16/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" березня 2009 р.Справа № 16/23
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 16/23
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровограднасіння", м. Кіровоград
до відповідача: приватного підприємства "Центр вторинної сировини", м. Кіровоград
про стягнення 12 922,03 грн.,
Представники сторін:
від позивача - Гуйван І.В. , довіреність № 01-7/019 від 10.03.2009 року;
від відповідача - участі не брав
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровограднасіння" звернулася до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь позивача боргу в сумі 11 880,00 грн., інфляційних втрат в сумі 440,54 грн., пені в сумі 601,49 грн., а також суми сплаченого державного мита та витрат на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач відзив не подав, позовні вимоги не заперечив, в судовому засіданні 11.03.09 р. участі не брав.
Однак, господарський суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи, враховуючи наступне.
Ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 17.02.09 р. про порушення провадження у даній справі направлено на адресу відповідача, яка зазначена в позовній заяві та у довідці Головного управління статистики в Кіровоградській області, а саме: 25006, м. Кіровоград, вул. Луначарського, 2В (а.с. 12).
Вказана ухвала господарського суду повернута органом поштового зв'язку з відміткою на конверті: "Причина повернення: за зазначеною адресою не знаходиться". Інші відомості про місцезнаходження відповідача у господарського суду відсутні (а.с. 13).
Відповідач несе відповідальність за всі можливі наслідки неподання відомостей стосовно змін свого місцезнаходження, оскільки згідно правил статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридичні особи зобов'язані подавати відомості стосовно змін свого місцезнаходження державному реєстратору.
В разі, коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Оскільки, господарський суд вжив всіх заходів для повідомлення відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання, направляючи ухвалу про порушення провадження у справі за адресою, що значиться як юридична в Єдиному державному реєстрі України, відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи господарським судом по суті.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, подані позивачем докази та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
01.04.08 р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Кіровограднасіння" (далі - Орендодавець або позивач) та приватним підприємством ""Центр вторинної сировини" (далі - Орендар або відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна (нежилого приміщення) № 26 (далі - Договір, а.с. 8-9).
Відповідно до умов Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування ( в оренду) нежиле приміщення цеху (далі - об'єкт оренди) за адресою: м. Кіровоград, вул. Промислова, 11, площею 360 кв. м. (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п. 9.1. Договору, цей Договір вступає в силу з моменту підписання сторонами і діє з 01.04.08 р. до 31.12.08 р.
Договір підписаний представниками сторін та скріплений круглими печатками підприємств.
Укладений між сторонами Договір є договором оренди, правовідносини за яким регулюються Главою 58 Цивільного кодексу України, параграфом 5 Глави 29 Господарського кодексу України.
Так, стаття 759 Цивільного кодексу передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується переди наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
У відповідності до п. 4.1. Договору, Орендодавець зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту підписання Договору передати, а Орендар прийняти по акту приймання-передачі об'єкт оренди. В разі не підписання акта приймання-передачі договір вважається не укладеним.
Як вбачається з наданої позивачем копії акту приймання-передачі № 26 від 01.04.08р., Орендодавець свої зобов'язання за Договором виконав в повному обсязі, передавши Орендарю нежиле складське приміщення загальною площею 360 кв. м, яке знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Промислова, 11. Зазначений акт підписаний представниками сторін та скріплений круглими печатками (а.с. 9, зворотній бік).
Згідно ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Пунктом 4.2. Договору встановлено обов'язок Орендаря вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.
Згідно розділу 3 Договору, за користування об'єктом оренди Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату із розрахунку 11,00 грн. за 1 кв.м. на місяць, що складає загальну суму 3960,00 грн. в місяць. Орендна плата сплачується Орендарем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі. Орендна плата сплачується Орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності Орендаря щомісячно не пізніше 5 числа поточного місяця на рахунок Орендодавця.
Орендар свої зобов'язання за Договором належним чином не виконав, не сплатив орендну плату за жовтень, листопад, грудень 2008 року. Таким чином, заборгованість відповідача складає 11 880,00 грн. (3 960,00 грн. х 3 міс. = 11 880,00 грн.).
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідач не надав суду доказів сплати орендної плати в сумі 11 880,00 грн., в матеріалах справи такі докази відсутні, тому вимоги позивача є обґрунтованими.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У відповідності до зазначених правових норм позивачем нараховано відповідачу пеню в розмірі 601,49 грн. та індекс інфляції в розмірі 440,54 грн.
Розрахунок індексу інфляції в сумі 440,54 грн. є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Однак, при розрахунку пені позивачем допущено помилку, а саме не враховано, що загальна кількість днів 2008 року становить 366 днів, в результаті чого дещо завищено розмір заявленої до стягнення суми.
Враховуючи викладене, сума пені, що підлягає стягненню з відповідача складає 599,84 грн.
Таким чином, позовна вимога щодо стягнення з відповідача пені підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, загальна сума заборгованості, що підлягає стягненню становить 12 920,38 грн.
Доказів погашення заборгованості в сумі 12 920,38 грн. приватним підприємством "Центр вторинної сировини" до суду не надано.
На підставі наведеного, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та про задоволення позову частково, а саме в частині стягнення з відповідача 12 920,38 грн., з яких 11 880,00 грн. - основана заборгованість, 440,54 грн. - індекс інфляції, 599,84 грн. - пеня.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "Центр вторинної сировини" (25006, м. Кіровоград, вул. Луначарського, 2В, р/р № 26006052901987 в КФ Приватбанку м. Кіровограда МФО 323583, код 32967764) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровограднасіння" (25014, м. Кіровоград, вул. Промислова,11, р/р № 260097782 в ВАТ "Райффайзен банк Аваль" м. Кіровограда МФО 323538, код 33962699) заборгованість в сумі 12 920,38 грн., з яких 11880,00 грн. - основана заборгованість, 440,54 грн. - індекс інфляції, 599,84 грн. - пеня, а також витрати по сплаті державного мита в розмірі 129,20 грн. та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у в розмірі 117,98 грн.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, до набрання рішенням законної сили воно може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Л.С. Коротченко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2009 |
Оприлюднено | 05.10.2009 |
Номер документу | 4798108 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні