Рішення
від 23.02.2007 по справі 9/471-06-12124
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/471-06-12124

    

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" лютого 2007 р.Справа  № 9/471-06-12124

За позовом  Дочірнього підприємства „Агроімпекс”

до відповідачів:  Фірми "Київ" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, Новодофінівської сільської ради  

про приведення пункту договору у відповідність до закону       

                                                                                                           Суддя Бакланова Н.В.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідачів:

Фірми "КИЇВ" у вигляді ТОВ –не з'явився

Новодофінівської сільської ради –не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Позивач Дочірнє підприємство "Агроімпекс" звернулося до відповідачів Фірми "КИЇВ" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю,  Новодофінівської сільської ради   з позовом про внесення змін до п.7 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006р., укладеного між Новодофінівською сільською радою та Фірмою "КИЇВ" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

У ході розгляду справи позивач змінив позовні вимоги та просить суд зобов'язати Новодофінівську сільську раду та Фірму „Київ” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю привести п. 7 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006р. у відповідність до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі”.

Відповідач Новодофінівська сільська рада позов не визнає з підстав, викладених у відзиві.

Відповідач Фірма "Київ" у вигляді ТОВ позов визнає.

У судовому засіданні оголошувались перерви з 10.01.2007р. по 22.01.2007р., з 22.01.2007р. по 14.02.2007р., з 14.02.2007р. по 23.02.2007р. в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

 Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

08.02.2006р. між ДП «Агроімпекс»та ТОВ «Фірма „Київ” укладено договір про спільну діяльність, згідно з яким сторони об'єднали свої внески та спільно діють для досягнення мети - будівництво бази відпочинку в с. Нова Дофінівка Комінтернівського району Одеської області.

П. 2.1. зазначеного договору передбачає, що внеском ТОВ «Фірма «Київ»є право оренди земельної ділянки, загальною площею 9,487 га, яка знаходиться    в    Одеській    області,    Комінтернівському    районі,    на    території Новодофінівської сільської Ради, в селі Нова Дофінівка, по вулиці Котовського, вздовж автошляху  Одеса-Южне, згідно з договором оренди земельної ділянки від 20.01.2006р.

Згідно  з  п.   2.2.  договору про  спільну діяльність  позивач  несе  обов'язок  щодо відшкодування витрат ТОВ «Фірма «Київ»зі сплати орендної плати за землю.

Згідно з п. 7 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006р., укладеному між відповідачами, орендна плата вноситься на рахунок Новодофінівської сільської Ради в розмірі 2 гривні за 1 кв.м за рік. Таким чином, загальна орендна плата складає 189740 грн.

Позивач вважає, що п.7 договору оренди земельної ділянки є таким, що суперечить законодавству   в   частині   перебільшення   орендної   плати   над   максимально  допустимою законом сумою орендної плати, і повинен судовим рішенням бути змінений, оскільки,  за договором оренди орендна плата, де Орендодавцем виступає сільська рада, не є вільно  договірною, а обмежується законом.

Ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»однозначно зазначає, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно витягу № 13-0-8170 від 29.12.2005р. з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 9,487 га станом на момент укладення договору оренди складає 70266,11 гривень.

На думку відповідача, загальна орендна плата повинна складати не більш за 7026,62 гривень на рік (10% х 70266.11 гривень). Щорічно позивач, виконуючи свої обов'язки за договором про спільну діяльність, в порушення Закону України «Про оренду землі»надмірне сплачує за ТОВ Фірма «Київ»сільської раді 189740 гривень - 7026 гривень = 182714 гривень.

Таким чином, Новодофінівська сільська рада не вправі вимагати більш ніж того допускає закон, а ТОВ «Фірма «Київ»не вправі сплачувати більше. Внесення орендної плати, що перевищує максимально допустимий розмір, не може бути умовою укладення договору оренди.

Згідно з ч.2 ст.651 ЦК України допускається внесення змін у договір з підстав, передбачених законом.

Приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність з діючим законодавством полягає в зміні орендної плати до максимально допустимої за законом ставки, шляхом внесення змін в договір оренди від 20.01.2006 р.

Позивач, як учасник за договором про спільну діяльність, що відшкодовує витрати ТОВ „Фірма «Київ»по сплаті орендної плати, має інтерес в досягненні спільної мети за  договором, в добросовісному його виконанні в необхідних і достатніх обсягах. Позивач має права вимагати зменшення затрат, які значно перевищують затрати, встановлені законодавством України. Порушення інтересів Позивача є суттєвим - в сумі 182714 гривень щорічно. Таким чином, позивач має інтерес у зменшенні та приведенні орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 20.01.2006 року у відповідність до діючого законодавства.

Відповідач Новодофінівська сільська рада позовні вимоги не визнає, посилаючись на наступне.

20.01.2006р. між Новодофінівською сільською радою  та фірмою «Київ»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю  було укладено договір оренди земельної ділянки площею 9,487 га, яка розташована на території Новодофінівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (в межах населеного пункту). За умовами договору, як наслідок домовленості обох сторін, орендна плата земельної ділянки складає в розмірі 2 гривні за 1 квадратний метр за рік, загальна сума -189740 гривень.

На підставі ст. 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі —це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Ст.13 Закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, як стверджує відповідач, позивач не є стороною договору, не є орендарем (суборендарем) земельної ділянки, а тому не може втручатись в договірні відносини та заявляти вимоги щодо внесення змін до договору оренди.

Крім того Фірма, уклавши договір про спільну діяльність з позивачем, порушила умови договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006 року, оскільки переклавши обов'язки щодо орендної плати за землю на позивача та розпорядившись землею як власник, а не користувач (п.2.1. зазначеного договору передбачає, що внеском ТОВ «Фірма «Київ»є право оренди земельної ділянки від 20.01.2006 р.), вона не отримала згоди власника (розпорядника) земельної ділянки, якою є Рада, щодо суборенди земельної ділянки або чогось іншого передбаченого законодавством.

Згідно норм Закону України «Про оренду землі»орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Як було вказано вище від Фірми не надійшло до Ради жодної вимоги щодо зміни орендної плати та не було заявлено про це в будь-якій іншій формі.

Відповідач вважає, що позовні вимоги позивача не можуть бути задоволені оскільки ст. 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі (в тому числі і розмір орендної плати) здійснюється за взаємною згодою сторін договору, якою позивач не являється. Лише сторони договору у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі вирішують спір в судовому порядку.

Суд вивчивши матеріали справи,  проаналізувавши на підставі фактичних обставин повноту їх з'ясування і доведеність, дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, юрисдикція судів поширюється  на всі правовідносини , що виникають у державі. Згідно ст. 2 Закону України „Про судоустрій”, суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. П.3 ст. 3 зазначеного закону встановлено, що  судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку встановленому Конституцією   України та законами. Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України „Про судоустрій”, усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним та неупередженим судом. Відповідно до п. 3  ст. 6 зазначеного закону, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. по справі №1-2/2002 визначено, що частина 2 ст. 124 Конституції України передбачає право юридичною особи  на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права будь-якими не забороненими засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Право на судовий захист своїх прав не може бути обмежене. Суб'єкти правовідносин у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх інтересів безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежено законом, іншими нормативно - правовими актами.

За змістом положень зазначених норм правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

До господарського суду, на підставі ст. 1 ГПК України, має право звернутися з позовом юридична особа згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Згідно Рішення Конституційного суду України у справі №1-10/2004 від 1.12.2004р. поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного  і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення  індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим  засадам.

При цьому позивач самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення його прав та інтересів, а суд повинен перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і залежно від встановлених обставин вирішити питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України “Про оренду землі”, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Ст.21 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.

Фірма “Київ” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю отримала право оренди земельної ділянки на підставі рішення Новодофінівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 327 від 16.12.2005р.,  тому при укладенні договору оренди сторони повинні керуватися положеннями Закону України “Про оренду землі” в частині визначення розміру орендної плати.

Відповідно до ст.651 ЦК України змінити договір, якщо згода сторін про це не досягнута, можна на вимогу зацікавленої сторони лише у судовому порядку і лише при  наявності певних підстав. Такими підставами, відповідно до ч.2 статті, може бути істотне порушення договору  стороною та інші випадки, встановлені договором або законом.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, вимоги позивача, щодо приведення п.7 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006 р., укладеному між відповідачами, у відповідність з ч.4 ст.21 Закону України “Про оренду землі” підлягають задоволенню.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок відповідача,

Керуючись ст.  ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, –

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Зобов'язати Новодофінівську сільську раду та Фірму „Київ” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю привести п. 7 договору оренди земельної ділянки від 20.01.2006р. у відповідність до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі”.

3.          Стягнути Новодофінівської сільської ради (67572 Одеська область Комінтернівський район с. Нова Дофінівка, вул. Центральна, 54А)  на користь Дочірнього підприємства „Агроімпекс” (65045 м. Одеса пров. Покровський, 5 кв.5) витрати по сплаті державного мита в сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового засідання в сумі 59 /п'ятдесят дев'ять/ грн.

4.          Стягнути Фірми „Київ” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю  (65000 м. Одеса вул. Костанді, 65, код 20946498)  на користь Дочірнього підприємства „Агроімпекс” (65045 м. Одеса пров. Покровський, 5 кв.5) витрати по сплаті державного мита в сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового засідання в сумі 59 /п'ятдесят дев'ять/ грн.

Рішення набирає чинності в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                       Бакланова Н.В.

            

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.02.2007
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу478973
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/471-06-12124

Постанова від 17.05.2007

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бєляновський В.В.

Рішення від 23.02.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бакланова Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні