 23.03.2015 року і з 12.11.2014 року по 23.03.2015 року.

Міжбанківський курс продажу долару США станом на 27.08.2014 року 1450 грн., станом на 29.08.2014 року - 1350 грн., станом на 01.09.2014 року - 1320 грн., станом на 11.11.2014 року - 1588,17 грн., станом на 23.03.2015 року - 2325 грн. за 100 дол. США, що підтверджено довідками ПАТ "ПУМБ" від 2.09.2014 року № DNI-52/1013, від 17.09.2014 року № DNI-52/1067, від 11.11.2014 року № DNI-52/1345, від 01.04.2015 року № DNI-52/532.

27.02.2014 року між позивачем (кредитор) та ТОВ "Гран Поліс" (поручитель) було укладено договір поруки № 13097-ПОР, відповідно до умов якого предметом цього договору є зобов'язання поручителя перед кредитором відповідати за порушення ТОВ "Штерн Агро Україна" (боржник) його зобов'язань перед кредитором по основному договору, передбаченому розділом 2 цього договору поруки, що включає: погашення (сплату) товарного кредиту та будь-якої іншої заборгованості в сумі та у строк згідно основного договору; погашення (сплату) суми, на яку збільшено вартість товару, у зв'язку із застосування способу зміни ціни на товар (індексація) згідно умов основного договору; сплату процентів за користування товарним кредитом у відповідності до основного договору та процентів за користування грошовими коштами; сплату неустойки (штрафу, пені), що передбачені умовами основного договору.

Відповідно до п. 1.4. договору поруки поручитель відповідає солідарно та в повному обсязі за зобов'язанням боржника перед кредитором за основним договору. При цьому кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Цим договором поруки забезпечується виконання зобов'язання у повному обсязі.

В п. 2.1. договору поруки зазначено про те, що під основним договором в цьому договорі розуміють договір купівлі-продажу від 27.02.2014 року № 1 3097, укладений між кредитором та боржником.

Згідно з п. 3.1.2. договору поруки поручителю добре відомі усі умови вищезазначеного основного договору, в тому числі термін дії основного договору, строк (термін) виконання зобов'язань по основному договору, а також усі інші умови, зобов'язання та обставини, включаючи розуміння і усвідомлення поручителем тієї умови, що у кредитора по основному договору є право достроково вимагати повернення заборгованості (суми товарного кредиту).

У п. 3.1.3. договору поруки зазначено, що причини невиконання боржником своїх зобов'язань за основним договором ніяким чином не можуть впливати на виконання поручителем зобов'язань за цим договором поруки.

Часткове виконання зобов'язання поручителем не звільняє останнього від виконання зобов'язання в повному обсязі у подальшому (п. 3.1.6. договору поруки).

Відповідно до п. 3.2.1. договору поруки кредитор зобов'язується прийняти виконання зобов'язань від поручителя у разі невиконання або неналежного виконання боржником своїх зобов'язань перед кредитором по основному договору.

У разі порушення зобов'язання боржником кредитор має право, на власний вибір, направити поручителю письмову вимогу виконати зобов'язання (або певну його частину) або пред'явити до поручителя позов (п.4.1. договору поруки).

Згідно з п. 4.2. договору поруки поручитель зобов'язаний виконати вимогу (позовні вимоги) кредитора згідно умов, що передбачені основним договором.

Як зазначено в п. 5.1. договору поруки, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник.

Цей договір поруки набирає чинності з дати його підписання та діє протягом 4-х років (п. 8.1. договору поруки).

Предметом даного судового розгляду є вимоги продавця до покупця та поручителя про солідарне стягнення проіндексованої суми вартості товару, процентів за користування товарним кредитом та пені у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язання за договором купівлі-продажу щодо оплати поставленого товару та на підставі договору поруки.

Висновок судів обох інстанцій про задоволення позову обґрунтовано встановленням обставин порушення відповідачем зобов'язання з оплати одержаного товару за договором.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частинами 1, 2, 4, 5 статті 694 ЦК України передбачено, що договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.

Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу. Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати.

Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов'язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем.

У відповідності до ст. 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.

Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

За змістом ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором правові наслідки, зокрема сплата неустойки - штрафу, пені, які обчислюється відповідно до ст. 549 цього Кодексу.

Крім того, ст. 553 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

Відповідно до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Судами обох інстанцій встановлено обставини належного виконання зобов'язання продавцем за спірним договором купівлі-продажу та неналежного виконання покупцем зобов'язання з оплати одержаного товару за договором купівлі-продажу, та зобов'язання поручителя за договором поруки, і наявність передбачених договором та законодавством правових підстав для солідарного стягнення з відповідачів проіндексованої суми заборгованості, процентів за користування товарним кредитом та пені за періоди з 02.09.2014 року по 23.03.2015 року та з 12.11.2014 року по 23.03.2015 року.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Виходячи з наведеного, суди обох інстанцій дали належну оцінку обставинам справи і, з урахуванням вимог застосованих правових норм та умов договорів, дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позову про солідарне стягнення з відповідачів 246 151,99 грн. проіндексованої суми вартості товару, процентів за користування товарним кредитом в сумі 198 804,12 грн. та пені в сумі 21 275,35 грн.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів.

За таких обставин, оскаржені судові рішення є законними й обґрунтованими, і тому підлягають залишенню без змін, а касаційна скарга - без задоволення.

З огляду наведеного та керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Штерн Агро Україна" залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року - без змін.

Головуючий суддя М.Черкащенко

Судді І.Вовк

Н.Нєсвєтова

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення29.07.2015
Оприлюднено31.07.2015
Номер документу47639781
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2663/15

Ухвала від 10.12.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Ухвала від 04.11.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Постанова від 29.07.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Ухвала від 17.07.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Постанова від 25.05.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Величко Надія Леонидівна

Ухвала від 12.05.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Величко Надія Леонидівна

Рішення від 20.04.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Ухвала від 31.03.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні