Рішення
від 24.04.2009 по справі 35/145-09(1/286-08)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

35/145-09(1/286-08)

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

22.04.09р.

Справа № 35/145-09(1/286-08)

За позовом  Відкритого акціонерного товариства "Дніпроенерго",

                     м. Запоріжжя

 

до                 Житлово-будівельного кооперативу № 276,

                    м. Дніпропетровськ

  

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міське комунальне підприємство теплових мереж "Дніпротепломережа",                 м. Дніпропетровськ

 

про               зобов'язання укласти договір

Суддя  Широбокова Л.П.

Представники:

  від позивача -   представник не з'явився

від відповідача - Прокопенко А.В. дов.№1 від 08.01.2009р. представник

від відповідача - Ткаченко Л.П. дов.№377 від 20.11.2008р. представник

від відповідача - Шпак О.І.  голова кооперативу

від третьої особи -   представник не з'явився

 

СУТЬ СПОРУ:

         Справа слухається із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу, запис здійснюється на носій  CD-R N1311D0230805050А1.

         В жовтні 2008р. позивач звернувся до суду та просить (з враху-ванням заяви від 18.11.2008р. про уточнення позовних вимог) зобо-в'язати відповідача укласти з ним договір на постачання теплової енергії у житловий будинок за адресою: вул. Янтарна № 77а, корпус 1 у  м. Дніпропетровську в редакції, запропонованій до укладання 14.08.2008р. Свої вимоги обгрунтовує тим, що обов'язковість укладання такого дого-вору сторонами встановлена ст. 275 Господарського кодексу України та ст. 19 Закону України "Про теплопостачання", вказує, що в обов'язки кооперативу входить укладання договорів від імені кооперативу, забезпечення надходжень коштів від членів кооперативу на утримання, експлуатацію і капітальний ремонт будинку, платежів за комунальні послуги. Посилається на те, що кооператив є балансоутримувачем будинку №77-а, корп.1, та відповідно до норм чинного законодавства на нього покладено обов'язок укласти відповідний договір на теплопостачання з ВАТ «Дніпроенерго».

     Розпорядженням голови суду від 19.03.2009р. в зв'язку з відпусткою судді Рудь І.А. справу було передано на розгляд судді Широбоковій Л.П.

     Представник позивача вимоги підтримав, просив їх задовольнити, пояснив суду, що дійсно всі мешканці будинку самостійно сплачують за використану теплову енергію виконавцю цих послуг, а саме ВАТ «Дніпроенерго». Але у вересні 2006р. за клопотанням кооперативу було встановлено загальнобудинковий вузол обліку теплової енергії, та для врахування показників цього приладу обліку договір повинен бути укладений саме з обслуговуючим кооперативом, як балансоутримува-чем будинку та внутрішньо будинкових теплових мереж, а не окремо з кожним власником квартири.

     Відповідач проти позову заперечує, вказує, що обов'язковість укла-дання такого договору кооперативом не випливає із змісту законів, оскі-льки кооператив не являється споживачем комунальних послуг - теплової енергії. Посилається на те, що власники квартир самостійно уклали договори на постачання теплоенергії з позивачем, сплачують за теплоенергію безпосередньо позивачу по абонентських книжках та для того, щоб укласти договір з юридичною особою, позивач повинен розірвати договори з кожним власником квартири, тощо. Стверджує також, що на загальних зборах членів кооперативу було прийнято рішення саме про сплату за теплову енергію окремо кожною квартирою.

       За клопотанням відповідача від 15.01.2009р. до участі у справі було залучено в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Міське комунальне підприємство теплових мереж                     «Дніпротепломережа». Третя особа надала пояснення від 12.02.2009р., які підтримав її представник, та вказує, що відповідно до Рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №116 від 17.01.2002р. та №2958 від 23.10.2003р. ВАТ «Дніпроенерго»з 01.01.2002р. було визначено виконавцем послуг з теплопостачання населенню, що мешкають у житловому фонді лівобережної частини м. Дніпропетровська Між позивачем та третьою особою було укладено договір №01/01-07 від 09.01.2007р. на транспортування так розподіл теплової енергії. Також зазначає, що договори на теплопостачання позивачем укладаються самостійно та погодження з третьою особою цих договорів не передбачено.

     За згодою представників сторін в судовому засіданні оголошено  тільки вступну та резолютивну частину рішення.   

     Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

     Листом №7943/02 від 11.08.2008р. ВАТ "Дніпроенерго"  (надалі пози-вач) направило Житлово-будівельному кооперативу №276, перейменованому в подальшому на Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив №276»(надалі відповідач) пропозицію щодо укладання договору на постачання теплової енергії та два екземпляри  проекту договору з додатками на постачання теплової енергії на об'єкт, розташований вул. Янтарна № 77а, корпус 1 у  м. Дніпропетровську, яку відповідач отримав 14.08.2008р.

     Відповідно до п. 1 проекту цього договору Енергопостачальна організація (позивач) приймала на себе зобов'язання поставляти споживачу (відповідач) теплову енергію у вигляді гарячої води в необхідних йому обсягах, а споживач зобов'язаний оплачувати отриману теплову енергію  по затвердженим тарифам, в строки та на умовах цього договору. Запропонованим договором охоплюється постачання теплоенергії у всі квартири цього житлового будинку.  Відповідач з цієї пропозицією не погодився, проект договору не підписав, про що направив позивачу протокол розбіжностей зі своїми  пропозиціями щодо укладення декількох договорів. Сторонами не досягнуто згоди щодо укладання цього договору, що і стало підставою позову.  

  Порядок укладання договорів регулюється главою 20 Господарсь-кого кодексу України та спеціальними законами. Частина 3 ст. 179 Господарського кодексу України передбачає, що укладання   господар-ського  договору  є  обов'язковим  для сторін,  якщо він заснований на державному  замовленні,  виконання якого   є  обов'язком  для  суб'єкта  господарювання  у  випадках, передбачених  законом,  або  існує  пряма  вказівка  закону   щодо обов'язковості  укладання  договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади  або  органів  місцевого самоврядування.

   Суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, елект-роенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспо-рту,  а  у випадках,  передбачених  законом,  також інші суб'єкти зо-бов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої  продукції  (послуг). Законодавством можуть  бути  передбачені  обов'язкові умови таких договорів. Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України відпуск енергії  без оформлення договору енергопостачання не допускається.

   Законом України «Про теплопостачання»на споживача теплової енергії покладається обов'язок своєчасного укладання договору з тепло-постачальною організацією на постачання теплової енергії. Відповідно до  ст. 1 цього Закону споживач теплової енергії – це  фізична або юри-дична  особа,  яка використовує теплову енергію на підставі договору.

     Статутом Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний

кооператив №276», який зареєстровано 04.03.2008р. (нова редакція), встановлено, що кооператив є неприбутковою організацією, який створений з метою забезпечення житлом членів кооперативу. Відповідно до п. 5.5  цього Статуту кооператив здійснює експлуатацію та ремонт належного йому житлового будинку та утримання придомової території за рахунок коштів кооперативу на засадах самооплатності. Статутом не передбачено, що кооператив безпосередньо являється споживачем теплової енергії, та суду не надано доказів щодо прийняття членами кооперативу  рішення про укладання одного договору на постачання теплоенергії для всіх мешканців будинку саме кооперативом, тобто кооператив як балансоутримувач не визначений в установленому порядку виконавцем таких послуг, ним не укладалися договори  на   надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами.

     Як вбачається з матеріалів справи власники квартир  самостійно уклали договори з теплопостачальною організацією –ВАТ «Дніпро-енерго» та сплачують за теплову енергію безпосередньо позивачу без посередництва кооперативу, що підтверджується абонентськими книжками, доказами про оплату.  Вказане не суперечить вимогам Закону України «Про теплопостачання»та Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

   Правилами надання послуг з централізованого опалення,                  постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені                                                                  постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. N630 врегульовано порядок обліку теплової енергії, зокрема, пунктами 10 та 12 передбачено, що оплата послуг за показаннями  квартирних  засобів  обліку провадиться  лише  у  разі здійснення обліку в усіх точках роз-бору холодної та  гарячої  води  у  квартирі незалежно  від  наявності за-собів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.  Справляння плати   за  нормативами  (нормами)  споживання  за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань  не допускається,  за  винятком випадків,  передбачених абзацом п'ятим пункту 16  цих  Правил.  Виконавець  і  споживач  не  мають  права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

     У  разі  встановлення  будинкових засобів обліку теплової енергії  споживач  оплачує  послуги  згідно   з   їх   показаннями пропорційно  опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення  власником,  балансоутримувачем  будинку та/або   виконав-цем   заходів   з   утеплення   місць   загального користування будинку.      У разі нездійснення таких  заходів  споживач  не  сплачує  за опалення місць загального користування будинку.

     З врахуванням викладеного, суд зазначає, що законом не передбачена обов'язковість укладання договору на постачання теплоенергії з обслуговуючим кооперативом, оскільки він не являється споживачем та не використовує теплову енергію на свої потреби (загальні потреби

кооперативу), а наявність загального приладу обліку теплової енергії не перешкоджає укладенню договорів на теплопостачання окремо з кожним споживачем (власником квартири), та доводи позивача в цій частині не ґрунтується на нормах закону. Разом з тим, позивач не позбавлений можливості укласти з відповідачем інші види договорів, зокрема, на технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж теплопостачання, обслуговування вузла обліку теплової енергії, тощо, при наявності правових підстав.  

    З огляду на викладене, з врахуванням встановлених обставин, вимоги позивача необґрунтовані, та в позові слід відмовити.     

    Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на позивача.

    Керуючись ст. ст. 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 179, 180 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України «Про теплопостачання»господарський суд,  -

ВИРІШИВ :

    В позові відмовити      

    Судові витрати у справі покласти на позивача.

    Рішення набирає законної сили  після закінчення десятиденного строку з дати його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя

 Л.П. Широбокова

Рішення підписано 23 квітня 2009 р.

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.04.2009
Оприлюднено05.10.2009
Номер документу4796041
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —35/145-09(1/286-08)

Ухвала від 09.12.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь І.А.

Ухвала від 20.11.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь І.А.

Рішення від 24.04.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

Ухвала від 07.04.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

Ухвала від 23.03.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні