17/25/08-НР
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2009 р. Справа № 17/25/08-НР
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Югтранзит”
(54001, м.Миколаїв, вул.Набережна, 5/11)
до 1 відповідача: Миколаївської міської ради
(54027, м.Миколаїв, вул.Адміральська, 20)
до 2 відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Садовий Центр «Перемога»
(54001, м.Миколаїв, вул.Велика Морська,63, оф.305)
Прокуратура Миколаївської області
(54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, 28)
ІІІ особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області
(54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова, 20)
Суддя К.Л. Василяка
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
від позивача:
від 1 відповідача: Пастушенко Д.С. –дов. №712/209/10 від 18.03.2009р.
від 2 відповідача:
від ІІІ особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Крамаренко С.Д. –дов. №27 від 14.04.2007р.
прокурор: Коробченко Д.М.
СУТЬ СПОРУ: визнання недійсним договору оренди від 11.12.2007р.
Представники товариств «Югтранзит»та «Садовий центр «Перемога» у судове засідання не з'явились, причин неявки не пояснили не дивлячись на те. що про дату і місце розгляду справи були повідомлені належним чином про що свідчать зворотні поштові повідомлення.
Від товариства «Югтранзит»надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що представник знаходиться у відрядженні.
Суд не вбачає підстав для його задоволення оскільки доказів викладеного у клопотанні заявником не надано.
Враховуючи, зо справа розглядається на протязі тривалого часу, всі учасники висловили свої думки, враховуючи, що позовні вимоги не змінювались, беручи до уваги позицію присутніх у судовому засіданні представників, на підставі ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників позивача та другого відповідача.
Миколаївська міська рада у відзиві на позов проти позовних вимог не заперечує посилаючись на те, що договір оренди земельної ділянки від 11.12.2007р. було укладено на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС від 22.11.2007р. в якій було вказано про набрання законної сили постанови суду у справі № 3/539/07 від 09.08.2007р.
Товариство «Садовий Центр «Перемога»відзив на позов не надало.
Регіональне відділення ФДМУ по Миколаївській області в своїх поясненнях підтримує позовні вимоги посилаючись на те, що 14.04.2006р. між РВ ФДМУ по Миколаївській області та товариством „Югтранзит” були укладені договори оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі Палацу спорту Миколаївського обласного управління з фізичного виховання та спорту, та розташоване у м. Миколаєві, по проспекту Героїв Сталінграду, 4/9,4/3,4/4,4/8, відповідно. Вказані договори були укладені строком на 20 років. Метою оренди є організація занять дітей, молоді, населення міста фізичною культурою та спортом.
Відповідно до ч.1 статті 796 ЦК України з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди наймачеві передається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Заслухавши у судових засіданнях представників сторін, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області, прокурора, вивчивши матеріали справи, суд –
в с т а н о в и в:
09.08.2007 року господарським судом Миколаївської області було винесено постанову по справі № 3/539/07, якою були задоволені позовні вимоги ТОВ “Цунамі-Юг” та зобов'язано Миколаївську міську раду в особі Миколаївського міськвиконкому укласти договір оренди земельної ділянки з ТОВ “Цунамі-Юг” відповідно до проекту землеустрою для охорони та догляду за парком “Перемога”.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції, подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі –з дати складання в повному обсязі (стаття 186 КАС України).
Як вбачається з довідки господарського суду Миколаївської області від 03.12.2007 року, подані апеляційні скарги були надіслані до Одеського апеляційного адміністративного суду та вказано, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення набирає законної сили тільки після закінчення апеляційного розгляду по суті справи.
Таким чином, укладання оскаржуваного договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 року з посиланням в якості єдиної підстави для його підписання на постанову господарського суду від 09.08.2007р. суперечить чинному законодавству у зв'язку з її оскарженням в апеляційному порядку, а, відповідно, і не набранням рішенням законної сили.
22.11.2007 року Підрозділом примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції Миколаївської області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на виконання постанови господарського суду Миколаївської області від 09.08.2007 року по справі № 3/539/07.
11.12.2007 року між Миколаївською міською радою та ТОВ “Цунамі-Юг” було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 475 669 кв.м., розташованої за адресою: м.Миколаїв, Центральний район, проспект Героїв Сталінграду, 2 (парк “Перемога”), незважаючи на те, що станом на 22.11.2007 року дана постанова не набрала законної сили, в зв'язку з чим будь-які підстави для її виконання у примусовому порядку були відсутні.
Оскільки позивач також мав на меті отримання у оренду спірної земельної ділянки, про що зазначено у мотивувальній частині оскаржуваної постанови господарського суду Миколаївської області від 09.08.2007 року, ним було оскаржено названу постанову в апеляційному порядку. На апеляційній скарзі стоїть відтиск штампу господарського суду Миколаївської області з датою надходження заяви –5 вересня 2007 року.
В самій скарзі зазначено, що заява про апеляційне оскарження постанови господарського суду від 09.08.2007р. була подана підприємством 17.08.2007 року.
За таких обставин, постанова господарського суду Миколаївської області від 09.08.2007 року, станом на 11.12.2007 року не набрала законної сили.
Як було зазначено вище, 11.12.2007 року між Миколаївською міською радою та ТОВ “Цунамі-Юг” (надалі –відповідачі) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 475 669 кв.м., розташованої за адресою: м. Миколаїв, Центральний район, проспект Героїв Сталінграду, 2 (парк “Перемога”).
В якості єдиної правової підстави для укладення оскаржуваного договору земельної ділянки від 11.12.2007 року в пункті 1.1. оскаржуваного договору було зазначено наступне: “Миколаївська міська рада на підставі постанови господарського суду Миколаївської області від 09.08.2007 року по справі № 3/539/07 за позовом ТОВ “Цунамі-Юг” до Миколаївської міської ради про визнання протиправним ухилення відповідача від укладання договору оренди земельної ділянки та спонукання до вчинення певних дій передає, а ТОВ “Цунамі-Юг” приймає в оренду земельну ділянку для охорони, догляду та реконструкції парку “Перемога”, що знаходиться за адресою: м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 2 (Центральний район)”.
Будь-яких інших правових підстав для укладання спірного договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 року, крім постанови господарського суду Миколаївської області від 09.08.2007 року по справі № 3/539/07 в тексті оскаржуваного договору не зазначено.
Відповідно статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно статті 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Приписами пункту 34 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” зазначено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, факт підписання оскаржуваного договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 року з боку Миколаївської міської ради його міським головою за відсутності прийняття відповідно до вимог чинного законодавства України позитивного рішення Миколаївської міської ради з питання погодження надання ТОВ “Цунамі-Юг” спірної земельної ділянки свідчить про перевищення ним своїх повноважень, закріплених статтею 42 Конституції України та є підставою для визнання недійсним даного договору оренди.
Окрім сказаного, судом взято до уваги те, що 14.04.2006р. між РВ ФДМУ по Миколаївській області та товариством „Югтранзит” були укладені договори оренди державного нерухомого майна, що знаходяться на балансі Палацу спорту Миколаївського обласного управління з фізичного виховання та спорту, та розташоване у м. Миколаєві, по проспекту Героїв Сталінграду, 4/9,4/3,4/4,4/8, відповідно. Вказані договори були укладені строком на 20 років.
Відповідно до ч.1 статті 796 Цивільного кодексу України з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди наймачеві передається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Ці обставини не були враховані у спірному договорі і його умови порушили права товариства «Югтранзит».
Відповідно до положень статті 203 Цивільного Кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Оскільки при укладенні спірного договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 року сторонами не було дотримано положень, передбачених статтею 203 Цивільного кодексу України, що є підставою для визнання такого договору недійсним відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України.
Керуючись ст.ст.44,49,82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 475 669 кв.м., розташованої за адресою: м. Миколаїв, Центральний район, проспект Героїв Сталінграду, 2 (парк “Перемога”) від 11.12.2007 року укладений між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю “Цунамі-Юг” (ТОВ «Садовий центр «Перемога).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Садовий Центр «Перемога», 54001, м.Миколаїв, вул.Велика Морська, 63, оф.305, (р/р26001060031391 МРУ КБ «ПРиватБанк», МФО 326610, код ЄДРПОУ 33133134) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Югтранзит»54001, м.Миколаїв, вул..Набережна, 5/11, кв.32 (26000054201075 МРУ КБ «ПРиватБанк», МФО 326610, код ЄДРПОУ 32612992) 42,5 грн. держмита та 59,0 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Стягнути з Миколаївської міської ради, 54027, м.Миколаїв, вул.Адміральська, 20 (р/р33211812800006, УДК в Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 26565573) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Югтранзит»54001, м.Миколаїв, вул..Набережна, 5/11, кв.32 (26000054201075 МРУ КБ «ПРиватБанк», МФО 326610, код ЄДРПОУ 32612992) 42,5 грн. держмита та 59,0 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2009 |
Оприлюднено | 05.10.2009 |
Номер документу | 4795571 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Василяка К.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні