ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2015 року Справа № 912/667/15-г
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Короткевича О.Є. (доповідач у справі), суддів:Коваленка В.М., Погребняка В.Я., розглянувши касаційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" Кондратенко Тетяни Василівни на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.06.2015 року у справі Господарського суду№ 912/667/15-г Кіровоградської області за заявою про Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" банкрутство, Представники сторін в судове засідання не з'явились.
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Кіровоградської області від 19 березня 2015 року у справі № 912/667/15-г (суддя Коваленко Н.М.) Публічне акціонерне товариство "Смілянський хлібокомбінат" визнано банкрутом; відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії - Кондратенко Тетяну Василівну, яку зобов'язано вчинити певні дії тощо.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08 червня 2015 року у справі № 912/667/15-г (головуючий суддя: Кузнецов В.О., судді: Науменко І.М., Вечірко І.О.) постанову Господарського суду Кіровоградської області від 19 березня 2015 року скасовано в частині призначення ліквідатором боржника голови ліквідаційної комісії Кондратенко Тетяни Василівни та в цій частині передано до місцевого суду для вирішення питання про призначення ліквідатора.
Не погодившись із судом апеляційної інстанції, скаржник голова ліквідаційної комісії Кондратенко Тетяна Василівна звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08 червня 2015 року у справі № 912/667/15-г, а постанову Господарського суду Кіровоградської області від 19 березня 2015 року залишити в силі. Доводи касаційної скарги зводяться до порушення судом норм матеріального права, зокрема, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як встановлено судами обох інстанцій, провадження у справі № 912/667/15-г про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" було порушено за заявою останнього в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", тобто за спрощеною процедурою банкрутства боржника, що ліквідується власником.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону про банкрутство, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Такі передумови полягають у наступному.
Прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою. Проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника. Аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України, а також повідомлення явних кредиторів персонально у письмовій формі про ліквідацію юридичної особи боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах). Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону про банкрутство. Повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства - ч. 7 ст. 111 ЦК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Публічним акціонерним товариством "Смілянський хлібокомбінат" дотримано встановлені законом вимоги щодо ліквідації юридичної особи за рішенням учасника.
Зокрема, 21.10.2014р. загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" згідно протоколу № 3/2014 прийнято рішення про припинення діяльності товариства, шляхом його ліквідації, призначення ліквідаційної комісії та голови ліквідаційної комісії, в особі Кондратенко Т.В., визначення порядку та строків проведення ліквідації, визначення строків та порядку заявлення вимог кредиторів.
На виконання вимог ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" до реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції подано відповідні документи для внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновника боржника про припинення юридичної особи.
21.10.2014р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державним реєстратором внесено запис про знаходження боржника в стані припинення підприємницької діяльності.
У спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації № 299(29) від 30.10.2014 р. опубліковано повідомлення про прийняте засновником боржника рішення про припинення юридичної особи.
З метою виявлення майна боржника, головою ліквідаційної комісії зроблено відповідні запити до органів уповноважених здійснювати реєстрацію прав на майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЦК України та п. 3 Інструкції про інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11.08.1994р., проведена інвентаризація активів і зобов'язань боржника.
В ході проведення заходів з припинення діяльності боржника в порядку, встановленому чинним законодавством України та статутом боржника, ліквідаційною комісією встановлена наявність кредиторської заборгованості боржника, яка неоспорюється останнім на загальну суму 74 760,82 грн. заборгованості перед відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Кіровограді Кіровоградської області.
За наслідками розгляду ліквідаційною комісією заявлених вимог кредитора їх визнано в повному обсязі, про що письмово повідомлено кредитора.
На виконання вимог ч. 3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час виявлення та складання переліку осіб (дебіторів), що мають невиконані зобов'язання перед боржником встановлено, що на сьогоднішній день перед боржником невиконані зобов'язання відсутні.
Суди встановили, що коштів в касі підприємства в розмірі 32 000,00 грн. достатньо для проведення процедури ліквідації.
16.01.2015 року на загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" (протокол № 1/2015) затверджений проміжний ліквідаційний баланс.
Враховуючи, що наявних у боржника майнових активів недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, боржником дотримано вимоги процедури самоліквідації, відповідно до положень статей 105, 110, 111 ЦК України, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для визнання боржника банкрутом.
Разом з тим, апеляційний господарський суд визнав передчасними висновки суду першої інстанції про призначення ліквідатором у даній справі голови ліквідаційної комісії боржника Кондратенко Т.В. в зв'язку з порушенням порядку призначення ліквідатора.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Згідно з положеннями частини 1 статті 114 цього Закону, кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Пунктами 4.2., 4.3., 4.6., 4.8.2. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 1 від 16.01.2013 р., передбачено, що у разі надходження заяви про порушення справи про банкрутство та прийняття суддею рішення про наявність підстав для її прийняття, до винесення відповідної ухвали суддя до дванадцятої години робочого дня в межах строку, встановленого частиною 1 статті 12 Закону про банкрутство, визначає коефіцієнт складності справи про банкрутство та вчиняє електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого. Справи за коефіцієнтом складності поділяються на п'ять категорій, зокрема, до першої категорії відносять справи за спрощеним порядком провадження, передбаченим статтею 95 Закону про банкрутство. Електронний запит на автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого здійснюється за встановленою формою з обов'язковим зазначенням коефіцієнту складності справи і необхідної для розгляду конкретної справи спеціалізації арбітражного керуючого та є підставою для проведення автоматизованого відбору кандидата арбітражного керуючого. Автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого для призначення у справу про банкрутство першої категорії складності здійснюється з числа арбітражних керуючих, які відповідно до Реєстру відповідають першому і другому рівню кваліфікації та які взяті на облік у відповідному апеляційному господарському суді.
Отже, законодавством про банкрутство не передбачено винятків щодо вчинення суддею, якому передано на розгляд заяву про порушення справи про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", електронного запиту щодо автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором підприємства-боржника, за наявності правових підстав для прийняття такої заяви до розгляду.
При цьому, враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство за статтею 95 Закону про банкрутство, господарський суд не позбавлений можливості відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого та призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії в досудовому порядку, виходячи з власної оцінки кандидатур та обставин справи.
Відтак, колегія суддів погоджується з доводами апеляційного господарського суду, що призначивши ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Кондратенко Т.В. без вчинення у даній справі електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури ліквідатора на стадії вирішення питання про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство боржника до розгляду, суд першої інстанції порушив процедуру призначення арбітражних керуючих у справах про банкрутство, яка не має винятків щодо порядку відбору кандидатів у ліквідатори підприємств, що ліквідуються власниками, за особливостями провадження згідно статті 95 Закону про банкрутство.
За таких обставин, Дніпропетровський апеляційний господарський суд правомірно в цій частині скасував постанову суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 111 7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08 червня 2015 року у справі № 912/667/15-г прийнята у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для її скасування не вбачається.
З урахуванням викладеного та керуючись нормами ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу голови ліквідаційної комісії Публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" Кондратенко Тетяни Василівни залишити без задоволення.
2. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08 червня 2015 року у справі № 912/667/15-г залишити без змін.
Головуючий О.Є. Короткевич
Судді В.М. Коваленко
В.Я. Погребняк
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2015 |
Оприлюднено | 07.08.2015 |
Номер документу | 47999662 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецов Вадим Олександрович
Господарське
Вищий господарський суд України
Короткевич O.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні